fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 2005 hlasů
film / thriller, akční, dobrodružný, hororový, science fiction, USA, , 107 min., od 18 let
Predators
Kinopremiéra v ČR a SK 8.7.2010, DVD od 29.11.2010 a Blu-Ray od 15.11.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:00Nová kapitola v dějinách Predátorů.
Robert Rodriguez, režisérský desperádo se stylovým rukopisem, stvořil zbrusu novou kapitolu Predátoří ságy. Přestože režii Predátorů přenechal Nimródu Antalovi, film se natáčel v jeho Troublemaker Studios, aby měl nad svým "dítkem" co nejlepší dohled. Hlavní role se ujal držitel Oscara za film Pianista, herec Adrian Brody, kterého doplňují herci jako Laurence Fishburne, Topher Grace či Alice Braga. Elitní žoldák Royce je unesen na neznámé místo, stejně jako další, zdánlivě náhodně vybraní jedinci. S výjimkou jednoho zneuznaného lékaře se však jedná o nejnebezpečnější zabijáky, žoldáky a odsouzené trestance, kteří byli na toto místo dopraveni pouze pro to, aby se stali živou kořistí pro novou rasu Predátorů. I když by nejraději pozabíjeli jeden druhého, musejí se, pokud chtějí přežít, proti společnému nepříteli spojit. Vedení skupiny se tak ujímá Royce a skutečný boj o přežití začíná...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zhruba do první poloviny filmu je znatelné precizní budování atmosféry, avšak odtud se film zvrhne v další tupou "vyvražďovačku", ve které už předem víte, kdo umře jako další.
Všechny komentáře k filmu 49+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Lovuchtiví a po trofejích toužící Predátoři jsou zpět. Před řadou let se jeden z nich seznámil s Arnoldem Schwarzeneggerem a po druhém dílu a dalších dvou filmech, kde došlo i na Vetřelce, jsou zpět.    Historie filmu je dlouhá a zasahuje až do let devadesátých. Nemá asi cenu dělat rozbor všech událostí, zmíním jen, že se o možném pokračování dost dlouho mluvilo a nakonec už nikdo nevěřil, že na něj kdy dojde. K životu ho ale přeci jen probudil Robert Rodriguez (Desperado, Sin City), který ale nemá obecně moc času, takže film nakonec jen produkoval a za kameru sehnal nadějného Nimróda Antala (Revizoři, Motel smrti).    Film nás podobně jako v případě prvního filmu přivádí do džungle, kde se setkáváme se směsí těch nejzajímavějších bojovníků, jaké máme na naší modré planetě k dispozici. Od typického žoldáka, přes vojáky z různých armád až po příslušníky mafie. Průšvihem je ale (a to se dozvíme poměrně záhy), že se tahle sebranka nesetkává na planetě Zemi, ale Predát... Celá recenze
moviefan, 8 z 10

Popis filmu Predátoři

Elitní žoldák Royce je unesen na neznámé místo, stejně jako další, zdánlivě náhodně vybraní jedinci. S výjimkou jednoho zneuznaného lékaře se však jedná o nejnebezpečnější zabijáky, žoldáky a odsouzené trestance, kteří byli na toto místo dopraveni pouze proto, aby se stali živou kořistí pro novou rasu Predátorů. I když by nejraději pozabíjeli jeden druhého, musejí se - pokud chtějí přežít - proti společnému nepříteli spojit. Vedení skupiny se ujímá Royce a skutečný boj o přežití začíná.


O filmu

obrazek
V roce 1987 se “Predátor” se stal jedním z nejstálejších a nejpopulárnějších postav v dějinách sci-fi. Tento bojovník zahalený do hábitu neviditelnosti způsobil v džungli i mezi filmovými fandy poprask. Proto za pár let přišlo pokračování. Když chtěli v roce 1994 tvůrci “Predátora” oživit, pozvali ke spolupráci nespoutaného mladého filmaře Roberta Rodrigueze, který za sebou právě měl uchvacující režisérský debut El Mariachi.

“Původně jsem byl najat pouze jako scénárista,” vysvětluje Rodriguez. “Chtěli čerstvý přístup k materiálu, tak jsem po té příležitosti skočil. Jsem velký fanda. První, s kým jsem se seznámil, když jsem přišel do Hollywoodu, byli Carl Weathers a Arnold Schwarzenegger, tak jsem si říkal, že podílet se na novém “Predátorovi” by mohlo být zábavné.”

“Na původním filmu se mi líbila jeho hybridnost. Začíná to jako klasický akční komando film s Arnoldem Schwarzeneggerem, kde si oblíbíte hlavní postavy a prožíváte s nimi jejich příběh a pak se to změní ve sci-fi na způsob “Vetřelců”. Hrozně rád míchám žánry... jako třeba film Od soumraku do úsvitu.”

“Chtěl jsem napsat něco, co se bude odehrávat mimo naši planetu. Zároveň se mi líbila atmosféra původní džungle,takže umístěním příběhu na jinou planetu jsem dosáhl podobného prostředí, ale zároveň něčeho nového. Nový příběh ukazuje, proč měl Predátor rád džungli. Je to totiž podobný terén jako na jeho domovské planetě.”

“Scénář, který Robert v roce 1994 napsal, obsahoval všechny základní rysy, ze kterých vznikl film Predátoři,” říká producentka filmu Elizabeth Avellán. “Nikdy ale neměl další plány, co s tím. Dostal za to zaplaceno a určitě to bylo zábavné slohové cvičení. Nikdo z nás neuvažoval, že by měl film režírovat, přesto si myslím, že někde uvnitř si přál, aby se postavy, které vymyslel, dostaly na filmové plátno.”

“Při psaní jsem měl úplně volnou ruku, mohl jsem si vymyslet cokoliv jsem chtěl. Věděl jsem, že film nebudu režírovat, tak jsem nebyl ani svázaný rozpočtem nebo logistickými omezeními.” Se smíchem dodává, že to se mu po několika letech vrátilo jako bumerang. Jako producent musel tato omezení řešit právě on.

Než přišel rok 2010, ve kterém spatřil snímek Predátoři světlo světa, natočil Rodriguez několik filmů, kterými se zařadil mezi nejvlivnější a nejúspěšnější režiséry své generace. Kromě toho založil v roce 1997 spolu s Elizabeth Avellán produkční společnost Troublemaker Studios. Ve stejné době v Maďarsku navštěvoval filmový fanda jménem Nimrod Antal, který se později stal vyhledávaným režisérem, Filmovou akademii.

V roce 2009 oslovilo studio Twentieth Century Fox Rodrigueze a Avellán, jestli se chtějí na novém filmu podílet. “Když se ke mně dostal projekt zpátky, měl jsem radost, že i za ty uplynulé roky, kdy vznikly další filmy o predátorech, je stále prostor vymyslet a natočit něco nového. Nechtěli jsme natočit pátý nebo šestý film v řadě, ale znovu první. Chronologicky byste mohli vidět prvního Predátora a hned po tom tento nový film a měli byste jasnou linii příběhem. Náš film můžete vidět, aniž byste znali ty ostatní a stále vám to bude dávat smysl.”

Vzhledem k Rodriguezovo nabitému diáři nebylo možné, aby se v rozumně dohledné době ujal filmu jako režisér, vstoupil proto do projektu alespoň jako producent. Za úkol si dal oprášit a vylepšit spolu se svými spolupracovníky scénář a najít vhodného režiséra.

“Napsal jsem několik scénářů a na několika dalších jsem se podílel, ale nevím, jestli kdy budu mít čas je režírovat. Predátoři byl tak trochu experiment, abych viděl, jestli moje působení coby producent by bylo přijatelné řešení pro tyto projekty,” pokračuje Rodriguez.

Rodriguez zvažoval několik filmařů coby potencionální režiséry, až se nakonec rozhodl pro Nimroda Antala, jehož debut nesoucí název Revizoři ho uchvátil. “Na Nimrodovu debutu se mi nejvíc líbila jeho vynalézavost. Od prvního záběru poznáte, že je to opravdový režisér.”

Režisér Antal byl velkým fanouškem prvního Predátora. “Predátor je pro mne moje dětství,” vysvětluje. “Byl jsem velký filmový - a “Predátorový” - maniak. Pamatuju si, že jsem ho viděl s kamarády na premiéře ve Westwoodu v Kalifornii.” Osud tomu chtěl, že za přibližně dvacet let Antal večeřel s několika z těch samých přátel, když se dozvěděl, že právě on bude točit Predátory.

“Nimrod má úžasný smysl pro detail,” říká Rodriguez. “Několikrát jsem se přistihl, jak ho sleduji a říkám si ‘Hmm, možná si některé jeho metody půjčím.’ To je, proč chci pracovat s dalšími lidmi... abych se od nich učil. Pokaždé se cítím jako student a v tomto případě si myslím, že bych se naučil víc já od něj než on ode mne.”

Rodriguez dále vysvětluje, proč chtěl, aby se film jmenoval množným číslem. “Chtěl jsem, aby měl dvojí význam. Mezi hlavními postavami je takové napětí, že by byli schopni pobít se navzájem dřív než se vůbec s nějakým predátorem setkají. Svým způsobem jsou predátoři všichni.”

“Velký rozdíl oproti předchozím filmům o Predátorech spočívá v tom, že naši hrdinové se ocitli na cizí planetě, kde se necítí dobře, protože neznají tamní pravidla,” vysvětluje producentka Avellán. “Na Zemi jsou predátory oni a zde se ocitnou v opačné situaci. Jsou velmi vystresovaní, neboť nemají ponětí, co se s nimi stalo, a protože jsou zvyklí, že mají vše pod kontrolou. Navzájem se neznají a všichni jsou zvyklí být vůdci, nedokáží proto vytvořit tým. Najednou musí něco ze svého vůdcovství obětovat, aby vůbec zůstali naživu, protože to, čemu dohromady čelí, nahání víc a víc hrůzy. Je to velmi napínavý příběh. Je to vyprávění o pudu sebezáchovy a instinktu přežití.”

“Diváci, kteří znají původního Predátora, mohli očekávat, že jen trochu upravíme způsob predátorského lovu a změníme důvody, proč jsou naši hrdinové loveni. My jsme si byli vědomi, že musíme dodržet několik konvencí: predátoři útočí, jsou neviditelní a můžou zaútočit kdykoliv. Kromě toho jsme ale chtěli vytvořit nové typy predátorů, takže máme psy, sokoly a různé palební systémy,” říká Robert Rodriguez.

Lidští “predátoři” prožijí první část filmu tím, že neví, kde a proč jsou... až pochopí, že jsou nasazeni jako kořist. Tehdy prožijí šok, zhroucení a beznaděj. Jak hrůza a obavy narůstají, členové v sobě objevují svoje lepší já.

“Náš film je o skupině lidí, se kterými byste nechtěli trávit svůj volný čas, a kteří jsou sami o sobě zrůdami ve svých světech. Nyní se ocitnou v situaci, kterou nemají pod kontrolou, jsou dezorientovaní, zmatení a paranoidní. Tyto lidské “zrůdy” se musí utkat spolu, aby pochopili, že venku v džungli na ně čeká mnohem větší nepřítel,” uzavírá vyprávění režisér Nimrod Antal.

obrazek
Konkurz na (lidské) predátory

V příběhu proletí muž prázdnotou mimořádnou rychlostí a padák se mu otevře jen pár vteřin před jistou smrtí. Držitel Oscara Adrien Brody byl obsazen do role bývalého vojáka Royce, neplánovaného vůdce skupiny, který na začátku stejně jako ostatní neví, kde je a proč se tam ocitnul. “Vždy se snažím obsadit nejlepší možné herce,” vysvětluje Rodriguez. “Když jsem dělal Sin City, film podle komiksu, získal jsem Bruce Willise, Benicia Del Tora a Mickeyho Rourkea. Zvedlo to úroveň filmu do takové výše, že to nikdo nemohl přehlídnout se slovy ‘je to jen film podle komiksu.’ Takže teď tu máme oscarového Adriena, který toužil hrát v akčním filmu a dal do toho vše, aby mu diváci uvěřili. To je dobrá volba. Když se koukáte na film, tak nechcete, abyste si pořád připomínali, že sledujete jen film. Potřebujeme herce, kteří zasadí děj do reality. Nám se to povedlo tak, že i v tak fantastickém příběhu hrdinům věříte, co říkají a co dělají.”

Brody se samozřejmě nevyhne nechtěnému srovnání se Schwarzeneggerovou postavou Dutche v prvním Predátorovi. “V žádném případě jsme nechtěli napodobovat Arnoldovu postavu, to bychom udělali filmu i divákům špatnou službu,” říká režisér Antal.

“Nemůžeme soutěžit s Arnoldem Schwarzeneggerem, tak proč bychom se tímto směrem pouštěli? Mnohem lepší je udělat něco, co diváci neočekávají,” dodává Rodriguez. “Naší strategií bylo najmout ty nejlepší herce. Řeknete jim, že budou hrát ve filmu o Predátorovi, že to bude něco nového a oni udělají všechno proto, aby roli dostali.”

“Dneska vypadají vojáci jako já,” vysvětluje Brody. “Filmy se trochu změnily a více se podobají realitě. Vojáci nejsou supermani. To je to, co se mi na scénáři líbilo. Chtěl jsem zahrát nedokonalého a tragického hrdinu. Royce je v podstatě samotář. Jako pro zabijáka je to jeho výhoda, jako pro člověka je to slabost.”

Další slavný herec, Laurence Fishburne, ztvárnil Nolanda, samotářského jedince, který přežívá na planetě, uzavřený ve své jeskyni plné artefaktů a zbraní. Scénárista Michael Finch k této postavě říká: “Noland je člověk, který může vysvětlit velkou část historie neznámé planety a může plnit ve skupině významnou funkci, a to ukázat, že umírání nemusí být to nejhorší, co se vám může na této planetě přihodit. Žít zde může být horší.”

Další postavou, která naprosto nepatří do tohoto světa, je Edwin, doktor se záhadnou minulostí. “Vždy potřebujete mít aspoň jednu postavu, která nezapadá mezi ostatní, a která se stane “očima” diváků. Ti by se totiž s hrdiny nedokázali ztotožnit, vždyť jde o profesionální zabijáky,” vysvětluje Rodriguez.

Doktora hraje Topher Grace, další velký fanda prvního Predátora. “Všechno, co se mi líbilo na prvním filmu, je i v tomto. Rád o Predátorech mluvím jako o pokračování původního filmu. Robert Rodriguez a Nimrod Antal zde použili všechny důležité informace z prvního filmu a doplnily nové prvky a věci. Jestli se vám líbil první film, toto je ještě lepší, zajímavější a chutnější záležitost.”

Další klíčovou postavou v této nešťastné alianci zabijáků je jediná žena, Isabelle, ostřelovačka izraelských obranných sil. “Nikdy jsem podobnou roli nehrála,” říká Alice Braga, kterou jsme mohli vidět po boku Willa Smithe ve filmu I Am Legend.

Rodriguez byl nadšený, že má ve filmu tuto herečku. “Mám rád ve filmech silné ženské postavy. Mám pět sester! Když přišla Alice na casting, požádal jsem režiséra, zda ji můžeme vzít, aniž bychom viděli další uchazečky. Je to mimořádný talent, díky ní vyrostla kvalita filmu o deset stupínků.”

Walton Goggins byl obsazen do role potetovaného, nezkrotného Waltera Stanse, sériového vraha, který si o sobě myslí, že je rocková hvězda. “Walt má energii, která mu umožňuje být v jednu chvíli strašně zábavný a za okamžik zlý,” říká režisér Antal. “Chvíli se mu smějete a pak z něj máte strach. Pokaždé, když stál Walton před kamerou, jsem pozoroval, jak se štáb pomalu přibližuje k monitorům a sleduje Walta v akci. Když máte Walte Gogginse, nepotřebujete přestávku.”

Postava Stanse vyžadovala dvě hodiny denně v maskérně. “Tetování mi dodávalo strašně zvláštní pocit. Bylo zajímavé chodit takto vylepšený na Havaji a v Austinu. Všude mi lidé pomáhali, v obchodech, restauracích. Vtipné ovšem bylo, že to nebylo z ochoty, ale ze strachu,” směje se Goggins.

Dalším lidským predátorem katapultovaným na nepřátelskou planetu je šéf drogového gangu Cuchillo, v podání Dannyho Treja. Oleg Taktarov, bývalý ultimátní šampión, hraje Nikolaje, příslušníka ruských speciálních sil, který s sebou po džungli tahá padesátikilovou zbraň. Mahershalalhashbaz Ali byl vybrán, aby hrál afrického válečného krále Mombasu a Louis Ozawa Changchien ztvárnil Yakuza zabijáka Hanza.”

obrazek
Seznamte se s (novými) predátory

Kromě klasického Predátora vymysleli specialisté na efekty tři nové postavy/predátory - Psovoda, Sokolníka a pana Černého. Ti představují, větší, delší a smrtelnější verzi monster, které si diváci pamatují z prvního filmu. Na vzniku nových predátorů pracoval tým 62 lidí více než 13 týdnů.

“Robert a Nimrod měli jasnou představu, že “klasický” Predátor bude něco jako “kazeta” a nový bude něco jako iPod. Takže ten druhý musí být moderní, elegantní a nelítostný,” vysvětluje specialista na efekty Greg Nicotero. “Proto jsem se rozhodl posadit krunýř blíže tělu a prodloužit hlavu, aby nebyla tak hranatá. Ne vždy větší znamená lepší. Noví Predátoři vypadají elegantně, protože jsou vysocí, dlouzí a štíhlí.”

Stejně jako Predátor v prvním filmu i noví mají stejnou maskovací schopnost, navíc jsou ale vybaveni ultra moderní výzbrojí. Ve světě predátorů je nejdůležitější správné načasování, především jejich první zjevení se. Úspěch prvního filmu spočíval mimo jiné v tom, že si tvůrci dali pořádně na čas, než ho divákům ukázali (první půlhodinu o něm není ani vidu, ani slechu), takže napětí a touha vidět, co bude dál, byly mimořádné. V tomto směru se tvůrci nyní pokusili o to samé. “Klasického” Predátora ztvárnil Derek Mears, tři “nové” hrají Brian Steele a Carey Jones.

obrazek
Produkce

Filmování začalo v polovině října 2009 na Havaji a poté se přesunulo do Texasu. Režisér Nimrod Antal spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, kameramanem Gyula Padosem vytvořili štáb s některými filmaři, s kterými běžně spolupracuje Robert Rodriguez. Patřili k nim architekti Steve Joyner a Caylah Eddleblute, návrhářka kostýmů Nina Proctor, šéf kaskadérů Jeff Dashnaw, tvůrci vizuálních efektů Jabbar Raisani a Rodney J. Brunet, a Greg Nicotero & Howard Berger ze společnosti KNB EFX Group. Štáb byl plný fanoušků původního filmu o Predátorovi. “Je to film od fanoušků pro fanoušky,” říká architekt Steve Joyner. Nutno dodat, že všichni členové štábu se při své práci opakovaně inspirovali prvním filmem.

Většina filmu se odehrává v džungli, takže výběru těch správných exteriérů bylo věnováno hodně času. Filmaři zvažovali džungli v Puerto Ricu, Mexiku i Číně a nakonec se rozhodli pro Havaj a jeden z jeho novějších ostrovů nesoucí jméno “Big Island”. Podle architekta Joynera byly lokace velmi “vetřelovské”, velmi extrémní a pro štáb velmi obtížně dostupné.

Jelikož se natáčelo v zimě a nebylo dostatek zeleně, musely být často použity umělé stromy. Na ty bylo přichyceno přes 1,5 milionu hedvábných listů. Přes měsíc a půl sháněla skupina “zeleného” týmu po Texase všechnu možnou zeleň, která byla na place použita k zalesnění ateliérů.

Zbraně jsou důležitou součástí světa Predátorů, a to na straně lidských i vetřeleckých lovců. Royce má mačetu téměř identickou s Dutchovou v prvním filmu - dokonce ji vyrobil stejný nožař, Jack Crane. Tým zajišťující zbraně vyrobil různé stahovače kůže, oštěpy, sekyry, praky a brnění. Architekt Joyner k tomu říká: “Predátoři vynikají především svojí loveckou schopností. Testují svoje dovednosti s dalšími druhy. Není to o přesile díky lepším zbraním nebo technologiím. Jsou konzervativní. Pokusili jsme se zachovat poselství původního filmu.”

Podobné filmy

Ježek Sonic
(Sonic the Hedgehog) Schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě by ježek Sonic okamžit...
dnes 14.15
Nova Cinema
Andělé a démoni
(Angels & Demons) Na proslulého symbologa Toma Hankse se obrátí ředitel elitního švýcarské...
dnes 20.00
Nova Cinema
21 mostů
(21 Bridges) Detektiv Chadwick Boseman dostane na starost případ hromadné vraždy policistů...
zítra 00.15
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 8. 2. 2023 Svátek má Milada
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz