fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 1415 hlasů
film / komedie, Velká Británie, , 129 min., od 12 let
The Boat That Rocked
Kinopremiéra v ČR 30.7.2009 v SK 17.9.2009, DVD od 9.11.2009 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:26Vyplouváme. Vysíláme. A vy si trhněte!
Posádku nejzábavnějšího plavidla v dějinách poznáváme společně s teenagerem Carlem, kterého po vyhození ze školy poslala svérázná matka na převýchovu k jeho kmotrovi Quentinovi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nudna komedia, ktora nema ani poriadny dej, ani herecke vykjony. Reziser Richard Curtis sa teda nijako nepredviedol po reziserskej stranke + film ma v sebe prisernu nudu, kedy sa prvu hodinu absolutne nic neudeje a zasmiat sa nie je comu. Par prevarenych zdeformovanych anglanskych xichtov k tomu : brrrr. Prepadak plnym pravom. 30 %
Všechny komentáře k filmu 44+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Richard Curtis patří mezi scénáristickou špičku současné komedie, velmi dobře si však vede i jako režisér. A právě v této poloze se vrací na plátna kin s filmem „Piráti na vlnách“, kterému dominuje vtip, podivná individua, a hlavně plná nůše rocku z konce šedesátých let minulého století.    Ačkoliv rock and roll prožívá svá nejsilnější léta, britské úřady mu ve svém vysílání vyhrazují maximálně dvě hodiny týdně. Mladistvý vzdor si však vždycky najde cestu, třeba prostřednictvím pirátského vysílání Radia Rock ze staré lodi uprostřed moře. Na její palubu čerstvě přichází Carl (Tom Sturridge), kterého matka poslala ke kmotru Quentinovi (Bill Nighy) na převýchovu. Quentin je však hlavou Radia Rock, a tak se mladík seznamuje s těmi nejdivočejšími lidmi na světě, kteří z Carla rozhodně neudělají svatouška. V přítomnosti posádky, kterou tvoří hlavní moderátoři Hrabě (Philip Seymour Hoffman), cynický "doktor" Dave (Nick Frost), hvězda hitparád Simon Swafford (Chris O'Dowd), komik Ang... Celá recenze
Tma, 8 z 10

Popis filmu Piráti na vlnách

Po Lásce nebeské přichází Plavba nebeská. Jeden z nejúspěšnějších a nejzábavnějších scenáristů současnosti Richard Curtis umístil svou režijní druhotinu na moře a obsadil do ní ty nejlepší britské komiky současnosti a ty nejlepší hudební kousky z šedesátých let minulého století. Vznikla rebelantsky drzá komedie o skupince excentrických dýdžejů, s nimiž by každý rád prožil aspoň kousek života. Pokud jde o rockovou muziku, byla šedesátá léta zlatou érou. Regulemi sešněrovaný rozhlasový trh ve Velké Británii to ale okázale ignoroval, a tak mohli tamní posluchači svou oblíbenou muziku poslouchat jen dvě hodiny týdně na vlnách veřejnoprávní BBC. Pak se však objevilo Radio Rock, které tuhle nebezpečnou hudbu šířilo 24 hodin denně a přísná nařízení obcházelo jednoduchým trikem - vysíláním z lodi plující Severním moře těsně za hranicemi britských teritoriálních vod, což byla výjimka, na kterou byli i vynalézaví zákonodárci krátcí. Posádku nejzábavnějšího plavidla v dějinách poznáváme společně s teenagerem Carlem, kterého po vyhození ze školy poslala svérázná matka na převýchovu k jeho kmotrovi Quentinovi, jenž pirátskému rádiu šéfuje. Carla čeká drsná životní lekce, vedená těmi nejlepšími pedagogy - americkým hudebním fanatikem přezdívaným The Count, krutě zábavným moderátorem Davem, playboyem na plný úvazek Gavinem a dalšími rozhlasáky, kteří jsou všechno, jen ne normální. Miluje je celá Británie s výjimkou ministra zodpovědného za rozhlasové vysílání. Ten je schopen čehokoliv, jen aby tyhle kacíře umlčel. Rocková lavina se ale zastavit nedá. "Příslušníci naší generace mají stejnou zkušenost. Po nocích jsme pod polštářem poslouchali úžasnou muziku, která se jinde slyšet nedala, a z obýváku na nás řvali rodiče, ať ten kravál vypneme. Kvůli určitému puncu ilegality jsme do ní byli možná o to víc zažraní," vzpomíná Curtis, který se na tenhle pubescentní prožitek rozhodl navléct příběh, který stojí a padá s otázkou: "Co všechno se může přihodit na lodi plné bláznů, kteří jsou na ní dobrovolně uvěznění 24 hodin denně?" Odpovědí je smršť zábavných scén, kterým dávají šťávu neuvěřitelná ega jejich protagonistů. Zatímco Láska nebeská byla především pro nenaprativelné romantiky, tenhle film je pro všechny, kdo mají rádi muziku, trochu nebezpečí, vítr ve vlasech a špetičku nezávazného sexu.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> V roce 1966, v době největší slávy britské pop music, hrála rock’n’roll jen rozhlasová stanice BBC a pouze dvě hodiny týdně. Ale pirátské rádio, vysílající z lodě plující po moři, hrálo rock a pop 24 hodin denně. A 25 miliónů posluchačů - více než polovina britské populace - poslouchalo piráty každý den.

Ze školy nedávno vyloučeného Carla poslala jeho matka na převýchovu ke kmotrovi Quentinovi. Quentin šéfuje pirátskému rádiu Rock, což je rozhlasová stanice vysílající z nezávislých vod Severního moře, kterou obsluhuje parta výjimečných rock’n’rollových dýdžejů.

V jejich čele stojí The Count - velký, ztřeštěný, americký bůh rozhlasových vln, který je do hudby naprostý blázen. Po boku mu věrně stojí kolegové Dave - chytrý a krutě zábavný ironik, Simon - hezoun hledající skutečnou lásku, Midnight Mark - pohledný, málomluvný a nevyzpytatelný chlapík, Wee Small Hours Bob - noční dýdžej, jehož koníčky jsou folk a drogy, Thick Kevin - držitel nejnižší inteligence, jaká byla kdy rozeznána u člověka, On-the-Hour John - zprávař a Angus “The Nut” Nutsford - pravděpodobně nejnudnější muž v Británii.

Život na lodi v Severním moři je plný událostí. Simon potká ženu svých snů Elenore, na lodi se s ní ožení, aby se hned další den na něj vykašlala. Gavin se z drogového turné po Americe vrátí na svoji oprávněnou pozici nejlepšího dýdžeje v Británii, čímž se dostane do sporu s Countem. A Carl objeví opačné pohlaví a zjistí, kdo je jeho skutečný otec.

Mezitím se o pirátskou stanici začne zajímat ministr Dormandy a začne žíznit po jejich krvi. V době, kdy zapšklé vládní koridory nesnáší cokoliv zavánějící mladistvou nespoutaností, zavětří Dormandy svou šanci bodovat na politické scéně a prosadí platnost zákona zakazujícího vysílat z moře, čímž je o kus blíž šanci zlikvidovat rozhlasové piráty a jednou provždy odstranit jejich sílící vliv.

Výsledkem je skutečná bouře na moři. Oddaní fanoušci se rozhodnou svoje oblíbené rádio zachránit a v ohromné flotile vyrazí na moře bránit své hrdiny. Některé věci možná skončí, ale rock’n’roll nikdy neumírá.

O natáčení

obrazek
Námět filmu

Po celosvětovém úspěchu svého režisérského debutu Láska nebeská se Richard Curtis začal rozhlížet po dalších námětech pro příští film. Při tom si vzpoměl na své dětství, kdy na konci šedesátých let pozdě v noci poslouchal rock’n’roll vysílaný pirátským rádiem z lodí, které kotvily těsně za hranicemi britského námořního prostoru. Díky těmto rádiím se nadšení posluchači seznámili s tak zásadními interprety jako byly skupiny Beatles, Rolling Stones a The Kinks nebo legendární zpěváci Jimmy Hendrix, Dusty Springfield, Janis Joplin a Aretha Franklin. Piráti byli trnem v oku vládě, která dělala vše proto, aby nelegální vysílání směřující z moře do domovů miliónů Britů, zničila.

Curtisova láska pro tehdejší hudbu je znát ve filmu Láska nebeská, kde zní písně Joni Mitchell, Darlene Love i melodie, které napsali Paul Anka a Lennon s McCartneym. Zdálo se přirozené, že příští film bude plně reflektovat jeho slabost pro tuto hudbu. Písně vyšly v kompilaci na soundtracku. “Všichni z mojí generace mají stejné vzpomínky,” říká Curtis. “Šli jsme si večer lehnout, pod polštář dali rádio a poslouchali skvělou hudbu, kterou jste nemohli slyšet nikde jinde. A rodiče křičeli z obýváku ‘Jdi do postele! Zhasnout světlo a spát!’ Pocit, že děláme něco nekalého, tomu dodával ještě větší kouzlo.”

Curtis chtěl do nového filmu promítnout hlavní rysy kultovního seriálu M*A*S*H a komedie Zvěřinec časopisu National Lampoon. Obě tato díla v sobě mají mužské přátelství a komické situace, jaké by mohla zažívat parta chlapů na moři. “Začal jsem vymýšlet scény o tom, co špatného by se mohlo stát na lodi plné chlapů. Hned vás napadne: ‘Jaký mají tito muži vztah k ženám? Přijedou tam holky jednou za 14 dní, aby se s nimi vyspaly? Co když některý z nich chce přítelkyni? Jak ji vlastně získá?”

Ozbrojen spoustou otázek, mlhavými vzpomínkami a spoustou času stráveného u počítače, Curtis vymyslel příběh, v jehož středu dění je osmnáctiletý Carl, který byl nedávno vyloučen ze školy a matka ho na převýchovu poslala ke kmotrovi Quentinovi, který se plaví na lodi v Severním moři. Panic Carl hledá odpovědi na zásadní životní otázky a jeho oduševnělá matka má pocit, že mnohé odpovědi by mohl nalézt u kmotra. Cesta Carla zavede na pirátskou loď plnou diskžokejů s ohromnými egy, kteří dýchají a žijí díky show, jež dělají nonstop 24 hodin denně.”

Curtis odnesl scénář dlouholetým spolupracovníkům Timu Bevanovi a Ericu Fellnerovi z produkční společnosti Working Titles. “Hudba, doba, příběh... prostě všechno nás strašně oslovilo,” vzpomíná Fellner. “Práce s Richardem je vždycky skvělá. Je to mimořádně charismatický a kreativní jedinec.”

obrazek
Casting

S dvojí zodpovědností jako scénárista a režisér bylo převedení scénáře Pirátů na vlnách pro Curtise poměrně náročné. Měl sice ten luxus průběžně podle herců upravovat scénář, ale režie byla o to těžší.

“Během castingu zjistíte, co jste napsali a jaký film nakonec natočíte,” říká Curtis. “Při vybírání herců hledám především neformálnost a ochotu vyšponovat některé prvky do maximální komičnosti, aniž by to působilo nepřirozeně. Když jsme hledali představitele Carla, viděli jsme 60 lidí a jen Tom Sturridge měl ten ledabylý přístup, který jsem hledal.”

Tento třiadvacetiletý Londýňan při natáčení zažil podobné pocity jako jeho filmová postva. “Když Carl vstoupí na loď, je z těch dýdžejů celý paf,” vysvětluje Sturridge. “Já přišel na plac a měl jsem točit s tak zvučnými jmény jako jsou Philip Seymour Hoffman, Bill Nighy, Rhys Ifans a Nick Frost a cítil jsem stejný úžas, vzrušení, obavy a potěšení z jejich společnosti jakou cítil Carl ve společnosti jejich postav.”

Pro Counta, ztřeštěného dýdžeje, jehož mimořádná znalost rocku je zastíněna jeho sebevědomím, hledala produkce Američana. “Nejznámějším dýdžejem tehdejší doby byl Američan přezdívaný Císař Rosko,” říká Curtis. “Takže jsme chtěli Američana. Měli jsme štěsí, že jsme ulovili nejlepšího herce na světě.”

Hoffmanovi se líbilo, jak Curtis do jeho postavy zpodobil rebelskou atmosféru doby. Jeho postava je prý “jedním z těch chlapíků, kteří jsou doma tam, kde si můžou dělat, co chtějí, což v jeho případě znamená být DJ. Takže může žít kdekoliv.” Count umožnil tisícům Britů poslouchat stejnou hudbu, co oslovila jeho. Je spojnicí mezi hudbou a lidmi a je přesvědčený, že rock’n’roll je lék na všechno.”

Bill Nighy, který pracoval na Curtisově Lásce nebeské, byl obsazen do postavy Quentina, liberálního kapitána pirátské lodi Rádio Rock. Na roli kývl, aniž by četl scénář. “Tolik obdivuju Richarda a jeho psaní, že jsem věděl, že to bude dobré. A nemýlil jsem se, scénář byl odzbrojující.”

Curtis přiznává, že už při psaní scénáře doufal, že Nighy roli Quentina vezme. “Při každém filmu mám v hlavě pár lidí a Bill je jedním z nich,” říká. Do role Gavina, který se do rádia vrací, aby znovu usedl na trůn evropského DJ krále, producenti obsadili Rhyse Ifanse, který před tím hrál v Notting Hill. “Bylo to od Richarda statečné, že mě obsadil do tak rozdílné role než jakou jsem hrál v Notting Hill.”

Charismatického dýdžeje Dava hraje Nick Frost, který je známý díky rolím v thrilleru Hot Fuzz a komedii Soumrak mrtvých.. “Když vám někdo zavolá s tím, že vás chce Richard Curtis obsadit do svého nového filmu, byli byste blázni, kdybyste zavěsili,” směje se Frost. “Myslím, že v současné době neexistuje nikdo, kdo by dokázal to, co dělá on.”

Do rolí dalších dýdžejů, kteří udržují nonstop chod rádia Rock, byli obsazeni další talentovaní herci. Chris O’Dowd hraje neuvěřitelně pohledného (a naivního) ranního dýdžeje Simona. Ralph Brown je Wee Small Hours Bob, “správce úsvitu.” Novozélandský komediální herec Rhys Darby hraje Anguse “The Nut” Nutsforda. Tom Wisdom byl vybrán do role Mignight Marka, který dokáže obalamutit každého, zatímco Will Adamsdale hraje zprávaře Johna.

Herecký výčet uzavírají Katherine Parkinson jako lodní zhrzená lesbická kuchařka Felicity. Tom Brooke a Ike Hamilton hrají Thick Kevina a Harolda. January Jones hraje Simonovu životní lásku Elenore. Talulah Riley přichází jako Quentinova koketující neteř (a objekt Carlovy lásky) Marianne.

Diváci se kromě barvitých postav rádia Rock seznámí s vládními fanatiky, kteří chtějí piráty umlčet. Quentinovým protivníkem na souši je Sir Alexander Dormandy, ministr, který soustředí veškeré své úsilí na ničení pirátských stanic a vykázaní je z vysílacího prostoru. V roli Dormandyho se objeví slavný Kenneth Branagh.

Stejně jako Quentin má Carla, také Dormandy má svého žáka. Je jím dobrácký poskok Twatt. Dormandovu utrápenou sekretářku Miss C hraje Mike Leigh.

Podobné filmy

Můj kamarád drak
(Pete's Dragon) Řezbář Robert Redford povídá dětem ze sousedství o drakovi, který žije hlu...
dnes 09.20
Nova Cinema
Přikázaný směr jízdy
Každý začátek je těžký! Vladimír Menšík a Jaromír Hanzlík v komedii o jednom svérázném uči...
dnes 09.50
ČT1
Ponožky
Jednou v životě si povyrazit! Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1981). Hrají: Z. Řehoř,...
dnes 14.20
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 22. 6. 2021 Svátek má Pavla
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz