fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

82% 519 hlasů
film / drama, válečný, Československo, , 128 min.
Kinopremiéra v ČR 7.6.2018 v SK 9.11.2017, DVD od 1.10.2005 Bonton

Režie: ,
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1965, Oskar, Cizojazyčný film
starNastavit upozornění

V TV televize po. 20.4. CS Film 20.00, po. 13.4. Filmbox 21.50
CS Film 20.00
Filmbox 21.50
Archiv
02:40Film je adaptací stejnojmenné novely Ladislava Grosmana. Vypráví tragikomický příběh staré židovské obchodnice za druhé světové války.
Východoslovenské městečko za 2. světové války (1942). Místní funkcionář Hlinkovy strany věnuje svému chudému švagrovi arizační dekret na židovský obchod vdovy Lautmanové. Dobrácký Tono nedokáže vysvětlit nechápající staré ženě skutečný stav věci a neví, jak ji zachránit před odsunem do vyhlazovacího tábora. Tento film získal značnou mezinárodní proslulost a četná ocenění včetně Oscara Americké filmové akademie.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Predpokladam mlady vek pisatelky (pisatela?) a slabe vedomosti z dejepisu, sociologie a psychologie... ba dokonca az slaby prehlad o svete (hlavne europskom) vobec. Za tychto predpokladov je nazor pisatelky na tento film jasny a "pochopitelny"... Veru, film "Obchod na korze" nie je kreslena rozpravka o Kacerovi Donaldovi...
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Obchod na korze

Film o nemožnosti kompromisu se zlem, o slabosti, strachu, nevědomosti a hlouposti jako živné půdy pro hlasatele násilí. Komorní subtilní příběh "takyarizátora", kterému jeho švagr, místní velitel Hlinkovy Gardy, přihraje zkrachovanou židovskou galanterii, aby mu nenarušoval kádrový profil. Jednoduchý stolař Tóno Brtko se ocitá mezi dvěma světy - čistým, nedotknutelným světem staré nahluchlé Židovky a světem reality, symbolizované nesmyslnou dřevěnou Babylonskou věží na náměstí, oslavující vládnoucí režim. Brtko svoje provinění zastírá, utíká před ním. Neodolal vidině zbohatnutí, ale chce zůstat poctivým člověkem. Je jím až do chvíle, kdy v opojném záchvatu strachu z fašistů i ze svého svědomí nakonec svůj osud rozřeší tragédií. Vrcholné dílo úspěšného režisérského tandemu přijal celý kulturní svět s nadšením jako vzrušující etické poselství se strhujícím uměleckým vyjádřením. U nás byl film dvacet let zakázaný. Klasicky cítěné realistické herectví obhájilo svoji podmanivost v příboji moderních vyjadřovacích forem 60. let. Podobenství vrcholí v závěrečném "chagallovském" snovém obraze naivní vidiny lidského štěstí, vytrysknuté z hluboké úzkosti zbloudilé duše.


O filmu

Pro Kadára s Klosem je typické, že přes všechnu etickou vyhraněnost nejsou moralizátory. V příběhu truhláře Tóna Brtka (ve vynikající herecké interpretaci Jozefa Kronera) a jeho snaze o arizaci obchodu židovky Lautmanové je obsažena tragédie malého člověka, který jednou zatouží po zdánlivě malém kompromisu se zlem, chce se přidat k mocným a bezohledným a skončí sebevraždou jako oběť svého činu. V tomto obraze trestajícího svědomí nejde jen o jeden lidský osud. Je to kritický obraz totalitních dějin našeho národa, varování před zvráceností naší národní povahy, naším provinčním siláctvím a velikášstvím, zastíráním naší malosti a podřízenosti, nadouvající se řazením mezi velké a mocné do "světového dění".

Podobné filmy

Čtyři slunce
Příběh jedné rodiny z menšího města a jejích přátel. Distribuční film ČT (2012). Hrají: J....
dnes 21.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Smrtící léčba
(Extreme Measures) Gene Hackman má jediný cíl, najít nový lék pro regeneraci nervů. Neváhá...
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Krvavé předměstí
(Suburra) Vlivný politik Filippo má rád prostitutky a drogy. Obojího si často užívá v zapa...
dnes 22.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 9. 4. 2020 Svátek má Dušan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz