fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

68%
film / komedie, drama, USA, , 120 min., od 18 let
Bringing Out the Dead

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:23Padlý anděl milosrdenství Nicolas Cage v pekle newyorských ulic.
Frank Pierce je na dně. Po pěti letech vyčerpávajících nočních služeb v sanitce záchranky se z něho stal alkoholik trpící těžkou depresí a halucinacemi - duchové desítek pacientů, které se mu nepodařilo zachránit, bloumají ulicemi Manhattanu s němou výčitkou nevyslovitelného utrpení...
Záblesk naděje vnese do Frankova vyprahlého světa tajemná dívka Mary Burkeová, jejíhož otce Frank vyrval z náručí smrti. Dříve než oba outsideři z okraje společnosti dojdou společného vykoupení, prožije Frank během tří dramatických nocí v ulicích New Yorku hotové peklo.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Film o vyhoření, přežívání a umírání. Jeden z nejsilnějších vůbec. Při sledování jsem místy totiž umíral i já. Mimózní Scorsese, který s tou živelnou atmosférou velkoměsta a psychedelic zrychlenými střihy trochu ujel. Někdo tomu říká nestandartní Scorsese, někdo tomu klidně může řikat nejhorší.
Všechny komentáře k filmu 14+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Počítání mrtvých

<>Obrázek nenalezen<> Když už jste tak šílení, že se dáte k newyorské EMS, nejlepší, co vás může potkat, je, že vám dají padáka. Pokud možno dřív, než se utopíte v chlastu a bezesných depresích ze vší té bolesti, utrpení a smrti, s nimiž každou noc marně bojujete. Protože každá bolest zraňuje i vás a v každé smrti je i část vaší vlastní vleklé agonie. A když už jste tak ujetí, že nedokážete přestat a při marném čekání na spánek pravidelně počítáte (místo oveček) své mrtvé, možná vás napadne, kolikrát s nimi ještě dokážete umírat. Kolik smrti dokážete unést a kolikrát je nutné zemřít, aby člověk konečně přestal žít! <>Obrázek nenalezen<> Frank Pierce, je po pěti letech u záchranky zralý na předčasný odchod do penze, nervové sanatorium či milosrdnou kremaci, která by ho definitivně zbavila žalujících přízraků těch, které se mu nepodařilo zachránit. Bloumají po chodnících "Pekelné kuchyně" (explozivní newyorské enklávy, ve které prožívali své poznamenané dětství Levinsonovi Spáči), postávají na nárožích, vztahují k němu zsinalé ruce a ve vyhaslých očích mají jedinou otázku: "Proč jsi, ty parchante Franku, ksakru už tak dlouho nikoho nezachránil?" A mají pravdu.
obrazek
Stal se zázrak a Pierceova nestandardní resuscitační technika zabrala. Muž, který byl po infarktu prohlášen za mrtvého (masírován elektrickými výboji a Sinatrovým cajdákem), zabojoval, a dal tak sobě i všem, kteří stáli okolo něj, poslední šanci. Ale využít ji nebude snadné, protože Frankova stará kámoška Zubatá si jenom na chvíli vybrala oddechový čas. A tak se vzápětí řítí po noční Times Square ambulance s kvílející sirénou, která signalizuje, že se kdesi někdo chystá beznadějně zemřít nebo bezvýchodně narodit. A Frank Pierce, ten k smrti unavený lékař ulice a pouliční sběrač tlejících odpadků, znovu kličkuje mezi duchy mrtvých.
obrazek
Možná, že nakonec vstoupí do jejich chladného světa, protože kolem něj je příliš mnoho bolesti, beznaděje, násilí, drog, bezdomovců a zákeřných nemocí. Ale možná, že na konci tohoto týdne konečně po dlouhé době klidně usne vedle spřízněné duše, jež dokáže zhojit jeho rány. A tohle je jeho rekviem, po kterém se (možná?) znovu narodí. Dva dny a tři noci muže nad propastí Franka Pierce. Jestliže přežije, snad konečně přestane počítat své mrtvé.


Zdroj popisu

Recenzi poskytl měsíčník Cinema

O natáčení

Hrdina filmu Počítání mrtvých Frank Pierce (v podání Nicolase Cage) je zaměstnán u newyorské Emergency Medical Service (Pohotovostní zdravotnické služby), zkráceně EMS. Se svou sanitkou brázdí ulice města a snaží se zachránit život obětem nejrůznějších nehod a zločinů. Spisovatel a autor románové předlohy Joe Connely strávil v EMS deset let. "Může to být ta nejlepší práce na světě," říká Connely, "ale taky ta nejhorší. Nic na světě se nevyrovná záchraně lidského života. Má to ale i svou stinnou stránku. Jste svědky toho, jak lidé umírají, jak ztrácejí své nejbližší, jak se setkávají se smrtí. Takových zážitků se nezbavíte a zůstanou s vámi po celý život. Já o nich začal psát." Režiséra Martina Scorseseho profese saniťáků fascinuje. "Jsou to doktoři ulice," říká režisér. "Starají se o lidi, kterých by se jiní ani nedotkli. Nemocnice je jen základna, vše podstatné se odehrává na ulici - a ve Frankově hlavě. Možná jsou lidé, kteří mu umřeli pod rukama, součástí Božího plánu. Ale možná žádný takový plán není. A pořád dokola. Frank se ujme člověka, ten umře a on jede za dalším případem. To je to, co mě zajímalo - jak se člověk dokáže vyrovnat se smrtí, která ho obklopuje." Connelyho románu se dostalo pozornosti ještě před tím, něž vůbec vyšel. Producent Scott Rudin si ho přečetl v době, kdy se kniha teprve tiskla. Tím nejvhodnějším kandidátem pro její zfilmování byl režisér Martin Scorsese, který oslovil scenáristu Paula Schradera. Oba už společně spolupracovali na slavných filmech Taxikář, Zuřící býk a Poslední pokušení Krista. Schrader napsal scénář za tři týdny. Scorsese i Schrader přiznávají, že se film v mnohém podobá jejich legendárnímu Taxikáři. "Podobnost tam je," říká Scorsese. "Jenom jsme o pětadvacet let starší a ne tak radikální. Náš hrdina už lidi nezabíjí, ale zachraňuje. Svět se změnil a my s ním." Ve filmu je taky o poznání více humorných scén. "Je to přesně ten druh humoru, který najdete na pohotovosti," dodává Scorsese. "Celou směnu k vám přicházejí postřelení nebo pobodaní lidé. Potřebujete smysl pro humor, aby se to na vás nějak neprojevilo." Scénárista Schrader strávil se sanitáři jednu noční směnu. Během ní vyprošťovali z kolejiště newyorského metra dolní polovinu lidského těla a zachraňovali předčasně narozené dítě. "Když mě ráno vysadili, říkali 'Měli jsme dobrou noc. Někoho jsme zachránili.'," vzpomíná Schrader.
Příběh se odehrává v New Yorku před šesti lety, tedy před nástupem současného starosty Giulianiho. Tehdy bylo město mnohem špinavější a nebezpečnější. Vrcholila cracková horečka a městem otřásaly drogové války. Times Square a 42. ulice se musely vyčistit od překupníků drog, prostitutek a nočních klubů. Výtvarník Ferretti a jeho lidé pátrali po ulicích, které ty časy a jejich zpustlost připomínaly nejvíce - pak je pokryli nezbytnými rekvizitami odpadků. Centrem příběhu je čtvrť Hell's Kitchen, zhruba ohraničená Osmou avenue, 35. ulicí a řekou Hudson. Hell's Kitchen patří k místům, kterých se opatření nového starosty dotkla nejméně. Newyorská EMS byla před rokem 1996 v docela žalostném stavu. Tehdy ji pod svou pravomoc převzal požární sbor, což bylo ke prospěchu věci. "Pracovní podmínky se zlepšily," uznává Connely. "Velkou roli sehrál pokles zločinnosti, takže dneska už to není tak žhavé. Na konci 80. let jsi na Times Square mohl jen hádat, co se přihodí tentokrát. V přestávkách mezi jednotlivými případy jsme jen seděli a hleděli na ten chaos. Na druhé straně to mělo něco do sebe. Nenudili jsme se."
Hvězda filmu Nicolas Cage strávila v sanitce několik nocí - v New Yorku i Los Angeles. Musel konstatovat, že jízdy New Yorkem byly mnohem klidnější. "Podle toho, co jsem viděl, je New York ve srovnání s L.A. čistší, zdravější a ne tak násilný," říká Cage. "Zjistil jsem, že se tam dá docela dobře žít." Pro potřeby filmařů se tedy ukázalo vhodnější Los Angeles. "Noční město bylo pěkně strašidelné," pokračuje Cage. "Byli jsme svědky přestřelky mezi gangy. Měl jsem na sobě neprůstřelnou vestu. Nevěděl jsem, co se bude dít a srdce mi tlouklo o život. Viděli jsem auto provrtané kulkami jako cedník. V tom autě byl chlapec, který to dostal do nohy. Vzali jsme ho do sanitky. Jeho otec se tvářil, jako by mu to bylo u prdele."
Joe Connely se natáčení účastnil jako herec a technický poradce - přes sanitární vybavení a techniky první pomoci. První dva měsíce se natáčelo výhradně v ulicích nočního New Yorku. Spousta scén se odehrává přímo v jedoucí sanitce. Jak známo, řidiči sanitek si s červenou na semaforech hlavu příliš nelámou. Zato filmaři pravidla silničního provozu respektovat museli. Ale jak svištět ulicemi New Yorku a přitom nikoho nezabít? "Hrozný stres," vzpomíná Scorsese. "Ten pocit, že dialog musíme zvládnout ještě, než naskočí červená." Pracovat každou noc od soumraku do úsvitu bylo pro herce i štáb velice náročné a stresující. Jinak to ale nešlo - v noci je v ulicích daleko méně aut a nehrozí žádné zácpy.
Po 75 natáčecích dnech mohli filmaři své nádobíčko zabalit. Ačkoliv příběh filmu Počítání mrtvých se skutečností inspiroval jen nepřímo, tvůrci a herci si perný život sanitářů prožili na vlastní kůži. Ocitli se ve světě, který odhaluje ty nejtemnější kouty lidské existence. Jak říká Joe Connely: "Tehdy jsem si zpočátku vždycky říkal: 'Tak, teď už mě nic nepřekvapí.'. Pak už jsem raději mlčel."

O hercích

Nicolas Cage
patří k nejvšestrannějším hercům své generace. Na jedné straně je držitelem Oscara za roli alkoholika, který se pomalu upíjí k smrti, v dramatu Mikea Figgise Leaving Las Vegas, na straně druhé před časem uspěl jako akční hvězda v trojlístku akčních trháků Skála, Con Air a Tváří v tvář.
Rodák z Long Beach v Kalifornii vyrůstal od dvanácti let v San Franciscu, kde studoval herectví. Ve filmu debutoval ještě na střední škole - začínal rolemi dospívajících chlapců. Poprvé na sebe upozornil rolí trpícího vietnamského veterána v dramatu Alana Parkera Birdy. Na Zlatý glóbus byl nominován jako milenec Cher v romantické komedii Pod vlivem úplňku, vedle Laury Dernové se objevil v kultovním snímku Davida Lynche Zběsilost v srdci. Za zmínku určitě stojí i spolupráce s jeho strýcem, slavným režisérem Francisem Fordem Coppolou (Rumble Fish, Cotton Club, Peggy Sue se vdává), či role v bláznivé komedii bratří Coenů Zmatky v Arizoně . V 90. letech se mimojiné objevil v komediích Hlídat Tess, Líbánky v Las Vegas a Může to potkat i vás (další nominace na Zlatý glóbus), ale i v temných thrillerech Red Rock West a 8 mm Joela Schumachera.

Patricia Arquetteová
prokázala svůj všestranný talent v mnoha výrazných rolích jak ve filmu tak v televizi. Za sebou má spolupráce s takovými režiséry, jakými jsou David Lynch (Lost Highway), John Boorman (Neznámý Rangún), Tim Burton (Ed Wood) či Tony Scott (Pravdivá romance).
Rodačka z Chicaga pochází z herecké rodiny. Herectvím se živil její dědeček Cliff, na plátnech kin se objevují i otec Lewis, sestra Rosanna a bratři David a Alexis - Rosannu Arquetteovou známe z filmů Magická hlubina, Pulp Fiction- Historky z podsvětí nebo Crash, David Arquette je spjat především s postavou kulhavého zástupce šerifa Deweyho z obou Vřískotů. Patricie na sebe poprvé upozornila na začátku 90.let rolí epileptické dívky v televizním filmu Diane Keatonové "Wildflower"; pro televizi natočila ještě například drama "Dillinger". V dalších letech se věnovala výhradně celovečerním projektům. Z nich jmenujme: Noční můra v Elm Street 3: Soupeři ze snu, Vyvrhel, Flirtování s katastrofou, Goodbye Lover či Hi-Lo Country. Naposledy se Arquetteová objevila v nadpřirozeném thrilleru Stigmata.

John Goodman
patří se svou nepřehlédnutelnou vizáží dobráckého hromotluka k nejvýraznějším představitelům vedlejších rolí v americkém filmu. K těm nejpamátnějším patří jeho postavy z filmů bratří Coenů - uprchlý trestanec ze Zmatků v Arizoně, sympatický vrah z Bartona Finka a zmatkářský kámoš hlavního hrdiny z komedie Big Lebowski.
Rodák ze St. Louis, který studoval na Southwest Missouri State University, začínal na konci 70. let na off-broadwayských divadelnách scénách. Ve filmu i v televizi dokázal Goodman s úspěchem střídat vážné a komediální role. Z televizních obrazovek si ho určitě pamatujeme jako manžela svérázné hrdinky v klasickém sitcomu "Roseanne",na druhou stranu byl dvakrát nominován na cenu Emmy za role v televizním přepisu hry Tennessee Williamse "Tramvaj do stanice Touha" a ve filmu "Královská ryba" Z jeho četných celovečerních filmů připomeňme tituly Flintstoneovi, Včera narození, Babe, Král Ralph, Pidilidi nebo Blues Brothers 2000.

Tvůrci

Martin Scorsese (režisér)
se už více než dvacet let řadí k absolutní umělecké špičce amerického filmu. Filmy jako Špinavé ulice, Taxikář, Zuřící býk, Mafiáni či Věk nevinnosti patří beze sporu do zlatého fondu americké kinematografie. Jeho tvorba je spjata jednak s ulicemi jeho rodného New Yorku a jednak s hercem Robertem De Nirem, který pod ním vytvořil své nejlepší role.
Scorsese vyrůstal v rodině sicilského přistěhovalce v newyorské čtvrti Little Italy. Absolvent Newyorské univerzity začínal u filmu jako střihač. Jeho režijní prvotina, snímek Who's That Knocking At My Door?, zaujala producenta Rogera Cormana, který mu nabídl režii filmu Boxcar Bertha. Se svými Špinavými ulicemi se Scorsese vrátil do New Yorku a získal si respekt mezi kritiky. Vedle ceněných dramat (dále třeba Poslední pokušení Krista, Casino či Kundun) si občas s úspěchem odskočí k "lehčím" žánrům. Jmenujme výpravný muzikál New York, New York, černou komedii Po zavírací hodině či úspěšný psychothriller Mys hrůzy. Nadto je autorem dokumentárního filmu o svých rodičích "Italianamerican" a podílel se na dokumentu na počest stého výročí kinematografie "A Personal Journey With Martin Scorsese Through American Movies".
Scorsese zároveň působí jako producent, který svými projekty (například Švindlíři, Vzteklej Pes a Glorie či Nahý in New York) dává šanci mladým filmařům. Také je jedním ze zakladatelů nadace Film Foundation, která podporuje restaurování klasických amerických filmů; stejný cíl má od roku 1992 jeho organizace Martin Scorsese Presents. Scorsese je - vedle několika nominací na Oscara - držitelem ceny Amerického filmového institutu za celoživotní dílo.

Podobné filmy

Zakladatel
(The Founder) V roce 1954 dostal obchodní cestující Ray Kroc objednávku na šest mixérů na ...
dnes 05.25
Nova Cinema
Nahoru dolů
(Bounce) Reklamní agent Ben Affleck velkoryse přenechá svou letenku náhodnému známému ale ...
dnes 09.30
Nova Cinema
Popelka na farmě
(A Cinderella Story: Starstruck) Finlay žije v malém městečku Dreary na farmě, která její ...
dnes 14.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 5. 10. 2023 Svátek má Eliška
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz