fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 1406 hlasů
film / thriller, akční, krimi, drama, mysteriózní, USA/Německo, , 113 min., od 15 let
Hostage
Kinopremiéra v ČR 7.7.2005, DVD od 14.11.2005 MagicBox, Blu-Ray od 26.11.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:23Bruce Willis jako elitní vyjednavač má jen jednu noc na záchranu rukojmí.
Policista Jeff Talley dlouhá léta pracoval jako vyjednavač losangeleského týmu SWAT. Náročná, stresující profese, v níž zdaleka ne všechny případy skončí šťastně, traumatizovaného policistu nakonec donutí přijmout místo policejního šéfa v idylickém městečku Bristo Camino. Sen o poklidné policejní práci daleko od velkoměsta se nečekaně změní v noční můru. Tři brutální zločinci se po nevydařeném vykradení obchodu v panice ukryjí v domě, kde jako rukojmí drží chlapce, dívku a jejich otce. Případ ještě zkomplikuje fakt, že otec unesené rodiny je účetním mafie. Mafie má nespočet spolehlivých způsobů, jak se postarat o ochranu svých tajemství. Policista pochopí, že nesmí couvnout. Musí využít všechny zkušenosti ze své bývalé praxe a znovu bojovat o ohrožené životy ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Za použití známé šablony vznikl snímek, který svým námětem mohl být daleko lepší, než jak vypadá. Bruce Willis je dle očekávání takový jak je znám, jenomže má děj mnoho hluchých a především nudných míst, takže po dramatické stránce není výsledek nijak zvlášť potěšující. Mnohé scény jsou předvídatelné, čím děj ztrácí na objektivitě zájmu. Myšlenka příběhu je však jasná. Kam až je člověk schopen zajít, aby zachránil svou rodinu? Thriller má jisté předpoklady a tak pokud divák nebude zase až tak náročný či nebude znát tématicky podobné předešlé snímky, může film hodnotit daleko kladněji.
Všechny komentáře k filmu 32+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Po totální kravině můj soused zabiják jsem si říkal, že Willis ztratil soudnost a že zaprodal své jméno takové rádoby vtipné kravině. Ve snímku Rukojmí si však reputaci o něco polepšil. Snímek je ukázkou bohatství bohatých, navitou a demencí filmových zloduchů a schopnosti dosáhnout happy endu hlavním hrdinou. Charakterově černobílý milionkrát natočený film s nepříliš originální zápletkou na druhé straně se světovým hercem a špetkou akce dělají z daného filmu podívatelnou podívanou... Celá recenze
pavelgorecki, 7 z 10

Popis filmu Rukojmí

obrazek
Jeff Talley je špičkovým vyjednavačem losangeleské policie, který se po tragické nehodě, při níž zahynula mladá matka s dítětem, propadne do hlubokých depresí a rozhodne se změnit životní styl: přijme méně prestižní, hůře placené místo u policie v městečku Bristo Camino ve Ventura County, což znamená také vzdálit se manželce a dceři. Muž stíhaný výčitkami svědomí předpokládá, že v místě proslulém nízkou kriminalitou bude mít jen minimum příležitostí riskantně rozhodovat o životech svých bližních, což bylo základem jeho předchozí práce.

V tom se však Jeff bohužel mýlí. Zmýlí se však i trojice mladistvých delikventů _ Marse, Dennise a jeho mladšího bratra Kevina, která se ocitne ve špatném domě ve špatný čas, když dostane zálusk na rodinný vůz Smithových, Cadillac Escalade. Zdá se jim, že nemají jinou možnost, než si vzít vdovce, jeho čtrnáctiletou dceru Jennifer a osmiletého syna Tommyho, v jejich vlastním domě jako rukojmí. Walter Smith ale jede v mnohamilionovém nelegálním kšeftu a tak se rukojmí, které si tři výrostci vzali, ukazují být příliš horkým zbožím ...

Bývalý vyjednavač se ocitá v situaci, kterou už nikdy nechtěl zažít. Nejdřív se rozhodne přenechat ji těm, do jejichž popisu práce momentálně patří. Když se však případ zkomplikuje a v ohrožení se ocitá jeho vlastní rodina, pochopí, že jeho povinností je zasáhnout a dovést případ ke zdárnému konci. Začíná vyjednávat ... a zdá se, že tahle noc bude pěkně dlouhá.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Bruce Willis si udržuje pozici jedné z nejpopulárnějších akčních hvězd současnosti v napínavém snímku, který v sobě ideálním způsobem spojuje prvky napětí, psychologického dramatu a akce. Hlavním motivem, který vyprávění rozpracovává, je vztah mezi únosci a rukojmími - situace mezního násilí a omezení svobody, se kterým se unesení musejí vyrovnávat. Zároveň však vypráví o ochránci zákona, který byl velmi sebevědomým profesionálem až do té chvíle, kdy se střetl s tragédií, za niž se začal cítit odpovědný. V tom okamžiku se jeho dosavadní svět zhroutil. Teď musí znovu čelit obdobné situaci, aby se vyrovnal s minulostí a získal novou, jistější životní rovnováhu.
obrazek
Rukojmí je prvním anglicky mluveným filmem francouzského režiséra Florenta Siriho, známého především jako autora velmi úspěšného francouzského akčního thrilleru Vosí hnízdo. Právě Siriho způsob natáčení a střihu navazující na klasický film noir a vytvářející jeho poutavou, napínavou a ryze současnou podobu inspirovanou navíc klipovou technikou a hongkongskou akční školou, se stal i základem Rukojmí - filmu, ve kterém, jak podotýká producent Arnold Rifkin, se poprvé v herecké kariéře Bruce Willise prosazuje jako hlavní motiv rukojmí. <>Obrázek nenalezen<> Vyprávění přitom připomíná jednotlivé vrstvy cibule, které postupně odkrýváme. Klíčovým prvkem se nakonec jeví motiv vykoupení, jež se navenek může dostat pouze rukojmím: ve skutečnosti ovšem vykoupení potřebuje i hrdina stíhaný nedávným traumatem a nucený svést bitvu s přízraky vlastní minulosti.

Nápad převést na filmové plátno román Roberta Craise Hostage dostali Rifkin a Willis, kteří společně stojí v čele produkční společnost Cheyenne Enterprise, v dubnu 2001. Práva na jeho zfilmování se jim povedlo získat doslova ze dne na den. Byli totiž okamžitě přesvědčeni, že jde o výbornou filmovou látku. Úkolu převést román do filmové podoby se ujal Doug Richardson, který má na svém kontě jako scenárista akční hit Smrtonosná past 2, v němž se objevil Bruce Willis, spolupráci s jedním z nejžádanějších akčních režisérů současnosti, Michaelem Bayem a komediální krimi Vlak plný peněz. Mezi projekty, které jako scenárista chystá, je i pokračování Smrtonosné pasti - Die Hard 4.0, které je ve stádiu příprav a do kin má přijít v příštím roce. <>Obrázek nenalezen<> Podle Richardsona vychází napětí ve většině akčních filmů z vnější, fyzické akce. Rukojmí však patří k těm vzácnějším případům, kdy napínavou situaci vytváří už samotné téma. To nabídlo zajímavou výzvu i autorovi románu Robertu Craisovi, který se na scénáři rovněž významně podílel. Důležité slovo měl během prací na adaptaci i Bruce Willis, který od počátku prosazoval svou velmi jasnou představu o hrdinovi, kterého chtěl ztělesnit.

Do scénáře bylo zároveň nutné zapracovat přesné, realistické prvky svázané s Talleyho profesí - konkrétní policejní postupy, předpisy i žargon. O to se postaral přizvaný expert z losangeleské jednotky SWAT Peter Weireter, který u policie strávil více než 22 let. Weireter byl jako technický konzultant přítomen i na natáčení a nemohl si vynachválit spolupráci s herci i se skutečnými profesionály - bývalými kolegy z losangeleské jednotky SWAT.
obrazek
Když scénář získal konkrétní podobu, začali autoři uvažovat o režisérovi. Volba nakonec padla na Florence Siriho, který si v rodné Francii získal vynikající jméno jako scenárista a režisér dvou divácky úspěšných snímků, v nichž se v hlavní roli objevil Benoit Magimel. Po komedii o přátelství dvou horníků Minuta ticha se přihlásil k akčnímu žánru thrillerem Vosí hnízdo, jehož podstatnou část situoval do obřího skladiště kontejnerů. V členitém prostoru rozehrál mezi policisty a albánskými teroristy bitvu plnou hromadných přestřelek a osobních soubojů.

Právě schopnost dokonale zvládnout drama v omezeném prostoru na Siriho nakonec upozornila producenty filmu Rukojmí. Siriho o tom, aby jejich nabídku přijal, přesvědčila nejen možnost spolupracovat s Brucem Willisem, kterého považuje za jednoho z vůbec nejlepších amerických herců současnosti, ale i možnost spojit žánr akčního filmu, který se málokdy zdržuje hlubších charakterizací postav, s psychologickým dramatem.
obrazek
Siri potvrzuje, že po úspěchu Vosího hnízda byl zavalen americkými scénáři. Žádný ho však nezaujal natolik, aby si jej zvolil jako svůj hollywoodský režijní debut. Když si však přečetl scénář Rukojmí, rázem pochopil, že konečně našel vysněnou látku. Rozhodl se na scénáři ještě pracovat, aby zvýraznil některé prvky, které ho zaujaly, a zpevnil vypravěčskou strukturu. Vycházel přitom z toho, že vyrůstal s americkými filmy a že vždycky toužil ve vlastní práci zužitkovat to, čeho si na těch nejlepších vždycky vážil - prostou, srozumitelnou dějovou linii, kterou povyšuje dokonalé, inteligentní řemeslné zpracování. Během práce na scénáři změnil Siri především věk trojice únosců. Na rozdíl od románu jsou mladší. Únosci jsou teď třemi mladíky, kteří touží po naplnění vlastní představy o americkém snu. Právě vztahy mezi únosci tvoří další linii vyprávění, propojenou organicky s hlavním příběhem.
obrazek
Obsadit správně tyto role bylo velmi důležité. Castingoví režiséři Victoria Burrows a Scot Bland nakonec navrhli, aby se rolí Marse, Dennise a jeho mladšího bratra Kevina ujali Ben Foster, Jonathan Tucker a mladistvý Marshall Allman.
Ve vztahu k Talleymu a trojici únosců hraje důležitou roli Walter Smith - navenek milující, svědomitý otec, ve skutečnosti však muž, který před svým okolím skrývá nebezpečné tajemství, které vychází postupně najevo a zvyšuje smrtelné ohrožení, kterému jsou postavy vystaveny. To činí situaci kolem rukojmích ještě nebezpečnější. Této dvojznačné role se ujal Kevin Pollak, který se po boku Bruce Willise objevil už ve dvojici krimikomedií Můj soused zabiják a Můj soused zabiják 2 (a kterého známe např. i ze snímku 3000 mil na útěku či z rodinné komedie Dr. Dolittle 2. Právě Pollak se svou navenek důvěryhodnou, prostou tváří se ukázal být ideálním představitelem Waltera Smithe. V rolích jeho filmových dětí, čtrnáctileté Jennifer a osmiletého Tommyho, tomuto mnohotvárnému herci poskytli oporu Michelle Horn a Jimmy Bennett.
obrazek
Režisér Florence Siri tvrdí, že vedle zmíněných postav existuje ve filmu ještě jedna - dům Smithových, který autoři oproti literární předloze (kde šlo o typický losangeleský předměstský dům) situovali do kopců kalifornského Topanga Canynon. Moderní dům Waltera Smithe připomínající nedobytnou pevnost a vybavený nejmodernějšími bezpečnostními systémy režisérovi svou důležitostí připomíná dům z Psycha, od jeho oblíbeného režisérského mistra Alfreda Hitchcocka. Navenek je to pěkný, zdravý a bezpečný domov. Krok za krokem však objevujeme jeho tajemství (a v tom se podobá svému majiteli). Na vnitřní podobě domu, který si při obhlídkách exteriérů vybral a prosadil sám režisér, pracoval výtvarník Larry Fulton, který předtím spolupracoval s Brucem Willisem na duchařském psychothrilleru Šestý smysl.

Vedle Topanga Canyon filmaři natáčeli i v Malibu a v Raleigh Studios v Hollywoodu. Právě scény s domem tvoří dramatický základ dramatu odehrávajícího se během jediného dne a noci. Právě noc se pro režiséra Siriho stala dalším důležitým prvkem vyprávění. Její přítomnost (vyžadující specifické nasvícení evokující klasické příběhy film noir ze 40. a 50. let) si vyžádala zvláštní přístup italského kameramana Giovanniho Fiore Coltelacciho, který se Sirim spolupracoval už předtím na obou jeho celovečerních snímcích. Výsledek měl podle Siriho představ připomínat Dotek zla Orsona Wellese v barvě. <>Obrázek nenalezen<> Důležitou roli při samotném natáčení hrála i skutečnost, že Florent Siri se velmi přesně držel storyboardů, do kterých si během příprav vizualizoval celý scénář. Stejně přesnou představu měl i o střihu a herecké akci, což jeho spolupracovníkům nabídlo možnost pracovat velmi přesně a efektivně. Při natáčení tak panovala velmi příjemná atmosféra, která ale byla, především ze strany režiséra a představitele hlavní role, vyvážena právě maximálně pečlivou přípravou. Důležitou roli hrálo i to, že vedle kameramana ani další členové štábu s režisérem nepracovali poprvé. Autor hudby Alexandre Desplat se Sirim spolupracoval ve Francii na obou jeho předchozích celovečerních snímcích a má na svém kontě i úspěšnou Dívku s perlou a střihač Olivier Gajan se podílel už na Vosím hnízdě. Další filmový hit Bruce Willise tak vznikal za téměř ideálních podmínek, což se nemohlo neodrazit na výsledku.

O herci

Bruce Willis
Rodák z německého Idar-Obersteinu oslaví 19. března 2005 padesátiny ve vynikající kondici. Od konce 80. let, kdy natočil Smrtonosnou past patří k nejvyhledávanějším hvězdám Hollywoodu. Vyrůstal v USA jako syn svářeče, který se během vojenské služby v Německu oženil s Němkou Marlene. Po rozvodu rodičů jako šestnáctiletý opustil domov, nějaký čas se potloukal nejrůznějšími dělnickými profesemi, ale během studií na Montclair State College se začal zajímat o herectví. Od roku 1977 se zabýval divadlem a do širšího povědomí vstoupil díky televizi (např. seriály Miami Vice, Moonlighting). Ve filmu debutoval v roce 1980 ve snímku První smrtelný hřích. Poprvé na sebe výrazněji upozornil v komedii Schůzka naslepo. První velkou akční příležitost však Willisovi nabídl John McTiernan ve Smrtonosné pasti, která se dočkala divácky úspěšných pokračování Smrtonosná past 3/Die Hard with A Vengeance - 1995, v režii McTiernana.

O tvůrci

Florence Siri
Narodil se 2. dubna 1965 jako Florence Emilio Siri a v rodné Francii se prosadil jako scenárista a režisér. Pochází z italsko-francouzské rodiny. Filmem se začal zabývat během svých studií na pařížské Sorboně, kde byl jedním z jeho učitelů legendární francouzský režisér Eric Rohmer. Ke svému rodnému kraji se přihlásil dokumentem o životě lotrinských horníků Sladká smrt. Prosadil se natáčením videoklipů (např. pro skupiny IAM, Alliance Ethnik či Pow Wow).
V roce 1998 debutoval komediálním dramatem o přátelství mladého polského horníka a jeho italského kolegy Minuta ticha, kde opět využil hornického prostředí, a o čtyři roky později potvrdil svou zajímavost pro diváky akčním thrillerem Vosí hnízdo, kde se přihlásil k odkazu klasického žánru film noir a hongkongských akčních snímků a které vyprávělo o členech speciálního vojenského komanda, které se utká s albánskými teroristy. Film pro americký trh koupila společnost Lion`s Gate. V obou snímcích se objevil jeden z nejtalentovanějších francouzských herců nové generace - Benoit Magimel. Siri má na svém kontě rovněž dvě videohry inspirované prací Toma Clancyho - Splinter Cell: Pandora Tomorrow (2004) a Splinter Cell: Chaos Theory (2005), které mu posloužily jako přestupní můstek k práci v USA. Akční krimi Rukojmí je jeho prvním anglicky mluveným filmem.

Podobné filmy

Má láska s Jakubem
Začínající učitelka se na svém prvním působišti setkává jedině s pokrytectvím. Na maloměst...
dnes 05.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Rudá planeta
(Red Planet) Velitelka Carrie-Anne Moss spolu s Valem Kilmerem a dalšími astronauty míří n...
dnes 11.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Velký blondýn s černou botou
(Grand blond avec une chaussure noire, Le) Grandiózní nešika pohromou tajných služeb, aneb...
dnes 14.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 9. 7. 2020 Svátek má Drahoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz