fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

76% 651 hlasů
film / thriller, drama, Izrael, , 96 min.
Kinopremiéra v ČR 26.9.2013 v SK 10.2.2014

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2013, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film


Ukázka
01:51Všechno, co dělá, dělá pro ni.
Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Slusny film o velkej laske /hetero aby bolo jasne on + ona/ a o preliezani murov, nielen tych realnych, ale casto aj tych vnutornych. Trochu psychologie neuskodi, dialogy su take normalne, zo zivota. Skoda len tuctovosti pribehu, takychto pribehov sa odohrali uz desiatky milonov, a skoda toho stredu filmu, teda myslim tak, ze tam bola velka nuda nic sa nedialo : 56 %
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Omar

Mladý pekař Omar je zvyklý uhýbat kulkám dozorců zdi, která jej dělí od jeho tajné lásky Nadji. V okupované Palestině však neznají prostou lásku a ani ve válce tam neexistují jednoznačné situace. Proto se na druhé straně zdi stává z citlivého Omara bojovník za svobodu, který musí čelit bolestné volbě mezi životem a mužností. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát na kočku a na myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Amjadem a Tarekem, Nadjiným militantním bratrem, čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju.


O filmu

obrazek
Komentář Hanyho Abu-Assada
Vznik projektu

Skutečný život podle mě často nabízí ten nejbarvitější materiál pro jakéhokoli vypravěče a příběh Omara v tomto ohledu není výjimkou. Když jsem byl před několika lety v Ramalláhu, seděl jsem na čaji s jedním dobrým přítelem. Vyprávěl mi pravdivý příběh, jak jej oslovil vládní agent, jenž o něm měl osobní informace. Dotyčný agent chtěl za pomoci těchto informací přinutit mého přítele ke spolupráci. Když jsem to vyslechl, okamžitě jsem věděl, že se chci tímto tématem podrobněji zabývat a začít pátrat, jak mohou podobné okolnosti ovlivnit lásku, přátelství a důvěru. Poté, co jsem o tom určitou dobu přemýšlel, jsem jedné noci nemohl usnout, a tak jsem si vytáhl blok a tužku a za čtyři hodiny jsem měl přesnou strukturu toho, co je dnes Omar.

Zrcadlo uvěřitelnosti v okupované Palestině

Co se týče filmu, skutečnost není tak důležitá jako uvěřitelnost a v případě Omara je každá scéna jak uvěřitelná, tak velice blízká realitě. Je pravda, že film má dramatickou strukturu se zápletkami, které mohou vypadat jako smyšlené, ale ve skutečnosti byl děj příběhu vychýlen kvůli dramatickému účinku pouze jednou. Jinak skutečně věřím, že můj film je uvěřitelnou reflexí dnešní okupované Palestiny.

Izolační zeď

Izolační zeď od sebe oddělila palestinská města...rozdělila vesnice, uprchlické tábory a vytváří kantony, kde Palestinci žijí. Na mnoha místech není jasné, co je a co není okupované...například v Jeruzalémě jsou obě strany okupované. Mým záměrem bylo vytvořit virtuální palestinské město, kde zeď jen náhodně protíná město, vesnici a uprchlický tábor, aniž by na obou stranách byly nějaké rozdíly.

Přeskakování zdi

Přeskakování zdi je součástí každodenního života Palestiny. Existují dokonce lidé, jejichž prací je pomáhat ostatním přeskakovat zeď. Tito lidé se tím živí. Je třeba pochopit, že izolační zeď nemá sloužit jako hranice mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu, ale je ve skutečnosti projektována tak, aby oddělovala Palestince navzájem. Někdy dokonce rozděluje palestinská města na dvě části. Proto je přeskakování zdi na denním pořádku a lidé to dělají z tisíce důvodů: kvůli práci, rodině, přežití, přičemž láska není žádnou výjimkou.

obrazek
Natáčení v Palestině

Od filmu Ráj hned teď jsem v Palestině nenatáčel, a to z několika důvodů. Za prvé nemám neustále něco, k čemu bych měl ohledně Palestiny potřebu se vyjadřovat. Za druhé jsem teď nějakou dobu pracoval na různých projektech, což spotřebovávalo veškerou mou energii.

Omara jsme natáčeli týden v Nablu, šest týdnů v Nazaretu a týden v Bisanu. Nikde jsme se nesetkali s žádným odporem proti natáčení. Podařilo se nám získat povolení na všechny lokace, včetně samotné zdi. U zdi jsme měli povolení vyšplhat do určité výšky a pro určité záběry nahoře na zdi jsme postavili imitaci zdi v Nazaretu.

Natáčení na Západním břehu bylo jednodušší od chvíle, kdy se ho zúčastnil větší počet palestinských policistů. Přesto je natáčení na těchto místech stále složité a vyvolává problémy, ale to platí pro natáčení obecně a kdekoli. Když jsem začal s natáčením Omara, chtěl jsem, abychom měli jen palestinský štáb. To znamenalo, že někteří vedoucí sekcí dělali svou práci poprvé ve svém profesním životě, což občas působilo problémy v organizaci i samotném procesu natáčení.

Milostné příběhy

Existují jen dva druhy milostných příběhů - tragické a komické. V každém milostném příběhu, který znám, se vždy objeví dvě překážky - vnitřní a vnější. Ve většině tragických milostných příběhů milenci překonají vnější překážku, ale už nejsou schopni přemoci tu vnitřní, jíž je opravdová důvěra v toho druhého. V romantické komedii naopak milenci překonají oba typy překážek a skončí spolu. Realita lásky je naneštěstí často mnohem tragičtější než realita romantických komedií. V mém příběhu Omar opravdu věří v ideální lásku a možnost konce, typického pro romantické komedie, proto je film vlastně dvojnásob tragický.

Důvěra

Hlavním tématem Omara je důvěra a to, jak je důležitá pro lidské vztahy, ale zároveň také velice proměnlivá. Důvěra je jádrem lásky, přátelství a věrnosti. Není hmatatelná a může být velice silná, ale zároveň velice křehká. Baví mě zkoumat lidskou zkušenost a pro tu je důvěra fatou morgánou - je největší iluzí lidské zkušenosti a tím, co vyvolává v lidských bytostech tak složité emoce. Má touha rozplést složitosti lidských emocí je nekonečná a nezničitelná.

obrazek
Obsazení neznámých mladých herců

Čtyři hlavní role byly obsazeny hereckými nováčky a toto je jejich první film. Během castingu jsme spolu s vedoucí castingu neúnavně procházeli spoustu palestinských herců. Hlavním kritériem výběru byla jejich uvěřitelnost, schopnost vyjádřit hluboké emoce a - v kombinaci s těmito dvěma - schopnost vytvořit dynamickou sílu. Adam Bakri, který hrál Omara, je opravdovým objevem. Není jen skvělým hercem, ale také neuvěřitelně tvrdě pracuje. Nepřetržitě pátral po jádru Omarovy postavy, a pokaždé, když skončil natáčení, doslova „vyskočil z plátna“. Leem Loubanyová, která hraje Nadju, má v sobě obrovskou sílu a smutek v očích, jenž fascinuje každého, kdo do nich pohlédne, a vyvolává touhu vidět více. Samer Bisharat, představitel Amjada, je komikem celého souboru a ve filmu jsme do jeho postavy a do Omara vložili spoustu vtipů, které pronášel mimo záběr. Eyad Hourani, představitel Tareka, mi ukázal úplně novou stránku Tareka jako někoho, kdo dokáže být drsný a zranitelný, vážný a vtipný, a to ve stejnou dobu, v tentýž okamžik. Jsem moc spokojený s herci, které jsme nakonec obsadili, všichni z nich náš film nesmírně obohatili.

Waleed Zuaiter jako agent Rami

Waleed Zuaiter byl jediným hercem v celém štábu, který měl předešlé zkušenosti s účinkováním před kamerou. Práce s profesionály je vždy zajímavá a vždy je to výzva, neboť tito lidé vám kladou ty nejtěžší otázky ohledně vlastních postav a jejich motivace. Práce s Waleedem byla něco jako tesání sochy do mramoru. Byl silný a neústupný, ale výsledek dopadl skvěle.

Lidský aspekt bojovníků za svobodu

Nikdy nenatočím film, který by buď jen odsuzoval nebo obhajoval lidské bytosti. To ponechávám na soudních dvorech na celém světě. Lidský aspekt bojovníků za svobodu mě zajímá a vlastně mě zajímá lidský aspekt kterékoli postavy, protože jsou to často tragické chyby, které nás činí lidskými. Spousta lidí i filmových postav vypadá zvenku dokonale, ať už jde o bojovníka za svobodu nebo milence, ale tragické chyby, které tito lidé dělají, ukazují, že tato dokonalost je pouze vnějším vjemem. Uvnitř těchto lidí se skrývá nedokonalost a možnost selhání. Mým úkolem jako filmaře je být tímto fenoménem přitahován a ukazovat ho co nejupřímněji, s různými odstíny šedi a nikoli černobíle.

Dát hlas palestinské otázce

Jako filmař se zaměřuji na tvorbu zajímavých a silných filmů a snažím se zkoumat, co vytváří silné příběhy. Velké filmy podle mě důkladně prokreslují postavy, jejichž motivace přesahují konkrétní čas a prostor. Pokud mé dílo vytvoří něco, co přispěje k porozumění lidí nějaké otázce, pak je to spíše jeho vedlejší účinek.

Nikdy mi nepřišlo těžké obhájit svá umělecká rozhodnutí, jak to musí dělat každý umělec na světě. Nejsem v tomto směru nijak výjimečný. Zkoumání lidského aspektu postav, které jednají násilně, není ostatně také nijak výjimečné, neboť právě to zaměstnává většinu vypravěčů příběhů. Připadá mi, že nejvíce ze všeho jsem oceňován a/nebo kritizován za to, že poskytuji hlas palestinské otázce, ale nejde o umělecký komentář nebo kritiku. Jde o politický komentář a kritiku, což je naprosto odlišná záležitost.

Podobné filmy

Rocky Balboa
Rocky Balboa zestárnul a osaměl. Milovaná žena mu zemřela a syn na něj nemá čas. Když se v...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Reservation Road
Profesor Ethan Learner veze rodinu z koncertu. Když zastaví u benzinové pumpy na Reservati...
dnes 21.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Peklo v Pacifiku
(Hell in the Pacific) Souboj dvou vojáků znepřátelených armád uprostřed tichomořských ostr...
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 7. 8. 2020 Svátek má Lada
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz