fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Podobné filmy    

57% 10 hlasů
film / drama, historický, mysteriózní, Česká republika, , 71 min.

Režie:
Herci: , , , ,

Staropražská legenda o učeném rabínu Löwovi a jeho pomocníkovi.
Na motivy knihy pověstí a legend ze Starého města pražského Golem spisovatele Eduarda Petišky, napsal scenárista Martin Jensen televizní hru Rabín a jeho Golem. Odehrává se na sklonku šestnáctého století za vlády Rudolfa II., kdy se v Čechách vzedmula vlna nenávisti proti Židům a hrozilo jim vysídlení. V dramatickém a napínavém příběhu budeme sledovat, jak moudrý a učený rabín Löwe na příkaz nebes vytvořil Golema, jehož úkolem bylo pomáhat Židům v boji proti jejich nepřátelům.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zajímavá herecká parta. Kolem výborného Ráže je partička Nový, Vetchý, Zounar, Etzler, kteří jsou překvapivě dobří, aby do nich z boku narážela Jaroslava Adamová s nepřirozeně divadelním herectvím. Příběh není špatný, ale televizní pojetí ho dokázalo dostatečně spražit. Nejdražší na tom asi byly ty fousiska. :-)
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVDPopis filmu Rabín a jeho Golem

<>Obrázek nenalezen<>Za vlády císaře Rudolfa II. žil (asi v létech 1520 _ 1609) v pražském Židovském Městě rabín Jehuda Löw ben Bezalel, učený muž vysokého vzrůstu, s nímž císař občas rozmlouval a jemuž rabbi někdy pomohl dokonce i svou radou. Tento židovský mudrc jednoho dne vytvořil lidskou postavu, již oživil "šémem", kouskem pergamenu s kouzelným nápisem, který vkládal tvorovi do úst. Oživlého služebníka pak ustavil pomocníkem v synagóze. Potíž byla v tom, že jednou týdně, v pátek, v předvečer posvátného židovského šábesu, musel papírek tento být vyměněn, aby služebník nezdivočel a nezačal vyvádět nepěkné kousky. Jednoho pátečního dne se však rabbiho dcerka rozstonala a její starostlivý otec nechtěl se od lůžka jejího hnout, takže vzkázal, aby tentokrát bohoslužbu odbyli bez něho. Na Golema a jeho šém přitom nevzpomněl.

Netrvalo dlouho a ze synagógy přiběhl udýchaný posel, který pověděl rabbimu jediné slovo:"Golem!" To ctěnému rabínovi stačilo a pospíšil do modlitebny _ tam mezitím zešílevší Golem ničil všechno zařízení a snad i k demolici budovy samotné se připravoval, nicméně vysoký rabbi k němu přiskočil a kouzelný pergamen mu obratně z úst vytrhl. Golem rázem znehybněl. Přestože jej stačilo kdykoliv přivést znovu k životu vložením papírku nového, moudrý rabbi uznal, že by nebylo vhodné již tuto nebezpečnou bytost znovu oživovat. Proto nechal bezduché tělo Golemovo přenést do podkroví synagógy, kdež se _ byvše z hlíny utvořeno _ v hlínu časem opět rozpadlo. Možná i ve spojitosti s touto historkou se zdraví rabínovy dcerky prudce zlepšilo a ona se zanedlouho uzdravila zcela.

A tak nám po Golemovi a rabbi Löwim zbyl jen vysoký rabínův náhrobek na Židovském hřbitově, rabínova socha vztyčená na nároží pražského magistrátu a samozřejmě Staronová synagóga, na jejíž půdě snad dodnes tlí ostatky bájného Golema _ kdesi v rekvizitárně jsou pak i ostatky Golema filmového. Jinak na Golema v Praze upomínají samozřejmě vinárničky, restaurace a podniky, jež si daly do přízviska jméno oné bájné bytosti.


Podobné filmy

Danielle Steelová: Palomino
(Danielle Steel´s: Palomino) Úspěšná newyorská fotografka Samantha odjíždí za prací na ran...
dnes 10.30
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Strom snů
(War, The) Stu Simmons a jeho starší sestra Lidia se jednoho dne rozhodnou splnit si svůj ...
dnes 10.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Manželství na kšeft
(Arrangement, The) Billy Whitley je syn bývalého guvernéra Floridy. Také on by chtěl uspět...
dnes 15.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 16. 7. 2020 Svátek má Luboš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz