fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

81% 6334 hlasů
film / komedie, akční, dobrodružný, USA, , 143 min., od 11 let
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Kinopremiéra v ČR 28.8.2003, DVD od 21.1.2004 Warner, Blu-Ray od 14.9.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:31Pod pirátskou vlajkou vzhůru za dobrodružstvím. Odvážní korzáři, půvabné dámy, spousta rumu a velký poklad Aztéků.
Třpytivé vody Karibiku jsou pro darebáckého, ale šarmantního kapitána Jacka Sparrowa nevyčerpatelným zdrojem tajemných a vzrušujících dobrodružství. Jeho idylický život se však razantně změní ve chvíli, kdy se lstivý kapitán Barbossa zmocní jeho lodi Černá perla a napadne město Port Royal, odkud unese guvernérovu okouzlující dceru Elizabeth Swann. Její kamarád z dětství Will Turner se spolu s Jackem vydává na palubě nejrychlejší lodi britské flotily na odvážnou výpravu za záchranou Elizabeth a ukradené Černé perly. V patách je jim Elizabethin snoubenec, sympatický a ctižádostivý Commodore Norrington. Will ale netuší, že je Barbossa i s celou svou pirátskou posádkou pod vlivem prokletí, které jej odsuzuje k věčnému životu ve světě nemrtvých a každou noc jej proměňuje v živého kostlivce. Kletbu může zlomit pouze vrácení ukradené části prokletého pokladu na jeho původní místo. Posádky obou lodí se vydávají vstříc vzrušujícímu střetnutí s Barbossou na tajemný ostrov Isla de Muerta. Když pak pozvednou své meče k souboji s obávanými piráty Karibiku, je v sázce Jackova pomsta, Černá perla, zapomenutý poklad, zlomení kletby nad Barbossou a jeho posádkou, osud britské námořní flotily a v neposlední řadě také životy našich statečných hrdinů.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Perfektní film. Vsadit na Johnnyho Deppa byla skvělá volba. Film je vtipný, dynamický. Film má skvělé obsazení-krom skvělých herců jako Orlando Bloom, Jack Davenport, Geoffrey Rush a Keira Knightley oceňuji obsazení Sykese. Nevím, zda je lepší dvojice pirátů Pintel a Ragetti nebo vojáků. Jednoznačně 100%.
Všechny komentáře k filmu 185 - 11. nejdiskutovanější+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Piráti z Karibiku - Prokletí Černé perly

obrazek
Díky dcerce guvernéra Swanna, Elizabeth, která se plaví na lodi, jíž velí kapitán Norrington, vytáhnou na palubu vor s malým trosečníkem. Elizabeth nenápadne schová pirátský přívěsek, který měl chlapec Will na krku. Jako dospělá žije Elizabeth v přístavním městě Port Royal a přívěsek nosí na krku. Když jí jednou Norringtona, u příležitosti svého jmenování komodorem, požádá o ruku, dívka omdlí a zřítí se do moře. Zachrání ji pirátský kapitán Jack Sparrow, který chtěl zrovna ukrást Sxtřelu, loď anglického námořnictva. Je však zajat a dopraven do kovárny, kde pracuje už dospělý Will. Elizabeth pomůže zajatci k útěku, ale korzár je znovu zajat a uvězněn. Ráno má být na Norringtonův rozkaz oběšen. Večer přepadnou Port Royal piráti kapitána Barbossy z lodě Černá perla, město vyplení, zajmou Elizabeth, protože má medailon, který hledají, a odplují. Will chce piráty pronásledovat, ale guvernér a Norrington si dávají na čas. Jde tedy za Jackem. osvobodí ho a pirát, který zná kotviště Černé perly, protože sám byl kdysi jejím kapitánem, mu pomáhá při dívčině záchraně. Barbosu pronásledují na Střele, kterou společně ukradli. Jack přitom sdělí Willovi, že znal jeho otce Turnera, který byl také pirát.
obrazek
Mezi tím Barbossa na Černé perle prozradí Elizabeth, proč potřebuje její pirátský medailon. Je to mince pocházející z aztéckého pokladu dobyvatele Corteze, který jej dostal, aby přestal zabíjet indiány. Svůj slib nesplnil a tak bohové poklad prokleli. Když později zlato uloupili piráti, stihla je kletba: nemohou uhasit žízeň, ukojit hlad a v měsíčním světle se mění v nemrtvé, v kostlivce. Jen vrácení všech mincí a oběť krve mohou kletbu zrušit. A dívčin přívěsek je poslední, který schází. Když Barbossa na ostrově Isla de Muerta nad truhlou zlata řízne Elizabeth do prstu a přívěsek s její krví přidá k ostatním, zjistí, že prokletí nepominulo. Dívka totiž není pravou majitelkou medailonu. Nebo, že by chyběl ještě jeden? To už se ale na ostrově objevuje Jack s Willem, zmocní se Elizabeth i s přívěskem a na Střel prchají pryč. Po mnoha dalších bojích, během nichž vítězí tu jedna, tu druhá strana, se podaří prokletí zlomit, až po té, co Will, kterému původně medailon patřil medailon, jej, včetně své krve, přidá do truhly s pokladem, Jack tam přihodí ten svůj a Barbossu zastřelí.
Norrington přesto všechno trvá na Jackově oběšení, ale svatby s Elizabeth se vzdá. Will Jacka zachrání a ten i s Černou perlou odpluje. Willa čeká svatba ...


O filmu

Když scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio oslovili režiséra Gore Verbinskiho se scénářem k filmu Piráti z Karibiku, Verbinski byl jejich interpretací slavného příběhu nadšen. "Když jsem poprvé slyšel příběh v podání Teda a Terryho, velice se mi líbilo, jak dokázali převrátit tu klasickou pohádku naruby," říká Verbinski. "Ve scénáři jsou všechny obvyklé součásti pirátských filmů, ale hlavní princip je opačný. Je to film o hledání poslední části pokladu a jeho navrácení zpět. Barbossa a jeho piráti musí vrátit zpátky poslední část prokletého pokladu, aby se mohli vrátit do světa lidí z masa a kostí. Prokletí jim sice umožňuje páchat stejné zločiny, jako když byli lidmi, ale připravuje je o veškerý požitek, který z toho měli."

Poté, co se producentům podařilo získat pro projekt Verbinskiho, přišel na řadu výběr vhodného hereckého obsazení. "Pro naše filmy se pokaždé snažíme získat ty nejtalentovanější herce," říká Bruckheimer. "Tentokrát se nám podařilo zkombinovat uznávané a populární herecké veterány s několika zcela novými tvářemi."
obrazek
"Máme herecké obsazení snů," říká Verbinski. "Nestává se často, aby měl režisér podobnou příležitost. Pracovat s herci takového formátu na filmu o pirátech je šance, která se nemusí opakovat." "Jedním ze způsobů, jak publikum skutečně zaujmout, je obsazení herců, které by lidé v podobném filmu vůbec nečekali," vysvětluje Bruckheimer. "Proto jsem chtěl pro titulní roli Johnnyho Deppa. Johnny je známý tím, že se nebojí pracovat na nonkonformních projektech. Je skvělým hercem. Nejde mu jen o to, aby si získal co nejvíce fanoušků nebo vydělal co nejvíce peněz. Vybírá si role podle toho, jestli pro něj budou z uměleckého hlediska přínosem. Myslím, že chtěl také natočit film, který by udělal radost jeho dětem."

"Jack Sparrow je v podstatě líný podvodník," říká o Deppově roli Verbinski. "Je pirát, ale pokud nemusí, nežene se do žádných šarvátek. Vždycky se snaží najít nějakou zkratku. Myslím, že velký význam hraje jeho vlastní mýtus. Jack je sám sobě skvělým agentem - dokáže skvěle prodat své vlastní jméno."
obrazek
"Ať se děje cokoliv, v Jackovi je stále plno optimismu," říká jeho představitel Johnny Depp. "Jediné, co chce, je dostat zpět svou loď, která je pro něj symbolem svobody. I když si při tom nenechá ujít žádnou příležitost něco ukrást a páchá spoustu jiných zločinů, jeho hlavní cíl zůstává po celou dobu stejný - získat zpátky Černou perlu, a to za jakoukoliv cenu."

V roli Sparrowova úhlavního soka se představí oscarový herec Geoffrey Rush. Zlotřilý a intrikářský kapitán Barbossa je obětí prokletí, díky kterému se s celou svou posádkou každou noc mění v kostlivce.

"Myslím, že Barbossa je docela chytrý darebák," říká Rush. "To je s největší pravděpodobností důvod, proč je ještě stále naživu. Umí si důkladně připravit své plány a podvádět lidi. Předstírá, že je námořnický gentleman, ale ve skutečnosti je jen špinavý a prohnaný mizera."

Přestože je příběh Pirátů z Karibiku smyšlený, zajímali se filmaři o dějiny pirátství se stejným zaujetím, jako kdyby natáčeli skutečný historický příběh. Za tímto účelem studio najalo uznávaného historika Petera Twista, který se ve svém bádání věnuje zejména období mezi 16. a 19. stoletím. Ten pak zásoboval celý štáb spoustou cenných historických informací.
obrazek
"Pirátství vzniklo už ve chvíli, kdy se člověk poprvé vydal na moře," říká Twist. "Už Julius César se dostal do pirátského zajetí a dějiny všech starověkých kultur včetně egyptské se o pirátech zmiňují. Existovali už odpradávna."

Filmaři se nijak netají tím, že se při natáčení nenechali svazovat zasazením děje do konkrétního historického období. "Je to čirá fikce, proto jsme se nemuseli držet žádného specifického období," vysvětluje Bruckheimer. "Chtěli jsme ale, aby film působil věrohodně a zachytil ducha určité doby, proto jsme se při zkoumání historických materiálů zaměřili na období mezi lety 1720 a 1750."

Natáčení tropických scén mělo z úsporných důvodů původně probíhat na západním pobřeží Ameriky, avšak filmaři si brzy uvědomili, že toto prostředí není dostatečnou náhradou za opravdové pobřeží Karibiku. "Plánovali jsme, že se vypravíme ještě do Austrálie a Thajska, ale s největší pravděpodobností bychom dopadli stejně - Jihočínské moře by pořád vypadalo jako Jihočínské moře. Chtěli jsme se co nejvíce přiblížit realitě," říká vedoucí výroby Bruce Hendricks. "Když jsme točili film Pearl Harbor, museli jsme jet do Pearl Harboru. Teď pracujeme na filmu The Alamo a byl by velký podfuk, kdybychom jej natáčeli jinde než v Texasu. Pokaždé se snažíme dostat se co nejblíže k realitě, protože na výsledku je to znát." "Voda, písek a palmy v oblasti Karibiku jsou určitým způsobem výjimečné, proto jsme věděli, že musíme film natočit právě tam," říká Verbinski. "Poté jsme strávili několik měsíců hledáním místa, které by bylo vhodné pro natáčení. Jsem si jistý, že jsme prohledali více než 20 karibských ostrovů." "Při natáčení podobného filmu si člověk velmi rychle uvědomí, jak šíleně je tento svět přelidněný," směje se Verbinski. "Velmi dlouho jsme hledali záliv s bujnou zelení a hlubokou vodou, kde by nám do záběru nelezl nějaký hotel. V dnešní době už snad ani neexistují ostrovy, které by nebyly obydleny."

Noční přeměny pirátů v kostlivce se neobešly bez vizuálních efektů, kterých se zhostili zkušení animátoři ze studia ILM. Práce na počítačových modelech kostlivců začala fotografováním herců v jejich filmových kostýmech. Na základě těchto fotografií pak hlavní výtvarník vizuálních efektů Aaron McBride vytvořil výtvarné návrhy jednotlivých koster. Poté byli herci nasnímáni trojrozměrně. "Nejdříve jsme vytvořili velmi detailní model jednoho kostlivce," říká vedoucí vizuálních efektů John Knoll. "Tento výchozí model jsme pak vzhledem k proporcionálním odlišnostem v kosterní stavbě jednotlivých lidí museli pro každého herce upravit tak, aby odpovídal jeho fyzické schránce."
obrazek
Gore Verbinski měl o vizáži svých pirátů jasnou představu. "Nechtěl jsem, aby naši piráti vypadali stejně jako piráti ve všech ostatních filmech. Nechtěl jsem vidět samé háky místo rukou, pásky přes oči a pruhovaná trička. Podle historických zdrojů se v té době lidé nedožívali příliš vysokého věku. Do lodí zatékalo, neexistovala žádná lékařská prevence a s osobní hygienou to také nebylo nijak slavné. Bylo to vcelku nechutné. Přesto jsme si při rekonstrukci této situaci užili docela hodně legrace. Někteří komparzisté se do své role vžili natolik, že to bylo i docela cítit," směje se Verbinski.

Autorka kostýmů Penny Rose navštívila několik galerií a muzeí, aby získala jasnou představu o kostýmech z doby, ve které se film odehrává. Své návrhy konzultovala s britským expertem na pirátskou historii Davidem Cordinglym, který je autorem knih jako Under the Black Flag: The Romance nebo Reality of Life Among the Pirates.

"Tento film je pro každého fanouška velkých dobrodružství," říká Verbinski. "Je v něm plno akce, romantiky a intrik. Myslím, že uvnitř jsme každý tak trochu dítětem, které přitahují vzrušující a zábavné filmy se zajímavými postavami, zápletkou a rozuzlením."

O hercích

Johnny Depp
obrazek Díky celé řadě nezapomenutelných rolí si získal mimořádnou pozornost publika i filmové kritiky. Mezi jeho nadcházející filmy patří Once Upon a Time in Mexico a Neverland. Deppa jsme zatím naposledy mohli vidět v thrilleru Z pekla, dramatu Kokain a romantické komedii Čokoláda. Hrál také ve filmech Ospalá díra, Astronautova žena, Strach a hnus v Las Vegas, ... Do centra pozornosti Deppa katapultovala role ve filmu Tima Burtona Střihoruký Edward, za kterou byl nominován na Zlatý glóbus. Druhou nominaci mu přinesla romantická komedie Benny a Joon a třetí komediální drama Ed Wood, při jejímž natáčení se znovu sešel s režisérem Burtonem. Mezi jeho další filmy patří Co žere Gilberta Grapea?, Arizona Dream a V poslední chvíli. Jeho první hereckou příležitostí byl film Noční můra v Elm Street, díky kterému získal možnost zahrát si v několika dalších filmech včetně oscarového válečného dramatu Četa. Jeho hereckým průlomem byla titulní role v seriálu Jump Street 21, ve kterém následně vydržel po čtyři vysílací sezóny.

Geoffrey Rush
obrazek Přední australský herec Geoffrey Rush si zahrál již ve více než 70 divadelních hrách a 20 celovečerních filmech. Za své divadelní role získal spoustu prestižních cen včetně Sydney Critics' Circle Award, Variety Club Award, Victorian Green Room Award a Sidney Myer Performing Arts Award. Mezi jeho australské filmy patří Starstruck, Oscar a Lucinda, ... Velkého uznání kritiky se dočkal za svou roli pianisty Davida Helfgotta ve filmu Záře - kromě Oscara a Zlatého glóbu se dočkal ocenění od filmových asociací AFI, New York Film Critics, Los Angeles Film Critics, Film Critics' Circle of Australia a SAG. K jeho dalším filmům patří Lantana, Bídníci, Královna Alžběta (za tuto roli byl nominován na cenu BAFTA), Zamilovaný Shakespeare (cena BAFTA, nominace na Oscara a Zlatý glóbus), Mystery Men, Dům na Haunted Hill, Frida ... Svůj hlas propůjčil jedné z postav animovaného hitu Hledá se Nemo.

Orlando Bloom
obrazek Proslavil se po celém světě díky roli Legolase ve filmové adaptaci literární trilogie J. R. R. Tolkiena Pán prstenů, kterou natočil Peter Jackson. Během studií na londýnské umělecké škole si zahrál několika divadelních hrách a ve svých 16 letech se stal hercem National Youth Theatre. Poté získal stipendium na British American Drama Academy. Po úspěšném zakončení studia přišel jeho celovečerní debut v podobě filmu Briana Gilberta Oscar Wilde. Kromě něj si zahrál také ve válečném dramatu Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen, nadcházející komedii Alexe de Rakoffa The Calcium Kid a dramatu Gregora Jordana Ned Kelly.

O tvůrcích

Gore Verbinski
obrazek Začal natáčet Piráty z Karibiku krátce po dokončení svého předchozího filmu - hororu Kruh, který se stal celosvětovým hitem. Verbinski debutoval jako režisér komedií Hon na myš, po které následovala akční komedie Mexičan. Před začátkem své filmové kariéry byl úspěšným režisérem reklamních šotů, za které získal celkem 4 Clio Awards a několik Cannes Silver Lion Awards. Verbinski v roce 1987 dokončil studium na UCLA a začal natáčet hudební videoklipy.

Ted Elliott a Terry Rossio
Společně napsali scénář k animovanému filmu Shrek, který v roce 2002 získal historicky prvního Oscara v nové kategorii nejlepší animovaný film. V roce 1992 Elliott s Rossiem napsali scénář k Disneyho celovečernímu animovanému filmu Aladin, který se stal komerčně nejúspěšnějším snímkem roku. O šest let později na tento úspěch navázali hraným filmem Zorro: Tajemná tvář, ve kterém si zahráli Anthony Hopkins a Antonio Banderas. V nedávné době začali spolupracovat s týmem Digital Domain na několika filmech, které kombinují živé herce s počítačovou animací. Různými způsoby se podíleli také na filmech Eldorádo, AntZ - MravencZ, Malí válečníci, Godzilla, Planeta pokladů.

Jay Wolpert
Začal svou kariéru jako producent televizních her a reality show. Postupem času jej však začala přitahovat scénáristická práce a na začátku roku 2003 měl na kontě již několik epizod televizních seriálů a pět scénářů k celovečerním filmům včetně The Count of Monte Cristo. Wolpert si také zahrál gynekologa ve filmu Hlava rodiny - tatínek nebo dědeček?

Podobné filmy

Madagaskar 3
(Madagascar 3: Europe's Most Wanted) Rafinovaným tučňákům se s pomocí hrubé šimpanzí síly ...
dnes 15.25
Prima Cool
Byl jednou jeden král...
Král Jan Werich vyhnal ze zámku svou nejmladší dceru, ale brzy zjistil, že sůl a pravá lás...
dnes 16.05
Nova
Doktor Munory a jiní lidé
Josef Abrhám a Libuše Šafránková, od jejíhož narození zanedlouho uplyne 70 let, v úsměvném...
dnes 16.30
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 4. 6. 2023 Svátek má Dalibor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz