fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 1626 hlasů
film / thriller, krimi, drama, fantasy, hororový, USA/Velká Británie/Nový Zéland, , 135 min., od 12 let
The Lovely Bones
Kinopremiéra v ČR a SK 18.3.2010, DVD od 28.7.2010 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:26Příběh o životě a o tom, co následovalo po něm.
"Jmenuji se Susie Salmonová. Bylo mi čtrnáct, když mě zavraždil." Těmito slovy začíná hlavní hrdinka filmu Pevné pouto vyprávět svůj nevšední životní a posmrtný příběh. Adaptace stejnojmenné knížky Alice Sebold, která se stala pravou literární senzací, se ujal režisér Peter Jackson, jenž si udělal jméno na jiné klasice - Tolkienově trilogii Pán prstenů. Susie je obyčejná čtrnáctiletá holka, která udělala tu chybu, že šla jednoho dne ze školy domů zkratkou přes pole. A tam potkala pana Harveyho. A z tohohle nenápadného souseda se vyklubala zrůda, která ji připravila o život. V jejím případě ale smrtí všechno nekončí. Susie se ocitá ve zvláštním světě mezi nebem a zemí, ze kterého pozoruje, jak probíhá pátrání po jejím vrahovi a zároveň drží palce členům své rodiny, aby její náhlý odchod ustáli. Není to jednoduché - tatínkovi Jackovi se smysl života smrsknul na touhu nalézt a potrestat toho, kdo jim způsobil tu strašnou ztrátu. Máma Abigail se pro změnu snaží co nejlíp zakonzervovat dceřinu památku, až se v domácím mauzoleu začne dusit a uteče z něho. Zbývající děti, Lindsay a Buckley, se se ztrátou své sestry snaží vyrovnat úměrně svému věku a zároveň získat pozornost rodičů, kteří žijí jen pro mtrvou Susie. Jediným, kdo si v téhle krizi dokáže jakž takž zachovat chladnou hlavu, je svérázná babička Lynn, která se ze všech sil snaží udržet rozpadající se rodinu pohromadě. Tohle všechno sleduje Susie z fantastického světa, v němž člověk může mít, na co si vzpomene, kromě skutečného života. A ještě někoho pozoruje. Pana Harveyho. Muže, který ji připravil o budoucnost a teď si pomalu vybírá další oběť.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Příběh o životě a o tom, co následovalo po něm. „Jmenuji se Susie Salmonová. Bylo mi čtrnáct, když mě zavraždil.“ Těmito slovy začíná hlavní hrdinka filmu Pevné pouto vyprávět svůj nevšední životní a posmrtný příběh. Adaptace stejnojmenné knížky Alice Sebold, která se stala pravou literární senzací, se ujal režisér Peter Jackson, jenž si udělal jméno na jiné klasice – Tolkienově trilogii Pán prstenů. Susie (Saoirse Ronan) je obyčejná čtrnáctiletá holka, která udělala tu chybu, že šla jednoho dne ze školy domů zkratkou přes pole. A tam potkala pana Harveyho (Stanley Tucci). A z tohohle nenápadného souseda se vyklubala zrůda, která ji připravila o život. V jejím případě ale smrtí všechno nekončí. Susie se ocitá ve zvláštním světě mezi nebem a zemí, ze kterého pozoruje, jak probíhá pátrání po jejím vrahovi a zároveň drží palce členům své rodiny, aby její náhlý odchod ustáli. Není to jednoduché – tatínkovi Jackovi (Mark Wahlberg) se smysl života smrsknul na touhu nalézt a potrestat toho, kdo jim způsobil tu strašnou ztrátu. Máma Abigail (Rachel Weisz) se pro změnu snaží co nejlíp zakonzervovat dceřinu památku, až se v domácím mauzoleu začne dusit a uteče z něho. Zbývající děti, Lindsay a Buckley, se se ztrátou své sestry snaží vyrovnat úměrně svému věku a zároveň získat pozornost rodičů, kteří žijí jen pro mtrvou Susie. Jediným, kdo si v téhle krizi dokáže jakž takž zachovat chladnou hlavu, je svérázná babička Lynn (Susan Sarandon), která se ze všech sil snaží udržet rozpadající se rodinu pohromadě. Tohle všechno sleduje Susie z fantastického světa, v němž člověk může mít, na co si vzpomene, kromě skutečného života. A ještě někoho pozoruje. Pana Harveyho. Muže, který ji připravil o budoucnost a teď si pomalu vybírá další oběť.
Všechny komentáře k filmu 44+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Uplynulo pět let od posledního režisérského počinu Petera Jacksona „King – Kong“ a tento novozélanďan přichází s adaptací bestselleru Alice Sebold, „Pevné pouto.“  Hned zkraje uvádím, že jsem až donedávna netušil, že něco takového jako tento globální, čtenářský hit existuje a setkal se s ním až v souvislosti s filmem. Aniž bych tu předlohu četl, dle reakcí kritiky (jež můžou být samozřejmě zavádějící), obalu, který silně připomíná tituly ze stojánků a regálů určených levnému braku a také podle obsahu samotného lze soudit, že se podařilo něco mimořádného. Je takový lidový příměr o biči upleteném z fekálií a přesně sem mi to zapadá. Kniha totiž působí dojmem scény, kdy Marge láskyplně cituje Bartovi před spaním pasáž z „Forresta Gumpa.“ Když je zrovna v bodě, který pojednává o „životě jako bonboniéře, kdy se nikdy neví, jaký kousek komu připadne“, její syn už dávno neposlouchá a snaží se bušením na hrnec na hlavě přehlušit tu banálně sentimentální sprchu. Film se ovšem o nic takové... Celá recenze

Popis filmu Pevné pouto

Čtrnáctiletá Susie žije spokojeným životem v domku se svými rodiči a dvěma sourozenci. Jednoho dne si zkrátí cestu ze školy přes pole, což se jí stane osudným. Zavraždí ji nenápadný člověk ze sousedství. Poté se ocitáme v surrealistickém světě mezi nebem a zemí, v němž bloudí Susiin duch ve snaze nalézt odpovědi na základní otázky: "proč" a "co bude dál". Prochází ulicemi a vidí, jak její otec Jack chodí po městě a hledá ji. Pozoruje detektiva, který vyšetřuje její případ. Sleduje i toho, kdo jí přivodil smrt - svého vraha, který si pomalu vybírá další oběť. Jackovi se smysl života smrsknul na touhu nalézt a potrestat toho, kdo jim způsobil tu strašnou ztrátu. Abigail se pro změnu snaží co nejlíp zakonzervovat dceřinu památku, až se v domácím mauzoleu začne dusit a uteče z něho. Zbývající děti, Lindsay a Buckley, se se ztrátou své sestry snaží vyrovnat úměrně svému věku a zároveň získat pozornost rodičů, kteří žijí jen pro mtrvou Susie. Jediným, kdo si v téhle krizi dokáže zachovat chladnou hlavu, je svérázná babička, která se ze všech sil snaží udržet rozpadající se rodinu pohromadě.


O filmu

obrazek
Objevení Pout: příběh

V roce 2002 vyšla neznámá kniha, která se okamžitě stala klasikou soudobé literatury. Druhá kniha Alice Sebold na první pohled vypadala jako temný příběh o zmizení dítěte z předměstí a následném zločinu. Ve skutečnosti je “Pevné pouto” pohádka o smrti, která je naplněna nečekaným světlem, krásou a nadějí.

V srdci knihy je upřímná, zábavná a statečná Susie Salmonová, která odejde násilím z tohoto světa příliš mladá, ale vstoupí do tajemného meziprostoru, kde může mít vše, na co si vzpomene, kromě opravdového života se svými bližními. Susie sleduje svoji rodinu, jak se pomalu a zatím ne příliš úspěšně vyrovnávají s bolestivou ztrátou milované dcery a bezmocně přihlíží neschopnosti policie vyřešit zločin. Pokouší se navést svého otce, aby vraha odhalil sám. Obrněna láskou a soucitem ke svým bližním, Susie nakonec pochopí, že je to ona, kdo musí jít dál, aby byla její rodina schopna najít smíření a dokázala žít dál.

Mezi uchvácené čtenáře této knihy patřil i Peter Jackson, který naopak proslul kouzlem vyprávět příběhy na filmovém plátně. “Je to mimořádně silný příběh, na první pohled se zdá, že je to příběh o nejčernější můře každého rodiče - ztráty dítěte, v hloubi jde ale o mimořádně silný příběh lásky.“ Příběhem byl okouzlen i další z velkých filmařů, Steven Spielberg, který se ochotně nabídl, že bude výkonným producentem filmu.

Všichni, kdo pracovali na scénáři, se shodli, že to byl velmi tvrdý oříšek. Příběh je mimořádně emocionálně zabarvený a je rozvrstven do mnoha rovin. Jedním z nejtěžších úkolů bylo ztvárnění místa, kde se Susie po své smrti nachází, a které sama nazývá “Meziprostor”, modrý horizont mezi nebem a zemí. Susiin “Meziprostor” je svět dechberoucí krásy a děsivé temnoty, je pohodlný a smutný, krásný a zvláštní a je očividně propojen s událostmi, které se událi na Zemi.

Scénáristé zaměřili Susiinu snahu na vyřešení vlastní vraždy. Zdá se, že její vrah, normálně vypadající a působící pan Harvey, unikl před spravedlností a Susie nezná způsob, jak svoji rodinu nebo policii dovést před jeho dveře.

“Je to i thriller,” připomíná Jackson, “a pan Harvey je velmi zajímavý typ, protože na první pohled je úplně obyčejný. Seče trávník, povídá si se sousedy, zná, co vychází za nové knihy a Susie se pomalu začíná ptát sama sebe, jestli je možné, že tento člověk opravdu spáchal vraždu.”

Přesto napětí filmu je zabaleno do širšího příběhu o lidské schopnosti najít za každé situace štěstí. “Rád říkám, že je to emocionální thriller,' dodává Jackson. “Je to o zločinném člověku, který našel zalíbení ve vraždě, ale je to také o rodině, která se snaží najít způsob, jak po ochromující ztrátě znovu nastartovat své životy.”

Příběh je i o tom, že Susie i její rodina musí opustit vztek a touhu po odplatě, aby došli smíření. Susie nakonec dokáže svůj život opustit a vidět svět, aniž by v něm byla i ona. Dospěje, aniž by musela vyrůst.

Peter Jackson příběh shrnuje slovy: “Vše začíná Susiinou vraždou, po které následuje smutek, ztráta a nepředstavitelná bolest, ale vnitřní síla rodiny Salmonových jim umožní se přes to všechno dostat. Nějakým způsobem to přežijí a najdou cestu, jak se znovu dívat dopředu a přitom si Susie uchovat v srdcích jako živoucí vzpomínku.”

obrazek
Srdce a pouta: Herecké obsazení Salmonovy rodiny

Přese všechny magické a nadpřirozené prvky je centrem filmu jednoduchý a silný příběh rodiny, která k sobě znovu hledá cestu. Salmonovi jsou páteří celého příběhu. Tomu tvůrci podřídili i herecké obsazování do hlavních rolí.

Nalezení herečky pro ústřední postavu čtrnáctileté Susie se ukázalo být nejtěžší ze všech. Jackson hledal dívku, která ztvární nejen Susiinu dětskou nespoutanost a nevinnost, ale také její odvahu a schopnost vyrovnat se se svými pocity, když je konfrontovaná se situací následující po jejím pozemském životě. Mezi všemi uchazečkami tvůrci nalezli “školačku z Pensylvánie” v Irsku. Roli získala Saoirse Ronan, známá svým výkonem v Pokání, za který byla nominovaná na Oscara. Saoirse Ronan ke své roli říká: “Líbilo se mi, že Susie je obyčejný teenager se svými sny a přáními, plná života a lásky. A i když musí z tohoto světa odejít, její sny zůstanou stejně živé jako dřív, a to i přesto, že je pronásledována noční můrou vlastní vraždy.”

Největší úkol, který Susie čeká, je přenést se přes to, co se stalo. Všichni v rodině drželi blízko při sobě a teď Susie bezmocně přihlíží, jak se jejich pouta pomalu rozpadají. Chce jim strašně pomoci, aby se zase dali dohromady, že úplně zapomene, že se s tím nejdřív musí vyrovnat sama.

Zdá se být ironií, že během natáčení si mladá herečka nejvíc porozuměla právě se “svým filmovým vrahem” Stanley Tuccim. Otce Susie, Jacka, který je po smrti milované dcery sžírán touhou po pomstě a nesmiřitelným zármutkem, že nedokázal svoji holčičku ochránit, ztvárnil Mark Wahlberg,.

Sám herec byl pohlcen hloubkou emocí, kterými prochází jeho hrdina. “Když Susie nepřijde domů, nenajde jejich rodina žádné rozluštění. Nenajde se její tělo, nejsou žádní svědci. Jack proto začne být posedlý nutkáním zjistit, co se stalo. Nemůže jíst, ani spát. Je utopen ve svých pocitech a začne se chovat podivně. Začne podezírat a obviňovat celé okolí, což vede k tomu, že zcela přestane fungovat jako otec a manžel. Je to pro něj velmi náročná cesta utrpením.”

Jack Salmon hledá svoji cestu k uzdravení v obviňování a truchlení po ztracené dceři, ale jeho žena Abigail prochází zcela jiným procesem truchlení. S pocitem, že jako matka a manželka zklamala, se uzavře do sebe a ve chvíli, kdy ji rodina nejvíc potřebuje, zdánlivě nepochopitelně od nich odejde. Před tragédií je Abigail obyčejná žena v domácnosti. Je částečně frustrovaná, protože by od života chtěla víc. Ve chvíli, kdy se stane neštěstí, se věci dají samovolně do pohybu. Abigail se pomalu začne hroutit. Není to žádná hrdinka, naopak sympaticky je to obyčejná, omylná žena, která se snaží přijít na to, jak žít dál.

Rodina Salmonových má ještě jednu “matku”, a tou je babička Lynn v podání oscarové Susan Sarandon. Díky ní je babička Lynn vtipný člověk, který ví, že se s tím všichni musí nějak porvat a jít dál.

“Babička Lynn byla pravděpodobně velkou část svého života alkoholičkou. Kouří. Myslím, že jsem nenatočila ani jednu scénu bez cigarety a panáka. Je silná a mimořádně egocentrická. Dokáže říct nahlas věci, které si ostatní jen myslí. Nezajímají ji pocity ostatních. A kromě toho je fakt vtipná,” popisuje svoji postavu Susan Sarandon. Babička Lynn projde během filmu totální proměnou Učí se uklízet a prát a vůbec jí to nejde. Na druhou stranu je to ona, kdo řekne ‘OK, tak už toho bylo dost. Teď už je čas začít znovu žít.´Je jakoby malou, ale nesmírně důležitou součástí rodiny.

Susiinu mladší, mimořádně inteligentní sestru Lindsey, hraje Rose McIver, která před kamerou stála poprvé v pěti letech v novozélandském filmu Piano. Lindsey je mimořádně svéhlavá. Když vidí, že jejich rodina se pomalu rozpadá, rozhodne se, že to musí být ona, kdo je zase slepí dohromady. Její přerod z jedenáctileté holčičky v osmnáctiletou sebevědomou slečnu byl největší výzvou této postavy.

obrazek
Sběratelé kostí: pan Harvey a detektiv Len Fenerman

Neohroženost rodiny je jediným okamžikem narušena mužem, který za obyčejným chováním skrývá temné stránky své duše. George Harvey je tichý výrobce domečků pro panenky a jak Susie říká ´dobrý soused´, nevýrazný muž, který na sebe nijak neupozorňuje. Přesto dokáže ublížit Susie a potom opět nenápadně sklouznout do šedé anonymity.

Peter Jackson obdivuje Stanleyho Tucciho, že roli přijal. “Moc jsme ho do té role chtěli. Na druhou stranu jsme měli i lidi, kteří říkali, že by tuhle nabídku nikdy nepřijali, že by nedokázali strávit měsíce v kůži takové postavy. Nesnášel “pobyt” v ní, každý večer se snažil pana Harveyho ze sebe smýt. Ale měl odvahu se do toho ponořit.” Aby se mohl herec od své role dostatečně oprostit, rozhodli se tvůrci, že zcela změní jeho vzhled. Vidíte pana Harveyho, ale nenapadne vás, že ho hraje Stanley Tucci.

Pan Harvey se úspěšně vyhýbá policii, o když se v jeho blízkosti pohybuje životem unavený detektiv Len Fenerman. Ten se během dlouhých let vyšetřování defacto stane součástí Salmonovy rodiny. Chce pro ně být opěrným bodem, na druhou stranu Jackovo fanatické pátrání mu komplikuje vyšetřování.

Ve filmu hraje několik dalších nadějných, mladých herců, včetně Nikki SooHoo jako Holly, Susiina nečekaná společnice v “Meziprostoru”, Reece Ritchie jako Ray Singh, Susiina první láska a Carolyn Dando jako Ruth, Susiina spolužačka, která dokáže být se po smrti s kamarádkou ve spojení.

Postupné prosakování Země do Nebe: Susiiny opakující se motivy

Susiin nadpřirozený a magický svět mezi je plný zásadních prvků z jejího pozemského života, které ji provázejí i po smrti. Jsou to:

- Vyhlídka u moře, kde se měla poprvé setkat se svojí láskou Rayem Singhem

- Lodičky ve sklenicích, které stavěla s otcem

- Kukuřičné pole, kde přišla o život

Vyhlídka se objevuje v několika variantách, od strážní věže uprostřed vody po dřevěné posezení v lese. Pro Susie je to její bezpečné místo, tam se může schovat.

Z malých modelů lodí se v “Meziprostoru” staly skutečné lodě, které naráží na skalnaté pobřeží. Staly se symbolem otcova zhroucení.

Kukuřičné pole se ve snu proměnilo v bohaté, zlaté pole obilí, ve kterém se Susie osvobozeně pohybuje jako ve skutečném moři.

Záběry skutečné krajiny byly natočeny úplně někde jinde než v Pensylvánii, kde se děj odehrává, a to na Jižním ostrově Nového Zélandu.

obrazek
Zpátky na zemi: produkce v Pennsylvanii

Poté, co Jackson poprvé navštívil spisovatelku Alice Sebold v její rodné Pensylvánii, pochopil, že musí děj zasadit do tohoto prostředí, které se stalo inspirací příběhu. Bylo to poprvé, co Jackson natáčel ve Spojených státech. Produkce našla malé městečko nedaleko Filadelfie, které si uchovalo vzhled 70. let přesně tak, jak filmaři potřebovali. Některé scény, jako detektivova kancelář, byly natočeny na Novém Zélandu.

Pozemská vystoupení: kostýmy, make-up

Nejtěžší úkol kostymérů a designerů byla totální přeměna Stanleyho Tucciho v pana Harveyho. Nasadili mu světle modré čočky a falešné zuby, které změnili jeho obličej. Tucci si dokonce obarvil ochlupení na těle, aby “ladily” se špinavě blond parukou, kterou jako pan Harvey nosil. Glamour look babičky Lynn byl inspirován legendami 70. let jako byly Jackie Kennedy, Faye Dunaway nebo Liz Taylor.

Naslouchání Poutům: Zvuk

Zvuk byl pro film stejně důležitý jako vizuální podoba. “Hledali jsme zvuky, které by evokovali emoci a psychologické,” říká režisér. Hudba k filmy vyšla na soundtracku, který připravil Brian Eno, bývalý leader kapely Roxy Music.

Podobné filmy

42
V roce 1946 se Harisson Ford, majitel baseballového týmu Dodgers, postaví rasovému konzerv...
dnes 06.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Doktor Flastr
(Patch Adams) Robin Williams studuje v pokročilejším věku medicínu, aby mohl v praxi prosa...
dnes 10.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Rocky: Nová krev
(Creed) Adonis je nemanželský syn legendárního boxera Apollo Creeda. Jako chlapec se dosta...
dnes 14.25
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 24. 10. 2020 Svátek má Nina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz