fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Podobné filmy    

film / drama, historický, Československo,

Režie:
Herci: , , , , , více...
Na Smíchově v 70. letech 19. století ve Smolíkově sirkárně pracuje dělník Josef Rezler, který se stane uvědomělým bojovníkem za sociální spravedlnost.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Váhám, zda k tomuto pozoruhodnému životopisně - historickému filmu mám něco napsat, abych nebyl obviněn z podjatosti, ale nedá se to, musím:-) Nechápu, že tento film naprosto ignorují všechny naše televize. Navíc takové množství vynikajících českých herců jen tak někde v nějakém filmu neuvidíte. Film zachycuje pohnuté osudy a politické pronásledování předchůdce sociálních demokratů v ČR, Josefa Rezlera. Navíc film vykresluje velice těžkou dobu 2.poloviny 19.století, kdy život řady obyčejných lidí spíš připomínalo nevolnictví, takže se nejde divit, že se posléze v těchto podmínkách zrodilo dělnické hnutí.

Naprosto odmítám nějaké komentáře s tím, že to je účelově natočeno jako komunistická propaganda, pokud by někdo četl i zajímavou knihu - autobiografii, tak by poznal, že se filmové dílo snažilo držet předlohy. Jinak film skončil sotva v polovině autobiografie, navíc popis vzpomínek byl mnohem drsnější, než se promítlo ve filmu. Před zhruba 20 lety a letos v listopadu v roce 2013 odvysílalo tento asi nuceně trezorový film semilské kino Jitřenka.
http://www.nasepojizeri.cz/semilsko-aktualne/jos efa-rezlera-a-jeho-rodinu-pripomenou-v-semilech-fi lmem-pochodne/?aktualitaId=28195
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVDPopis filmu Pochodně

Praha v sedmdesátých letech 19. století. Práce ve Smolíkově sirkárně je těžká a zdraví nebezpečná. Špatně placení dělníci připomínají pochodně, protože jejich oděvy jsou nasáklé jedovatým fosforem. Mladý Josef Rezler také pracuje v sirkárně a ze svého výdělku živí matku i malé sestry. Věčně opilého otce vyhodí z domu. Starší dělník Brož přiměje Josefa, aby se naučil číst a psát. V Praze vypukne epidemie cholery a Josef jako jediný z rodiny přežije onemocnění. Pak se ožení se svojí milou Anči a na "svatební cestě" do Chuchle potká kamaráda Pecku, který ho zve mezi socialisty. Po krachu na vídeňské burze umírá na mrtvici továrník Smolík. Nový majitel továrny, mladý Smolík, snižuje dělníkům mzdu. Tehdy se přidá Josef k socialistům a pomůže vyvolat stávku. Je zatčen a ve vězení se setkává s ostatními dělnickými předáky. Po konfliktu s páterem Novotným je Josef přeložen do cely smrti. Anči s dítětem zatím přežívá díky pomoci dělnického podpůrného fondu. Zpráva o Josefově tragické situaci vyvolá všeobecnou stávku a mladý dělník je zachráněn. Po propuštění je i s rodinou vypovězen z Prahy. Na cestu ho vyprovázejí svým zpěvem kamarádi.


Podobné filmy

Ocelová pěst
(Real Steel) Skvělý boxer Hugh Jackman se jen těžko vyrovnává se skutečností, že jeho milo...
dnes 15.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Tanec s vášní: Rozbal to!
(Center Stage: Turn It Up) Když se Kate nedostane na vysněnou baletní akademii, zhroutí se...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Učitelka
Normální třída, obyčejní žáci, mimořádná učitelka v cenami ověnčeném koprodukčním filmu ČT...
dnes 21.16
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 26. 2. 2020 Svátek má Dorota
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz