fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

78% 1096 hlasů
western, USA, , 120 min., od 12 let
The Searchers
DVD od 14.8.2000 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:46Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí.
Před lety, když byl Ethan Edwards ještě ve válce, vtrhli Indiáni do vesnice, kde žil. Vyvraždili celou jeho rodinu a jeho jedinou neteř odvedli. Píše se rok 1868 a Ethan se po třech letech vrací pevně rozhodnut pomstít svou rodinu a najít ztracenou neteř. Ukazuje se ale, že Debbie žije s Indiány v míru a společnost bílých jí nechybí...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Snímok z v roku 1956, natočený podľa románu Alana LeMay, sa svojho času uznania nedostal. Revizionistický western o pomste, rasizme aj láske obmieňa či vykladá základné premisy žánru. Aj vďaka tomu Stopári režiséra Johna Forda a jeho „miláčika“ Johna Wayna, s ktorým to bola už v poradí 14. spolupráca, dnes patria medzi najvplyvnejšie tituly v americkej histórii filmu. Veď Stopári sú filmom, ktorý ovplyvnil aj Lucasove Hviezdne vojny či Scorseseho Taxikára. Nečudo, Wayne tu podáva nezabudnuteľný výkon v postave Ethana Edwardsa.
Ethan, ktorý je vyslúžilcom z občianskej vojny, je nútený spolu s mladým Martinom stíhať indiánsky kmeň Komančov, ktorý vyzabíjal ich blízkych a uniesol neter Ebbie. Na prvý pohľad záchranná akcia sa mení na túžbu po pomste, keď sa Martin dozvie, že Ethan má v úmysle okrem Komančov zastreliť aj vlastnú neter, pretože je už vychovávaná ako jedna z nich.
Predovšetkým 5-ročné putovanie Ethana a Martina za hľadaním kmeňa Ford využíva na zachytenie krás americkej prírody, ktorá je akoby s filmom spätá cez neprekonateľné scenérie, či výstavby jednotlivých záberov a zo Stopárov tak robí jeden z najlepšie kamerovo zvládnutých filmov všetkých čias. Aj otázka rasizmu je vnímaná inak a Stopári postupom času nadobúdajú iný, no zrejme ten správny rozmer, a to protirasistický. Tak ako sa zlatý vek westernu J. Fordom začal v roku 1939 (Prepadnutie), tak sa Stopármi zrejme aj končí. 90%
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pátrači / Stopaři

Hlavním hrdinou je zde Ethan Edwards, vysloužilec z občanské války. Indiánský kmen Komančů vyvraždí usedlost, ve které žil Ethanův bratr spolu se svou manželkou a dětmi. Tento masakr přežije pouze jeho nejmladší neteř Debbie. Unesou ji však Indiáni a Ethan se spolu se zbylými osadníky vydává na výpravu, jejímž cílem je dívčino osvobození. Výprava neuspěje a Ethan se rozhodne pro celoživotní pomstu. Spolu s mladým chráněncem Martinem, vychovaného bratrovou rodinou, bloudí Texasem, aby splatil krvavý dluh. Nalezne to co hledá?


O filmu

Americký western Stopaři (1956) je u nás prakticky neznámým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů. Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894 - 1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou. Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 12. 5. 2021 Svátek má Pankrác
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz