fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 391 hlasů
film / komedie, romantický, Česká republika, , 95 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 14.4.2005, DVD od 7.10.2015

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2005, Český Lev, Divácky nejúspěšnější film


Ukázka
02:07Román pro ženy je natočen podle stejnojmenného bestselleru Michala Viewegha.
Román pro ženy je jemně groteskním příběhem dvou žen: dvacetileté Laury, která pracuje v redakci dámského týdeníku Vyrovnaná žena, a její ovdovělé matky, tlumočnice a překladatelky Jany. Obě ženy hledají toho pravého a stále se jim to nedaří. Jana, která kdysi chodila s jedním Čechem, a proto "typické" Čechy upřímně nesnáší, marně hledá svého vysněného cizince a útrpně odolává tragikomické dvornosti dobráckého souseda Žemly. Laura se po dvou vztazích (s lektorem angličtiny a mladičkým prodavačem mobilních telefonů) zamiluje do čtyřicetiletého Olivera, který je zaměstnán coby kreativec v reklamní agentuře. Výchozí zápletkou celého filmu je fakt, že Oliver byl před dvaceti lety velkou láskou Lauřiny matky, jinými slovy oním "typickým" Čechem ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu No, tak tenhle film mě v ničem nepřekvapil, neoslovil mě, ale ani mě nezklamal. Od všech českých filmů čekám většinou jen to nejhorší, takže tady je vše, jak má být. Hlavní herecké výkony mi přišly naprosto strašné, hlavní hrdinka byla asi nejhorší. Děj byl taky nic moc, i když byl vcelku originální. Jinak další česká nicneříkající kravina, která mi prostě nic nedala a vůbec jsem se u ní nebavila.
Všechny komentáře k filmu 98+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

V novém filmu Filipa Renče Román pro ženy sledujeme vypravování dívky Laury (Zuzana Kanócz) o jejích milostných peripetiích a stejnýma očima také nazíráme životním love stories její matky (Simona Stašová). Jde o vypravování veskrze nenáročné a jednoduché, všechny postavy i děj samotný totiž komentuje hrdinčin hlas jakoby určený posluchačkám v kadeřnickém salónu, a tak divák může všemu pěkně rozumět a plně se soustředit na mileneckou dvojici Laury a Olivera. Děj je velmi banální: ona a on se poznají, zamilují, pohádají a znovu sejdou. Koření dodává věkový rozdíl a jeho dávný románek s jeho matkou. Film má být o ženách a snaží se o nich vypravovat, alespoň pokud jde o partnerské vztahy. Výsledkem je však karikatura nejen ženského pohledu, ale i ženy samotné. Karikatura by sice mohla být chvílemi i vtipná (např. playboy jako deus ex machina snášející se z nebe ke své budoucí milence je skvostnou parafrází červené knihovny), ale bohužel ve většině okamžiků se film o vtipnost jen snaží. Tak... Celá recenze
Archinek, 7 z 10

Popis filmu Román pro ženy

<>Obrázek nenalezen<> Dvacetiletá Laura, redaktorka bulvárního ženského týdeníku "Vyrovnaná žena", si v metru všimne milostného dopisu podepsaného Oliver, který je vyvěšený v reklamních rámečcích ve vagónech. O stejném dopise se baví ženy v kadeřnictví, kam má Laura namířeno. Je mezi nimi také její matka, rozvedená překladatelka Jana, která nesnáší české muže. Její první láskou byl egoista Pažout, kterému nikdy neodpustila, že přišel do divadla pozdě a ještě navíc ve svetru. Neuspokojil ji ani její první manžel, který sice sehnal byt, ale jinak byl stejný buran jako Pažout. Naštěstí onemocněl rakovinou a zemřel. Od té doby Jana hledá toho pravého a nedbá na návrhy svého platonického ctitele, souseda Žemly. Také Laura hledá toho pravého. Její první láskou byl americký lektor angličtiny Jeff, tou druhou prodavač mobilů Rickie, který sice nevyniká inteligencí, ale v posteli to umí. Laura pak ženám vypráví, jak se před dvěma lety seznámila v Tatrách s Oliverem, osamělým čtyřicátníkem, který pracuje v reklamní agentuře a kterému dala přednost před řečmi, kterými ji nudil Rickie.
obrazek
Když po jedné schůzce skončí s Oliverem u ní doma, překvapí je tu matka, která dostane hysterický záchvat, když v Oliverovi pozná Pažouta. Okamžitě ho z bytu vyhodí, ale Laura se s ním dál schází a matce nezbývá než jeho přítomnost trpět. Sama stále nemůže najít toho pravého. Rozejde se s Američanem Stevem, protože volil Bushe, a příliš štěstí nemá ani s Němcem Hansem. Laura na velkém vánočním večírku, přistihne Olivera v objetí s jeho bývalou přítelkyní, ale muž si ji usmíří letenkami na Kanárské ostrovy pro ně dva i její matku. Po roce se však ve vztahu Laury a Olivera objeví první trhliny a první hádky, které nakonec vedou k tomu, že se Laura nechá svést Oliverovým mladým nadřízeným. Oliver se s ní rozejde. Jenže kadeřnice podle dopisu v metru soudí, že ji muž opravdu miluje, a že by se k němu měla vrátit.


O obsazení

obrazek
Režisér Filip Renč je znám svými vysokými nároky na herce, proto se i tentokrát herecké obsazení rodilo dlouho a věnovala se mu největší pozornost.
Postavu Jany hraje Simona Stašová, pro roli Olivera byl vybrán Marek Vašut. Na hlavní roli Laury proběhlo několik konkurzů jak v Čechách, tak na Slovensku. Mezi desítkami a stovkami adeptek nakonec suverénně zvítězila herečka nitranského divadla Zuzana Kanócz, která má zatím jen jednu drobnější zkušenost s filmem. Nicméně lze s velkou pravděpodobností očekávat, že Filip Renč osvědčí svůj čich na vyhledávání mimořádných hereckých osobností a Zuzana Kanócz se co nevidět bude moci srovnávat s Annou Geislerovou a Zuzanou Norisovou, které Renč svými filmy rovněž poslal na hvězdnou dráhu.
Ty nejlepší herce vybral režisér i pro vedlejší role, i když sám Renč říká, že v jeho filmech není žádná role vedlejší. Proto postavu souseda Žemly ztvárnil Miroslav Donutil, babičku Stella Zázvorková, oba držitelé Českého lva, a Huberta jeden z nejoceňovanějších divadelních herců současnosti David Švehlík, který zatím nejvýraznější filmovou postavu ztvárnil ve filmu Bolero (režie F. A. Brabec, 2004).

O hercích

Zuzana Kanóczová
Vystudovala gymnázium v Košicích a bratislavskou VŠMU, kterou absolvovala roku 2002. Ve stejném roce přijala angažmá v Divadle Andreje Bagara v Nitře, kde působí dosud. Hostovala ve Slovenském národním divadle v představení Tančírny. Oba rodiče jsou inženýři, absolventi technické univerzity, mladší sestra Petra studuje v Budapešti malbu. Má ráda dobré filmy, v poslední době ji zaujaly například snímky Frida a Ztraceno v překladu. Vyloženě oblíbeného herce nebo dokonce herecký vzor nemá, nicméně přiznává, že blízko má ke svému spolužákovi Ľubo Kostelnému (Eman v Rebelech). Na filmovém plátně se objevila zatím jen jednou, ztvárnila malou roličku v Krutých radostech (r. Juraj Nvota, 2002), nicméně lze s úspěchem předpokládat, že stejně jako z Anny Geislerové či Zuzany Norisové z ní Filip Renč svým filmem udělá hvězdu první velikosti. Sama Zuzana přiznává, že se na natáčení těší a bojí zároveň. Na roli Laury byla vybrána v rozsáhlém konkurzu.

Marek Vašut
Je synem tanečního teoretika a baletky Národního divadla. Vystudoval pražskou DAMU (1983), působil ve Státním divadle v Brně (1983 - 1984) a pražském Národním divadle (1985 - 1990, 1992). V sezóně 1990 - 1991 absolvoval jako stipendista Lee Strasberg Institute v New Yorku. Posléze navštěvoval I University of California v Davisu.
Na filmovém plátně se objevoval už od dětských let, průlomovou rolí jeho kariéry se ovšem stal až boxer Vilda Jakub, hlavní postava filmu Pěsti ve tmě. Z jeho dalších výrazných rolí zmiňme alespoň mladého konstruktéra Pavla Jaroše (Hauři), zkorumpovaného policistu Bílka (Divoká svině), poručíka, který dostane za úkol dopadnout stůj co stůj vojenského zběha (Řád), resp. nekompromisního kriminalistu Mortona, s oblibou používajícího neobvyklé vyšetřovací postupy (Jak chutná smrt). V polovině 90. let patřil Marek Vašut k nejpopulárnějším českým filmovým hercům, o čemž svědčí opakovaná vítězství v anketě Mr. Film časopisu Kinorevue.
V současnosti patří k vyhledávaným představitelům epizodních rolí zahraničních produkcí, které u nás filmují. Zahrál si tak mj. po boku Anthonyho Hopkinse ve filmu Česká spojka. Z jeho bohaté televizní filmografie zmiňme alespoň titulní roli v divácky úspěšném seriálu Detektiv Martin Tomsa (1994 - 1997) a titulní roli v televizním dramatu Milenec lady Chatterleyové (1998), za kterou získal výroční cenu Filmového a televizního svazu (FITES).

Simona Stašová
Je dcerou herečky Jiřiny Bohdalové. Navštěvovala pražskou konzervatoř a absolvovala DAMU. Od roku 1990 je členkou Divadla ABC. Hostuje v pražském Činoherním klubu, divadle Ungelt, Branickém divadle a divadle Kalich. Za výkon ve hře Třikrát život se dostala do širší nominace na Cenu Thálie.
Nejvýraznější role jí zatím nabídli režiséři Karel Smyczek (Nemocný bílý slon, TV seriál Místo nahoře) a Jan Hřebejk (Pelíšky). Právě Pelíšky lze považovat za nový start její kariéry, stala se vyhledávanou a mimořádně ceněnou představitelkou komediálních i dramatických rolí. Výraznou roli lesbické vězeňkyně ztvárnila i v TV seriálu Přítelkyně z domu smutku (1993). V roce 2004 byla nominována na televizní cenu Elsa za výkon v seriálu Místo nahoře (r. Karel Smyczek, 2004).

Miroslav Donutil
Jeden z nejlepších a nejrespektovanějších českých herců současnosti se narodil v Třebíči a vyrůstal ve Znojmě, většinu svého dětství ale nakonec prožil v Brně. Původně uvažoval o kariéře novináře a lesního inženýra, nicméně nakonec se v něm zúročily rodinné geny (rodiče nadšeně ochotničili a dědeček patřil k nezapomenutelným vypravěčům s výjimečným smyslem pro humor) a skončil na brněnské JAMU. Už během studií hostoval na scéně brrněnského divadla Husa na provázku a po absolutoriu (1973) sem také nastoupil do svého prvního angažmá. Vydržel tu plných sedmnáct let a ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí (mj. Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu, Kašpárka v Donu Šajnovi, Richarda III. a další postavy v Shakespearománii, ...), nicméně film a televize jeho talent stále přehlížely. Zazářil sice v titulní roli filmové adaptace Balady pro banditu, nicméně jednalo se o výjimku, v oněch letech dostával spíš menší a epizodní role (např. poněkud zasněný podomek v Postřižinách).
Zásadní zlom v jeho kariéře nastává roku 1990, kdy se stal členem činohry pražského Národního divadla. Prakticky okamžitě se stává jednou z největších hvězd souboru (mj. titulní role ve Strýčku Váňovi, stařeček v Židlích, šašek v Jak se vám líbí, Truffaldino ve Sluhovi dvou pánů, ...) a televizí i filmem náhle velmi vytěžovaným hercem. Za svůj výkon ve filmu Pasti, pasti, pastičky získal Českého lva.

Stella Zázvorková
Absolvovala hereckou školu E. F. Buriana. Za okupace působila v pražském divadle pro mládež Míly Mellanové a v divadle Větrník, po osvobození vystřídala řadu scén, až roku 1962 přešla se souborem Divadla ABC do Městských divadel pražských. Od poloviny 50. let se stala vyhledávanou komičkou, zprvu jen epizodních, později i větších rolí. Postavy hlavní a především tragické a tragikomické ale hrála na stříbrném plátně jen zcela výjimečně.
Velmi často spolupracuje s televizí, hrála mj. v televizních seriálech Tři chlapi v chalupě, Píseň pro Rudolfa III., F. L. Věk, Chalupáři, ... Patří k nejvýraznějším a nejpopulárnějším poválečným českým filmovým komičkám. Její starší bratr Jan Zázvorka (1914 - 1991) patřil k předním českým filmovým architektům. Prvním manželem Stelly Zázvorkové byl herec Miloš Kopecký (1922 - 1996).

Laďka Něrgešová
Po gymnáziu studovala Vyšší odbornou školu herectví v Praze v ročníku vedeném Veronikou Žilkovou a Oldřichem Víznerem. Už během studií moderovala v rádiu Kiss a věnovala se dabingu. Po absolutoriu nastoupila do svého prvního angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě, kde hrála mj. v Dostojevského Idiotovi a v opeře Lazebník sevillský. V roce 2000 se vrátila do Prahy, postupně moderovala v rádiích City, Kiss a Express a v České televizi pořad Letadlo. V současnosti hostuje v Činoherním klubu a moderuje televizní reality show Česko hledá SuperStar na Nově. Film Román pro ženy je jejím filmovým debutem.

Jaromír Nosek
Vystudoval gymnázium Ivana Olbrachta v Semilech, poté navštěvoval brněnskou JAMU. První velkou filmovou roli dostal v muzikálu Rebelové od Filipa Renče, v němž ztvárnil jednoho z trojice vojenských zběhů mířících na Západ.

O tvůrcích

Filip Renč
Svoji kariéru u filmu začínal jako dětský herec (Jakub, Družina Černého pera, Motiv pro vraždu, Na startu je delfín, Zrcadlo pro Kristýnu, Nechci nic slyšet, Julek, Levé křídlo, Stav ztroskotání, Putování Jana Amose, Papilio). Po absolvování gymnázia studoval katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU (1986 - 1992). Už během studií na sebe upozornil pozoruhodnými dokumenty (mj. hlavní ceny na festivalu světových filmových škol v Mnichově v letech 1987 a 1988 za snímky Zapadákov a Srdíčko) a s velkou odezvou se setkal i jeho celovečerní režijní debut Requiem pro panenku (mj. hlavní cena na festivalu Fórum v Bratislavě, ve své době nejnavštěvovanější český film). S velkým úspěchem se věnuje i tvorbě videoklipů (ceny české resp. slovenské Akademie populární hudby za videoklipy k písničkám Láska je láska, Zahrada rajských potěšení, Medvídek, Ona je Madona) a reklamních spotů (mj. Mazda, Dobrá voda, Nestlé, Danone, Sazka, Allianz). Muzikál Rebelové se stal čtvrtým nejnavštěvovanějším filmem roku 2001 za filmy Tmavomodrý svět, Kytice a Pearl Harbor, získal dva České lvy, Cenu diváků na festivalu FINÁLE v Plzni, hlavní cenu Zlatý střevíček na mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně a hlavní cenu Křišťálovou vázu na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově nad Ohří.

Michal Viewegh
Roku 1988 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor český jazyk - pedagogika, čtyři roky učil na základní škole v Praze-Zbraslavi, po té krátce pracoval jako redaktor nakladatelství Český spisovatel. Patří k nejúspěšnějším českým spisovatelům současnosti (mj. knihy Povídky o manželství a sexu, Účastníci zájezdu, Báječná léta s Klausem, Případ nevěrné Kláry, Vybíjená). Podle jeho stejnojmenných bestsellerů vznikly divácky mimořádně úspěšné filmy Báječná léta pod psa a Výchova dívek v Čechách. Film Báječná léta pod psa byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997.

Petr Hojda
Jeden z nejlepších současných českých kameramanů. Podílel se například už na Dobrém světle režiséra Karla Kachyni. Jeho práce na filmu Válka barev byla oceněna hlavní cenou na festivalu v americkém San Diegu.

Podobné filmy

Jak se dostat na Princeton
(Admission) Portia pracuje v přijímacím oddělení na univerzitě v Princetonu. Jejím úkolem ...
dnes 11.25
Nova Cinema
Zátah
(Dragnet) Dan Aykroyd a Tom Hanks mají za úkol vyřešit případ podivných loupeží, které spo...
dnes 13.45
Nova Cinema
Mickovy modré oči
(Mickey Blue Eyes) Hugh Grant požádal o ruku svoji přítelkyni. Ta ho ale odmítla, protože ...
dnes 15.50
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz