fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65%
film / thriller, akční, dobrodružný, USA, , 136 min., od 15 let
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
Kinopremiéra v ČR a SK 1.8.2019, DVD a Blu-Ray od 4.12.2019 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
03:37Prodloužená ruka Spravedlnosti Luke Hobbs a zběhlý agent britské tajné služby Deckard Shaw dostali společný úkol, najít a zneškodnit tajnou britskou agentku, která údajně přešla do nepřátelského tábora. Shaw má v téhle operaci jasnou motivaci, protože hledaná žena je jeho mladší sestra Hattie. Jenže netuší, že Hattie se na vlastní pěst pokusila zastavit jistého Brixtona, který usiluje o vyhlazení poloviny lidstva, a sebrala mu něco, co k tomu dost potřebuje. A protože Brixton je ve všech směrech silnější, musí vzít Hobbs i Shaw nohy na ramena. Jenže před některými lidmi se prostě utéct nedá..
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Není divu, že se film až tak moc nelíbil, když se ti dva hrdinové naparují před kamerou jak dva krocani. Kdyby to bylo jednou, dvakrát za film, tak to má svojí váhu, ale když machrují v každém záběru, tak se na to nedá koukat. A k tomu ty nereálné scény s auty. Kdbych chtěl koukat na digitální malovánky, mohl jsem si pustit animované Cars. Vrcholem je směšná scéna, kdy se auta přetahují s vrtulníkem jak v pohádce O veliké řepě: Tahal, tahal, ale nevytáhl. Přivolal si tedy na pomoc bábu. Bába se chytla dědka, dědek řepy a tahali, tahali, ale nevytáhli. Tak babka na pomoc přivolala vnučku. Vnučka se chytla babky, babka dědka, dědek řepy a táhli, táhli, ale nevytáhli. Tak vnučka zavolala psíka. Psík se chytil vnučky, vnučka babky, babka dědka, dědek řepy a táhli, táhli, ale nevytáhli. Tak psík zavolal na pomoc kočku. Kočka se chytla psíka, psík vnučky, vnučka babky, babka dědka, dědek řepy a táhli, táhli, ale nevytáhli. Tak kočka zavolala myš. Myš se chytla kočky, kočka psíka, psík vnučky, vnučka babky, babka dědka, dědek řepy a táhli, táhli a najednou řepa udělala „rup“ a byla venku…
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Když ti dva stanuli poprvé tváří v tvář ve filmu Rychle a zběsile 7, byla z toho nenávist na první pohled. Prodloužená ruka Spravedlnosti Luke Hobbs a zběhlý agent britské tajné služby Deckard Shaw byli proti své vůli nakonec donuceni spolupracovat a navzdory nekonečné averzi se jim to poměrně dařilo. I proto je asi nemělo zaskočit, že dostali společnou zakázku na nalezení a zneškodnění jedné tajné britské agentky, která údajně přešla do nepřátelského tábora. Shaw má v téhle operaci poměrně jasnou motivaci, protože jejich společným cílem je jeho mladší sestra Hattie. Řečeno slovy klasika, všechno je jinak, což Hobbs i Shaw zjistí hned poté, co ji najdou. Hattie se totiž na vlastní pěst pokusila zastavit jistého pana Brixtona, který usiluje o vyhlazení poloviny lidstva, a sebrala mu něco, co k tomu dost potřebuje. A protože Brixton má materiální a překvapivě i fyzickou převahu, musí vzít Hobbs i Shaw nohy na ramena. Honička vede přes deštivý Londýn, radioaktivitou zamořené okolí Černobylu až na Hobbsovu rodnou Samou v Polynésii. Jenže před některými lidmi se prostě utéct nedá.


O filmu

obrazek
Produkční informace

Po osmi filmech, které vydělaly celkem více než 5 miliard dolarů, nyní představuje Rychle a zběsile svůj první samostatný kousek s Dwaynem Johnsonem a Jasonem Stathamem v rolích Lukea Hobbse a Deckarda Shawa ve filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw.

Mohutný strážce zákona Hobbs, agent americké bezpečnostní služby DSS, a zákony se příliš nezatěžující Shaw, kdysi elitní agent britské tajné služby, se poprvé střetli v Rychle a zběsile 7 (2015), a od té doby si vyměňují kousavé poznámky I rány a snaží se jeden druhého sejmout.

Když však kyber-geneticky vylepšený anarchista Brixton Lorr získá zákeřnou biologickou zbraň, která může nevratně změnit lidstvo, a přelstí Hattie, nebojácnou a nebezpečnou agentku MI6, která je náhodou Shawova sestra, musí se tito dva zapřisáhlí nepřátelé spojit, aby zneškodnili chlápka, který by mohl být ještě horší než oni.

Film Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw otevřel v sérii Rychle a zběsile divokou honičku napříč zeměkoulí, od Los Angeles přes Londýn, od toxické pustiny Černobylu až po svěží krásu Samoy.

Film režíroval David Leitch, filmovou předlohu vytvořil Chris Morgan a scénář zpracoval Chris Morgan a Drew Pearce. Filmovou produkci zaštítil Dwayne Johnson, Jason Statham, Chris Morgan a Hiram Garcia. Výkonnými producenty byli Dany Garcia, Kelly McCormick, Ethan Smith, Ainsley Davies a Steven Chasman.

Na filmu dále spolupracovali kameraman Jonathan Sela, filmový architekt David Scheunemann a kostýmní návrhářka Sarah Evelyn, držitel Oscara® Christopher Rouse ace, Tyler Bates, Chris O'Hara a Dan Glass.

Pozadí příběhu
Dva vůdčí typy, jeden film
Cesta k Hobbsovi a Shawovi

Od svého vzniku v roce 2001 si film Rychle a zběsile získával s každým dalším dílem diváky po celém světě svou působivou a průkopnickou akčností i postavami, které bavily a oslovovaly diváky všech kultur i všech jazyků.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw staví na břitkém humoru a riskantních akcích, kdy se mezi Lukem Hobbsem a Deckardem Shawem vytvoří nečekané spojenectví, které umožní divákům nahlédnout na pozadí jejich příběhu.

Po šesti dílech Rychle a zběsile vytvořil Morgan další působivě obrazný příběh s překvapivými a odvážnými momenty, které vezmou divákům dech. Filmy plné charismatických postav ho přivedly na myšlenku vytvořit další díl, který by se zaměřil na dvě divácky nejoblíbenější postavy: na Lukea Hobbse a Deckarda Shawa. Byla to svým způsobem pokroková myšlenka, protože ještě než se Jason Statham v roce 2016 objevil v Rychle a zběsile 6 v roli Deckarda Shawa, počítalo se s tím, že vznikne volné pokračování film o Hobbsovi.

Johnsonův suverénní a drzý Hobbs se poprvé objevil v Rychle a zběsile 5 v roce 2011 jako houževnatý agent DSS pověřený dopadením Doma, Briana a Mii a byl velmi dynamickým soupeřem. Bylo samozřejmě jasné, že Hobbs se nakonec stane nečekaným spojencem týmu ze všech čtyř filmů, ale o jeho osobním životě toho bylo odhaleno jen velmi málo. V Rychle a zběsile 7 se ukázalo, že Hobbs má malou dceru Samanthu, což bylo první zmínka o jeho minulosti a soukromí.

Johnson, který mimochodem pojmenoval podle své role své štěně buldoka, vždy věděl, že Hobbs je výrazná postava, která čeká na svou příležitost. „Od začátku v Rychle a zběsile 5 bylo jasné, že postava Lukea Hobbse diváky oslovuje a mě těšilo, že Hobbs zanechal ve všech čtyřech filmech takovou stopu“, řekl Johnson.

„U všech dílů Rychle a zběsile byla spolupráce se skvělými režiséry a úžasnými herci ta největší zábava“, řekl Morgan. „Vrhli jsme se na to a začali vymýšlet všechny možné věci, které by Hobbs dělal a které ne. Končilo to záchvaty smíchu a myslím, že ta zábava se promítla i na plátno.“

„Když se začalo točit Rychle a zběsile 8, byli jsme s Jasonem naladěni na stejnou notu“, řekl Johnson. „A nejen to, mezi námi vznikla i zvláštní chemie, což jsem postřehl prakticky hned, a nejen já. Pamatuju si, že jsem vzal Hirama a Chrise Morgana stranou a oni také řekli, že to tak vnímají. Hobbs a Shaw jsou dva alfa samci, vůdčí typy, a i když se nenávidí, je mezi nimi i nepatrný kousek vzájemného respektu, a to může být pro film ten nejlepší podnět.“ Všem bylo jasné, že nastal čas, aby Luke Hobbs a Deckard Shaw měli film sami pro sebe. Tak se zrodil nápad na Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw.

Jason Statham viděl příležitost ponořit se hlouběji do Shawovy minulosti a souhlasil nejen s rolí Shawa, ale i s prací producenta. „Konečně jsme se mohli dozvědět něco víc o Shawovi“, řekl Statham. „Vždy jsem ho považoval za muže pevných zásad, který se stará o svou rodinu, ať se děje cokoliv. Shaw je člověk, co se vydá kamkoliv a udělá cokoliv pro svou sestru a snaží se eliminovat rodinné rozepře. Nálepka „zlý chlápek“ není na místě.“

obrazek
Rodinné záležitosti
Pouto spojující Hobbse a Shawa

Luke Hobbs je muž neotřesitelných morálních zásad, ale také člověk, který se na více než 20 let odstřihl od své rodiny z důvodů, které nikdy nezmínil. Když se jeho dcera Samantha začne zajímat o svou rodinu a její kořeny, Hobbs se snaží se jejím otázkám vyhnout, ale události ho nakonec přimějí čelit minulosti a usmířit se se svými čtyřmi bratry, Jonahem, Kalem, Timoem, Mateem a svou matkou Sefinou.

Diváci se poprvé setkali se tehdy ještě neznámým a bezejmenným Shawem na konci Rychle a zběsile 6, kde vyjde najevo, že je spojen se smrtí Hana a teprve v následujícím díle se diváci dozvědí, že to byl Shaw, chladnokrevný zabiják.

Shawův vztah s jeho matkou Queenie je kombinací lásky a profesionálního respektu a umožňuje divákům shlédnout, jak se formovaly Shawovy morální zásady a také odhalit skutečnou povahu muže nebezpečného vzezření.

Shaw má sestru Hattie, se kterou si nejsou příliš blízcí, ale když se Hattie, agentka MI6 pokusí získat tajnou biologickou zbraň, Shaw se snaží ji uchránit jak před britskými, tak před americkými tajnými službami a dostat se k ní dříve než Hobbs, který po ní jde, aniž by tušil, že je to Shawova sestra.

Hledá se režisér: David Leitch

Tvůrci zaměřili svou pozornost na vyhledání režiséra, který by dokázal obsáhnout vizi filmu, akci, hloubku, humor a ještě něco navíc. U Davida Leitche si byli producenti díky jeho všestrannosti jisti tím, že to dokáže. Deadpool 2, Atomic Blonde: Bez lítosti a John Wick prokázaly, že se dokáže pohybovat v různých žánrech a vkládat do filmů svěží a neotřelý pohled. U režiséra jde o výjimečné spojení vlastností, ale Leitch je sám o sobě výjimečný.

Zkušený kaskadér, který zaskakoval například za Brada Pitta ve filmu Pan a paní Smithovi, povýšil jako koordinátor kaskadérů, režisér druhého štábu, kdy prokázal svou schopnost zasadit akční sekvence do jakéhokoliv filmového žánru. Mezi filmovými tvůrci se Leitch rychle stal vyhledávaným pro svou schopnost vytváření působivých akčních scén. Vše nastartoval jeho režijní debut John Wick s Keanu Reevesem.

„To zvláštní napětí, které bylo mezi Dwaynem a Jasonem v posledních dvou filmech, bylo velmi neobvyklé a jen tak se nevidí“, řekl Leitch. „Co se mě týče, přirovnal bych to k filmům jako 48 hodin nebo Smrtonosná zbraň. Měl jsem příležitost vnést své akční zkušenosti do těchto dvou postav, poznat více jejich původ a nechat působit chemii mezi nimi, to bylo skutečně skvělé.“

I Jason Statham se těšil na spolupráci s Davidem Leitchem. „Pro mě je důležité mít v režiséra důvěru“, řekl Statham. „Musíte mít talent, abyste dokázali zachytit filmovou akci s postavami jako je Hobbs a Shaw. Bez ohledu na naše přátelství s Davem, myslím si, že je naprosto geniální v tom, co dělá. Skvěle ovládá bojová umění a ví, jak připravit choreografii i zrežírovat velkou akční scénu. Dělal to a ví, jak to skvěle natočit, a to je to, co očekávám. Když někdo chce natočit působivý akční snímek jako je Hobbs a Shaw, potřebuje k tomu špičkového režiséra, a David Leitch je špičkový režisér.“

Postavy
obrazek
Hobbs a Shaw
Dwayne Johnson a Jason Statham

Ačkoliv fanouškům Rychle a zběsile byly již postavy Hobbse a Shawa známé, David Leitch je chtěl divákům představit znovu, v jiných podmínkách a stranou od ostatních postav předchozích dílů. Hned první scéna ukazuje Hobbsův uvolněný život v Kalifornii v kontrastu se Shawovým extravagantním životem v Londýně za použití rozděleného obrazu, aby se zdůraznilo, jak protikladní jsou oba hrdinové.

„Počáteční sekvence je vážně skvělá a je jednou z mých nejoblíbenějších z filmu“, řekl Statham. „Soustředí se na to, jak moc jsou rozdílní Hobbs a Shaw, a současně se jeden druhému podobají.“ Natáčení začalo v Londýně, Statham a Johnson snadno vklouzli do svých rolí i kamarádství, a před kamerou spustili své jízlivé poznámky, režisér Leitch je pobízel k improvizaci a celé natáčení bylo prodchnuto charismatem obou herců. „V okamžiku, kdy postavíte tyhle dva před kameru a oni do sebe hned šijí, začíná zábava“, řekl Hiram Garcia.

Hattie Shaw
Vanessa Kirby

První setkání s Hattie je, když se se svým týmem snaží získat smrtící patogen, který by dokázal zlikvidovat polovinu lidské populace. Ona a celý tým jsou nečekaně napadeni kyberneticky upraveným Brixtonem Lorrem a když je zřejmé, že ona jako jediná přeživší z celého týmu nedokáže zabránit Lorrovi, aby se patogenu zmocnil, sama se nakazí.

Vanessa Kirby je známá díky svým rolím v televizním seriálu The Crown a filmu Mission: Impossible - Fallout. „Vanessa je neuvěřitelná herečka“, prohlásil David Leitch. „Nepochybuji o tom, že by s patřičným tréninkem dokázala totéž co Hattie. Do svého hraní vnáší svou schopnost být silná a současně zranitelná, klidná i emotivní, a ve všem je věrohodná.“

Vanessa Kirby byla režisérem nadšená: „Líbilo se mi, že trval na tom, aby Hattie byla stejně silná a drsná jako Hobbs a Shaw. Nepotřebuje zachraňovat, je mužům rovnocenným soupeřem. Myslím, že i mladé dívky by měly vědět, že i ženy mohou zachránit svět. Brala jsem to jako své osobní poslání vtisknout Hattie jistou tvrdost.“

Hattiin vztah s bratrem je komplikovaný, odcizili se a poté, co se o Shawovi začalo říkat, že se stal námezdným žoldákem, se od něj Hattie odvrátila. Roky spolu nepromluvili, jejich matka je ve vězení, a když se střetne s bratrem a Hobbsem, situace se zkomplikuje o to víc díky vzájemné přitažlivosti mezi ní a Hobbsem, a Shaw z toho není vůbec nadšený. Hobbs se jí podobá víc, než je ona sama ochotna připustit. „Spoléhají jeden na druhého, protože oba se svým rodinám odcizili a to je spojuje. Je tam jen náznak romantiky, oba jsou osamělí a chápou jeden druhého“, vysvětlila Vanessa Kirby.

Brixton Lorr
Idris Elba

Na pohled jsou Hobbs a Shaw tak nebezpeční bojovníci, že jako tým by měli snadno porazit jakéhokoliv nepřítele. Proto museli filmoví tvůrci vymyslet úplně nový typ protivníka, který by byl hodnotným soupeřem oběma hrdinům: Brixtona Lorra, nezničitelného supervojáka, jednoho z prvních vylepšených prototypů Etheonu, stínové organizace s dokonalou kybergenetickou technologií.

Brixton není jen stroj s umělou inteligencí, je to velmi schopný muž s formálním vojenským výcvikem a znalostmi tajných operací, který dokáže všechno lépe než kdokoliv jiný. A co je horší, není to žádný psychopat nebo nenasytný žoldák, Brixton opravdu věří tomu, co dělá. Nebezpečím je přelidněná planeta a Etheon plánuje zničit polovinu populace pro vyšší dobro.

„Brixton je bez diskuse ten nejdrsnější protivník, se kterým se kdy kterýkoliv z našich hrdinů setkal“, řekl Chris Morgan. „Převyšuje ostatní v každém směru, ale co ho dělá skutečně nebezpečným, je fakt, že opravdu věří cílům, kterým slouží. Nevzdává se, nezajímají ho peníze ani moc. A není způsob, jak ho přesvědčit, že se mýlí.“

Zdálo se takřka nemožné najít herce, který by dokázal vtisknout postavě Lorra inteligenci, drsnou sílu i působivost a současně věrohodně ztvárnit skutečnou hrozbu pro Dwayne Johnsona a Jasona Stathama. „Když padlo jméno Idris Elba, bylo jasno“, řekl David Leitch. „Idris splňuje všechny požadavky. Po fyzické stránce působivý, zvládá akce a navíc vynikající herec. Budí respekt i emoce. Tohle všechno potřebujete pro správného padoucha.“

„Rychle a zběsile mě uchvátilo, nejen proto, že je to jeden z nejúspěšnějších filmů vůbec, ale protože jsem chtěl být součástí něčeho zcela nového“, řekl Elba. „Postava Brixtona je úplně jiná, než jaké jsem dosud hrál. Už jsem hrál pár zlých chlápků, ale tohle byla bezpochyby ta nejkomplikovanější role, jakou jsem kdy měl. Byl to vlastně válečný stroj, který nešlo zastavit.“

Brixton Lorr udeří tvrdě a rychle a je vždy o dva kroky před Hobbsem a Shawem, strategicky i fyzicky. Pociťuje zvrácené potěšení ze střetů s oběma muži, protože ví, že je vždy ve výhodě. „Brixton je vděčný za své vylepšení, za to, čím je“, prohlásil Elba. „Chlubí se lepší verzí sebe samého. Ale pořád je to on sám, jeho osobnost zůstala netknutá. Je to pokřivený člověk, který si prošel mnohým. V jeho pohledu se zrcadlí cosi temného. Když něco chce, nic ho nezastaví.“

obrazek
Queenie Shaw
Helen Mirren

Poprvé měli diváci možnost nahlédnout do Shawova života prostřednictvím jeho matky, kterou ztvárnila Oscarem oceněná Helen Mirren v Rychle a zběsile 8. Ve dvou nezapomenutelných scénách se objevila Helen Mirren coby Queenie jako milující a urputná matka s pronikavě bystrým a nebezpečným uvažováním, mající kontakty s podsvětím. Diváci si ji okamžitě zamilovali. „Reakce na mou roli byly velmi milé“, prozradila Helen Mirren. „Musím přiznat, že jsem se dobře bavila a neváhala jsem se vrátit do dalšího dílu.“

Oslňující Queenie je sice v komfortní vězeňské cele, ale trápí se rozpadem rodinných vztahů a víceméně Deckarda žádá, aby napravil svůj vztah se sestrou. Ani ve vězení ale není bezmocná. „Queenie má moc, ať je kdekoliv“, prohlásila Mirren. „Je jedna z těch lidí, co si dovedou zařídit, aby vše pracovalo pro ně.“

Pro Queenie jsou rodinná pouta více než cokoliv jiného a právě to vštěpovala svým dětem už od útlého věku. Děti pak mohou skončit na opačných stranách zákona, ale rodinné pouto přetrvává. „Shawovi jsou rodina z East Endu, což znamená, že rodina je pro ně velmi, velmi důležitá“, vysvětluje Helen Mirren. „Rodina je tou nejsilnější jednotkou a jejím poutem je loajalita. Je to trochu jako „my Shawovi proti zbytku světa“. Je to často patrné u rodin vzešlých z chudých poměrů nebo u pracující třídy. Loajalita vůči rodině je na prvním místě.“

Úvodní scéna Jasona Stathama a Vanessy Kirby s Helen Mirren poskytla Vanesse příležitost spolupráce se slavnou herečkou. „Práce s Helem byla úžasná, když je na scéně, přímo cítíte její sílu a já si užívala každý natáčecí den s ní“, řekla Kirby. „Je úžasná a tak energická. Natáčela jen pár dnů, ale byla prostě báječná. Laskavá a skvělá. Mám ji moc ráda.“

Madame M
Eiza González

Ženy z filmu Hobbs a Shaw vědí, jak ovládnout své okolí, a v případě záhadné postavy známé pouze jako Madam M, ztvárněnou Eizou González to platí téměř doslova.

Na útěku směrem do Moskvy, s Brixtonem Lorrem v zádech, je Shaw nucen zkontaktovat svou starou známou Madam M, bezcitnou a okouzlující ženu zločinu, která má peníze i kontakty, které Shaw, Hoobs i Hattie potřebují, aby mohli uskutečnit svůj plán. Madam M je bezohledný živel a svou ženskost účinně využívá jako zbraň. Dokonce i Hattie je jí okouzlena a říká, že chce být jako ona.

„Na té roli je fascinující to, že postava Madam M je tak neohrožená“, prohlásila Eiza González s tím, že si užívala každý okamžik natáčení. „Ví, že má moc a přesto využije čehokoliv, aby dosáhla ještě víc. Je tvrdá a nebezpečná a současně i nebezpečně svůdná.“

Profesor Andreiko
Eddie Marsan

Hledání protijedu na smrtící patogen v Hattiině těle je závod s časem a Hobbs, Shaw i Hattie tak musí najít jediného člověka, který je schopen jim pomoci: muže, který nebezpečný virus vytvořil.

Profesor Andreiko, kterého hraje Eddie Marsan je vědec Etheonu, který vytvořil smrtící patogen. Roztrpčený svou rolí spoluviníka možné vraždy milionů lidí biologickou zbraní, kterou vyvinul, a zbavený veškerých iluzí, se ruský vědec pokusí ukrást patogen sám, nikoliv ale kvůli zisku, a nyní se skrývá. „Profesor Andreiko vynalezl látku, kterou převzala organizace a proměnila ji ve armagedonový stroj“, uvedl Marsan. „Jeho úmysly byly dobré a on věřil, že vytvořením té látky pomůže světu, ale nakonec byl organizací vydíraný.“

Když Hobbs a Shaw profesora najdou a profesor zjistí, jako cenu Hattie zaplatila, aby zachránila svět před zkázou, kterou on vytvořil, rozhodne se jí pomoci. „Hattie ve filmu předvedla obrovskou obětavost“, řekl Marsan. „Přiměla Andreika, aby se zamyslel nad sebou samým, což raději z pochopitelných důvodů nečinil, a dokázala v něm najít to dobré. Hattie a Andreiko potřebují jeden druhého, aby přežili.“

Eddie Marsan se objevil ve třech Leitchových filmech: „Myslím, že jsem nejspíš tajnou přísadou jeho úspěchu“, smál se herec. Tentokrát mu ale režisér připravil nelehkou chvilku - ve scéně s Idrisem Elbou, kdy Lorr kráčí k Andreikovi s plamenometem a profesor visí na háku jako kus masa. Natáčení této scény bylo poněkud děsivé, v mnoha směrech. „Když jsem vešel na scénu a uviděl Idrise, napadlo mě: tak takhle vypadá filmová hvězda“, vyprávěl se smíchem Marsan. „Myslím, že právě toho dne, kdy jsem s ním natáčel, ho vyhlásili nejvíc sexy mužem světa. Odpoledne jsem musel zavolat svému psychologovi, aby se trochu sebral.“

obrazek
Jonah Hobbs
Cliff Curtis

Pro Dwayne Johnsona bylo důležité, aby se část jeho vlastního dědictví vložila do Hobbsovy historie. Wrestlingoví fanoušci po celém světě vědí, že se Johnson hrdě hlásí ke svému samojskému wrestlingovému odkazu z matčiny strany. Samojský wrestlingový zápasník Peter Maivia je jeho dědeček a i otec Rocky Johnson je bývalý profesionální wrestler. Je tedy pochopitelné, že Johnson chtěl ve filmu ukázat na Samou a její lid, a složit jí svůj hold.

Ve třetí sekvenci filmu se Hobbs, Shaw i Hattie zoufale snaží najít cokoliv, co by jim pomohlo vytvořit protilátku na Hattiin virus, a Hobbs ví, že pouze pár lidí mu může pomoci - jeho rodina. Problém je, že Luke Hobbs nebyl doma na Samoe řadu let a měl k tomu své důvody. Jeho otec provozoval ilegální obchody a Hobbs ho nemínil krýt. Většina rodiny, které nyní vládne Hobbsův nejstarší bratr Jonah, tedy není zrovna nadšená ze setkání s ním. „Před pětadvaceti lety musel Luke Hobbs učinit nelehké rozhodnutí a nechat svého otce zavřít, protože zatáhl celou rodinu do zločinu“, vysvětloval novozélandský herec Cliff Curtis. „Jonah to považuje za neodpustitelné, a když se Luke vrací po pětadvaceti letech domů, a navíc s velkým problémem, vládne mezi bratry obrovské napětí. A během čtyřiadvaceti hodin musí vyřešit svůj spor, aby mohli společně zachránit svět.“

Během let, kdy Hobbs opustil Samou, Jonah přeměnil rodinný podnik z ilegálního pašeráctví na obchod na mezinárodní úrovni: Hobbs Custom Garage. Je naštvaný a bratrovi nevěří, takže shledání není právě nejpříjemnější. „Zatímco ostatní bratři jsou velcí a silní, Jonah rozumí technologiím a umí řešit problémy“. Pro Curtise, který má maorské předky, to byla možnost vyjádřit složitost i zvláštnost domorodých obyvatel. „Je to zvláštní, když chlap, který vypadá jako Jonah a žije v takové zapadlé pustině, je technologický génius“, prohlásil Curtis. „A taky to hezky kontrastuje s tím, jak je šťastný, když může dát bráchovi pěstí.“

Hobbsova rodina
Oslava samojské kultury

Do ostatních rolí Hobbsovy rodiny dosadili filmoví tvůrci s Davidem Leitchem působivou přehlídku polynéských herců. Profesionální wrestler WWE Joe „Roman Reigns“ Anoa'i hraje Matea, nejmladšího a největšího z Hobbsových bratrů. Anoa'i pochází ze samojského wrestlingového rodu a toto bylo jeho první účinkování ve filmu. Krom toho je bratrancem Dwayne Johnsona a byl velmi potěšen společným natáčením. „Je velmi inspirující a povzbuzující vidět Dwaynea ve svém živlu“, řekl Anoa'i.

Cliff Curtis, který hraje Anoa'iho staršího bratra, byl překvapen jeho hereckým výkonem. „Joe je sice wrestler, ale je to přirozený herec, je zvyklý být před davem lidí“, prohlásil Curtis.

Josh Magua, původně profesionální hráč amerického fotbalu, měl původně být druhým dublérem Dwaynea Johnsona pro scény v Londýně. Pak si ho ale všiml Leitch a výkonná producentka Kelly McCormick, když se dělal casting na bratry Hobbsovy.

John Tui je novozélandský herec, který ztvárnil Kala. „Je neuvěřitelné, jak rychle jsme se Joshem, Johnem a Cliffem spřátelili, jak rychle jsme se dokázali cítit jako skuteční bratři“, prohlásil Anoa'i.

Středobodem rodiny je jejich matka Sefina, kterou hraje havajská herečka Lori Tuisano. Sefina je první, kdo přivítá Hobbse doma s otevřenou náručí a odpustí mu. Připomíná svým synům, že rodina je to jediné, na čem skutečně záleží. Na akční film to je nečekaně emocionální, ale právě na tom tvůrcům, Leitchovi i Chrisi Morganovi záleželo. „David chtěl, aby ve filmu byly emocionálně nabité okamžiky“, řekl Curtis.

Film Hobbs a Shaw bude pro většinu diváků prvním seznámením se samojskou kulturou, a filmaři si proto chtěli být jisti tím, že ji představí správně. „Měli jsme úžasné kulturní poradce, kteří při natáčení dohlíželi na to, aby se vše dělalo co nejvěrohodněji“, řekl Curtis. V jedné zvlášť zajímavé scéně se Hobbsovi bratři připravuji na boj tradičním válečným pokřikem známým jako Siva Tau. „Mám maorské předky a máme podobné tradiční volání, kterému se říká haka“, vysvětlil Curtis. „Je skvělé vidět, že tradice, ve kterých jsem vyrůstal, je možné vidět ve filmu.“

Lokality
obrazek
Když začne být v chladné Británii horko

I když se klíčové scény filmu natáčely na Havaji a v Los Angeles, většina natáčení probíhala ve Velké Británii, v lokalitách od Londýna přes Glasgow až po elektrárnu poblíž Doncasteru v jižním Yorkshire.

Jedno místo uchvátilo jak herce, tak štáb: při nočním natáčení před katedrálou sv. Pavla. Kameraman Jonathan Sela a jeho tým nasvítili historickou budovu, aby vytvořili fascinující pozadí pro přistávající helikoptéru, což byla část sekvence, ve které se Hattie a její tým snažili získat nebezpečný virus.

Filmové produkci trvalo měsíce, než získala od příslušných úřadů města povolení k přistání vojenského vrtulníku před katedrálou. Výsledkem je záběr, ve kterém Hattie uniká Brixtonovi, prchá přes Millenium Bridge a ohlíží se zpět ke katedrále sv. Pavla.

Různorodost Londýna a celého Spojeného království umožnila filmařům využít i několik dalších lokalit. Ať již šlo o krátkou jízdu mimo město nebo let do Glasgow, produkční tým měl k dispozici hromadu možností. Prázdný hangár na soukromém letišti ve Farnborough se díky filmovému architektovi Davidovi Scheunemannovi a jeho týmu stal sídlem Etheonu, West Wycombe House, překrásné panství s rozsáhlými a pečlivě udržovanými zelenými zahradami zase ruským sídlem Madam M.

Výroba kulis
Bunkry Černobylu a samojské útesy
Vytvoření Nového světa

Kromě lokalit v Londýně i mimo něj měl filmový architekt David Scheunemann na starosti i navrhnout a vytvořit například bunkr pod zpustošeným Černobylem, nebo samojské útesy, kde se zřítí Brixtonův Blackhawk.

Shepperton Studios se stalo domovskou základnou pro londýnskou produkci a poskytlo mnoho natáčecích lokalit včetně Hattiina úkrytu nebo losangeleského tetovacího salónu, kde Hobbs získává informace.

Produkce se na několik týdnů přestěhovala z Londýna do Doncasteru, k nedávno z provozu vyřazené elektrárně Eggborough. Obrovský objekt s osmi hyperboloidně tvarovanými chladicími věžemi se měl stát neslavně skončivší černobylskou elektrárnou. Opuštěná místa nefunkční uhelné elektrárny poskytla mnoho možností jak Leitchovi, tak režisérovi druhého štábu Simonu Craneovi.

Sladký domov
Havajský cukrovar: usedlost Hobbsových

Natáčení na Samoe začalo v lednu 2019. Scheunemann musel vytvořit perfektní protiklad Londýna a prohledal každou píď havajských ostrovů, než našel čtyřicetiakrový pozemek se zchátralým cukrovarem v jižní části ostrova Kauai.

První dojem z Hobbsovic usedlosti je omšelá fasáda, přerostlé křoví a neudržované stromy a hřbitov starých zrezivělých aut kolem. Ale při bližším pohledu se ukáže skutečný rodinný podnik, Hobbs Custom Garage, plný specializovaného technického vybavení a strojů a vozový park klasických aut v různých stádiích úprav podle požadavků zákazníků. To se samozřejmě odráží i v práci koordinátora automobilových scén Dennise McCarthyho v tuctech klasických vozů a motocyklů.

Kostýmy
obrazek
Vize nápadité neotřelosti
Nový návrhář, nová perspektiva

Pro kostýmní návrhářku Sarah Evelyn to byla první zkušenost se sérií Rychle a zběsile, přesto dokázala vnést do filmu svěží pohled. Jako ryzí puntičkářka Sarah několikrát sledovala všechny filmy a poté se pustila do návrhů kostýmů.

Luke Hobbs byl od pátého až po osmý díl převážně oblečen v oděvu obvyklém pro agenta DSS, a na čas pak v standardním vězeňském oranžovém overalu. Nyní měl jeho vzhled odrážet nenucenost a praktičnost džínsů a triček; nejnáročnější ovšem bylo přizpůsobit je na Johnsonovu 1,95 cm vysokou a mohutnou postavu.

Deckard Shaw zpočátku nosil převážně černé oblečení, aby podtrhovalo temnou stránku jeho postavy. Sarah pozměnila jeho šatník, který se skládal ze sofistikovaných obleků na míru ze Savile Row.

Pro Brixtona Lorra se původně uvažovalo o speciálním bojovém obleku, ale nakonec se Leitch s Evelyn rozhodli pro na míru šité kožené oblečení, které mělo zesílit dojem neporazitelného zločince.

Příprava akčních scén
Kaskadéři, rvačky a výdrž

Když se herci upisovali Leitchovu filmu, očekávalo se, že absolvují intenzivní fyzickou přípravu pro náročné akční scény. Fyzická výdrž, mrštnost a náročná bojová choreografie je často hodně tvrdým oříškem i pro nejtrénovanější a nejzocelenější sportovce. Filmoví diváci měli z první ruky proměnu Keanu Reevese v Johnu Wickovi nebo Charlize Theron v Atomic Blonde: Bez lítosti. Statham, Johnson i Elba jsou trénovaní sportovci a byli ve skvělé formě, Elba ovládající bojové umění Muay Thai dokonce soutěžil a vyhrál na profesionální úrovni kickboxový zápas v roce 2016.

Na akčních scénách spolupracoval s režisérem Leitchem kameraman Jonathan Sela, supervizor kaskadérů Chris O'Hara a dlouholetý Leitchův kolega a choreograf bojových scén Greg Rementer.

Akce odhalí charakter
Bojuješ tak, jaký sám jsi

Klíčovou úlohou bylo podle Leitche i najít vhodné bojové styly pro Hobbse, Shawa i Hattie, a zejména pro Brixtona, jehož kybernetická síla se zdá být nezničitelnou. „Lidé si neuvědomují, že akce je stejně důležitá jako vyprávění příběhu“, řekl Leitch. „Dobře udělané akční scény divákovi o postavě napoví totéž co dobře připravený dialog.“

Johnsonův Hobbs spoléhá na hrubou sílu, nevybíravý slovník a styl jednání typu „zajatce nebereme“. Stathamův Shaw bojuje s rozmyslem, využívá rychlosti a obratnosti. „Hobbs má obrovskou fyzickou sílu, člověka zvedne a mrskne jím přes půl místnosti“, řekl Leitch, „zatímco Shaw je uvážlivější. Je mnohem rychlejší, mrštnější a použije cokoliv dostupného, aby zvítězil.“ Na Brixtona Lorra se od počátku nahlíželo jako na bojový stroj. „Myslel jsem si, že když ovládám Muay Thai, budu schopen zvládnout choreografii snadno a rychle“, prohlásil Idris Elba. „Ale nebylo to tak snadné. Musel jsem se oprostit od některých svých zvyků a naučit se bojový styl podle Brixtona.“

Hledání Siva Tau
Tajná síla samojského válečného tance

Greg Rementer a jeho tým byli pověřeni, aby připravili bojovou scénu, jakou ještě nikdo neviděl. A tak se pustili do studia samojských a polynéských bojových umění. „Bylo pro mě důležité sednout si s Dwaynem a ponořit se do samojského válečného tance Siva Tau“, prohlásil Rementer.

Siva Tau není jen pouhý obřadní tanec. Je to příslib protivníkovi, že ho v boji pošlete na smrt. Verše [válečného pokřiku] se dají přeložit přibližně takto: „Samoa vám děkuje za obětování vašich životů, protože svlažíte její zem svou krví. Podívejte se mi do očí, protože to bude to poslední, než zemřete.“

Na autentické ztvárnění všech scén souvisejících se samojským kulturním dědictvím dohlížel Kap Te'o-tafiti, neboli „Kap“, rodilý Samoan, který pracuje v polynéském kulturním centru na Havaji.

Auta
Rychlé a fantastické

Koordinátor automobilů Dennis McCarthy, který spolupracoval i na předchozích dílech filmu, měl na starost jedinečný vozový pak. Společně se svým londýnským protějškem Alexem Kingem předvedli svůj vytříbený vkus přehlídkou působivých vozů od Londýna přes Los Angeles až po Havaj. Vozový park čítal off-roady, Range Rovery, motorky, vojenské náklaďáky, pickupy i luxusní auta.

Ve filmu se, kromě jiných, objevil vůz 2018 McLaren 720S, šestitunový MAN 464 Military Cargo Truck, Rock Crawler, který patřil k vozům Etheonu, měl britskou karoserii a výkonný motor Chevrolet LS376/480, a jehož výroba byla jednou z nejnáročnějších, odtahový vůz Peterbilt, Dodge M37 Pickup Truck, nebo motocykl 2019 Triumph Speed Triple, na kterém Brixton Lorr pronásleduje Shawa ulicemi Londýna. Tato scéna se natáčela v Glasgow, v širokých ulicích, kde se mimochodem natáčely i některé scény z Rychle a zběsile 6. Třešinkou na dortu pak bylo podnikání Hobbsovy rodiny, kde se objevily vozy Ford Falcon XB z roku 1976 v australské verzi se řízením na pravé straně, Camaro 1968, nebo Chevy 122S Volvo z roku 1963 a motocykly 2012 Confederate X132 či speciálně upravený Harley Davidson.

Podobné filmy

Všechno, všude, najednou
(Everything Everywhere All at Once) Ženu středního věku nudí její život. Vše se ale změní,...
dnes 22.00
Prima Cool
Z pekla
(From Hell) Pouze legenda přežije. Johnny Depp jako výstřední londýnský inspektor, který d...
dnes 22.05
ČT2
Osamělý mstitel
(A Man Apart) Svět drog je nemilosrdný a krutý. Když Vin Dieselovi sebrali jeho lásku, seb...
dnes 22.40
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 13. 4. 2024 Svátek má Aleš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz