fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

54% 771 hlasů
film / dobrodružný, komedie, drama, Jížní Afrika/USA, , 102 min.
Racing Stripes
Kinopremiéra v ČR 12.5.2005, DVD od 3.10.2005 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:18Podobně jako prasátko Babe, které se chtělo stát pasteveckým psem, má sen i Proužek, mládě zebry omylem opuštěné v bouři potulným cirkusem. Proužek má sen vyhrát dostihy. A to ne ledajaké, ale rovnou nejslavnější dostihový závod světa: Kentucky Derby Open. Pruháček je zachráněn panem Walschem, trenérem koní a majitelem malé farmy. Na farmě se brzy seznámí i s ostatními zvířátky: poníkem Tuckerem, moudrou kozou Franny, potrhlým kohoutem Reggiem a dalšími. Také se spřátelí s Channing, dcerou pana Walsche, která má stejný tajný sen jako on. Oba dva, s pomocí svých zvířecích přátel, pak musí bojovat s předsudky a posměchem ostatních, aby naplnili svůj velký sen: vyhrát prestižní závod a porazit všechny ty ušlechtilé čistokrevné koně a namyšlené žokeje.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Naposledy jsem to viděla jako malá a strašně mě to bavilo. Zebru jsem milovala, a i ostatní zvířata. Příběh byl super, vždycky jsem hrozně fandila Stripesovi proti tomu koni. Myslím, že kdybych se na to podívala teď, bavilo by mě to pořád a nenudila bych se, ani by mi to nepřišlo trapný. Prostě super rodinný film, který se bude snad líbit i větším. Ještě k tomu zebra v hlavní roli, prostě dobrý film.
Všechny komentáře k filmu 25+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Rychlý Stripes

obrazek
Uprostřed zuřící bouře ztratí jeden z vozů cirkusu jeden velmi vzácný přívěs _ je v něm mládě zebry. Neohrabané nohaté hříbě zachrání Nolan Walsh, majitel ranče s koňmi, a daruje ho své dceři Channing. Walsh byl kdysi špičkový trenér koní, teď se ale s dcerou usadil na malé farmě v Kentucky.

Mládě zebry, Stripes, jak mu říká Channing, je pak uvedeno do společnosti ostatních nezbedných obyvatel stodoly, jimž vévodí povedený shetlandský poník Tucker a stará moudrá koza Franny (dabuje Veronika Žilková), která drží stádo na uzdě. Ke zvířecí skupince se přidá i velkoměstský bláznivý pelikán Husa (dabuje Patrik Hezucký), který se schovává v roští, dokud se v Jersey neochladí. Kohout s ptačím mozkem Reggie (dabuje Josef Carda) udržuje všechny v pozoru svým hysterickým ranním kokrháním.
obrazek
Walshovic farma sousedí se závodištěm Turfway, kde si čistokrevní koňští šampióni snaží vysloužit to nejlepší ocenění: prestižní Kentuckou korunu. Od první chvíle Stripse závodiště fascinuje. Ví, že kdyby mohl a dostal příležitost, všem těm koním, co tam závodí, by snadno ukázal záda. Neví ale, že ... není kůň. Avšak s houževnatostí jemu vlastní pilně trénuje na ten velký den, až si bude moci zazávodit. Pomáhá mu poník Tucker, který už dřív vytrénoval pěknou řádku závodních koní.

Channing má podobný sen, jako Stripes (dabuje Zdeněk Podhůrský). Chtěla by se stát žokejem, ale otec o ní má strach a nechce jí takový nebezpečný sport dovolit. Nemůže si ale nevšimnout, jak moc by si Channing přála závodit a jak tvrdohlavě si za tím stojí. Nakonec se tatínek nechá přemluvit, aby se vrátil k trénování a pomohl jí a Stripesovi dostat se do soutěže o Kentuckou korunu.
obrazek
Sousednímu statku vládne nesmlouvavá královna Kentuckého závodiště, nesmírně bohatá a zlá Clara Dalrymple. Stripes nevzdává boj s pravidly tréninku, která určují čistokrevní koně v čele se surovcem Sirem Trenton´s Pride. Ten Stripesovi neustále opakuje, že není dostatečně urozený a vůbec nevypadá ... normálně. Ale na statku jsou i příjemnější obyvatelé. Především krásná kobylka Sandy, která Stripese obdivuje a má ráda, což přivádí jeho nepřátele k šílenství.

Stripes si najde přátele i kolem závodiště. Hlavně bláznivé ovády Zuka (dabuje Michal Suchánek) a Bzuka (dabuje Richard Genzer) kteří víc než tanec a zpívání mají rádi už jen párky s hořčicí a koňská hovínka.

A tak se Stripes pustí do světa elitních atletů, nesmlouvavého soutěžení a riskování. Jestli se chce stát jedním z vítězů pověstného závodu o Kentuckou korunu, musí dokázat, že je dost rychlý a odvážný na to, aby závodil s velkými koňmi . Někteří jsou šampioni od narození, jiní se to musí naučit!


O filmu

obrazek
Stripsův trénink
Od začátku si všichni mysleli, že vycvičit zebru - a navíc pro hlavní roli - je nemožné: Ano, zebra v hlavní roli je nová myšlenka, zatím zebry hrály jen v krátkých reklamách. Ale všichni, lidé i zvířata, se tolik snažili, aby se to podařilo. Ze všeho nejvíc se snažil cvičitel zebry Steve Martin.

Typický povahový rys zebry je její reakce "boj nebo útěk". Kdykoli ji v přírodě pronásleduje predátor, zachrání ji její instinkt. Na dostizích ale zebra obyčejně nezávodí. Tým cvičitelů proto musel pracovat především s navyklým chováním zebry.
"Zebry žijí v divočině," říká Martin, "Nebyly domestikovány jako kůň. Kůň byl ochočen už před tisíci lety, přesto si teprve zvyká na nás a my na něj. Hodně jsme je venčili, hodně jsme si je hýčkali, takže si na nás hodně zvykli a zvykli si na naše doteky a na naši přítomnost."
Dvě zebry, Columbia a Zoe, hráli Stripse jako mládě. Tvorečkové se museli naučit pronásledovat kohouta, strkat hlavu do kurníku a děsit jeho obyvatele, nebo závodit s pošťákovým autem.

Během natáčení byl celou dobu k ruce Martin a opatrovník zvířat, Andrew Berry. Maximální doba, kdy se zebry na určitou činnost soustředily byla 10 až 15 minut. Jako většinu zvířat je ale motivovaly odměny. Martin vybral osm "nevychovaných" zeber, které budou hrát Stripse-teenagera. Zebry jsou proto, aby v divočině přežily, od přírody agresivní. Tři měsíce trvalo, než se naučily v klidu pracovat s ostatními zvířaty kolem sebe.
obrazek
Zena byla zebra, která si na povel lehla, a naučila se tahat pluh - což je pro zebru ta nejméně běžná činnost. Daisy a Sammy byly zebry, na kterých se jezdilo. Sammy byl ze všech nejklidnější, tím pádem i nejbezpečnější pro práci s lidmi a zvířaty. Přesto se ale Panettierová musela mít neustále na pozoru, kdyby ji něco vyplašilo. "Jsou menší než koně a jinak chodí," říká Martin, "Zebra je stavěná spíš na rychlý úprk, aby se pronásledovateli rychle ztratila, a pak zas přechází v chůzi. Aby jim nevadilo, že na nich jede člověk, musela podél běžet jiná zebra nebo kůň, kterého měly zebry v oblibě. Zebra dokáže běžet rychlostí 28 mil za hodinu, což je docela dost, dokáže impulsivně utéct, ale nedovede závodit se závodním koněm, který běží rychlostí až 37 mil za hodinu!"

Jedna z nejobtížnějších scén byl Závod za svitu luny, tajný závod, kdy se koně scházejí za tmy a předvádí se - bez lidí a pravidel. "Ta scéna je komplikovaná," říká cvičitel koní Heath Harris, "Vezměte si 40 koní a pracujte s nimi najednou. Vyrovnejte si je do řady a pak k nim nechte přijít zebru, donuťte ji, aby je ignorovala, zastavila se a našla si mezi nimi místo. Tohle se nám podařilo téměř bez počítačového triku. Skoro všechno je skutečné."

Produkce se maximálně snažila, aby se se zebrami dobře zacházelo. Pracovníci společnosti pro ochranu zvířat byl při natáčení každý den od rána až do večera. Kontrolovali zebrám teplotu, odčervovali je, dávali jim vitamínové injekce a zajistili luxusní spaní ve vyhřívaných stájích.

obrazek
Výcvik koní
Celkem 90 koní bylo trénováno pro Rychlého Stripse. To je docela velké číslo, a to mezi ně nepočítáme zebry. Hodně pomáhá, když máte k dispozici předního trenéra, Heatha Harrise. Harris režíroval závodní pasáže a pracoval se cvičenými (cvičení koně reagují na váš hlas nebo gesto, nepotřebují otěže ani sedlo) i běžnými koňmi - včetně Stripesovy milované Sandy. Největší práce byla naučit závodní koně, kteří jsou zvyklí běhat jednou rychlostí, zpomalit, aby mohl Proužek závod vyhrát.

Závodní koně byli podráždění, když přišli do styku s jejich divokými pruhovanými příbuznými, a museli si na ně zvykat. V mnoha scénách se museli koně setkávat i s ostatními obyvateli farmy. Museli udržet pohled na jednom místě, aby to vypadalo, že s někým mluví. Pohoda zvířat a bezpečí žokejů byly neustále na prvním místě.

O natáčení

obrazek
Natáčení Rychlého Stripese trvalo dva roky, včetně 14 dní natáčení v Jižní Africe. Jeden z těžkých úkolů pro štáb bylo najít vhodné exteriéry. Museli totiž najít místo, které by se podobalo Kentucky ale kde by bylo i hodně zeber, potřebných k natáčení. Jižní Afrika bylo jedno z mála míst, které tomuto požadavku vyhovovalo. Skvělé místo se nakonec našlo v kopcovité krajině provincie KwaZulu-Natal.

Walshova farma se natáčela na šestisetakrovém pozemku farmy Riverholme, bývalém hřebčíně. Farma vypadala jako typická americká farma, v tomto případě musela být trochu zchátralá, protože se o ni Nolan přestal po smrti své ženy starat. Wolf Kroeger (výprava) se svým týmem farmu dostavěl a malbou se pokusil vytvořit zanedbaný vzhled domu, přičemž původní zanedbanost na zdech ponechal. Poté, aby vytvořili dokonalou iluzi zanedbanosti, museli zapracovat ještě na pozemku. Rovněž bylo potřeba vztyčit 1,86 míle oplocení , zasít trávník a zasázet stromy. Ovšem když produkční tým na místo v zimě dorazil, země byla promrzlá a pokrytá sněhem. Tým musel přivézt 50 nákladních vozů dřeva, cihel, písku a cementu a vyrobil šindele ze sekvojového dřeva.
obrazek
Velký dostih ve smyšleném Turfway Parku se ve skutečnosti odehrál na trati Scottsville v Pietermaritzburgu, nedaleko Durbanu. Štáb nemohl v Jižní Africe najít trať, která by se podobala Kentucky, a tak bylo potřeba závodiště postavit na zelené louce. Postavit tribunu, která by udržela 1000 diváků nebyl jednoduchý úkol. Hotovou tribunu ozdobili vlajkami a transparenty. Tým konstruktérů se snažil vše stavět v co nejjednodušším provedení, aby vynikly především Stripesovy úspěchy a výkony ostatních zvířecích herců. Když sem Stripes poprvé přijde, jediné, co vidí je velká stará stodola se spoustou číhajících stínů. Při bližším pohledu zjistí, jsou to sedla, postroje a staré zemědělské nástroje, na které už dávno padl prach. Štáb nástroje sháněl po celé Jižní Africe - u zemědělců, na bazarech a aukcích.
Zato ze stájí Clary Dalrymplové je znát přebytek a bohatství - plno krásných dřevěných přepážek a dokonce i lustry ukazují jak jsou u ní koně hýčkáni.

O obsazení

obrazek
Nemohli jsme si vybrat lepší herce. V mnoha ohledech to pro ně nebyl vůbec lehký film," říká režisér Frederick Du Chau.
Bruce Greenwood hraje Nolana Walshe, bývalého trenéra dostihových koní, který se kariéry trenéra vzdal po tragické nehodě, při které na závodě zemřela jeho žena. V následujících letech se usadí jako farmář a soustředí se na výchovu své dcery Channing. Vždycky si byli blízcí, ale, jak už to s dospívajícími dětmi chodí, začne si Channing vydobývat nezávislost. V jejím případě to znamená - přes Nolanův zákaz - touha závodit. Chce být žokejkou, jako její matka, otec jí to ale zakazuje.

"Tady jde o vítězství ducha," říká Greenwood. "Je to ale také příběh holčičky, která miluje své zvíře a stará se o něj až do chvíle, kdy je dospělé. Zjistí, že mají podobné osudy. Proto je to dokonalý rodinný film. Nikdy jsem neviděl nic tak povznášejícího, vtipného, s takovou dávkou nadšení."
"Mít ve filmu herce Greenwoodova kalibru je požehnání," říká Du Chau, "Protože kdyby lidé nemohli uvěřit našim lidským hercům, jak by pak uvěřili mluvícím zvířatům?"

Greenwood na scénu přicházel brzy a přivykal práci se zvířaty. "První, co musíte udělat, je dovolit jim, aby si na vás zvykli. K tomu pomáhá něco na zub." Nikdy předtím se zvířaty nepracoval.
obrazek
Při obsazování Nolanovy dcery Channing hledali tvůrci filmu mladou herečku, které nejenže má herecký talent, ale je i sportovně nadaná. Všechno to našli u Hayden Panettierové.
Panettierová umí výborně jezdit na koni, a představovala si, že jezdit na zebře bude to samé, až na to, že bude kůň pruhovaný: "Když jsem pak přišla na scénu, rychle mi došlo, že to tak není! Kůň a zebra mají úplně jinou povahu," vysvětluje herečka, "Sammy - zebra, na které jsem jezdila, nikam nešla bez svého kamaráda muly, takže jsme všude jezdili ve třech."
Channing ve volném čase pracuje ve stájích Clary Dalrymplové, chladnokrevné ženy, která vládne Kentuckému závodišti. Nolan kdysi pro Claru trénoval koně a Clara ho chce zpátky - ví o něm, že je nejlepší a Clara vždycky chce jen to nejlepší. Nolan má ale ke koním jiný vztah, než Clara. Clara je bere jako způsob, jak si dobře vydělat, ne jako živé bytosti.

"Pro Claru jsou koně peníze," říká Malicková, která sama vlastní koňskou farmu v horách u Los Angeles, "Dostihy jsou byznys, a lidé do stájí investují miliony. Clara si to dobře uvědomuje. Jenže je to také příběh, ve kterém dobro vítězí nad zlem." M. Emmet Walsh si zahrál roli Woodzieho, který se potlouká kolem závodišť už léta, sází, a hledá svého šampiona. Když pak zahlédne uhánět Channing se Stripesem, je mu jasné, že ho právě našel. Woodzie je první člověk, který Channing dodá odvahu a přesvědčí ji, že to se Stripsem ještě můžou někam dotáhnout.

"Atmosféra, kterou herci společně vytvořili, je dokonalá," pochvaluje si film Kosove, "Lidští herci mají srdce, a dobře poznáte, jací jsou, protože zvířata si na nic nehrají. Myslím, že se nám podařilo pěkně propojit lidský a zvířecí svět."

O hercích

Hayden Panettierová
Zahrála si už v mnoha celovečerních i televizních filmech a reklamách. Byla nominována na ocenění Hollywood Reporter v kategorii nejlepší herečka v seriálu. Rovněž proslula svou prací v dabingu, ve filmech Život brouka nebo Dinosaurus.

M. Emmet Walsh
Hrál v 97 celovečerních filmech a ve více než 150 televizních snímcích. Například Malý velký muž, ... Za svou roli ve filmu Blood Simple získal svou první Feature Project/Spirit Award v kategorii nejlepší herec.

O tvůrci

Frederick Du Chau
Od roku 1984 do roku 1988 studoval filmovou vědu na Akademii umění v rodné Belgii. Sjezdil svět jako asistent kameramana pro několik evropských zpravodajských agentur. Po promoci pracoval jako animátor a režisér televizních filmů a reklam.
V roce 1989 byl jeho krátký film The Mystery of the Lamb vybrán na festivalu animovaného filmu v Los Angeles a to Du Chaua přivedlo do Spojených států. Ve Baerově studiu animovaného filmu v L.A. nadále pracoval jako animátor především pro animované reklamní spoty, kde často kombinoval hraný film s animací. Takový kombinovaný film režíroval společně s Hoytem Yeatmanem (Sony Wonder).
Později ilustroval storyboardy pro legendu animovaného filmu Chucka Jonese a režíroval svůj první celovečerní animovaný film Kouzelný meč pro společnost Warner Bros. Tento film byl oceněn cenou Vision Award za nejlepší film roku 1999. V roce 2000 Du Chau a Kirk DeMicco napsali scénář pro částečně animovanou komedii o psovi, který praktikuje kung-fu Hong-Kong Phooey.

Podobné filmy

Zloba - Královna černé magie
(Maleficent) Královna Zloba, hnaná touhou po pomstě a urputnou snahou udržet si trůn, uvrh...
dnes 08.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Enid
Enid Blytonová začala svým bratrům vyprávět příběhy, které se staly únikem z bezútěšných v...
dnes 10.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Neobyčejný život Timothyho Greena
(The Odd Life of Timothy Green) Manželé Cindy a Jim zjistí, že nemohou mít děti a v ten ok...
dnes 12.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 24. 2. 2020 Svátek má Matěj
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz