fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 2654 hlasů
film / drama, akční, válečný, USA/Velká Británie, , 183 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 6.9.2001, DVD od 18.2.2002 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:52Láska, válka a nejmohutnější letecký útok, jaký kdy byl natočen!
Danny a Rafe jsou od dětských let přáteli a oba si zamilovali letadla a létání. Nerozešli se ani v dospělosti, kdy se oba stali piloty americké armády. V Evropě již zuří válka, ale američtí vojáci zatím tráví mírové dny na svých základnách. Přesto se Rafe, který je starší, přihlásí jako dobrovolník do britských RAF a odchází bojovat do Evropy. Krátce před odchodem se seznámí se zdravotní sestrou Evelyn. Evelyn a její kamarádky se přicházejí pobavit s vojáky z Rafeovy jednotky. Rafe a Evelyn spolu stráví poslední romantický večer. V závěru Rafe přizná Evelyn, že odchází do války. Danny s jednotkou a skupina zdravotních sester jsou převeleni na havajskou základnu Pearl Harbor, kde Evelyn oddaně čeká na každý Rafeův dopis. Jednoho dne je to právě jeho nejlepší přítel Danny, který přináší Evely smutnou zprávu. Rafe byl sestřelen nad mořem a zahynul. Ačkoliv se tomu brání, mezi oběma lidmi, které bolí ztráta přítele, začne vznikat milostné pouto. Zanedlouho spolu Danny a Evelyn stráví noc. Jednoho dne se však před dveřmi Evelyniny ošetřovny objeví Rafe, živý a zdravý. Zraněného pilota totiž vylovili z moře a zachránili francouzští rybáři. Rafe okamžitě pozná, že mezi Dannym a Evelyn vznikl cit. Jeho reakce je tvrdá a odmítavá, večírek na uvítanou skončí rvačkou. Do milostného trojúhelníku však nečekaně vstoupí historické události. 7. prosince 1941 napadlo Japonsko nečekaně základnu Pearl Harbor.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Ben Affleck je asi narozen pod nějakou filmovou hvězdou s talentem pro katastrofické filmy. Rozhodně si ale myslím, že se do nich hodí a zvládá je na jedničku. V téhle světoznámé tragédii se brilantně blýskli všichni zúčastnění a dovolili tak diváku zamyslet se nad hrůzou a nesmyslností válek. Je to klasika, a dobře natočená...
Všechny komentáře k filmu 94+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pearl Harbor

<>Obrázek nenalezen<> Pro Dannyho a Rafa, dva nerozlučné kamarády z Tennessee, byli vždy největšími hrdiny váleční piloti. Nejednou si ve vyřazeném letadle hráli na válku a jednou se jim dokonce podaří vzlétnou v práškovacím letadle Rafova otce, za což se jim dostane patřičné "odměny". O osmnáct let později oba prodělávají letecký výcvik na letišti Mitchell Field. Jsou nejlepšími piloty a Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské "Orlí peruti". Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu zdravotní sestra Evelyn Johnson, se kterou se Rafe asi před měsícem začal scházet. Dvojice stráví romantický večer, ale Rafe odmítne její nabídku na společně strávenou noc. Chce si ji schovat až po skončení války. Zatímco odjíždí do Anglie, aby se tu poprvé zúčastnil pekla letecké bitvy, situace ve světě se vyostřuje.
obrazek
Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům překvapivý a drtivý úder a navrhuje jako cíl námořní základnu Pearl Harbor na Havaji. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn a pak si s ostatními kamarády připije na jeho památku. Zatímco Japonci připravují svůj úder a Američané podceňují první znepokojivé zprávy o chystaném útoku, Danny se postupně sbližuje s Evelyn a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe, který osudnou havárii přežil. Byl však zachráněn francouzskými rybáři a nemohl o sobě dát vědět.
obrazek
Pochopí co se stalo mezi Dannym a Evelyn a v baru se pak s kamarádem popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později Američané konečně pochopí co se děje a vyhlásí poplach. Je však příliš pozdě. Stovky japonských letadel se blíží k Pearl Harboru. První vlna smete nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Bomby potápějí americké lodě, ničí letadla připravená ke startu, japonští piloti kosí z kulometů vše živé. Jako první se potopí bitevní loď Arizona a vážně poškozena je i West Virginia. Rafovi a Dannymu se v dešti kulek podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Potopeny byly vedle Arizony a West Virginie také lodě Nevada, California, Oklahoma byla převrácena a další plavidla byla těžce poškozena.
<>Obrázek nenalezen<> Zahynulo kolem tří a půl tisíce Američanů. Danny a Rafe se dozvědí, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. V březnu 1942 začala složitá příprava útoku a 18. dubna 1942 startují z letadlové lodě Hornet letadla k útoku na Tokio.


O natáčení

obrazek
Filmaři a zástupci studia uctili ve spolupráci s námořnictvem Spojených států 2. dubna 2000 památku mužů i žen, kteří položili své životy v osudný den japonského útoku. V památníku, v nějž se proměnila potopená loď Arizona, se prezident Walt Disney Motion Picture Dick Cook, producent Jerry Bruckheimer, režisér a producent Michael Bay a herci Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Backinsale a Cuba Gooding jr. společně s velitelem pacifické flotily admirálem Thomasem B. Fargem sešli s členy Asociace veteránů z Pearl Harboru.

"Pietní akt byl pro nás všechny velmi emocionální záležitostí," popisuje to Affleck. "Nikdy předtím jsem na tom místě nebyl, takže už to, když jsem kráčel Památníkem a přímo pod sebou viděl potopené historické lodě, byl silný zážitek. Pořád ještě jsou cítit olejem, takže vypadají, jako by se to stalo dneska. Dává vám to pocítit důležitost celé té události. Pak vidíte na zdi kaple jména padlých a představujete si, že to byli bratři a otcové a syni. Zanechalo to ve mně hlubokou stopu." "Samozřejmě, že o tom přemýšlíte, když čtete všechna ta jména," souhlasí Cuba Gooding jr. "Musíte myslet na tisíce lidí, kteří zahynuli v několika málo minutách, je to útok na vaši duši. Pak bylo jednodušší dostat se do pocitů, které jsme při natáčení potřebovali."¨ Samotné natáčení začalo 4. dubna v Oahu tradičním domorodým poděkováním. Hned první scény byly pro štáb překvapením, protože většině z nich přeletělo tolik letadel naráz nad hlavou poprvé. Byl to jeden z těch momentů, kdy každému běžel mráz po zádech.


obrazek
Je brzy ráno, čerstvý vítr si pohrává s trávou a mladá matka věší na šňůru prádlo. Vzhlédne. Naprosto neočekávaně spatří vojenské letadlo s červeným kolem na boku. Přeletí jí nad hlavou tak nízko, až má pocit, že vztáhne ruce a může se ho dotknout. Jeho znak nezná, proto se nebojí - je jenom překvapená. Najednou se letadel vyrojí stovky. Letí nízko, takže vidí muže v kokpitech. Jsou to Japonci. Je zmatená. Vrhne se k dětem a začne s nimi utíkat. A najednou je jí jasné: už to začalo.
"Natáčení na Havaji byla magická zkušenost," říká Bay. "Bylo tam spousta momentů, které vás zasáhly tak, že jste si najednou uvědomili, kde jste a co ten film pro spoustu lidí znamená. Ze své režisérského křesla jsem se díval na díru v cementu, která tu celá ta léta zbyla po bombardování. Měl jsem ji přímo pod nohama. Bylo to jako by se tu právě střílelo." Bay získal povolení natáčet pod vodou. To se zatím nepovedlo žádnému filmovému štábu. "Potopená bitevní loď Arizona je největším symbolem celé té tragické události," říká Bay. "Stala se rakví jedenácti set mužů. Námořnictvo i vedení památníku souhlasilo, že je to dobrá myšlenka, natočit ji. Připomene se tak význam památníku a oživí to paměť." "Spustit se tam však bylo děsivé," pokračuje Bay. "Všechno je tam temné a zakalené, z lodi ještě dnes vytéká olej. Je tam spousta bahna a řas, ale najednou spatříte lodní otvor, který je pořád ještě zasklený. Dostal jsem se na palubu, která vypadá jako korálový útes, a najednou jsem viděl nádherně čistou dřevěnou palubu se schodišti a připravenými naleštěnými zbraněmi. Byl to zvláštní zážitek."

<>Obrázek nenalezen<> Nejdelší a nejnebezpečnější část natáčení byla právě sekvence útoku, kterou celé natáčení začalo. Pro lepší identifikaci si filmaři přejmenovali dvě vlny bombardérů na Velkou střelu 1 a 2. Velká střela jedna způsobila výbuchy na šesti lodích. Dohlíželi na to koordinátor speciálních efektů John Frazier, jeho pomocník Jim Schwalm a jejich štáb. "Ještě před natáčením jsme uskutečnili několik zkoušek," říká Frazier. "Výbuch, který se režisérovi líbil nejvíc, byl způsobený dynamitem, ale my jsme se rozhodli použít něco více třaskavého. Nakonec jsme použili zápalnou šňůru a kombinaci dvou výbušných látek, která se jmenuje Kinepak. Mělo to sílu a razanci, jakou Michael potřeboval, ale zároveň to bylo bezpečnější, protože se to nepoužívá pro ničení, ale pro zastrašení." Frazierův štáb spotřeboval 700 dynamitových tyčinek, 600 metrů zápalné šňůry a čtyři tisíce galonů benzínu, kterým postříkali lodě. "Bylo tam fakt horko," směje se Frazier. "Pyrotechnici pracovali přímo na lodích. Museli mít respirátory, protože všude byl oheň a kouř." Černý kouř vyrobili technici pomocí naftalínu, který není toxický. Na přípravu a provedení bombových útoků dohlížela Agentura na ochranu životního prostředí. Producenti velmi dbali na to, aby nepoškodili flóru i faunu v této oblasti, kde žijí chráněné druhy ryb, ptáků a želv.
Bay měl naprosto přesnou představu, jak chce útok snímat. Nechal rozestavit dvanáct kamer a pak už jen řídil balet třiceti odborníků na detonace, devadesáti pomocníků, devíti letadel, lodí s kamerami a členů štábu speciálních efektů, kteří seděli přikrčeni na místech výbuchů. Jenom na moři byla jedna velrybářská loď, tři lodě s kamerami, loď s elektrickým zařízením, tři podpůrné lodě, dva vodní skútry, pět člunů se členy produkčního štábu, devět malých člunů a 13 lodí se speciálními efekty. "Takovou explozi jsem v životě neviděl," říká režisér a producent Michael Bay. "Náš koordinátor speciálních efektů John Frazier, který v této branži dělá čtyřicet let a spolupracoval například na filmu Apokalypse, tvrdí, že to byla největší exploze pro účely filmu vůbec." "Trvalo to asi sedm vteřin," pokračuje Bay. "Modlil jsem se, aby to vyšlo. Mohla to být katastrofa. Měli jsme místo výbuchu obletět, měli jsme helikoptéru i bombardér B-25, na malých loďkách byla spousta lidí, ale všechno běželo jako na drátkách, synchronizovaně. Jenom jsem se díval do kamery a říkal si, panebože!" "Výbuch byl taková pecka, až jsem sebou trhnul," směje se Bay. "Je to vidět na záběru kamery, kterou jsem držel."

O tvůrcích

Michael Bay
Natočil Pearl Harbor už jako svůj čtvrtý film v produkci Jerryho Bruckheimera. Prvním byl film Mizerové s Willem Smithem a Martinem Lawrencem, který okouzlil kritiky i diváky a celosvětově vydělal 160 miliónů dolarů. Druhým snímkem byla o rok později Skála se Seanem Connerym a Nicolasem Cagem v hlavních rolích. Ten už vydělal 300 milionů dolarů. Třetí trefou byl Armageddon s Brucem Willisem, Benem Affleckem a Liv Tylerovou. Bay začal svou profesionální dráhu v reklamním průmyslu jako režisér reklam (v roce 1995 získal od profesního sdružení amerických režisérů ocenění jako nejlepší komerční režisér roku) a hudebních videoklipů pro Meatloafa, Tinu Turner, Lionela Ritchieho a další. Za tuto práci dostal několik cen MTV. Bayův první televizní spot pro Americký červený kříž ho v rekordním čase vyvedl z anonymity. Během tří let se tento rodák z Los Angeles a absolvent Wesleyan University vyšvihl mezi reklamní elitu a spolupracoval na kampaních pro Nike, Budweiser, Coca Colu, Reebok a další klienty. Je nejmladším režisérem, který v oblasti reklamy vyhrál všechny možné ceny.

Jerry Bruckheimer
Je jedním z nejúspěšnějších producentů všech dob. Vždycky byl vypravěčem příběhů. Začal s šedesátisekundovými reklamami v rodném Detroitu. O jednom z těchto jeho minifilmů, parodie na Bonnie a Clyde, kterou vytvořil pro Pontiac, napsal časopis Time, že je skvělý. Díky tomu tehdy třiadvacetiletého producenta oslovila agentura BBD&O, díky níž přesídlil do New Yorku. Čtyři roky na Madison Avenue ho vybavily zkušeností, kterou si ještě ne třicetiletý producent přinesl do Hollywoodu. Tam začal filmy jako Sbohem, má lásko či Americký Gigolo. Mezi jeho rané filmy patří i Flashdance z roku 1984. Jakkoliv byl jeho příběh klišé, byl to film, který změnil mnoho životů. Například z hlavní hrdinky Jennifer Beals udělal hvězdu a diváci se díky němu masově vrhli na taneční aerobik. V neposlední řadě změnil i Bruckheimerův život, protože vydělal sto milionů dolarů a svedl ho dohromady s producentem Donem Simpsonem, který se na dalších čtrnáct let stal jeho partnerem. Vzniklo jedno z nejúrodnějších partnerství posledních let. Filmy, které společně produkovali, získaly 15 nominací na Oscara, dva Oscary za nejlepší píseň, čtyři Grammy, tři Zlaté glóby a další ocenění. Bruckheimer má talent dělat z herců, které obsadí, hvězdy: Policajt v Beverly Hills odstartoval kariéru Eddieho Murphyho, Top Gun udělal z Toma Cruise mezinárodní superstar.

O hercích

Ben Affleck
Bude brzy k vidění v psychologickém dramatu Changing Lanes společně se Samuelem L. Jacksonem. Právě natáčí film The Sum of All Fears podle románu Toma Clancyho, v němž po Aleku Baldwinovi a Harrisonu Fordovi vytvoří jako další herec postavu agenta Jacka Ryana. Affleck poprvé vstoupil mezi prominentní hvězdy rolí v komedii Kevina Smithe Zoufalec. V roce 1998 získal Oscara a Zlatý glóbus za scénář k filmu Dobrý Will Hunting, který napsal společně s Damonem. Hrál ve velkofilmu Armageddon, ve filmu Zamilovaný Shakespeare, který dostal Oscara, v romantické komedii Živelná pohroma, fantastické komedii Dogma, thrilleru Falešná hra a romantickém dramatu Nahoru, dolů.

Josh Hartnett
Narodil se v San Francisku a vyrůstal v Minnesotě. O divadlo a umění se zajímal už od dětství. Po střední škole navštěvoval v New Yorku program S.U.N.Y. zaměřený na herectví. Pak se přestěhoval do Los Angeles a začínal hrát v televizních reklamách.

Kate Beckinsaleová
Je britská herečka, která si získala pozornost na obou březích Atlantiku. Brzy bude k vidění ve snímku The Golden Bowl s Nickem Noltem, Jeremy Northamem a Umou Thurmanovou. Natočila filmy Téměř bez šance s Claire Danesovou a Billem Pullmanem, Poslední dny disco, britskou komedii Shooting Fish. Jejím filmovým debutem byl snímek Kenetha Branagha Mnoho povyku pro nic.

Alec Baldwin
Se stal známým nejprve účinkováním v divadelních představeních na Broadwayi. Dnes je jedním z nejznámějších hollywoodských herců. Kromě toho zároveň se svou hereckou kariérou natáčí v malém městečku v Nové Anglii vlastní filmy.

Cuba Gooding Jr.
Je jedním z nejcharizmatičtějších současných herců. Jeho ztvárnění profesionálního fotbalisty Roda Tidwella v kasovním trháku Jerry Maguire mu vyneslo Oscara a nominaci na Zlatý glóbus.

O postavách

obrazek
Dva letci a jedna žena
Pearl Harbor je epický milostný příběh na pozadí událostí, které celý národ vrhly z míru do války. V popředí stojí dva mladí piloti, Rafe McCawley (Ben Affleck) a Danny Walker (Josh Hartnett), kteří spolu vyrůstali jako bratři, spolu absolvovali první hodiny létání a první nebezpečné zkušenosti jako piloti. Teď jsou oba piloty americké armády. Tvůrci filmu chtěli, aby tyto dvě postavy vyjadřovaly obecný pocit zodpovědnosti a touhy po tom, aby věci byly tak, jak mají být. "Tento pocit měla spousta lidí, kteří nechali svých civilních povolání a šli bojovat do druhé světové války. To se nedá jen tak přejít," upozorňuje Wallace.
"Danny a Rafe jsou sloučeninami mnoha lidí," říká herec Ben Affleck. "Moje postava, například, reprezentuje, co všechno se mohlo někomu ve válce přihodit. Vstoupil do letectva Spojených států, dobrovolně se přihlásil do Britského královského letectva jako mnoho jiných pilotů z neutrálních zemí. On a Danny během útoku na Pearl Harbor sestřelili několik japonských letadel, stejně jako dva opravdoví letci Welch a Taylor. Poručík George Welch a Kenneth Taylor prokazatelně sestřelili šest z devětadvaceti letadel, která Japonci ztratili v bitvě. Ale Welch a Taylor se neúčastnili Doolittleova náletu na Tokio, ale Danny a Rafe ano."

Affleck se na tuto roli připravoval nejen tím, že s některými dalšími herci strávil týden ve vojenském výcvikovém táboře, ale i tak, že přečetl množství historické literatury. Hodiny věnoval rozmluvám s historiky, techniky a vojenskými odborníky, kteří na filmu spolupracovali, a také mluvil s mnoha válečnými veterány. "Nikdy bych tu roli nevzal, kdybych věděl, že to bude jen nějaká propaganda," říká Affleck. "Ale zkusili jsme být spravedliví a upřímní. Japonce film prezentuje jako hrdé lidi s jasným pohledem na události. Cítili se Spojenými státy ohrožení a věděli, že musí něco udělat." "Benova schopnost přizpůsobit se postavě a z role, která existuje jen na papíře, vytvořit reálnou postavu, je úžasná," hodnotí představitele hlavní role producent Jerry Bruckheimer. "Navíc je i výborný autor, takže chodil na plac se spoustou dobrých připomínek. Já osobně jsem byl nejvíc dojatý tím, jak se choval k veteránům, kteří se přišli podívat na natáčení. Všichni jsme byli jejich přítomností potěšeni, ale Ben vyhověl každému, kdo se s ním chtěl osobně setkat." "Přichází nová vlna herců, z nichž se v blízké budoucnosti stanou hvězdy, a Ben je jedním z nich," pokračuje Bruckheimer. "Teď přichází Benova doba. Každý ho chce vidět na plátně, každý chce být jako on - a to je to, co dělá hvězdu hvězdou. Bay, který Afflecka režíroval v Armageddonu, je ve svém hodnocení ještě stručnější: "Je to nejlepší herec ze všech. Má ohromný potenciál a charisma. A tohle je jeho nejlepší film."

Rafeova nejlepšího kamaráda Dannyho Walkera hraje relativně neznámý Josh Hartnett. Rázem se díky své vřelosti a bezprostřednosti stal miláčkem štábu. Navíc vypadá jako prototyp mladého vojáka z roku 1940. "Josh je klidný, ale silný," říká o něm Bruckheimer. "Připomíná staré hollywoodské legendy, něco mezi Gary Cooperem a Montgomery Cliftem. Nevím, jestli je to tím, že je z Minnesoty, ale když vejde do místnosti, máte hned pocit, že všechno bude v pořádku. Navíc je na to, že je tak mladý, velmi profesionální." "Je to divné, když si uvědomím, že v mém věku bych byl zřejmě nejstarším letcem eskadry," říká dvaadvacetiletý Hartnett. "Můj strýc se zúčastnil Invaze a už v devatenácti byl vyšším důstojníkem. Mnoho z těch chlapců ve válce bylo mladších než jsem já teď. Nevím, kde vzali sílu rozhodnout se jít do toho. Ale dodnes jsou tyto emoce z těch mužů cítit - je to jeden z momentů, na které se nezapomíná." "To, co dělá Dannyho postavu zajímavou, je jeho osobní pocit, že válka už je, i když se ještě nezačalo bojovat," říká o jeho postavě scenárista Wallace.

Rafe se zamiluje do Evelyn Johnson, krásné a odvážné sestry, která slouží u amerického námořnictva. Ale jejich láska se teprve začíná rozvíjet, když zasáhne osud. Britská herečka Kate Beckinsale přijala roli Evelyn teprve poté, co nastudovala historické knihy nejen i Pearl Harboru, ale i o úloze a podmínkách sester. Strávila také nějaký čas s armádními sestrami a naučila se několik úkonů. "Na Havaji jsem musela píchnout několik injekcí - ne s léky, jenom se salinem," vypráví Beckinsale. "V jedné scéně jsem před sebou měla několik nahých paží dobrovolníků, kterým jsem musela dát injekci. Byla jsem na sebe patřičně hrdá, že jsem to zvládla, když najednou jeden z nich omdlel. Museli být opravdu velmi stateční," směje se Backinsale. Ale potom zvážní, to když přijde řeč na podmínky lékařů a sester při útoku na Pearl Harbor. "Jejich možnosti byly velmi omezené. Museli pracovat jen s tím, co měli po ruce a spousta pacientů jim zemřela na prahu nemocnice. Pro všechny to musela být otřesná zkušenost."

Bruckheimer a Bay chtěli pro tuto roli herečku, která by byla půvabná a krásná. "Kate má univerzální kouzlo," říká Bay. "Dokonce i ženy ji mají rády, což je velmi důležité. Má v sobě nevinnost, ale také velkou přímost. Myslím, že získá sympatie mužů i žen. A navíc vypadá přesně jako z té doby." Rafeho Evelyn okouzlí na první pohled, ale ona si není jeho úmysly jistá. "Když je s ní, chová se drze," říká Backinsale o postavě, kterou hraje Affleck. "Proto ho Evelyn nejdřív nechce. Vyčetla jsem z knih, že si sestry uměle vytvářely bariéry mezi sebou a vojáky - pořád žily obklopené samými muži, kteří se jim snažili zahlédnout spodní prádlo a nejapně žertovali. Proto si je sestry držely od těla." Z čistého nadšení se Rafe přihlásí do Orlí letky, skupiny amerických, kanadských, australských a švédských pilotů, kteří se jako dobrovolníci v britském letectvu účastnili bitvy o Británii. Se slibem, že se vrátí, opustí svou novou lásku i kamaráda a vydá se křižovat nebe nad kanálem La Manche. Evelyn a Danny jsou oba převeleni do havajského ráje - Pearl Harboru. "Danny to nemá tak jednoduché jako Rafe," vysvětluje Hartnett. "Chce jít v životě vlastní cestou, ale Rafe na něj má pořád velký vliv. Oba jsou pořád spolu, ale když se Rafe rozhodne odejít do Anglie, Dannymu to neřekne. To poruší jejich vzájemnou důvěru." Ani Evelyn se s Rafeovým rozhodnutím nemůže dlouho smířit. "Když odjede, je úplně zničená. Je to její životní láska," podotýká Beckinsale. "Moje profesorka na filmové škole mi vždycky říkala, že v životě ženy je vždycky jen jedna láska," říká režisér Bay. "Láska, kterou si toužebně přejete, ale z nějakých důvodů s ní nejste. Od té doby mě ta myšlenka neopustila. Všechny vztahy jsou celé o tom - o jediné velké lásce."

obrazek
Příběh černého kuchaře
Před 7. prosincem 1941 byl Pearl Harbor rájem. Danny a Evelyn to nemohou vychutnat, ale jejich kamarádi si užívají plnými doušky. Rafeův a Dannyho kamarád Red (Ewen Bremmer) si také najde zdravotní sestru jménem Betty (James King). Dostane se sem i jejich další druh z doby pilotního výcviku Billy (William Lee Scott). Na lodi West Virginia, která kotví u Fordova ostrova, slouží jako námořník třetí třídy Doris Miller (Cuba Gooding Jr.). Za sestřelení dvou japonských letadel a záchranu života kapitánovi lodě při útoku dostal později vyznamenání Námořní kříž. Byl jedním z prvních Afroameričanů, kterým vláda Spojených států udělila tak vysoké vyznamenání. Ironií osudu tento voják, který je skutečnou postavou, padl v jiné bitvě druhé světové války. Loď, na které sloužil, se potopila. "Moje postava je jednou z několika skutečných v tomto filmu," vysvětluje Cuba Gooding Jr. "Jako kuchař neměl Dorie žádný výcvik na obsluhu padesátikalibrového protiletadlového děla, ale přesto do toho šel." Bezprostředně po útoku si Miller ani nemůže svůj hrdinský čin vychutnat, protože má strach, že zničil svou zbraň. "Každopádně ať sestřelil jedno, dvě nebo žádné letadlo, riskoval život pro kamarády a pro vlast jako mnoho dalších," říká Bruckheimer.

"Dorie Miller mohl být i někdo jiný," vysvětluje Bay. "Historici, spisovatelé i dokumenty námořnictva nejsou v líčení těchto událostí příliš přesní. Lidská paměť klame a jak roky jdou, je čím dál nepřesnější. Každý na to měl jiný názor. Takže jsme si vyslechli historiky i pamětníky a natočili si to po svém. Příběh Dorieho Millera je jednou z takových historek. Ale každopádně Miller sehrál důležitou roli ve změně přístupu k černým Američanům v armádě." Pohodlný život Dannyho, Evelyn, Dorieho a dalších postav má brzy přetrhnout kombinovaný letecký i námořní útok císařského Japonska, který změní nejen jejich svět, ale i celou historii. 26. listopadu 1941 opustilo přístav Tankan v Japonsku dvacet normálních a pět malých ponorek, dvě válečné lodě, tři křižníky, jedenáct torpédoborců, šest letadlových lodí, osm tankerů a 423 letadel. Nabrali kurs na východ směr Havajské ostrovy. Admirál Isoroku Yamamoto poslal viceadmirálovi Nagumovi kódovaný vzkaz "Niitaka yama nobore" - Výstup na Mount Nikita, což znamenalo, že akce začala. 2. prosince Nagumo nařídil otevřít přísně tajnou obálku, v níž byla informace, že Japonsko v nejbližších dnech vyhlásí válku Spojeným státům, Velké Británii a Belgii. V 6.45 h 7. prosince (8. prosince japonského času) vzlétla z japonské letadlové lodi Agaki první letka. 183 bombardérů pod vedením velitele Mitsuo Fuchidy letělo necelou hodinu jihovýchodně než dosáhlo pobřeží Oahu na Kahuku. První vlna se rozdělila do tří skupin. Fuchida s 89 letadly obletěl ostrov jihozápadně a zaútočil přímo na Fordův ostrov a bojové lodě. Druhá útočná vlna 168 letadel doletěla na Oahu v 8.40 hodin a zaútočila na americkou leteckou základnu. Více než 350 japonských letadel naprosto zničilo Pacifické loďstvo Spojených států.

obrazek
Bomby nad Tokiem
Tento den je příběhem hrdinství americké armády i jednotlivců. Ale událostmi 7. prosince příběh nekončí. Odpovědí Američanů na nenadálý útok na Pearl Harbor a válku v Pacifiku byla jedna z nejneočekávanějších a nejpodivuhodnějších událostí druhé světové války: bombardování Tokia letkou, kterou vedla letecká legenda Jimmy Doolittle (Alec Baldwin). Právě tím, že poručík Doolittle nabídne Rafeovi a Dannymu účast v této misi, se příběh jejich lásky k Evelyn a vzájemného přátelství vyhrotí.
Randall Wallace vysvětluje, proč Doolittleův hrdinský let uzavírá jeho filmový příběh: "O útoku na Pearl Harbor a o tom, co znamenal pro vývoj druhé světové války, ví spousta lidí. Ale o tom, že Doolittleova mise pozvedla po této zničující porážce morálku Američanů, ví málokdo. Přelet nad Tokiem byl pro Japonce stejně neočekávaný jako útok na Pearl Harbor pro Američany. Chtělo to velkou dávku odvahy, protože ti, co let na Tokio chystali, museli vědět, že všechny okolnosti jsou proti nim. Kdyby Doolittle a jeho muži nebyli smířeni s osudem, který je může potkat, nikdy by se na takový let nevydali. Ale každý z nich měl nějaký důvod, proč učinil takové rozhodnutí. Tomu říkám osobní odvaha."

Alec Baldwin byl při obsazování filmu správnou trefou, i když získal roli až později. "Byli jsme šťastní, že máme Aleka Baldwina," říká Bruckheimer. "Chtěl jsem s ním vždycky pracovat, ale nikdy jsem pro něj neměl správnou roli ve správný čas. Ale na tuhle postavu je perfektní. Vypadá, že se narodil jako důstojník - vyzařuje přirozenou autoritu a moc. Domnívám se, že je velmi důležité, že jsme na postavu Jimmyho Doolittlea našli osobnost jeho kalibru." O Doolittleovi jsme toho na začátku moc nevěděli," pokračuje producent. "Ale pak jsme kontaktovali historiky, jeho rodinu a přátele. Pomohli nám odhalit jeho osobnost. Byl to hrdina, a to už dlouho před vypuknutím druhé světové války. Byl to letec, který překonával rekordy. Mnoho lidí na něj vzpomíná s obdivem ještě teď, po šedesáti letech." Z Baldwina se stal strážce Doolittleova odkazu. "Některé filmy dělají ze skutečných postav větší hrdiny, než byly ve skutečnosti," podotýká. "Jenže s Doolittlem to nebylo možné. Nemohli jsme z něj udělat většího hrdinu, protože to byl jeden z nejodvážnějších, nejstatečnějších a nejneohroženějších mužů, s jakými jsme se kdy setkali." "Když jsem se na tuto roli připravoval, mluvil jsem se spoustou lidí z armády. Když jsem řekl, že budu hrát Doolittlea, všichni mi gratulovali, jaké je to štěstí," pokračuje Baldwin. "Moc mě to motivovalo."
Režisér Michael Bay k tomu dodává, že předtím, než natáčel scénu vzlétnutí bombardérů B-25 z letadlové lodi, strávil den na palubě letadlové lodi Lexington. "Říkal jsem všem mladším hercům, aby využili toho, že kolem nich stojí piloti, kteří jsou ochotni pomoci jim připravit se na tuto scénu. Ještě než jsem to stačil doříct, seděl už Alec Baldwin v kokpitu a vyzvídal leteckou terminologii. Skutečně se naučil celou litanii odborných termínů, takže mohl mluvit jako opravdový pilot. Bavil se s letci-veterány i současnými piloty a dokonce si udělal kurs na krizové situace. Tomu říkám práce velkého herce."

<>Obrázek nenalezen<> Prezident
Dalším z herců, kteří přijali účast v tomto filmu, je Jon Voight. Jeho tvář však diváci pod maskou prezidenta Franklina Delano Roosevelta jen těžko poznají. Maskéři Will Huff a Fionagh Cush na něm každé ráno pracovali šest hodin. Bruckheimer, který s Voightem pracoval už před tímto filmem, souhlasí s tím, že diváci herce jen těžko poznají. "Jon totiž vypadá jako opravdový Roosevelt a ne jako nalíčený herec. Má i stejnou dikci. Je legrační, kolik lidí ho nepoznalo. Dokonce ani někteří členové štábu si nebyli jistí, kdo Roosevelta hraje." Podle Bruckheimera si Voight o roli prezidenta sám řekl. "Zajímá se totiž o historii a o Rooseveltovi toho ví víc, než kdokoliv z nás. Takový způsob přípravy na roli je úžasný." "Ještě nikdy jsem neviděl herce, který by věnoval tolik příprav třem natáčecím dnům," souhlasí s ním režisér Bay. "A taky jsem ještě nezažil, aby herec sklidil po svém záběru od všech přítomných potlesk." Voightův starší bratr Barry, který učí na Penn State University, Jonovi doporučil knihu No Ordinary Time (Neobyčejný čas), která získala Pulitzerovu cenu. "Potom, co jsem si ji i další knihy, které mi Barry doporučil, přečetl, jsem chtěl okamžitě hrát prezidenta Franklina D. Roosevelta," vzpomíná herec. "Zaujal mě jeho charakter, uvědomil jsem si, v jakém tlaku se musel rozhodovat. Jak to ten chlapík dělal?" Chvíle, kdy se Roosevelt dozví o útoku na Pearl Harbor je ve filmu vykreslena velmi dramaticky. "Prý se to stalo v ložnici," prozrazuje Voight. "Ale my jsme chtěli, aby to bylo v nějaké jiné části Bílého domu. Jenom doufám, že jsem to zahrál dostatečně věrohodně."

obrazek
Muži z druhé strany
Hlavního velitele námořnictva císařského Japonska, admirála Isoroku Yamamotu, hraje herec jménem Mako. Narodil se a do patnácti let vyrůstal v Japonsku a tam také zažil útok na Pearl Harbor. "Pamatuju si, že jsem to ráno přišel do školy, myslím, že to bylo pondělí, a tam vládla podivná atmosféra. Všichni si šeptali: vstoupili jsme do války s Amerikou. Pomyslel jsem si, válka? Co to znamená? Zažil jsem zničující válku s Čínou, takže to bylo jako rána na solar plexus. Nemohl jsem popadnout dech. Mé tělo zachvátila horečka a panika." Mako je spokojený s vyzněním filmu. "Hollywoodské filmy o druhé světové válce většinou líčí Japonce jako ďábly. To je na mě trochu moc, nemůžu s tím souhlasit. Každá válka začne z nějakého důvodu, většinou ekonomického. Tenhle film to líčí férově. Žádná postava tu není černobílá." Přestože není Mako žádným nadšencem dějepisu, o postavu admirála Yamamota se zajímal. Yamamoto vystudoval Harvard a pak sloužil jako námořní atašé na různých japonských ambasádách včetně Spojených států. "Poznal západní kulturu," připomíná Mako. "Tehdy se členy vlády stalo mnoho vojáků, admirálů a generálů, kteří převzali funkci politiků. Neznali západní kulturu a nerozuměli západnímu chování. V tomto smyslu šel Yamamoto proti zdi. Když však viděl, že je válka nevyhnutelná, dělal svou práci stoprocentně."

Dalším Japoncem je Cary-Hiroyuki Tagawa, který hraje velitele Minoru Gendu. Tagawa se narodil v Japonsku, ale vyrůstal ve Spojených státech. Jeho otec byl Havajec, který se ještě před koncem druhé světové války přihlásil do armády, takže jeho děti pak vyrůstaly na různých amerických základnách všemožně po světě. Rodina Tagawovy matky bojovala ve válce na straně Japonska, ale žádný z jejích členů bohužel nebyl u letectva nebo námořnictva. "Film dává za pravdu oběma stranám," říká Tagawa. "Je to pocta Američanům i Japoncům. Tato část japonské historie je velmi neobvyklá. Možná to tehdy bylo poprvé, kdy voják, jakého jsem hrál já, to znamená poručík, jednal přímo s admirálem. Struktura japonské armády byla strnulá, ale Yamamoto byl pokrokový a nedbal tak přísně předem rozdělených rolí. Přerostl svou dobu. A stejně tak Genda. Byl to samuraj, věděl, že je důležité, aby se jeho piloti po útoku vrátili zpátky. On byl autorem nápadu, aby se k torpédům přidávaly dřevěné ploutve, které jim zabránily potopit se do obvyklé hloubky. Tím získaly daleko ničivější účinky, na které Američané nebyli připraveni. Genda byl vynikající stratég."

"Pearl Harbor je citlivé téma pro generaci mých rodičů," pokračuje Tagawa. "Není to nic, co by chtěli opakovat, ale zároveň zachovávají obdiv ke všem, kteří tam bojovali a zemřeli. V těch velkých bojových scénách je důležité, že všichni ti chlapíci na obou stranách byli vlastenci a dělali to z lásky ke své zemi." Armádní japonština té doby používala velmi speciální obraty a vlastní slovník. Proto měli japonští herci občas problémy s dialogy. Jako poradce a tlumočník proto při natáčení působil Mike Sogawa. Zároveň produkce najala odborníka na dobové uniformy. Byl jím historik Dick Lamott, který pracoval už na legendárním filmu Tora, Tora, Tora. I když diváci viděli už spoustu filmů z druhé světové války, málokterý jim dal příležitost uvědomit si, jakou změnu armáda prodělala po Pearl Harboru. Po něm se všechno změnilo od uniforem a výzbroje po každodenní úkony. "Jak řekl admirál Yamamoto, probudil se spící obr," říká Bruckheimer. "Spojené státy byly vždycky průmyslovou velmocí, ale na Pearl Harbor nebyly připraveny. Po něm jsme však předběhli všechny ostatní země a začali vyrábět víc tanků a víc letadel a díky tomu jsme vyhráli válku."

Podobné filmy

Na hraně zítřka
(Edge of Tomorrow) Zemi napadli vetřelci z vesmíru a snaží se vyhladit lidstvo. Vojenský d...
dnes 16.05
Nova Cinema
Shazam!
Zásluhou starého kouzelníka se z velkoměstem protřelého chlapce Billyho Batsona stává dosp...
dnes 20.00
Nova Cinema
Šimon a Matouš
(Il vangelo secondo Simone e Mateo) Italská bláznivá komedie o dvou falešných misionářích ...
dnes 21.50
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 17. 8. 2022 Svátek má Petra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz