fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

44% 47 hlasů
film / komedie, Česká republika, , 85 min.
Kinopremiéra v ČR 7.2.2008 v SK 20.3.2008, DVD od 25.8.2008 HCE

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:18Nová komedie Milana Šteindlera s Vojtou Kotkem v hlavní roli Michal se zúčastní oslavy na lesní chatě. Řízením osudu zbude po skončení oslavy na chatě sám s dívkou Zitou, kterou vidí prvně v životě. I když není zrovna jeho typ, pod vlivem výjimečných okolností s ní prožije vášnivou noc. Vlivem lapálie, která se jim stane jsou nuceni spěchat zpět do města. Náhle jde sice "o život", ale poněkud jiným způsobem a obráceně, než jsme zvyklí. Z chaty uprostřed lesů se vydávají ještě v noci na cestu, aby vše vyřešili. Do cesty se jim v jako v každé správné road-movie staví nečekané překážky a všechno se komplikuje víc než z počátku čekali, takže je tu dost dramatických situací pro to, aby se Michal se Zitou postupně o sobě dověděli víc a zjistili, co všechno mají společného. Jejich cestu navíc doprovází záhadná bytost a postava, kterou můžeme označit jako duch zemřelého. Všechny postavy se v průběhu filmu navíc různě propojují a vše spěje k překvapivému rozuzlení......
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Od včerejška máme "Týden českých filmů". Bohužel hned na začátku jsme sáhli hodně vedle. Film O ŽIVOT byla jedna velká blbost. Sice jsem statečně dokoukala do konce, ale mám pocit, že nejlepší byl ježek, který proputoval filmem. Sem tam se ozvala lepší hláška, ale jinak mě film dost zklamal. Téma tak na nějaký komiks. Doufám, že dnes budeme pokračovat něčím lepším, jinak se týden konat nebude ;-) .
Všechny komentáře k filmu 21+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Filmy, ve kterých se objeví jméno Vojty Kotka, jsou automaticky poznamenány jakýmsi stigmatem „hláškových teenage komedie“ a po všech těch „Snowboarďácích“, „Rafťácích“, „Podvraťácích“ a dalších „-ácích“ se vlastně ani není co divit. Bude tímto přívlastkem počastován i další snímek „O život“? Naštěstí ne zcela, neboť vtipný, lety ostřílený režisér Milan Šteindler držel otěže pevně v rukou, díky čemuž nový film lehce vykukuje nad hladinu zatuchlých vod současné české komedie pro mladé.    Poněkud outsiderský student medicíny Michal (Vojta Kotek) jede se svou přítelkyní na lesní chatu, kde probíhá studentský večírek. Ten se však nevydaří zcela podle představ, a tak se hlavní hrdina ráno probouzí uprostřed bince z předchozího večera sám. Tedy ne zcela sám, ještě tu zbyla modelka Zita (Dorota Nvotová), jejíž přítel utekl s Michalovou dívkou. Vlivem alkoholu a zlomených srdcí dojde mezi oběma opuštěnými k vášnivému sexu, při kterém je ovšem nechtěně protržen kondom. Tím začíná blá... Celá recenze
Tma, 6 z 10

Popis filmu O život

Michal se zúčastní oslavy na lesní chatě. Řízením osudu tam zbude po skončení mejdanu sám se Zitou, kterou vidí poprvé v životě. I když není zrovna jeho typ, pod vlivem výjimečných okolností s ní prožije vášnivou noc. Kvůli lapálii, která se jim stane, jsou nuceni spěchat zpátky do města. Jde totiž náhle o život, i když trochu jinak, než jsme zvyklí. A tak vyrážejí z chaty uprostřed lesů ještě v noci, aby vše vyřešili. Do cesty se jim však staví nečekané překážky. Díky řadě dramatických situací se postupně o sobě dozvědí víc a zjistí, co všechno mají společného. Navíc je po celou dobu doprovází záhadná bytost a postava, kterou můžeme označit za ducha zemřelého. Všechny postavy se navíc během děje různě propojují a vše spěje k překvapivému rozuzlení.


Milan Šteindler (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> O čem je film O život?

Vím, že režisér by měl umět odpovědět jednou větou na to, o čem příběh je, ale to je vždycky to nejtěžší. Je to o tom, že když se člověk chová bezstarostně, musí se potom rozhodnout, zda přijme nebo nepřijme následky toho svého činění. Podtitulem tohoto filmu by mohlo být: „Počít život nebo nepočít, a co si vlastně počít“.

Proč je pod scénářem podepsáno více scénáristů?

To jsme odkoukali z amerických filmů. Pod americkým filmem je vždycky podepsáno více scénáristů. Dva prý plavou v bazénu a ten třetí zapisuje, co mu diktují. U nás to bylo ale trochu jinak. Napřed jsme na scénáři začali pracovat s Jaroslavem Pozzim a dostali jsme se do určité fáze, kdy jsme se dohadovali, jestli už je scénář hotov nebo není. Já jsem tvrdil, že není, on se přikláněl k tomu, že je. Film dramaturgoval Jirka Vejdělek a to tak energicky a šarmantně, až napsal další verzi scénáře. Jenomže protože je strašně vytížený, jak jako scénárista, tak i jako režisér, oslovil jsem k další spolupráci Halinu Pawlowskou. Ona vždycky najde cestu, když už nikdo neví kudy kam. Alespoň já jsem přesvědčen, že se jí to podařilo a za to jsem jí velice vděčný. Mezitím nám dramaturgicky pomáhali další lidé a protože přinesli nějaké nápady, považoval jsem za správné, aby byli napsáni jako spolupráce na scénáři. A protože i já jsem se scénářem zabýval asi dva a půl roku, přisadil jsem si i svým jménem.

Najdou diváci v tomto filmu paralelu s některým z Vašich předchozích filmů?

Doufám, že ne, protože jsem chtěl natočit jiný film, než jsem dělal do teď. Tragikomické příběhy nebo trpké komedie jsou mi blízké, ale protože se u nás poměrně dost točí, řekl jsem si, že se pokusím o něco jiného - zabývat se příběhem a filmem, který je trošku jiný.

<>Obrázek nenalezen<> Jak vzniklo herecké obsazení?

Z části složitě a z části vlastně poměrně jednoduše. Třeba Roberta Nebřenského, který hraje postavu Bytosti, nebo-li jakého si Pána boha, znám z divadla Sklep. Na něj jsem myslel vlastně, už když se scénář vytvářel. Na rozdíl od ústřední dvojice, která se mi hledala složitě. Měl jsem původně představu, že by to měli být strašní komici. Až posléze jsem si uvědomil, že stačí civilní hraní, že to zas tak komické být nemusí, že absurdní jsou ty situace. Po dvouletém hledání přišla na Slovensku na casting Dorotka Nvotová a najednou jsem věděl, že to je ona. A zajímavé je, že když jsem se rozhodl pro Vojtu Kotka a domluvili jsme se, našel jsem jakousi nabídku pro potenciální partnery, kde byla jeho fotka. Ovšem to byl ještě o dva roky mladší a tehdy jsem měl pocit, že je moc mladý. Takže než jsem ho našel, tak mi ideálně zestárnul. A co se týče role poslance Palcáta - ideálnější adept než Bob Klepl není, on je typ aparátníka sám o sobě.

Jaké bylo natáčení? Co pro Vás bylo nejtěžší? A co Vás naopak nejvíc potěšilo?

Tentokrát to pro mě bylo jedno z nejhroznějších natáčení. Padla na mě jarní únava, říká se tomu únavový syndrom. Celé léto jsem byl strašně unavený a pořád jsem to překonával. Ale jak říkají Číňani, když je maso vařené, vař ho ještě jednou tak dlouho. Člověk má v sobě minimálně jednou tolik rezervy, než si myslí. Což jsem v sobě objevil nakonec i já. Navíc jsme mnohdy točili v nepřehledném terénu, na prudkých svazích, ve vodě a v dešti a mnohdy i ve vichru, takže to bylo nejenom pro mě, ale zvláště pro herce, hodně náročné. Z plátna to ale nesmí být cítit, jak jsme všichni trpěli. Divák by se měl bavit a v to pevně doufám.

Příští rok se do kin chystá smršť nových českých filmů. V čem si myslíte, že je ten Váš výjimečný?

Dělali jsem ještě před dokončením střihu testovací projekce pro lidi, kteří vůbec netušili, oč běží a vlastně to viděli v nehotovém stavu. Řada z nich řekla, že to je ujetý. A mě tohle přízvisko docela baví. Přál bych si, aby lidi cítili a vnímali, že to je pokus o to udělat trochu jinou komedii, než se dosud u nás točili. Jestli ten film bude výjimečný to nevím, ale kdyby byl ujetý, tak mi to stačí. Hlavně ale aby byl zábavný, aby se lidi bavili.

Komu je podle Vás film určený?

Naše cílová skupina je poměrně široce rozptýlená, protože problém, kterého se film týká, buď někteří zažili a někteří mladší ho možná ještě zažijí, takže si myslím, že by se mohli bavit lidi od 16 až do 40, 45, ale i my padesátníci se bavíme.

<>Obrázek nenalezen<> Diváci ve filmu uvidí i řadu různých triků - o jaké triky jde? Mohl byste nějaké alespoň nastínit?

Nerad bych úplně všechno prozrazoval, ale řada scén se odehrává nejen v nepřehledném terénu v přírodě - na svazích, kopcích na skalách a v křovinách, ale také uvnitř lidského těla, kde dokonce dochází k určitému závodu …., závodu mezi… a to právě nebudu prozrazovat - k závodu s časem a s vlastním osudem.

Chcete něco vzkázat divákům.

Zaprvé jděte a zachraňte deštné pralesy, a potom jděte do kina a snad se pobavíte.

A jakou chystáte kampaň k filmu?

S kampaní už jsme začali, protože jak víte, tak jeden z herců, kteří hráli v našem filmu Robert Rosenberg, byl nedávno zatčen a to je vlastně součást naší reklamní kampaně, protože propuštěn by měl být nejpozději před premiérou našeho filmu a to je 7. února příštího roku. Takže mu přeju, Roberte, hodně zdaru a drž se.

Dorota Nvotová (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> Milan Šteindler si Vás vybral na základě castingu. Měla jste z nabídky radost? Prozradil Vám čím jste se od ostatních adeptek odlišovala?

Když mě Milan pozval na konkurs, čekala jsem zrovna na jiném castingu. Intuitivně jsem hned ucítila, což se mi stává v životě často, že si mě vybere. Milan mi nikdy neprozradil, čím jsem se od ostatních adeptek odlišovala, ale vlastně to ani nějak nepotřebuji vědět, stačí mi, že si mě vybral .

Čím Vás scénář nejvíce zaujal?

Nevím, nikdy jsem netočila komedii. Vždycky jsem hrála smutné puberťačky, to znamená sama sebe a velmi mě potěšilo, že si můžu normálně zahrát. A konečně jsem zjistila, v čem spočívá herecké umění.

Jak se Vám hrálo s Vojtou Kotkem?

Dobře. Bylo to zábavné a poučné. Myslím, že jsme si celkem sedli. Chvilku jsme si tak vychytávala, co, kdo a koho hrál, ale hned po pár dnech se to spravilo a už jsme věděli, kdo kam může a všechno bylo v pořádku.

Jak byste charakterizovala Zitu, kterou ve filmu hrajete? Je Vám něčím blízká?

Zita je holka, která koktá a chce být modelkou. Takže mi vlastně není blízká ničím. Až na to, že já jsem do ní vpašovala značný kus sebe. Já jsem nikdy neměla modelkovské manýry, ale dala jsem si tam nějaké věci ze svého života a to se tak nějak promíchalo, že pak jsem kolikrát koktala v civilu a na place už zase ne... Ono se to všechno tak nějak míchá a člověk potom kolikrát po natáčení neví, kdo vlastně je, ale to se spraví za pár hodin potom.

Co pro Vás bylo při natáčení nejnáročnější a co Vás naopak nejvíc bavilo?

Fyzicky to bylo natáčení scény s radiátorem, ke kterému jsme byli s Vojtou přidělaní pouty. Točilo se to v dešti a odporné bylo, když jsem musela vlézt do špinavého potoka, byla mi strašná zima. Ale někdy je o mnoho náročnější, když mám špatnou náladu a nebo když má celý štáb špatnou náladu, než když je mi zima nebo mě něco bolí. Celé tohle natáčení bylo dost záhul na fyzičku, točili jsme strašně dlouho. Já jsem ještě nikdy tolik dnů v kuse netočila. Ale dnes můžu s odstupem času zodpovědně říci, že to bylo natáčení, které mě navíc bavilo.

Věříte na duchy?

Já vím, že jsou, protože je celý život vidím a slyším. Takže nebudu lhát, když řeknu, že žiju s vědomím, že existují. Ale když jsem byla malá, tak jsem je prostě viděla a dokázala jsem vidět různé objekty a postavy, které ostatní neviděli. Tato schopnost se už sice docela dost utlumila, ale občas se to ještě stává, například včera v hotelu, kde mě ubytovali, zavrzali dveře a potom zablikala žárovka a já jsem si pomyslela, pane bože, zas je to tu…

Vojtěch Kotek (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> Oslovil Vás Milan Šteindler pro postavu Michala přímo nebo jste musel projít castingem?

Milan Šteindler mě osobně pozval na casting. Teda přesněji řečeno na několik castingů. Milan se dlouho rozmýšlel a zkoušel různé varianty a nakonec se po dvou letech rozhodl pro mě, za což jsem byl vděčen a pořád jsem.

Co Vás oslovilo na scénáři O život?

Nejvíc mě zaujala hlavní zápletka, která je sama o sobě dobrá a na ní navazuje spousta epizodních postav, které tím filmem probíhají, ale nejsou to jen takové jako epizodní postavy, ale posouvají děj dopředu. Zároveň jsou naprosto geniálně ujetý a tak správně Šteindlerovský, že to dává dohromady parádní celek.

Vy jste si s Milanem Šteindlerem zahrál v Rafťácích. Jak se Vám s ním spolupracovalo jako s režisérem?

To je podstatný rozdíl s Milanem hrát a nechat se Milanem režírovat. On má naprosto neuvěřitelnou vlastnost, když v něčem hraje, tak do toho vůbec nikomu nemluví, což není vůbec běžné u hrajících režisérů. Vůbec jsem netušil, do čeho přesně jdu, samozřejmě jsem ho znal jako člověka, ale jako režiséra vůbec. Byla to zajímavá zkušenost, protože Milan je velice vnímavý režisér, který sice říká, že předehrávat se nemá a že ví, že to dělá, ale mě to u něj strašně pomáhá, i když u jiných režisérů mě to spíš štve.

Jak byste charakterizoval postavu Michala, kterého hrajete? Je Vám něčím blízká?

Je to student medicíny, pečlivý, materialista, a více méně i dost zdrženlivý a to mi je docela blízké. Ne tedy, že bych byl zdrženlivý materialista, ale je mi blízká ta nerozhodnost v některých věcech a to že je vlastně i dost introvertní a do světa lidí, kteří žijí v abstraktních představách moc nevidí. Všechno má jasně dané, jasně vysvětlitelné a to mám osobně docela rád, když jsou věci vědecky nebo racionálně pochopitelné.

<>Obrázek nenalezen<> Snažíte se postavu, kterou hrajete nějak ovlivňovat, komunikovat o ní s režisérem nebo bezvýhradně přijímáte jeho představu? A jak to bylo v tomto případě?

O každé postavě, kterou hraji, se snažím přemýšlet, komunikovat o ní s režisérem. Samozřejmě ne vždycky se to povede, ale tady v tomto případě to bezvýhradně šlo. Jen přijímat něčí představu je k ničemu, k tomu, aby to mohlo fungovat, je zapotřebí dialog, protože víc hlav víc ví a dá se to snáz dohromady a podle mě to v tomhle případě to pomohlo i Milanovi, takže určitě je tam i kus ze mě.

Co pro Vás bylo při natáčení nejnáročnější a co Vás naopak nejvíc bavilo?

Scény s deštěm. Točily se s „jako deštěm, byly tam velké dešťostroje, byli jsme úplně mokří a byla nám hrozná zima. Náročné to bylo i fyzicky, protože se točilo dlouho. Role nebyly úplně jednoduché, díky tomu, že ta komedie je hodně nadsazená, když říkám hodně, tak myslím opravdu hodně a tam už se pak naskýtá tenká hranice, na které balancovat je náročné. Což bylo asi úplně nejsložitější. Ale tohle všechno mě zároveň i hrozně bavilo.

Věříte na duchy?

Až tak na ně nevěřím. I když mám pár zkušeností, kdy jsem měl pocit, že jsem něco viděl nebo že kolem mě něco prošlo. Spíš to ale bylo v polospánku, takže si myslím, že to byl nějaký přesah ze snu. Kdysi jsme se s kamarády snažili vyvolávat duchy - takový to, jak si dáte prst na zátku a ona jezdí na písmenka. To jsou ale asi všechno naprosto vědecky vysvětlitelné fyzikální jevy, které se dají pochopit, když o tom člověk něco ví. Až potkám opravdového ducha, tak na něj uvěřím.

Robert Nebřenský (rozhovor)
obrazek
Koho ve filmu hrajete?

Hraji bytost, je to bytost takřka božská, která provází ducha mrtvého spoluobčana na jeho cestě od smrti ke znovuzrození.

Snažil jste se postavu nějak ovlivňovat, komunikovat s režisérem nebo jste bezvýhradně přijal jeho představu?

Snažil jsem se ji nějak ovlivňovat, nabízet režisérovi, který měl poměrně málo času, byl zaměstnaný natáčením, takže na herce už bylo těžké si najít nějaký prostor, ale myslím, že jsem nakonec přijal představu, kterou jsem v něm vytvořil.

Čím Vás scénář oslovil?

Scénář k filmu O život mě opravdu oslovil na první dobrou, na první čtení, bavil jsem se výborně, když jsem si představoval jak je nebo není možné natočit některé gagy a hlavně mě zaujal tím, že to byla jediná nabídka, kterou jsem dostal na léto.

S Milanem Šteindlerem hrajete v Divadle Sklep. Byla to Vaše první spolupráce herec - režisér? Nastává tou změnou profesního vztahu u Milana nějaká proměna osobnosti?

Ano, tak s Milanem Šteindlerem se známe z divadla Sklep jako herci, ale Milan vlastně není ani herec, ani režisér, protože je-li režisérem, tak hlavně hodně hraje, čili jsem si mohl na place všimnout, jak on by to všechno skvěle zahrál, kdyby nestál za kamerou. To je ta jeho profesní změna, že on vlastně začíná být hercem, až když režíruje. No a jinak jsme se proměnili i fyzicky - dá se říct, oba jsme šli do toho filmu jako mladí nadupaní hoši plní energie, elánu, optimismu a končíme jako starci.

Co pro Vás bylo při natáčení nejnáročnější a co Vás naopak nejvíc bavilo?

Nejnáročnější scénou a současně scénou, která mě nejvíc bavila při natáčení, byla scéna levitace, protože levitovat jsem si vždycky přál umět, přál jsem si provádět takovéto věci v životě, no tady to předvádím na plátně, myslím, že to je i dostatečně návodné pro ty zájemce, diváky, které v tuto chvíli už mohu snad považovat i za své žáky, že si z toho mnoho vezmou, doufám, že se u toho také pobaví, tak jako jsem se bavil já.

Věříte na duchy?

Ano, na duchy samozřejmě věřím a je to vlastně další věc, kterou mě scénář oslovil, že se zabývá právě duchy, že hodně se snaží ukázat, že duchové jsou všude okolo nás. Krom toho myslím, že je cenné, že ten film má jakýsi intelektuální rozměr. Bude se líbit intelektuálům, protože je to vlastně duchovní komedie, možná by bylo správnější říci duchová komedie.

Bohumil Klepl (rozhovor)
obrazek
Koho ve filmu hrajete?

Hraju poslance Palcáta, pokrytce a flanďáka.

Je Vám něčím blízký?

Jen věkem.

Snažíte se postavu, kterou hrajete nějak ovlivňovat, komunikovat s režisérem nebo bezvýhradně přijímáte jeho představu? A jak to bylo v tomto případě?

To víte, Šteindler je bůh. Já moc filmů nenatočil a tak jsem se svěřil do rukou režiséra. Já mu fakt věřím.

Jak vznikla Vaše spolupráce s Milanem Šteindlerem? A jak se Vám s ním pracovalo?

V mládí si nás dva dost často pletli a Milan mi dohazoval svoje kšefty a já jsem mu občas dohazoval svoje, já jich teda měl míň, takže díky němu jsem jich měl víc.

Co pro Vás bylo při natáčení nejnáročnější a co Vás naopak nejvíc bavilo?

Celý prázdniny být v děloze, ve vagíně. Nejvíc mě bavil děložní čípek, tam to je fakt paráda.

Věříte na duchy?

Jo, když jsem doma sám a něco vrzne, tak mám pocit že je tam duch mrtvý babičky.

Podobné filmy

Já už budu hodný, dědečku!
Dá se napravit nenapravitelný? To je práce pro kouzelného dědečka! Česká komedie (1978). H...
dnes 11.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Hrdina proti své vůli
(Hero) Reportérku Geenu Davis zachraňuje při letecké nehodě neznámý hrdina Dustin Hoffman,...
dnes 13.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Fletch žije
(Fletch Lives) Zvídavému reportérovi Chevymu Chaseovi odkáže neznámý příbuzný dům v Louisi...
dnes 18.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 25. 9. 2020 Svátek má Zlata
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz