fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 11.12.2005 

Recenze

Nicolas Cage alias Jurij Orlov stojí po kotníky lakýrek mezi prázdnými nábojnicemi, v bojištích vidí neomylně obchodní příležitost. Nejhorší zbraň je ta, kterou nemáte vy, ale protivník.  
 
Akčních snímků a thrillerů o pašování zbraní je nespočet. Ještě před rokem bych stěží uvěřil, že se dá přijít s něčím novým. Režisér Andrew Niccol však dokáže diváky uvést už v titulkovém úvodu skoro až v šok - prozříme, že tohle je totiž první skutečný film o překupnících s válečným zbožím!  
 
Výpravné drama líčí vznik Jurijova odhodlání zkusit svůj obchodnický um na dodávce pár samopalů v tvrdé konkurenci zajištěnějších mezinárodních dealerů, až po jeho velké transportní akce z rozkrádaného postsovětského arzenálu pro africké kmeny v rozbrojích. Nejde ale ani tak o popis úspěšných i riskantních podniků v každodenním obchodnickém životě. Sondujeme totiž do celého věrohodného pozadí této poloilegální, ale děsně výnosné válečné mašinerie. Poznáváme krátké prsty demokraticky-byrokratické spravedlnosti, pudovou přirozenost zemí, kde si už malí chlapci „hrají“ s kalašnikovy, a všepropojující moc krvavých peněz.  
 
Niccol staví na kontrastu zapřisáhlého pacifisty Jurije a lidí ze světa, kde hodnota života člověka nepřesahuje cenu vystřelené nábojnice. Toho neviditelného světa, který známe dobře z obrazovky Událostí komentářů, ale přitom je určitě dál, než jsme se kdy ochotni v myšlenkách vypravit.  
 
Docela je škoda, že se Niccol dopustil příliš mnoha zjednodušení. Politické vlivy i bezpečnostní organizace jsou potlačeny do pozadí, struktura pašování je elementárně jednoduchá. A pak moc nevěříme, že se velký boss Orlov vždy podílí osobně na transportu každé zásilky a s kvérem to sám umí jako patnáctiletá aktivistka Hnutí Duha. Více toho ke kritice poznamenáno nemám, takže jen více podobně úderných filmů!  
 
Síla myšlenky, věrnost prostředí smrtelného byznysu a odvaha autorů je to, co snímek nesmírně vyzdvihlo, avšak zároveň potopilo u nechápající divácké veřejnosti ze země, která přeci bohatě exportuje hlavně demokracii.  
 
Exportuje demokracii i přes mrtvoly.

vip007, 8 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 2. 4. 2020 Svátek má Erika
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz