fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

64% 178 hlasů
film / komedie, drama, Česká republika, , 124 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 16.4.1998, DVD od 1.5.2006 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1998, Český Lev, Herec ve vedlejší roli (M. Donutil)


Archiv
00:17Feministicko-pesimistická černá komedie o tom, jaké pasti na nás číhají.
Jedna žena, dva muži. Zda se, že jde o banální příběh. Mladéženě dojde autě benzín a tak stopuje, aby se dostala k nejbližší stanci. Zastaví jí dva muži ve sportovním voze, dezou jí do lesa a znásilní ji. Potud událost, o které často čteme v novinách. Tentokrát se však situace kmplikuje. Mlada žna je totž vetrinářkaa neváhá svou profesi využít. A tak,ne pouze jako akt pomsty, ale v zajmu bezpečnosti světa a budoucího pokolení, oba muže vykastruje. Postižení muži se však na to dívají jinak. Připravení o své mužství, cití se hluboce ponižení a zpustošení, obzvlaště proto, že jsou nucení v zájmu své kariery vše utajit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Posledny ako- tak pozeratelny film od Pani Very Chytilovej. Za zmienku stoji fakt, ze si tu zahral Miroslav Donutil /Dedictvi aneb Kurvahosigutntag/ a Tomas Hanak /Bony a Klid/. Film zacina dost silnou a nasilnou scenou s osipanymi v akomsi druzstve. Potom sa vsak rozjede kvalitna filmarska jazda, akej bola pani Chytilova pred svojou 70 -kou stale schopna. Jej rezisersky rukopis je sice svojsky, ale naprosto vyborny - to ako mylovnik ceskoslovenskej kinematografie dokazem vysoko ocenit. Skoda, ze po svojej 70 -ke natocila uz len hnoj /Hezke chvilky bez zaruky/. 69 %
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pasti, pasti, pastičky

Na počátku je architekt Petr a vadnoucí zájem o sex zkorumpovaného poslance a bývalého spolužáka Dohnala. Ten totiž s Petrovou asistencí znásilní mladou veterinářku Lenku. Dívka však využije své profese, oba muže uspí a profesionálně vykastruje. Všichni tři se tak dostávají do eskalující spirály problémů. Dohnal se snaží celou věc ututlat před veřejností, Petr se jen s velkým vypětím zbavuje dívek, které mu víc než zřetelně dávají najevo svou přízeň a Lenka, ta se zhroutí vinou svého přítele, ekologického aktivisty Michala, který ji nejprve raní svým necitlivým přístupem, poté zradou, když se stane milencem její nejlepší kamarádky Anny a nakonec bezohledným pokusem využít znásilnění Lenky k vydírání Dohnala, náměstka ministra pro životní prostředí, kterým by zabránil výstavbě nového dálničního obchvatu.


O filmu

obrazek
Na poli celovečerního filmu se opět setkáváme s režisérkou Věrou Chytilovou, tentokrát v rámci pesimistické černé komedie o pastech a pastičkách, které na nás v životě číhají. Režisérka, která si scénář napsala společně s Evou Kačírkovou, Tomášem Hanákem, Davidem Vávrou a Michalem Lázňovským, se nechala inspirovat skutečnou událostí, kdy sexuálně zneužitá žena neváhala a sáhla po noži. Co asi se stalo terčem jejího zájmu netřeba jistě zdůrazňovat... Věra Chytilová o násilí fyzickém i duševním. Pětice scenáristů netáhla za jeden provaz. Vynikající Zuzana Stivínová Věra Chytilová: "Jedna velká past je už život sám, se svým pudem sebezáchovy, který nás nutí, abychom se rozmnožovali. Jiná past se skrývá v lásce, jiná v nepokoře a pýše. Další pastí je potřeba zmocňovat se světa, mít moc, vládnout a podmaňovat si třeba násilím. A právě o násilí to je, o znásilňování vůbec."
obrazek
Zájem o předpremiéru černé komedie Pasti, pasti, pastičky v řadách novinářů a filmové veřejnosti překonal očekávání. Kinosál Na Perštýně doslova praskal ve švech, sedělo se na zemi a plno bylo i kolem stěn "na stojáka". Bohužel reakce po projekci byly zhusta velmi rozpačité a tak lze mluvit spíše jen o vlažném přijetí. Režisérka Věra Chytilová, první dáma českého filmu a jedna z nejvýraznějších představitelů české nové vlny (Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Hra o jablko, Panelstory, Kalamita, Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutntag aj.) se tentokrát nechala inspirovat skutečným příběhem znásilnění a jeho násilného potrestání. V jejím filmu se mladá veterinářka náhodou setká na silnici s dvojicí mužů (ženami obletovaný architekt a jeho přítel, vlivný poslanec, náměstek ministra životního prostředí) a je jimi brutálně znásilněná. Zatímco jeden z mužů plánuje dokonce vraždu, žena předstírá mdloby a posléze ztrátu paměti.
obrazek
Zdá se, že pro oba násilníky nakonec výlet skončí happyendem, ale jaké je jejich zděšení, když se po pár locích becherovky probudí v útulném prostředí lesní chaty a - vykastrováni. Energická, ponížená a duševně zlomená hrdinka neváhá využít - a zneužít - svých profesionálních schopností a pěkně čistě provede svůj čin, aby vyrovnala účty. Nechce do věci zatahovat svého přítele, nechce ji veřejně přetřásat a nechce se spoléhat na pochybně fungující právní systém. Zároveň se postará o to, aby to ty dvě lidské kreatury už nikdy neudělaly. Jenomže zub za zub platilo možná v jiných dobách, každý má svou pravdu a společenský systém, v němž žijeme, je mnohem složitější... Režisérka Věra Chytilová se podle vlastních slov nechala inspirovat dramatickou rozprouplnou událostí, která jí zároveň nabídla možnosti začlenit téma do mnohem širšího společenského kontextu, neboť "nežijeme ve vzduchoprázdnu".
obrazek
Původní scénář napsala Chytilová s Evou Kačírkovou, ale námět se zastavil na mrtvém bodě ve chvíli, kdy do projektu vstoupila Dáša Bláhová a jednalo se o adaptování problému do australských podmínek. "Jenomže já jsem chtěla, aby se příběh odrazil především od naší současnosti" říká Chytilová, která posléze začala pracovat na scénáři s Tomášem Hanákem, Davidem Vávrou a Michalem Lázňovským. "David Vávra vnesl do příběhu prostředí reklamy a muži se vůbec snažili o happyend a určitou jemnost, oproti mé krutosti," říká Chytilová, a o tom, že to nebyla spolupráce vždy jednoduchá, svědčila také debata s Tomášem Hanákem na tiskové konferenci, který by bral větší psychologické prokreslení postav, jejich motivací a omezil by se převážně na vztahy ústředních hrdinů, oproti stanovisku režisérky, která neúnavně hájila společenský kontext. "Vždycky mne v mých filmech zajímala etika celé společnosti, důležité je hlavně to, aby to mělo smysl i v tom celkovém pohledu na to, co ovládá společnost, proti čemu často marně bojujeme."

Možná právě proto, že ani tvůrci sami nebyli ve svých názorech příliš jednotní (i když nelze pochybovat o tom, že právě paní režisérka by si neprosadila své), je mozaika vztahů a pokřiveného obrazu dnešní společnosti až příliš rozbitá a nesourodá a zvláště v druhé půli filmu ztrácí příběh vnitřní tah. Silné téma je rozmělněno mnohdy příliš lacinými odkazy na nešvary dnešní doby a právě ty se jeví jako velmi problematické, stejně jako některé atributy "hry" bizarních postav v bizarním světě vyšší společnosti (ať už jde o reklamní agenturu či milionářskou smetánku). Bohužel příliš vykalkulovaně a co do typologie falešně působí často i svět "obyčejných pěšáků". Nicméně Věra Chytilová opět dokázala že má smysl pro humor, je stále hravá, perfektní v řemesle a neztratila mnohé ze svých neomylných filmařských instinktů, stejně tak se nebojí balancovat na hraně -vkusné a nevkusné-, aniž by sklouzla na tu nesprávnou stranu. Přesto jejím posledním filmům je už spíše na obtíž ona hysterická umanutost a snad by tak neškodilo trochu ubrat v expresivitě a více připustit korekce například ze strany spoluautorů.

Ačkoli o způsobu vyprávění by se dalo s úspěchem diskutovat hodiny, jednoznačně vynikající je například kamera Štěpána Kučery, stejně jako herecký výkon Zuzany Stivínové (kterou konečně objevilo filmové plátno). Výborný je také Miroslav Donutil a v drobné roličce se s gustem vyřádil Karel Roden. Tomáš Hanák a Dáša Bláhová lehce rozehrávají variace svých dobře zavedených (takže i nikterak objevně ztvárněných) hereckých typů, vyloženě slabý je pak Luboš Svoboda v roli Michala a bohužel nenadchne ani Milan Lasica jako milionář Bach či dnes velmi populární Eva Holubová v roli novinářky Anny.

Podobné filmy

Annapolis
Mladý lodní svářeč a amatérský boxer Jake Huard je přijat na námořní akademii v Annapolis ...
dnes 06.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Herbie jede rallye
(Herbie Goes to Monte Carlo) Jim a jeho mechanik přijíždějí s Herbiem do Paříže, aby se zú...
dnes 09.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Bláznivá, zatracená láska
(Crazy, Stupid, Love) Steve Carell prožívá nejhorší dny svého života - jeho žena Julianne ...
dnes 11.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 29. 5. 2020 Svátek má Maxmilián
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz