fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

78% 889 hlasů
drama / romantický, Dánsko/Švédsko/Francie/Nizozemí/Norsko, , 159 min., od 12 let
Breaking the Waves
Kinopremiéra v SK 20.4.2010

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1997, Český Lev, Zahraniční film


Ukázka
02:09Konečně příběh o hlubokých a opravdových lidských citech.
Mladá nevinná dívka se zamiluje do světáka Jana, dělníka na vrtné plošině. Jan je uchvácen Bessinou nevinností a čistotou, která z ní vyzařuje. Navzdory odporu obyvatel odlehlé skotské vesničky, žijících pod silným vlivem ortodoxní víry, se vezmou. Novomanželé prožívají šťastné dny naplněné intenzívní láskou. Po Janově návratu na vrtnou věž, zůstává Bess sama plna úzkosti. Často se modlí k Bohu za Janův návrat.
Ten přijde mnohem dříve než očekávala - při havárii je Jan těžce zraněn a dopraven na pobřeží do nemocnice. Po zjištění, že v tomto stavu nebude schopen fyzické lásky, přesvědčuje Bess aby si našla milence. Naznačí jí, že mu pomůže v uzdravení, když mu bude líčit své sexuální zážitky. Bess je ochotná podstoupit jakoukoliv oběť a tak se vrhá do světa, kterému nerozumí...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Milého z ciziny mi vrať - aneb život můj náhle zkrať... není vždy dobré žádat Boha o zázrak, a to ani když si s vámi povídá. Teď už vím, proč se bojíme být naplno šťastni, je to právě pro takový případ náhlé ztráty, která postihla Bess - i když ona se toho paradoxně nebála. A podívejme, všechno se dá obelstít nebo uplatit, i smrt, záleží, co nabídneme... I když mně ledacos přišlo dost přes čáru, stejně mohu hovořit o nevšedním zážitku s nepříjemně vlezlou ruční kamerou, do atmosféry totálně nezapadajícími, nicméně okouzlujícími hudebními intermezzy a naprosto vynikající Emily Watson.
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Prolomit vlny

obrazek
Děj filmu se odehrává na začátku sedmdesátých let v malé obci na odlehlém severním pobřeží Skotska. Vypráví příběh o mladé naivní a nevinné dívce Bess a o její hluboké, opravdové lásce. Bess, která plula životem ochraňovaná rodinou: matkou, dědečkem a nedávno ovdovělou švagrovou Dodo v uzavřeném světě striktního Kalvinismu, se zamiluje do světáka Jana, dělníka na vrtné věži. Jan je obratem uchvácen Bessinou nevinností a čistotou, která z ní vyzařuje. Navzdory odporu místních lidí se vezmou.
Novomanželé prožívají šťastné dny naplněné intenzívní láskou. Štěstí trvá jen krátce, protože Jan se musí vrátit na vrtnou věž a Bess zůstává sama plna úzkosti. Dlouhé noční telefonní hovory plné citu nedokáží potlačit její milostnou touhu a tak se často modlí k Bohu za Janův návrat.
Ten přijde mnohem dříve než očekávala - při explozi na věži je Jan vážně raněn a s hrozícím poškozením mozku a celkovou paralýzou je vrtulníkem dopraven na pobřeží do nemocnice.
V tomto stavu zjišťuje, že pro Bess už nebude moci být milencem. Pomyšlení, že Bess bude připravena o tuto smyslnou vášeň, je pro něj nesnesitelné. Navzdory jejím pochybnostem, přesvědčuje Bess, aby se šla pobavit; aby si našla milence. Aby jí přesvědčil naznačí jí, že mu pomůže v uzdravení, když mu bude detailně líčit své sexuální zážitky. Bess si ve své naivitě myslí, že vrátí Janovi zdraví a ve své nevinnosti se vrhá do světa, kterému nerozumí.
Její rozhodnutí vyvolá opovržení nechápavého okolí a Bess je vyobcována a zůstává bez pomoci a opuštěná. Nicméně s důvěrou, že její chování pomáhá jejímu milovanému Janovi, se přenáší přes své odsouzení a nedbá na vlastní bezpečnost v naději, že zázrak jí vrátí Jana zpět. Rozhoduje se až k největší oběti, je ochotná riskovat svůj život pro svého manžela a jejich vzájemnou lásku.


O filmu

PROLOMIT VLNY je pátý celovečerní film Larse von Triera a je zcela odlišný od jeho předchozích prací. Byl natáčen v Anglii, v Dánsku a ve Skotsku. Je to milostný příběh určený pro široké mezinárodní publikum. Von Trier popisuje film jako "jednoduchý milostný příběh, něco o čem bych před několika lety vůbec neuvažoval, ale teď jsem chtěl natočit film pro publikum, které chce vidět lidské city opravdových lidí z masa a krve".

Příběh je zasazen do vzdálené vesničky, kde je život tvrdší a obyvatelé žijí podle regulí nesmírně zkostnatělé formy protestantského náboženství, mračícího se na alkohol, hudbu, tanec a vždy hlásajícího, že kostelní zvony jsou "lidská práce, ne dílo Boží" a nemilosrdně vyhošťujícího jakéhokoliv člena při porušení jeho zákonů.

"V odlehlém společenství, kde je denní život velmi těžký" vysvětluje von Trier "je vzájemná podpora nezbytná, udržuje pospolitost spolu s přesvědčováním, že Bůh pohlíží na jejich chování a že každý poklesek musí být potrestán vyloučením, aby ostatní byli ochráněni. Bess označuje výsledky svého konání za zázrak, toto zvláštní náboženství zázraky neuznává a zamítá je jako 'dílo Satanovo' ".

Ve výběru herců měl režisér, díky absenci amerických peněz, naprostou volnost, což znamená, že se nemusel ohlížet na obvyklé komerční omezení, které stojí za každým obsazováním herců do hlavních rolí. Zatímco do role Bess a ostatních vesničanů byli obsazeni britští herci, role posádky dělníků na vrtné věži obsadil von Trier mezinárodně: Skandinávci Stellan Skarsgärd a Mikkel Gaup, americký Francouz Jean-Marc Barr a Holanďan Reof Ragas.

Pro hlavní roli Bess von Trier objevil britskou herečku Emily Watson. "Měli jsme konkursy s mnoha herečkami, ale jakmile jsem viděl Emily na videokazetě, věděl jsem, že to je Bess. Emily má tvář, ze které vyzařuje velká škála emocí, je to tvář, která vás nikdy neunaví".

Pro roli Bessina partnera Jana, který je starší a více znalý světa, zvolil von Trier švédského herce Stellana Skarsgärda. "Jako dělník z vrtné věže je v Bessině okolí přijímán jako outsider. On je ale už unavený " cikánským" způsobem života a chce se usadit s někým v kom vidí anděla".

Lars von Trier znovu využívá netradiční technologie snímání obrazu. Natáčením ruční kamerou dává hercům svobodu v pohybu na scéně, bez omezení, jaká by měli na vymezeném prostoru. Natáčení v exteriérech v Severním Skotsku v říjnu nabídlo širokou paletu možností pro vytvoření zvláštní atmosféry obrazu.
Režisér využil proměnlivé krásy počasí k vytvoření panoramatických obrazů krajiny. Dokonale - až nerealisticky - působící obrazy- pohlednice, získané za pomoci nejmodernější digitální techniky , kontrastují s celým filmem.
Tyto vložené záběry označuje von Trier jako Boží oči dívající se po lidech a po krajině, ve které se rozkládá jejich příběh.

Hudební doprovod filmu využívá efektu střídání populární hudby z počátku sedmdesátých let ( David Bowie, Elton John, Deep Purple, T-Rex, Procul Harum a Roxy Music ) s tématem původní melodie napsané Joachimem Holbeckem, který již dříve spolupracoval s von Trierem na filmu THE KINGDOM.

"PROLOMIT VLNY" říká Lars von Trier "je drama s příběhem přístupným komukoliv, zkoumá pocity, které bych si před několika lety vůbec nepřipustil. Je to milostný příběh, příběh o lidech a citech. Nejsou v něm špatní hoši, ale jenom mnoho nedorozumění a nepochopení".

O tvůrcích

Lars von Trier (režisér)
Od jeho nástupu v roce 1984 (film ELEMENT OF CRIME) byl Lars von Trier označován jako nejtalentovanější dánský režisér, člověk s takovým talentem, který přenese reputaci Dánska jako filmařského národa do příštího století. Jeho dosavadní práce, které sklízely mnoho hlavních cen, byly kořeněny černým humorem a bohatě prokládány citacemi z jiných mistrovských kusů filmové historie.
Narodil se v r. 1956. Vystudoval na Dánské filmové škole 1983 a všechny filmy, které natočil jako student - NOCTURE (1981), IMAGES OF A RELIEF (1982) a LIBERATION PICTURES (1983) - získaly cenu za nejlepší film na Filmovém festivalu v Mnichově. ELEMENT OF CRIME (1984) - Velká cena v Cannes, EPIDEMIC uveden v oficiální části programu v Cannes (1987), EUROPA (1991) Velká cena a Zvláštní cena poroty v Cannes. Pro TV režíroval Film MEDEA (1988), který získal ve Francii cenu Jean d'Arc. Ale opravdový průlom přišel se seriálem THE KINGDOM (1994), jeho filmová verze měla v Dánsku i ve světě obrovský úspěch. Po BREAKING THE WAVES bude Lars von Trier v seriálu pokračovat a natočí dalších devět epizod.

Robby Müller (kameraman)
Holandský kameraman Robby Müller tento rok oslaví 25 let za kamerou s reputací u mezinárodně uznávaných režisérů..
Svůj úspěch vystavěl na spolupráci s německým režisérem Wimem Wendersem (1970) SUMMER IN THE CITY /Léto ve městě/, věnovaný skupině The Kinks), následovaným spoluprací na filmu GOALKEEPER'S FEAR OF THE PENALTY /Brankářův strach před jedenáctkou/. Potom spolu Wenders a Müller pracovali často, nedávno UNTIL END OF THE WORLD /Až na konec světa/ 1992, dále filmy IM LAUF DER ZEIT, THE AMERICAN FRIEND a vítězný film z Cannes PARIS, TEXAS (1984).
Spolupracoval také s dalšími režiséry např. Peter Bogdanovich, Barbet Schroeder, Alex Cox, John Schlesinger, Andrzej Wajda, Jim Jarmusch a další.
BREAKING THE WAVES je jeho první spolupráce s Larsem von Trierem.

O hercích

Emily Watson
Narozena v Londýně, vystudovala Anglickou literaturu na Bristolské universitě potom na The Drama Studio v Londýně. Pak pracovala v Royal Shakespeare Company s režiséry jako Sir Peter Hall. Do její první TV role ji obsadil režisér Christopher Morahan ve filmu A SUMMER DAY'S DREAM.
Role BESS ve filmu Prolomit vlny byla jejím filmovým debutem. Její obsazení bylo výsledky vzájemné důvěry s Larsem von Trierem. "Scény ve filmu jsou tak emotivní, byla jsem unesena vášnivostí jednotlivých postav a vložila jsem veškerou důvěru do Larse a on nás všechny vedl vždy tím správným směrem" říká Emily " Je velmi těžké z pozice herečky Bess soudit . Musíte nejprve pochopit Bessinu vášeň. Není to jednoduché, ale je to užitečné".

Stellan Skarsgård
Přestože že žije rodinným životem ve Stockholmu, byl Stellan schopen navázat kontakt s muži pracujícími na vrtné věži daleko od domova. "Jako herci cestujeme tam, kde je práce, pracujeme dlouhé hodiny hlavně v mužské společnosti, známe izolaci od rodiny a přátel jakou cítí tito dělníci na věži. My samozřejmě žijeme ve větším pohodlí než oni, ale pořád je to izolace a mnoho hodin strávených telefonováním domů". Skarsgärd popisuje roli Jana jako muže, "který nemůže uvěřit, že našel tak čistou dívku jako je Bess a cítí, že si její lásku možná ani nezaslouží".
Stellan se v 16 stal známým ve Švédsku po ztvárnění hlavní role v TV seriálu Bombi Bitt. 16 let hrál v Royal Dramatic Theatre ve Stockholmu kde spolupracoval s nejlepšími švédskými režiséry. Opravdový úspěch se dostavil s rolí ve filmu Hanse Alfredsona THE SIMPLE-MINDED MURDERER, za kterou získal Stříbrného medvěda na Berlinale 1982. Dále hrál ve filmech: WOMEN ON THE ROOF, HIPP HIPP HURRAH !, GOOD EVENING Mr. WALLENBERG, HARRY & SONJA (1996). Spolupracoval i se zahraničními režiséry : THE UNBEARABLE LIGHTNESS OF BEING- Rež. Philip Kaufman a THE HUNT FOR RED OCTOBER /Hon na ponorku/ rež. John McTiernan.

Katrin Cartlidgeová
Katrin přivítala roli Bessiny nedávno ovdovělé švagrové a věčné ochránkyně, ženy, která se plně ovládá, často více než je potřeba. "Dodo si myslí, že se kontroluje, je zvyklá být pro Bess ochránkyní. Když však přijde Jan, dostane strach, jak bude vnější svět působit na Bess, která pro něj není dost vybavená a jako vdova také žárlí na jejich vztah".
Katrin získala mezinárodní ocenění, jako nejlepší evropská herečka roku a evropskou cenu novinářů jako nejlepší herečka za roli v oceněném filmu NAKED režie Mike Leigh.
Potom pracovala s novými režiséry např. Milcho Manchevski BEFORE THE RAIN - Zlatý lev v Benátkách 1994 a Constantin Gianaris THREE STEPS TO HEAVEN.
Ještě když byla na škole se Cartlidge připojila k Royal Court Youth Theatre a trávila čas v Londýnských a Edinburghských okrajových divadlech. Pracovala na Královském dvoře a v Royal National Theatre a také v několika rolích v britské televizi.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz