fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

86% 836 hlasů
film / akční, dobrodružný, fantasy, mysteriózní, USA/Nový Zéland, , 201 min., od 12 let
The Lord of the Rings: The Return of the King
Kinopremiéra v ČR 15.1.2004, DVD od 15.9.2004 Warner, Blu-Ray od 5.12.2012 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2003, Oskar, Nejlepší adaptovaný scénář, Frances Walsh , Philippa Boyens , Peter Jackson
2003, Oskar, Nejlepší film
2003, Oskar, Nejlepší režie, Peter Jackson
2003, Oskar, Nejlepší hudba, Howard Shore
2003, Oskar, Nejlepší vizuální efekty, Jim Rygiel , Joe Letteri , Randall William Cook , Alex Funke


Ukázka
02:52Nadešel čas rozhodující bitvy. Putování končí ...
Nadchází čas rozhodující bitvy o přežití Středozemě. Putování jednotlivých členů Společenstva prstenu se dostává do poslední a rozhodující fáze. Čaroděj Gandalf, elf Legolas a trpaslík Gimli spěchají s dědicem trůnu Aragornem na pomoc zemi Gondor, která odolává ohromnému Sauronovu vojsku. Hobiti Frodo a Sam se v doprovodu Gluma snaží dostat hluboko do země Mordor, kde musí v ohních Hory osudu zničit magický Prsten moci. Jedině tak bude síla mocného pána temnot Saurona zlomena. Podaří se jim naplnit poslání Společenstva a zachránit Středozem? A za jakou cenu?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Skvělé zakončení celé trilogie. Minas Tirith je úžasné město. Frodo, který se nechce vzdát prstenu, vypadá dost děsivě. Aragorn je král jak má být. Jen škoda, jak je Bilbo senilní. I když obvykle nemám ráda změny knihy, tady ocěňuji pozitivní konec a nezničení Kraje či ne úplně ideální osud Aragorna a Arwen v dodatcích knihy.
Všechny komentáře k filmu 236 - 5. nejdiskutovanější+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pán prstenů: Návrat krále

<>Obrázek nenalezen<> Bratři Smeagol a Deagol lovili ryby, Deagola obrovská ryba vtáhla pod vodu. Tam našel v bahně prsten a když se s ním vynořil, jeho bratr Smeagol po něm tolik toužil, že bratra zabil. Lidé ho vyhnali a prokleli, a tak začal žít ve skalách, kde postupně ztrácel lidské rysy i chování, až se stal Glumem...
Glum teď cestuje s Frodem a Samem a vede je k Hoře osudu, kde jedině může být prsten zničen. Aragorn, Legolas, Gimli a Gandalf přijíždějí k Železnému pasu, který je celý zničený, a setkávají se zde se Smíškem a Pipinem. Pipin ve vodě najde Sarumanovo vidoucí oko, ale Gandalf mu ho ihned sebere. Společně se všichni vrátí do Rohanu, ale nevědí nic o Frodovi...
Frodo zatím spí a Sam zaslechne Gluma, který si povídá sám se sebou o tom, že chce prsten zpět, a proto zavede hobity k tunelu, odkud už nevyjdou. Začne se s Glumem prát, ale Frodo se Gluma zastane, protože jen on zná cestu do Mordoru. <>Obrázek nenalezen<> Pipin zatím sebere Gandalfovi vidoucí oko a podívá se do něj. Sauron zahlédne jeho myšlenky, ale i on uvidí část jeho plánů na zničení města Minas Tirith. Sauron se chtěl dozvědět o prstenu, ale Pipin mu nic neprozradil. Sám se tím však dostal do nebezpečí a Gandalf ho odváží s sebou do Minas Tirith, kam jede varovat vládce Denethora.
Arwen se svým lidem odchází, ale má vizi, ve které se objeví Aragorn a jejich syn. Vrátí se tedy zpět a její otec Elrond jí chce poslat pryč, aby ji zachránil. Ona ho požádá, ať nechá znovu ukout Narsil - meč, kterým byl Sauron již jednou poražen. <>Obrázek nenalezen<> Gandalf dojede k Denethorovi, správci Gondoru, který je také otcem Boromira. Pipin mu řekne, že Boromir zemřel, aby zachránil jeho a jeho přátele, a nabídne mu svou službu. Denethor ví, že se vrací Aragorn, a odmítá mu předat vládu nad Gondorem, protože neuznává Aragornův nárok na trůn...
Frodo se svými společníky uvidí obrovskou armádu skřetů, vycházející z bran města. Skřeti se vylodí u hranic Gondoru, v Osgiliathu, kde jejich první nápor odrazí vojáci vedeni Faramirem, Boromirovým bratrem. Mezitím Pipin vyleze tajně na strážní maják, kam ho poslal Gandalf, a zapálí oheň. Ten dává signál dalším majákům a rohanský král Theoden se rozhodne vyjet Gondoru na pomoc...


O produkci

<>Obrázek nenalezen<> Kniha a stříbrné plátno
Po desetiletí živila tato slova fantazii a utvářela sny více než stovky milionů čtenářů po celém světě. Ti si je přečetli poprvé roku 1953 v románu Společenství prstenu, který napsal J.R.R. Tolkien jako první díl trilogie Pána prstenů.

Tolkienovo dílo bylo pro generace čtenářů zásadním ukazatelem na jejich cestě životem, protože jim umožnilo definovat si pro sebe archetyp boje mezi dobrem a zlem. Také díky tomu byl Pán prstenů čtenáři označen za knihu století. Zároveň také Tolkien položil základní kámen žánru fantasy, stvořil zcela nový a vzrušujícím způsobem skutečný svět. Jeho hlavním hrdinou je hobit Frodo Pytlík, který se ve své vlastní domovině zvané Středozemě dostal do samotného centra bitvy mytických proporcí. Bude muset během svého putování prokázat, že moc přátelství a individuální odvahy dokáže úspěšně čelit i těm nejničivějším silám temnoty.

<>Obrázek nenalezen<> Filmový epos, který byl natočen podle Tolkienovy legendární trilogie, se stal jedním z nejkolosálnějších počinů jaké kdy spatřily přítmí kin. Mytické události, krajiny a stvoření vzešlá z Tolkienovy fantazie, to všechno si vyžádalo čtyři desetiletí trvající vývoj filmových technologií, než jsme se dostali na úroveň, kdy je možno převést je bez úhony na plátno.

Filmovou trilogii Pán prstenů napsal, režíroval a produkoval Peter Jackson, který se rozhodl v zájmu zachování integrity příběhu natočit všechny tři díly naráz. Brzy proto bude následovat závěrečný příběh: Návrat krále.

<>Obrázek nenalezen<> Filmový kouzelník v těle hobita
Není pochyb po tom, že hlavním hybatelem celé hobití cine-ságy byl scenárista a režisér Peter Jackson.
Narodil se 31. října 1961 ve Wellingtonu na Novém Zélandě. Od svých devíti let natáčel amatérské videosnímky, ve kterých s přáteli hrál, a sám si k nim s oblibou vytvářel především latexové masky. Podporován rodiči vrhl se roku 1983 do natáčení své celovečerní prvotiny Bad Taste - kanibalové z vesmíru o lidožravých mimozemšťanech v modrých košilích a za čtyři roky ji dokončil.

Dalším počinem byl krutý pohled do zákulisní estrádní show - komediální loutkový muzikál pro dospělé Meet The Feebles, ve kterém moucha novinářka svačí čerstvé exkrementy a explodující vnitřnosti provázejí představení. Na vrchol se však dostal extrémním splatter komediohororem o boji dvou mladých lidí za jejich lásku ve vile plné zombie Braindead - živí mrtví. Pak se zklidnil. Následovalo pubertální drama dvou dívek, které vyřeší své problémy cihlou, za jehož scénář byl spolu s Frances Walshovou nominován na Oscara (Andělské bytosti). Do jacksonovy filmografie patří také nepříliš úspěšný komediohoror Přízraky a paradokument Zapomenuté stříbro.

<>Obrázek nenalezen<> "Chtěl jsem na plátno převést všechny nejsilnější okamžiky z Tolkienových knih a pomocí moderních technologií tak, aby diváci zažili v kině věci, které se jim tam ještě nikdy nepřihodily."

Když odečteme čas na přesvědčení studií, že tento obří projekt se jim vyplatí, můžeme suše konstatovat, že Jackson s projektem strávil sedm let života. Jak sám říká "To je to nejmenší, co může člověk pro Tolkiena udělat." Jen sepsání všech tří scénářů zabralo Jacksonovi, Fran Walshové a Phillipě Boyensové tři roky. Možná také proto, že, jak Jackson říká, "Jsem nechtěl dát divákům něco jako standartní fantasy film, chtěl jsem být ve výrazu mnohem realističtější." I při samotném natáčení jsem se neustále vracel k Tolkienovým knihám. Kdykoli jsme točili nějakou scénu, ihned jsme přečetli příslušnou kapitolu a vždy jsme v ní našli inspiraci.<>Obrázek nenalezen<> O příběhu třetí části
Loajalita, osud a naděje
Peter Jackson tvrdí, že nejvíce ze všech tří částí Tolkienovy ságy se Návrat krále drží podstaty Tolkienovy spisovatelské vize. Všechny osudy postav se blíží ke svému vyvrcholení tak, jak je Tolkien předestřel ve svých knihách. Už nikdy nebudou těmi samými lidmi jako v době, kdy se pro své dobrodružství rozhodli. "Návrat krále je nejemocionálnější částí série," říká Peter Jackson. A producent Barrie M. Osborne ho doplňuje s tím, že nejzajímavější bude pro diváka otázka neustále se prolínající třetím dílem: která postava uspěje a která se řítí do tragédie. To je podle něj důvod, proč budou diváci napjatí jako nikdy.

<>Obrázek nenalezen<> Váhající král
Název Návrat krále vychází z postavy Aragorna, kterého hraje Viggo Mortensen. Když se uvolní trůn gondorského království znamená to, že se celá země blíží k hranici nezadržitelného úpadku. Vždyť co jiného zbývá zemi, která ztratí krále? Za normálních okolností by se tato situace dala připustit. Jenže svět není v normální situaci - každou chvíli mu hrozí zotročení ze strany Sauronových tlup. A právě Aragorn je jediným, kdo může ovládnutím gondorského království postavit do Sauronovy cesty mocnou překážku. Jenže Aragorn zároveň dobře ví, že stát se králem znamená přijmout moc a tudíž i pokušení z moci vyplývající. Protože nic neumí Sauron lépe, než zneužívat těch, kteří po moci touží. Je Aragorn dost silný na to být dobrým králem? A ještě zásadněji, je dost silný na to odolat pokušení královské moci? Nikdo o tom nepochybuje tak silně jako právě on. Rovnováha mezi dobrem a zlem
Frodo je nositelem prstenu. Většina bytostí, kterými je obklopen, by si ho okamžitě nasadila a nechala se unášet slastí z jeho vlastnictví. Frodo by nic neudělal raději. Bohužel právě on je tím, kdo ho musí zničit. Elijah Wood, který ho představuje, říká "V podstatě jsme svědky Frodovy naprosté změny a to až do bodu, kdy Frodo přestává být Frodem." A to má ještě po svém boku neustálou připomínku toho, co se stane s vlastníkem prstenu, který propadne jeho rozkladnému kouzlu - Gluma. Spoluscenáristka Philippa Boyensová říká, že díky tomu má Frodo před očima jasnou představu toho, jakou mocí prsten disponuje. Naštěstí má po svém boku také Sama a uklidňuje ho proto vědomí, že pokud je nemilosrdný osud nerozdělí, tak mu přítel kdykoli přispěchá na pomoc. Frodo se tedy má o koho opřít. A oba společně nemají jinou možnost než pokračovat v cestě, kterou začali - v cestě ke zničení prstenu.

O herci

Elijah Wood
obrazek Elijah Wood je považován za jednoho z nejnadannějších herců své generace. Pozornost si získal už filmem Paradise, později sklidil velký úspěch svým výkonem v katastrofickém snímku Drtivý dopad. Dále hrál ve filmech jako Radio Flyer, Navždy mladý, "Dobrý" synek, Všude dobře, doma nejlíp, Avalon, nebo Návrat do budoucnosti II. Roku 1994 byl za svůj výkon v titulu The War prohlášen organizací NATO/ShowEast za Mladou hvězdu roku.

Podobné filmy

Chaos
(Chaos Walking) V roce 2258 byli kolonisté planety Nový svět postiženi stavem zvaným Hluk,...
dnes 20.00
Nova Cinema
Terminátor
(The Terminator) Z budoucnosti je do Los Angeles roku 1984 vyslán zabijácký stroj podobný ...
dnes 20.15
Prima Cool
Kdo z koho
(The Score) Stárnoucí zloděj Robert De Niro se právě chystal pověsit lupičské řemeslo na h...
dnes 22.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 4. 6. 2023 Svátek má Dalibor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz