fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 2215 hlasů
film / thriller, akční, krimi, drama, USA, , 99 min., od 12 let
Fast & Furious
Kinopremiéra v ČR a SK 2.4.2009, DVD od 31.8.2009 a Blu-Ray od 18.4.2011 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize st. 12.10. Minimax (hu) 00.00, ne. 2.10. RTL (hr) 22.30Ukázka
03:41Nový model. Původní součástky.
Dominic Torreto se ukrývá v Dominikánské republice. Jeho přítelkyně Letty mezitím v Los Angeles převzala vedoucí postavení v gangu a zapletla se do obchodu s drogami s jihoamerickým překupníkem Bragem. Brago používá k přepravě heroinu přes mexickou hranici vytuněná auta. Když mu přestane být Letty užitečná, pošle zabijáka Fénixe, aby jí odstranil. Dominic se o její smrti dozvídá od své sestry Mii. Brian O´Conner je uvězněn v arizonské věznici. Při potyčce vězňů zachrání život chlapovi, kterému se říka Juvenal, a ten mu na oplátku dá informace o zločinci Jamesi Parkovi. Brian totiž opět pracoval v utajení pro FBI. Na Lettyině pohřbu se Dominic s Brianem potkávají a spojí se spolu proti Bragovi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Dokonalé zatím nejlepší díl ever :-) škoda Michelle Rodriguez. Vzhledem k tomu, že má být v dalších dílech tak doufám, že nějak zázračně vyvázla.. Zakončení dílu bylo předvídatelné ale perfektní
Všechny komentáře k filmu 48+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Rychlá auta, akce, lepé děvy, borci co si to dokážou rozdat v autech i mimo ně…. tahle série o ničem jiném nebyla, není a nikdy nebude.    Před osmi lety jsme se s nimi setkali poprvé, a protože obě další pokračování vedla spíše k úpadku než rozkvětu, rozhodli se producenti o návrat původního týmu. Vzhledem k tomu, že Vin Diesel v posledních letech komerčně uvadal, nebylo asi příliš těžké domluvit jeho návrat a ostatní se přidali tak nějak přirozeně. Paul Walker stejně chyběl jen jednou.    Vše se motá kolem návratu Dominica Torreta (Diesel) a my tak vcelku přirozeně navazujeme na události z prvního zběsilého dílu, druhý a třetí jako by nebyl. Dom se tentokrát vrací vyřídit si své účty, a jak se dá čekat, potká přitom znovu Briana O´Connera (Walker), který se snaží proniknout do drogového kartelu, jenž pašuje drogy přes mexickou hranici. V patách je Torretovi navíc i policie, u které má dostatek vroubků na poměrně dlouhý pobyt za mřížemi.    Dom a Brian se... Celá recenze
moviefan, 8 z 10

Popis filmu Rychlí a zběsilí

Ocitáme se v Dominikánské republice, kde hodlá Torrettova skupina rychle a zběsile ukrást „pár litrů“ benzínu z jedoucího konvoje. Velkolepá akční sekvence jen předjímá tempo, jaké bude Justin Lin po zbytek filmu diktovat. Po ostrém střihu se ocitáme v Los Angeles, kde narazíme na druhého „ztraceného syna“. Brian O´Conner zůstal věrný policejní placce. Právě se snaží rozkrýt drogový kartel, jehož členové pašují drogy do Spojených států přes mexickou hranici nebezpečnými spanilými jízdami podzemními tunely. Mistr volantu O´Conner získá od nadřízených oficiální posvěcení oprášit své řidičské umění a proniknout do tohoto gangu coby jeden z řidičů. Stejný záměr, nicméně mnohem osobnější cíl, který se nesluší prozrazovat, má i Dominic Toretto. A tak se oba sejdou na startu nelegálního závodu, jehož vítězové získají pochybné právo stát se členy gangu a pracovat pro něj jako námezdní jezdci. Znovu tak budou řvát motory, pneumatiky trhat asfalt a proteče i pár litrů krve. Tahle jízda rozhodně není pro čajíčky.


O filmu

obrazek
Nelegální závody v podzemních garážích L.A., praní peněz v Miami a nebezpečné driftování v Tokiu, na tom a především na rychlosti staví už devět let úspěch slavná akční série Rychle a zběsile. V novém, čtvrtém díle se opět potkávají čtyři hlavní postavy a vrací se tam, kde to všechno začalo.

Vin Diesel a Paul Walker se schází v poslední kapitole adrenalinem a benzínem nabité série - Rychlí a zběsilí. Na ulicích L.A. se setkávají s dávnými známými Michelle Rodriguez a Jordanou Brewster, aby si ve vysoce oktanovém, akčním thrilleru režiséra Justina Lina znovu pořádně protáhli svaly a potúrovali exotická auta v zaplněných ulicích velkoměsta a vodách mezinárodního zločinu.

Je to už osm let, co bývalá hvězda pouličního gangu Dominic Toretto přejel mexickou hranici s rozhodnutím vést klidný život uprchlíka. Zalezlý v chatrči na pláži v Dominikánské republice s jediným pojítkem se svojí minulostí - Letty, se pokouší začít nový život. Ví ale, že policajti jsou vždycky jen krok za ním.

Tragická smrt milované osoby ho přivede zpátky do L.A. a při té příležitosti se opět střetne s agentem Brianem O'Connerem. Nuceni postavit se společně utajenému nepříteli - mazanému drogovému králi, který do Ameriky dodává nekvalitní, smrtící drogy, Dom a Brian musí nalézt vzájemnou, ztracenou důvěru, aby byli schopni dealery zlikvidovat a pomstít tak tragédii, kterou postihla jejich malou, de facto společnou rodinu.

Dostat se do drogové sítě znamená získat místo v partě pašeráků, kteří převáží heroin přes mexické hranice v téměř neprostupných tunelech vyhloubených v jeskyních. Jediní, kteří je můžou do kartelu dostat, jsou dva vojáci Campos a Fenix. Dom, jeho sestra Mia a Brian znovu obnoví zpřetrhané pouto, které je drželo dohromady jako rodinu.

obrazek
Všechny cesty vedou domů: Rychlí a zběsilí mají zelenou

V roce 2001 jsme poznali šampióna nelegálních pouličních závodů Dominica Toretta a jeho protivníka, policajta losangeleské policie Briana O'Connera. Během dvou hodin prvního dílu Rychle a zběsile sledujeme tyto dva muže na opačných stranách zákona, jak závodí ve "vyblejskaných" autech, rvou se a nakonec vytvoří nečekávané, záviděníhodné přátelství.

Ačkoliv se na konci prvního dílu jejich cesty rozejdou - Dom tajně zmizí do Mexika a Brian začne pracovat v Miami jako agent FBI - ve druhém díle Rychle a zběsile 2 sledujeme Brianovu kariéru a na konci třetího dílu Rychle a zběsile: Tokijská jízda na chvíli zahlédneme Doma.

Díky všem třem filmům si série vybudovala silnou základnu fanoušků a dosáhla impozantních tržeb. Poslední záběr Doma svištícího přes mexické hranice na konci prvního dílu však zanechal fanoušky volající po dalších dobrodružstvích tohoto antihrdiny. Stejně tak se diváci chtěli dozvědět víc o dvou ženách jeho života - jeho přítelkyni Letty a sestře Mie (která se stala osudovou láskou Briana).

Po osmi letech od okamžiku, kdy diváci poprvé tajili dech nad neuvěřitelnými auty a vzdychali při pohledu na zamilované hlavní postavy, se producent Neal Moritz rozhodl, že je ten pravý čas natočit čtvrté pokračování. Byl čas vrátit se domů.

Chuť natočit další díl ale neznamenala, že se to skutečně podaří. Producent Moritz vysvětluje: "První tři díly byly mimořádně úspěšné. Ale udělat další, ještě lepší, znamenalo dát znovu dohromady dva hlavní představitele." To zabralo téměř deset let plánování a neustálé koordinace. Probíhala jednání nad časovým harmonogramem obou herců a byla potřeba najít příběh, který by byl tak dobrý, aby to oběma stálo za to vrátit se.

Zjednodušeně řečeno, myšlenka, že čtyři hlavní postavy by se mohly vrátit společně na plátno, vznikla díky mimořádnému ohlasu na cameo roličku Vina Diesela na konci třetího pokračování - Tokyjské jízdy, kterou režíroval Justin Lin. Po shlédnutí hrubého střihu Diesel souhlasil, že se na konci třetího dílu mihne. Během pár hodin, které strávil s režisérem Linem na place, mezi nimi vznikl přátelský vztah, jež výrazně napomohl vzniku čtvrtého pokračování.

Diesel, který rád točí pokračování, jež jakoby navazují na původní film, říká, že scénář Rychlých a zběsilých toto kritérium splňoval. Zároveň uposlechl reakci fanoušků, kteří byli z jeho návratu v Tokijské jízdě nadšeni. A kromě toho se těšil na další spolupráci s lidmi, jež s ním byli na začátku jeho hollywoodské kariéry.

Producenti ke spolupráci přizvali scénáristu Chrise Morgana, který v roce 2006 napsal Tokijskou jízdu a o 2 roky později kasovní trhák Wanted. Morgan byl stejně jako producenti nadšen příležitostí obnovit přátelství dvou hlavních hrdinů. Následovalo období intenzivní tvorby scénáře a přesvědčování dalších hlavních herců, aby se pokračování zúčastnili.

"Myslel jsem, že už další díl točit nebudu," vzpomíná Walker na nabídku třetí role coby tajného agenda a automobilového závodníka Briana O'Connera. "Když mi ale o plánu řekli, tak jsem si říkal 'Proč ne?' Bude to zábava a budu s lidma, se kterými mě to baví."

obrazek
Brian a Dom rozdílně řídí auta a stejně tak mají rozdílné povahy a pohled na svět. Stejné rozdíly existují mezi jejich představiteli, a ačkoliv jeden pochází z New Yorku a druhý je pravý Kaliforňan, oba herci spolu vychází velmi dobře, stejně jako jejich filmové postavy.

Hlavním tématem doplňujícím ústřední příběh je napravení polámaného vztahu Doma a Briana, což se následně odrazí na pokaženém vztahu Briana a Domovy sestry Mii.

Mezi Domem a Brianem, kteří se seznámili díky své vášni pro auta, vznikne skrz Miu téměř rodinné pouto. Rodina je to, co Brian celý život hledá, ale není schopen si udržet. A přesto, když se dozví, že Dom se vrací do L.A., je odhodlán čelit jeho i Miinýmu hněvu a i on se vrátí do Města andělů.

Dom, poté, co ho diváci naposledy viděli přejet mexickou hranici, se usadil v Dominikánské republice, kde tajná závodnická kultura vzkvétá v tropickém horku a pulsujícím rytmu reggaetonu (mixu jamajského reggae, taneční hudby a latinského hip-hopu). Po boku Letty našel svůj nový život... je to ale nejistý život hledaného uprchlíka.

Ženy v této akční sérii jsou stejně tvrdohlavé a schopné jako jejich mužské protějšky. Michelle Rodriguez na fanoušky od prvního okamžiku, co se objevila na plátně, působila jako sexy dračice, postava, kterou Diesel nazval "svojí první filmovou láskou".

Michelle Rodriguez se těšila na to, jak se v posledním díle vztah Doma a Letty rozvine. "Laťka je vysoko," říká. "Letty a Dom jsou na útěku. Zákon překračují všude, kde to jde. Jsou něco jako Bonnie a Clyde. Zásadní otázkou je, jestli Dom riskne lásku k Letty a vymění ji za odhodlání uniknout za každou cenu."

Jordana Brewster se na obnovenou spolupráci také těšila. O to víc, že režie se ujal Justin Lin, se kterým dříve pracovala na dramatu Annapolis. Přestože zde ztratila bratra i svoji lásku, zůstala Mia v Los Angeles. Brewster brzy zjistila, že návrat k postavě Miy nebude tak snadný. Očekávala, že její postava bude ve chvíli, kdy se setká s bratrem i bývalým milencem, plná hořkosti. Režisér ale Miu viděl jinak.

Brewster k tomu říká: "Jako herečka vždy tíhnete k dramatičnosti. Potom, co Mia všechno ztratila, jsem chtěla, aby jí ten vztek zůstal. Režisér ale trval na tom, že ženy v jeho filmu jsou silné a odolné, takže Mia se na to musí povznést a jít dál."

obrazek
Rváči a bohyně: Doplňující postavy

Hlavní hvězdy doplňují vedlejší postavy - speciálně s hledáním padouchů, kteří půjdou hlavou proti zdi, si dali filmaři práci. John Ortiz a Laz Alonso přesně zapadli do rolí drogových pašeráků Campose a Fenixe. Na začátku natáčení znal rodilý Newyorčan Ortiz lépe newyorské metro než túrování nejnovějších závodních modelů v mexických tunelech.

Oba herci se dohodli vytvořit pozadí jejich vztahu. Ze scénáře věděli, že Campos je arogantní zástupce velitele v drogové Bradově armádě, zatímco Fenix je namakaná hora svalů, která zabije každého, kdo by mohl ohrozit jeho žoldácké poslání.

Ortiz říká, "Rozhodli jsme se, že budeme kamarádi, kteří spolu vyrůstali. Fenix byl ten, který se o mne staral ve škole. A později na ulicích by zmlátil každého, kdo se do mne navážel."

Fenix se dostane do hry, když Dom zjistí, že má prsty v zabití jeho kamaráda. Fenix je sociopat, který Doma vidí jako svůj hlavní cíl a někoho "koho by rád zabil". Nová v týmu je Gal Gadot, Izraelka, která se poprvé objevila v prvním díle série jako proradná Gisele, spojka Doma a Briana s Bragovým gangem. V cameo roličce se vrací Domův blízký přítel Han, kterého v Tokyjské jízdě hrál Sung Kang.

Do rolí pašeráků, kteří provokují Toretta a O'Connera a připraví půdu pro akční závody na ulicích L.A., byli vybráni pořádně zkažení hoši a ještě horší holky.

Stejně jako v předchozích dílech, i tentokrát filmaři oslovili mladé hip hopové talenty, kteří skvěle zapadají do kultury pouličních závodních gangů. Tentokrát na plátně uvidíme latinskoamerické hvězdy Dona Omara a Tega Calderóna jako Domovy parťáky při benzínových loupežích v Dominikánské republice. Oba dva zároveň hrají Dieselův oblíbený hudební styl reggaeton, několik jejich písní se objeví i na soundtracku k filmu.

Výčet herců uzavírá Brianův šéf v FBI agent Penning, Shea Whigham jako mazaná agentka Stasiaková a agentka Trinhová, která dovede Briana k drogovému králi Camposovi.

obrazek
Auta ve filmu: americké těžké káry nebo jemná krása japonských a evropských vozů

Auto charakterizuje svého majitele a řidiči mají absolutně jasno, co chtějí řídit: silné, americké auto nebo dovezené, elegantní vozidlo. Filmaři divákům ukážou více než 250 "vytuningovaných" aut obou typů. Scénář posunul laťku opět trochu výš, když Domovi a Brianovi dal arsenál aut, která dokážou změnit hranice rychlosti a odolnosti.

Od začátku scénáře bylo jasné, že Domův Dodge Charger z roku 1970, který byl na konci prvního dílu Rychle a zběsile naprosto zničen, bude pro další díl vzkříšen. "Charger není jen nádherné auto," říká scénárista Morgan, "představuje Domovu duši, vypráví jeho příběh."

Kromě Chargera bude Dom řídit své oblíbené mazlíky: Chevrolet SS Chevelle 1970, Buick GNX Grand National 1987 a F-Bomb Camaro 1987. Jestli má Dom rád silná a velká americká auta, Brian obdivuje zahraniční, malé auťáky - Nissan Skyline GTR 1998 a Subaru WRX STi 2009. Letty jezdí v Plymouthu z roku 1970, Fenix ve Fordu Gran Torino 1972, Mia v Acurě 2000 a Gisele v Porsche Cayman z roku 2007.

To, aby auta na plátně vypadala dostatečně impozantně, vydržela to, co natáčení vyžadovalo, a herci věděli, jak v nich jezdit, bylo úkolem koordinátora vozového parku Dennise McCarthyho.

Největší oříšek představoval zmiňovaný Dodge Charger, který byl při natáčení prvního dílu rozbit napadrť. A najít ve Spojených státech další takový, respektive 7 kusů potřebných pro natáčení, nebylo nijak jednoduché.

Stejně jako v předchozích dílech, fanoušci toužili vidět na plátně co nejvíce výjimečných, neokoukaných a neznámých aut. I při natáčení čtvrtého dílu filmaři vyhlásili otevřený casting na auta od majitelů po celé severní Americe. A opět se jim sešly mimořádné kousky - od motorek, přes osobáky, pickupy po minivany. Úroveň vybavení, grafiky a designu je vždycky něco, co filmaře překvapí, pokaždé, když nabídnutá auta vidí.

Debata "muscle vs. import", tzn. silné americké auto nebo zahraniční elegantní vůz, probíhal i mezi hlavními představiteli. Diesel, Rodriguez, Brewster, Ortiz a Alonso dávají přednost klasice. Walker, stejně jako jeho filmová postava, má raději evropská a japonská auta.

obrazek
Z Los Angeles do Mexika: Lokace

Návrat ke kořenům prvního dílu mimo jiné znamenal návrat do velkoměsta, které pomohlo vytvořit prostředí automobilových závodů. Prázdné sklady a dlouhé, rozbité, téměř neosvětlené asfaltky ve východní části L.A. znovu posloužily jako vzrušující lokace automobilových honiček.

Většina z 85 natáčecích dnů proběhla v L.A. a okolí. Stejně důležité byly i další lokace z prvního filmu - Torretův dům a jeho okolí. Po osmi letech se filmaři museli vyrovnat se změnou prostředí. Současní majitelé "Torettova" domu nechali zbourat garáž, kde parkoval milovaný Dodge Charger, takže filmová architektka Ida Random ji musela postavit znovu. Prý bez nejmenšího problému.

Po Los Angeles, Miami a Tokyu se do nového filmu dostalo Mexiku se svým latinskoamerickým rytmem. Byl to Dieselův nápad, drsná krása Dominikánské republiky mu přišla jako ideální místo pro nový život Doma a Letty. Většina se nenatáčela přímo tam, jako náhrada lokací posloužila jižní Kalifornie. Lokace, které nebylo možné duplikovat, byly natočeny během týdne v mexickém městečku Magdalena de Kino.

V úvodní scéně Dom se svými parťáky vykrade benzín z tankeru jedoucího v plné rychlosti po dálnici. Kromě mimořádných akčních záběrů chtěli filmaři upozornit na dlouhodobý problém oblasti, kde nejsou žádné zásoby paliva a země je zcela závislá na dovozu.

Diesel říká: "Dom si reputaci v podsvětí vydobyl uměním krást věci v pohybu. Je to novodobý bandita, něco jako kdysi lupiči v dostavnících. Když ho na začátku vidíme, krade palivo nejen pro sebe, ale pro celé okolí, které je vystaveno nehorázně přemrštěným cenám."

Producenti i režisér věděli, že akční scény jsou pro fanoušky stejně klíčové jako opětovné shledání Doma, Letty, Briana a Miy. Uplynulo osm let, hlavní hrdinové se změnili, ale pouliční závody v L.A. zůstaly stejné. Režisér a jeho tým chtěli vymyslet takové záběry, které uspokojí největší fandy a zvednou nastavenou laťku jak akci, tak vývoji postav.

"Zásadní poznatek, který jsem si odnesl z režírování Tokyjské jízdy, byl jak přenést nebezpečí bezpečně na plátno," říká Lin. "Ta auta nezničí nic, když se dají do pohybu - smyky, převracení na střechu a zase zpátky... Všichni jsme to chtěli zachytit novým, mimořádným způsobem." Použili k tomu kameru umístěnou v několika autech, takže diváci budou mít možnost zažít nezapomenutelnou jízdu přímo ze závodících aut.

Podobné filmy

Paul a škola života
(L'école buissonniere) Malého sirotka Paula, který vyrůstá v pařížském sirotčinci, si k so...
dnes 14.00
Nova Cinema
Charlieho andílci: Na plný pecky
(Charlie's Angels: Full Throttle) Natalie, Dylan a Alex jsou znovu v akci! Tentokrát jsou ...
dnes 16.25
Nova Cinema
Rambo: Do pekla a zpět
(Rambo IV) Sylvester Stallone alias John Rambo žije v Thajsku, v ústraní od všeho, co si p...
dnes 22.00
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 29. 9. 2022 Svátek má Michal
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz