fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

76% 97 hlasů
film / thriller, akční, mysteriózní, USA, , 118 min., od 15 let
Eagle Eye
Kinopremiéra v ČR a SK 9.10.2008, DVD od 11.2.2009 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:25Chceš žít, tak poslouchej.
Představte si, že vám zazvoní telefon, vy ho zvednete a zbytek života se vám promění v nekonečnou noční můru. Šílené, že? Právě takový moment se stal výchozím bodem thrilleru, pod kterým je coby výkonný producent podepsaný hollywoodský mogul Steven Spielberg. Dva úplně obyčejní mladí Američané se kvůli jednomu takovému telefonátu stanou součástí hry, která je nebezepečnější než ruská ruleta. Ten, kdo utvářel její pravidla, totiž vložil náboje do všech komor revolveru... Rachel je svobodná matka osmiletého syna. Právě ho pustila na výlet se školním orchestrem, takže ji upřímně vyděsí telefonát od neznámé ženy, která jí nabídne jednoduchý obchod - život dítěte za plnění jejích příkazů. Jerry je drzý výrostek, který jednoho dne ve svém původně prázdném bytě objeví zásoby středně velké teroristické buňky. Než ho telefonát téže neznámé ženy, která si vynutila poslušnost u Rachel, stačí varovat, vtrhne k Jerrymu FBI a zatkne ho.Zkušený agent FBI Jerryho báchorkám, podle nichž to na něj někdo narafičil, ani trochu nevěří. Pak ale přijde čas na jeden povolený telefonát a tentýž ženský hlas dá Jerrymu druhou šanci na útěk. Tentokrát se jí úspěšně chopí a díky tomu potká Rachel. Dva zcela neznámí lidé, spojení jen hlasem v telefonu, záhy pochopí, že moc nad jejich osudem převzal někdo, kdo sleduje každý jejich krok a dokáže je přimět i k těm nejšílenějším akcím. Otázkou je, proč to vlastně dělá.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tento film ma celkom bavil, je dobre natočený a aj herci sa mi veľmi páčil, Michelle Monaghan je moja obľúbenkyňa a v podstate kvôli jej castingu som sa konečne rozhodol pozrieť tento film. Takisto dejovo ma to bavilo a film iba zriedka strácal na tempe. Hodnotenie: 6.9/10
Všechny komentáře k filmu 40+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Oko dravce

Každý člověk se může stát smrtící zbraní v rukou šíleného počítače. Jerry Shaw je lehkomyslný mladík, který pracuje v copy centru, po večerech hraje s kamarády karty a je věčně bez peněz. Rachel Hollomanová je rozvedená matka osmiletého Sama, který se právě chystá se školním orchestrem na vystoupení do Washingtonu. Jerry a Rachel se neznají a nemají spolu vůbec nic společného až do chvíle, kdy oběma zazvoní mobil a ženský hlas jim oznámí, že byli aktivováni. Vzápětí je Jerry zatčen komandem FBI a obviněn ze spolupráce s teroristy a Rachel se dozvídá, že pokud neuposlechne příkazů, přijde o dítě. Při výslechu se Jerry od agenta Toma Morgana dozví, že je podezříván, že se svým bratrem Ethanem spolupracuje s islámskými teroristy. Vzápětí ho záhadný hlas v telefonu donutí podle pokynů uniknout z budovy, kterou hned nato zasáhne zřícený jeřáb. Jerry a Rachel se setkají podle pokynů záhadného a zdánlivě všemocného hlasu, kterému se marně pokusili vzepřít. Podle jeho pokynů také uprchnou před policií a FBI, která se pokouší dopadnout je pod vedením Morgana a vyšetřovatelky leteckých sil Zoe Perezové. Postupně vychází najevo, že za celou akcí je unikátní počítačová inteligence nazývaná Aria, která se vymkla kontrole ministerstva obrany a pokouší se v zájmu ochrany ústavy zlikvidovat vládu, která ji hrubě porušila raketovým útokem na afghánskou vesnici, v níž byl lokalizován hledaný terorista. Ethan se pokusil počítač zastavit, ten ho však zlikvidoval. Jerry a Rachel sice ještě netuší, co po nich počítač chce, nepřestávají však hledat způsob, jak se dostat z jeho moci. Aria je přivede do tajného štábu projektu Oko dravce, kde požaduje, aby Jerry znovu aktivoval program, který se Ethanovi podařilo zablokovat. Potom chce donutit Rachel, aby mladíka zabila, žena to však odmítne. Podaří se jí uprchnout, Jerry však padne do rukou Morgana. Podaří se mu přesvědčit ho, že se šílený počítač chystá zlikvidovat americkou vládu? Podaří se mu dostat na místo chystaného atentátu včas? Dokáže zabránit explozi, ke které má dojít při koncertu Samova orchestru? A zničí Perezová s pomocí majora Bowmana vyšinutý počítač dřív, než dojde k tragédii?


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Geoff Callister, ministr obrany Spojených států, stojí před klíčovým rozhodnutím: musí rozhodnout, zda nechá vybombardovat hledaného afghánského teroristu. Prezident dá příkaz k akci, aniž by ministerstvo mělo 100% jistotu, že jde skutečně o hledaného muže. Toto bombardování spustí vlnu terorismu proti USA v zahraničí, ale i uvnitř země…

V Chicagu se 23-letý povaleč Jerry Shaw, zaměstnanec místního kopírovací obchodu, dozví, že jeho identické dvojče, bratr Ethan, příslušník vojenských sil Air Force, zemřel při autonehodě.

Ve stejné době na druhé straně Ameriky vypravuje svobodná matka Rachel Holloman svého osmiletého syna Sama na školní koncert do Washingtonu. Je to poprvé, co Sam jede někam sám. Později večer, když je Rachel venku s kamarádkami, ji zavolá neznámá žena na mobil, s příkazem, aby přesně dělala, co jí řekne, jinak Sam, kterého Rachel nepochopitelně vidí na velkých pouličních obrazovkách, zemře.

Po návratu domů Jerry zjistí, že na jeho normálně prázdném účtu je nyní 750 tisíc dolarů a jeho byt je plný technického vybavení pro teroristickou skupinu. Stejně tak i jemu zavolá neznámá žena, aby se nepokoušel utéct nebo bude zatčen. Než se Jerry stačí sbalit, vtrhne do bytu policie a on je vzat do vazby.

Při výslechu se snaží vysvětlit agentovi FBI Thomasi Morganovi (Billy Bob Thornton), že je nevinný. Poté, co ho agent nechá samotného ve vyšetřovací místnosti, ho znovu kontaktuje neznámá žena a pomůže mu uniknout. Zorganizuje, aby se venku stojící jeřáb rozkýval a rozbil okno vyšetřovací cely.

Jerry je navigován k autu, kde už na něj čeká Rachel, kterou do té chvíle nikdy neviděl. Zpočátku jsou k sobě velmi podezřívaví, ale časem pochopí, že jsou oba v moci neznámého hlasu, který sleduje každý jejich pohyb a má zdánlivě neomezenou kontrolu nad jejich osudy.

O natáčení

obrazek
Nápad natočit Oko dravce se zrodil před několika lety v hlavě producenta Stevena Spielberga. Základní koncept se soustředil na myšlenku, že moderní technologie je všude kolem nás. Co se stane, když se technika, kterou bereme jako běžnou součást života, najednou obrátí proti nám a ohrožuje naše životy?

Stejně jako se kdysi lidé báli plavat v moři, potom co shlédli film Čelisti, chce nyní Spielberg, aby okamžitě vypnuli svoje mobilní telefony, když shlédnou Oko dravce.

Námět zůstal několik let nezpracovaný, neboť Spielberg se bál, že by příběh, vzhledem k nižší úrovni technologie v té době, nebyl uvěřitelný.

V roce 2006 Spielberg námět oprášil a začal se jím zabývat spolu se scénáristy Alexem Kurtzmanem a Robertem Orci, tvůrčím týmem trháků Mission: Impossible III, Star Trek a Transformers.

Hlavní postavy Jerry a Rachel se stanou šachovými figurkami, jejichž pohyby a činy ovládá neviditelný nepřítel. Jsou to obyčejní lidé, kteří se nevědomky ocitnou v neobyčejné situaci, kterou absolutně nemají pod kontrolou, jsou nuceni dělat věci, kterým nerozumí a nutně potřebují zjistit, proč byli vybráni právě oni. Díky této základní myšlence je film nadčasový, neboť hrdinové mohou žít v kterékoliv době a diváci se s nimi mohou ztotožnit bez ohledu na to, odkud jsou.

Původně chtěl film Spielberg režírovat film sám, ale nakonec se rozhodl soustředit na větší projekty, především nového Indianu Jonese. Ve stejné době režisér D.J. Caruso natáčel film Disturbia a Spielbergovi se film tak líbil, že mu nabídl scénář k Oku dravce.

O postavách

obrazek
Shia LaBeouf hraje Jerryho Shawa, méně úspěšné dvojče, černou ovci rodiny. Když se s ním poprvé setkáváme, není na tom moc dobře. Jeho bratr je mimořádně úspěšný, chytrý, schopný a sebejistý - všechno, co Jerry není.

K velkému zklamání svého otce, Jerry kdysi opustil univerzitu a vydal se na cesty. Teď pracuje v obyčejném kopírovacím obchodu, užívá si života s přesvědčením, že ne každý musí jít na vysokou a dělat to, co se má. A teď náhle je okolnostmi donucen přeměnit se z chlapce v muže.

Oko dravce je po Disturbii dalším filmem, na kterým Shia LaBeouf spolupracoval s režisérem D.J. Carusem. Kromě toho v nedávné době hrál ve Spielbergově Transformers a Indianu Jonesovi a Království křišťálové lebky.

Jerryho protějšek, Rachel, je svobodná matka, která se se svým osmiletým synem probíjí životem, jak se dá. Poté, co vypravila Sama na školní koncert, má konečně jeden volný den sama pro sebe. Ale to, co měl být skvělý den, se změní v peklo. Během večera, kdy si vyrazí s kamarádkami, jí zavolá neznámá žena a zeptá se jí: “Co bys udělala, abys zachránila život svému synovi?” Kromě toho jí navede, aby se podívala na televize vystaveném v obchodě na druhé straně ulice, kde uvidí svého syna, jak sedí ve vlaku, kam ho před chvíli posadila. Rachel se rozhodne udělat cokoliv, aby svého syna zachránila.

Když se Jerry a Rachel poprvé setkají, okamžitě si myslí, že ten druhý je zdrojem jejich neštěstí. Brzy ale pochopí, že se oba stali součástí scénáře, na který nemají žádný vliv, a že se mohou spoléhat jen jeden na druhého. Hlas neznámé ženy, která jim dává rozkazy, je všude. Zdá se, že má kontrolu nad vším, co se těch dvou nějak týká. Ovládá semafory na křižovatkách, řídí příjezd metra do stanice...

Zatímco neznámý hlas je nechává v neustálé nejistotě, co bude dál, agent FBI Thomas Morgan jim dává dost jasně najevo, že je za mříže dostane za každou cenu. Ačkoliv se to ze začátku nezdá, je agent Morgan kladná postava, která jen dělá svoji práci.

Morganovi v pátrání pomáhá speciální agentka pro vyšetřování v Air Force Zoe Perez, která se k případu dostane díky Jerryho dvojčeti Ethanovi, který pro letecké síly také pracoval. Stejně jako Jerry a Rachel i Morgan i Zoe se musí naučit spolupracovat, neboť to je jediný způsob, jak pokračovat ve vyšetřování.

Ministra obrany Geoffa Callistera hraje Michael Chiklis. Callister je ve scénáři popisovanán jako muž, kterému je ve tváři neustále vidět břímě, jež jeho úřad představuje.

Ve filmu dále hrají Ethan Embry jako agent FBI Grant a Anthony Mackie jako major Bowman.

obrazek
Říkal někdo "Akce"?

Filmaři byli od začátku rozhodnutí natočit jiný typ akčního filmu. Podle jejich názoru je v současných akčních filmech věnováno málo prostoru postavám a jejich problémy a psychika se stávají podružnými. Emocí je v Oku dravce tedy dostatek, ale neznamená to, že diváci nedostanou svoji dávku akčních scén. Caruso chtěl natočit co nejvíce akcí v reálu, tak aby byla počítačová animace použita minimálně. Takže jeřáb, jenž spadne na dům, je opravdu jeřáb, který spadne na postavené kulisy.

Vzorem pro automobilové honičky byl film Francouzská spojka . Základem bylo, aby scény nepopíraly fyzikální zákonitosti. Zajímavostí z natáčení akčních scén je, že během honičky mezi hlavními hrdiny, FBI a chicagskou policií bylo zlikvidováno 38 aut. A hlavní herci Shia LaBeouf a Michelle Monaghan natočili 80% akčních scén sami bez dublérů.

Zatímco děj se odehrává v několika málo dnech, natáčení probíhalo 77 dní na 200 různých scénách, kvůli kterým se celý štáb čítající 120 lidí musel 100 krát přesunout. Z natáčení se tak stal malý road movie.

Hlavní natáčení probíhalo na venkově ve státě Illinois. Filmaři mimojiné dostali mimořádné povolení natáčet pod stožáry vysokého napětí. Tak mohla vzniknout scéna, ve které Jerry a Rachel přebírají klíče k dodávce od neznámého muže, který v ten moment zemře zásahem elektrického proudu.

V Chicagu se natáčelo na více než 10 různých místech, včetně třetího nejrušnějšího dopravního uzle v USA. Kromě toho bylo využito mnoho lokací v a kolem Los Angeles, které zdárně nahradily další místa filmu. Hlavní část natáčení proběhla na starém letišti nedaleko Los Angeles, kde bylo ve starých hangárech postaveno více než 50 scén.

Jak již bylo zmíněno, hlavním úsilím filmařů bylo zachovat důvěryhodnost. Pro konzultace nad vojenskými záležitostmi dokonce oslovili Ministerstvo obrany USA, které se na natáčení aktivně podílelo. Někteří vojáci si ve filmu i zahráli malé role. Díky spolupráci Pentagonu měli filmaři vzácnou příležitost natočit několik scén přímo na přísně střeženém území tohoto ministerstva.

Rosario Dawson, která hraje speciální vyšetřovací agentku Air Force, strávila nějaký čas na skutečném ústředí této organizace ve Washingtonu, aby viděla, jak se lidé v tomto úřadu chovají ve skutečnosti. Konzultace k vyšetřování zajistil veterán FBI Tom Knowles.

Vzhled scén měl na starosti filmový architekt Tom Sanders, který získal ocenění za filmy jako Zachraňte vojína Ryana, Statečné srdce nebo Drakula.

Ačkoliv se snažil co nejvíce se držet reality, některá místa musela být kompletně vymyšlena, protože skutečné předlohy jsou přísně tajné - jako například Národní vojenské rozkazové centrum.

obrazek
Velký bratr se dívá

Představte si, že konečně máte “padla”. Vypnete počítač a interní firemní síť umožní vašemu šéfovi, aby zkontroloval, jak jste pokročil s prací, která musí být hotova do konce týdne. Po cestě domů vám zazvoní na mobilu připomínka, že musíte koupit mléko. GPS v autě vám poradí nejlepší cestu, jak se k obchodu dostat. Volá vám syn, že zůstane na večeři u kamaráda a vy díky navigaci přesně víte, kde teď je. Připomenete mu, aby si nezapomněl vzít léky na astma, na což vás upozornil počítačově zpracovaný zdravotní záznam o celé vaší rodině, který vám zároveň s tím připomíná, že je čas objednat se na další preventivní lékařskou prohlídku. Ne, toto už není budoucnost...

Naše doba je plná moderních technologických zlepšováků. Mobily, GPS navigace, bankomaty, počítače, bezpečnostní alarmy, kamery na semaforech, magnetické proužky na platebních kartách, identifikační a členské kartičky..., díky tomu všemu jsou naše životy jednodušší a bezpečnější. Počítače zjednodušily organizaci a kontrolu informací, komunikaci, dopravu, vojenský arsenál, finanční systémy a elektrické sítě - věci, které tvoří základ našich životů.

Bereme to automaticky, ale nezamýšlíme se na tím, jak to funguje. Prakticky vše je v dnešní době digitalizováno, nahráno a uskladněno. Naše podoba, jméno, hlas, číslo zdravotní kartičky, nákupní preference, co máme rádi a co ne. A jak se zvyšuje výkonnost počítačových systémů, roste možnost kontroly nad uloženými informacemi. Vše, co je zachyceno ve filmu Oko dravce, představuje svět, ve kterém žijeme.

Otázka, kterou si film klade je: Co když...? Co když někdo objeví způsob, jak se k těm informacím dostat a zneužije je? Co když budou použity pro nám? Od doby, kdy Spielberg poprvé přišel na myšlenku natočit film o lidech obklíčených a pronásledovaných technologií, neuplynulo zase tolik času a tehdy námět na scif-fi film se stal realitou. Je zajímavé, jak Steven Spielberg dokázal v té době prozíravě vymyslet to, co je dnes běžné.

Nosná myšlenka filmu je, že ať je to kdokoliv, kdo má nad Jerrym a Rachel kontrolu, dokáže děsivě ovládat všechny zdánlivě “lidem přátelské” technologie.

Shia LaBeouf k tomu na závěr říká: “Jediné co víme je, že někde je někdo s velmi mocným hlasem. Je v každém autě, na všech obrazovkách, kdekoliv, co můžete zapojit do zásuvky. Jerry ani Rachel nemají potuchy, proč mají plnit příkazy z telefonu. Nepochybují ale o tom, že hlas je tak mocný, že oni i lidé, které milují, budou v ohrožení, pokud odmítnou rozkazy vykonat. Neví, odkud hrozba přichází, ale jsou si dobře vědomi, že z pod nepřítelovy kontroly není úniku.”

Podobné filmy

Podfukáři
(Now You See Me) Čtyři nadaní pouliční kouzelníci, kteří si říkají jezdci, společně předvá...
dnes 20.00
Nova Cinema
Dárkyně smrti
(Inconceivable) Mladá žena Katie se s dcerou přestěhuje do nového města, aby unikla své mi...
zítra 00.30
Nova Cinema
Polibek draka
(Kiss of the Dragon) Elitní čínský policista Jet Li přijíždí do Francie pomoci místní tajn...
zítra 22.00
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 25. 5. 2022 Svátek má Viola
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz