fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

64% 31 hlasů
film / pohádka, pro děti, Česká republika, , 61 min.
Kinopremiéra v ČR 23.11.2006

Režie:
Herci: , , , , , více...


Archiv
01:11Pohádka na motivy hanácké pověsti o chlapci, který se narodil v obilném poli a vydal se zastavit krutovládu svého otce.
Turecké nebezpečí nemusí být to největší - pozor na víly se zlými úmysly! Nová televizní filmová pohádka na motivy hanácké pověsti. Jan, moravský markrabě, se zamiluje do prosté dívky Maríny, kterou si vezme za ženu. Ale už na jejich bohaté svatbě se věci začnou komplikovat. Zlá víla Plevelice v podobě krásné komtesy dělá vše pro to, aby Jana podřídila své moci. Jeho láska k Maríně bledne, všechno navíc komplikuje válka. Maríně, která před narůstající zlobou svého manžela utíká ze zámku, se narodí chlapec Ječmínek. Čím víc se s ním pak ukrývá, tím hlasitěji se ke slovu dostávají báchorky o dobrotě malého následníka a o jeho nadpřirozených schopnostech. Ve chvíli, kdy se otec Jan setká se svým synkem, všechna zlá kouzla pominou a do kraje zlatavých polí přijde znovu dobrá vůle a láska.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pohádka O Ječmínkovi je ukázkou toho, že lidská chamtivost a zloba může být velice špatná a naopak dobrota a láska všechno nakonec přemůže. I když je to novější pohádka, podobá se spíše těm, které se u nás natáčely dříve než například Princezně ze mlejna. Ovšem to jí neubírá na kvalitě, právě naopak. Je to velice pěkná pohádka o válce mezi dobrem a zlem. Stojí za to, abyste se na ni koukli...
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu O Ječmínkovi

obrazek
Kdysi dávno žil na Moravě zeman Jan, pán z Chropyně. Jeho moc a bohatství sice nebylo veliké, ale oblibu u šlechticů si získal svou chrabrostí a vítězstvím nad tureckými hordami. A právě v okamžiku, kdy se vracel z turecké bitvy, uviděl stát v řece krásnou dívku. Jmenovala se Marína. Pohledný a statný Jan se ale líbí také zlé víle Plevelici. Ta žila společně s Dobrou vílou polí a mladičkou vílou Chrpkou v lukách a polích úrodné Hané. Plevelice si umínila, že Jana musí dostat za každou cenu, aby tak získala znovu své mládí a krásu.

obrazek
Uplynul čas a na zámku se odbývala svatba Maríny a Jana. Ve chvíli, kdy vznešení i prostí hosté s radostí blahopřáli šťastným novomanželům, přihnal se do zámku, s poselstvím od zemského sněmu pánů, hrabě Radslav. Přinesl Janovi zprávu, že byl po smrti starého vladaře zvolen novým markarbětem Moravy. Do zámku však přijíždí i komtesa Plevelice. Ví, že musí udělat všechno, aby získala Janovu pozornost. Vchází do zámecké síně ve chvíli, kdy biskup předává Janovi nejen symboly jeho moci, ale také zprávu o nových nájezdech Turků. Jan slibuje, že svoji zemi ubrání a s milovanou ženou přinese lidu klid a štěstí.....


O filmu

obrazek
Prázdniny roku 2002 patřily v Centru dramatické tvorby Televizního studia Ostrava natáčení pohádky O Ječmínkovi. Její scénář napsal spisovatel Jan Jílek na motivy hanácké pověsti o králi, který se narodil prosté ženě na kraji obilného pole a svým lidem pak přinesl dobro a spravedlivou vládu. Jako v každé pohádce ani tentokrát nechybí zlá sudba a čarovná moc, které ovlivňují životní osudy Maríny a Jana i jejich synka, kterému lidé dali jméno Ječmínek.

Režisér Milan Cieslar nám prozradil něco málo o realizaci tohoto projektu: "Příležitost natočit tuto pohádku byla přitažlivá proto, že i moje děti se ve škole pověst o Ječmínkovi učily. Já měl pak možnost oživit celý ten příběh a chvíli pracovat s Esterkou Geislerovou, Pavlem Rímským, Kamilou Magálovou, Petrem Vondráčkem, Lindou Rybovou, paní Cónovou, Forejtovou, Stejskalovou, Bernáškovou, Šárským a jinými - prostě se všemi, kteří mi obětovali svoje prázdniny."

obrazek
Jak se k filmování dostal představitel hlavní role krále Jana - Petr Vondráček? "Považuji se za muzikanta a herectví jsem nikdy nestudoval. Nicméně nějaká chuť zahrát si roli v něčem takovém jako je pohádka, navíc roli mladého krále, ve mně určitě byla už od dětství. Věřím, že režisér Milan Cieslar měl šťastnou ruku, když mě do pohádky obsadil. Snad ani ten arabský valášek moc netrpěl, když jsem na něm v relativně těžkém brnění poskakoval. Každopádně je to pro mě velká pozitivní zkušenost."

A jak na natáčení vzpomíná představitelka Maríny - Ester Geislerová? "Natáčení s ostravskou televizí - jó, to byla príma parta. Bylo nádherně, někdy to přes den pálilo už moc, ale o to příjemnější bylo sednout si večer do zahradní hospůdky a kecat. Já tedy radši poslouchám. Nikdy na to nezapomenu, hlavně díky paní dramaturgyni (Nadě Urbáškové - pozn. red.), která ve mně vyvolala touhu zajímati se více o moravskou kulturu. Tímto jí děkuji. No, a taky jsme zpívali, tančili, koupali se při měsíčku, hráli na kytaru, jedli, pili, hodovali a žili šťastně až do smrti..."

obrazek
Co vás tedy v nové televizní pohádce O Ječmínkovi čeká? Jan, moravský markrabě, se zamiluje do prosté dívky Maríny, kterou si vezme za ženu. Ale už na jejich bohaté svatbě se věci začnou komplikovat. Zlá víla Plevelice v podobě krásné komtesy (v podání Lindy Rybové) dělá vše pro to, aby Jana podřídila své moci. Jeho láska k Maríně bledne, všechno navíc komplikuje válka. Maríně, která před narůstající zlobou svého manžela utíká ze zámku, se narodí chlapec Ječmínek (Radim Drexler). Čím víc se s ním pak ukrývá, tím hlasitěji se ke slovu dostávají báchorky o dobrotě malého následníka a o jeho nadpřirozených schopnostech. Ve chvíli, kdy se otec Jan setká se svým synkem, všechna zlá kouzla pominou a do kraje zlatavých polí přijde znovu dobrá vůle a láska.

Podobné filmy

Nezbedná pohádka
Žádný odvážný princ, ale princezna Máňa bude z pekla vysvobozovat nevinného Honzu a udělá ...
zítra 07.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
O podivném draku na kamenné hůrce
Miroslav Donutil ve veselé pohádce o Ferdovi, který měl pod čepicí, a tak vyrazil do světa...
zítra 08.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Chytrá princezna
Pohádka o tom, jak princezna přelstila čerta (1984). Hrají: I. Andrlová, V. Beneš, F. Něme...
zítra 13.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 29. 5. 2020 Svátek má Maxmilián
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz