fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

film / dokumentární, Česká republika, , 85 min.

Režie: ,
Herci:


Ukázka
02:04Originální road-movie, které nás zavede do časů spartakiády a StB.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nic od toho nečekejte. Naprosto amatérsky natočená dovolená bývalého prezidenta Václava Havla. Dobové záběry jsou prokládány vzpomínkami Havlových kamarádů, kteří asi nemají vůbec ponětí jak by mělo takové vzpomínání vypadat. Jejich projevy jsou naprosto nekultivované stejně jako v dalším filmu Novákových Pušky, puky, pivo a psi - podle mě ještě větší katastrofa než tohle.
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVDPopis filmu Občan Václav Havel jede na dovolenou

Režisér Jan Novák, který téměř celý život žije v USA a je mj. autorem knihy o Miloši Formanovi (Co já vím?) a bratrech Mašínech (Zatím dobrý), se s kamerou vydal po stopách Václava Havla. Nesledoval však jeho život, ale jednu jedinou cestu vedoucí z Prahy do Bratislavy, a to v srpnových dnech roku 1985. Trvala několik dnů, neboť se Havel zastavoval u svých přátel jako např. V. Chramostová, E. Krieseová apod. Při této „dovolené“ byl disident sledován tajnou policií, dvakrát zadržen a vyslýchán. Režisér Novák vybral tuto reálnou, časově ohraničenou událost, aby mohl zejména americkému publiku na konkrétním příkladě ukázat, co obnášel život disidenta v socialistickém Československu.


O filmu

Leitmotivem autorského dokumentárního filmu Jana Nováka Občan Václav Havel jede na dovolenou není, jak by se snad z názvu mohlo zdát, autobiografický portrét Václava Havla, ale na Václavovi Havlovi, respektive na policejních manévrech několika set příslušníků STB i řádových jednotek VB, které doprovázely Havlovu týdenní „dovolenou“ v srpnu 1985, znázornit naprostou absurdnost policejního státu, jakým diktatura komunistické strany bezpochyby byla v prvé řadě.

Václav Havel si byl jakožto nejvíce exponovaná osoba tehdejší opozice vědom, že jeho týdenní výlet, při kterém plánoval navštívit několik desítek svých přátel, signatářů Charty 77, respektive politických spoluvězňů, se bude konat za policejní asistence, tedy nejenže svého prokurátora o své dovolené předem informoval!, ale svými hostiteli, které plánoval navštívit, si záměrně dopisoval korespondenčními lístky!, aby se tajná služba nemusela příliš namáhat při porušování poštovního tajemství.

Dokument pak nejen sleduje trasu Havlova výletu, potažmo zpovídá někdejší Havlovy přátele, ale v prostřihu se objevuje například i archivní záběry kameramana BBC, který Havla tajně natočil při jeho rutinní procházce s venčením psa, při kterém byl ze vzdálenosti pěti kroků provokativně sledován uniformovaným příslušníkem Veřejné bezpečnosti. Třešničkou na dortu je pak zpověď jednoho z řádových příslušníků místní policejní jednotky, jenž se Havlova výletu rovněž zúčastnil, kdy rozkaz je rozkaz, jeden den je Havel zločincem, den druhý prezidentem, a policie slouží tomu z režimů, který je zrovna u moci. Morální stránku věci policista, natož pak příslušník STB, neřeší a řešit nemá.

V každém případě se Janu Novákovi podařilo natočit dokument, kterému se jako jedinému, byť dokumentů s podobným tématem vznikla za posledních 17 let celá řada, podařilo podchytit do nejpodstatnější - naprostou absurdnost, která si, jak je ostatně zmíněno i v samotném dokumentu, nijak nezadá s Havlovým dramatickým dílem.

Podobné filmy

Sedm světel
Dokument režisérky Olgy Sommerové vypráví o židovských ženách, které během druhé světové v...
st. 27.1. 17.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Karel Svoboda - Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Ten se deset let po tragické smrti ...
so. 30.1. 21.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Přistání na Měsíci živě
(Moon Landing) Epická cesta Apolla 11 na Měsíc v archivech. Dokument BBC
ne. 31.1. 23.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 19. 1. 2021 Svátek má Doubravka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz