fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

86% 900 hlasů
film / komedie, drama, Česká republika, , 115 min.
Kinopremiéra v ČR 8.4.1999, DVD od 28.2.2000 Warner, Blu-Ray od 24.9.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1999, Český Lev, Herec v hlavní roli, Jiří Kodet
1999, Český Lev, Divácky nejúspěšnější film


Ukázka
00:42Druhé vánoce pro každého.
Do tepla rodinných Pelíšků divák vklouzne rád. S humorem a nadsázkou o rodinách, rodičích, dětech, rodinných trapasech, bolestech a břemenech, ale i o době v níž se hroutilo víc, než umělohmotné lžičky v horké kávě. Příjemný film zalidněný osobitými postavami, dobře napsaný a okoukaný od života s vynikajícími dialogy a výborně vypointovanými humornými situacemi, na který se dobře dívá...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jednou jsem v časopise sto plus jedna četl, že průměrná ženská myslí na sex v průměru každých pět minut. A průměrný muž na to myslí každých sedm minut. A co z toho jako vyplývá? Že jsem průměrná ženská. Jen by mě zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu. Existuje spousta dalších hlášek, geniálních vtipů a sázek u kterých se zaručeně začnete smát. Do toho všeho sekunduje tehdejší doba a hlavně vybrané písně. Těžko uvěřitelné jsou také pravidelné hádky. Film doporučuji před Vánoci a hlavně nastudování výrazů jako je proletář, alibismus nebo emancipace.
Všechny komentáře k filmu 124+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pelíšky

<>Obrázek nenalezen<> Konec 60. let, pražská čtvrť staré Košíře. V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi.

Otec Šebek, prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus, bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce.

Jejich děti - gymnazista Michal a jeho hezká spolužačka Jindřiška - však spolu vycházejí docela dobře. Zvlášť Michal by byl moc rád, kdyby ho jeho sympatická sousedka brala trochu víc na vědomí. Handicap kluka z fádního "domácího hřiště" je však příliš viditelný.
<>Obrázek nenalezen<> Mladému Šebkovi nezbývá, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade samolibý spolužák Elien s bezvadnou výbavou "made in U.S.A.", kterou mu posílají jeho skvěle situovaní rodiče v diplomatických službách...

U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, s plným nasazením a ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic a podivných her pro statečné pionýry.

Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život.

V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy...


O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Snímek obou autorů s názvem Pelíšky, v němž se objevují motivy z knihy Petra Šabacha Hovno hoří (rodina Šebkova) i vlastní vzpomínky scenáristy Petra Jarchovského (rodina Krausova), se připravoval téměř čtyři roky.

Výsledkem dramaturgicky i scenáristicky pečlivě ošetřeného projektu je příběh, pojednaný v nejlepších tradicích české filmové komedie - nostalgicky laděných filmů, prodchnutých poezií, humanismem, ale i nakažlivou legrací, situačními gagy a vypravěčskou elegancí.

Kromě osvědčeného tvůrčího tandemu Jan Hřebejk-Petr Jarchovský se práce na filmu zúčastnila řada významných tvůrčích osobností, které výrazně napomohly zdárnému výsledku:
za kamerou stál Jan Malíř (Faunovo velmi pozdní odpoledne, Šašek a královna, Šakalí léta, Učitel tance), architektem se stal Milan Býček (Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina) a kostýmy navrhla Katarína Hollá (Šakalí léta, KOLJA, Báječná léta pod psa). Choreografem byl Josef Prouza, který s Janem Hřebejkem spolupracoval už na Šakalích letech.

Natáčení začalo 22. července 1998 v dřevěném barrandovském studiu č. 4 (tam se točil i třetí Hřebejkův snímek "Musíme si pomáhat") a pokračovalo interiéry v modřanské sokolovně. Hlavní část natáčení uzavřela scéna s pošťákem-diverzantem v Prokopském údolí, kterou štáb realizoval koncem léta. Poslední exteriérové scény se zimními motivy - obraz, kdy Elien drsně shodí Michala z bicyklu - se podařilo nasnímat v půli ledna 1999.

Podobné filmy

Jak se dostat na Princeton
(Admission) Portia pracuje v přijímacím oddělení na univerzitě v Princetonu. Jejím úkolem ...
dnes 11.25
Nova Cinema
Zátah
(Dragnet) Dan Aykroyd a Tom Hanks mají za úkol vyřešit případ podivných loupeží, které spo...
dnes 13.45
Nova Cinema
Širák
Úsměvný příběh o znovunalezení milostného vztahu. Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (199...
dnes 14.55
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz