fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

80% 613 hlasů
film / komedie, Česká republika/Slovensko, , 103 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 2.7.2020 v SK 3.9.2020, DVD od 1.12.2003 Bonton, Blu-Ray od 3.12.2014 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2000, Český Lev, Herec ve vedlejší roli, Jiří Macháček


Ukázka
00:57Běžte se zasmát sami sobě.
Sedm mladých lidí ve věku od 23 do 33 let se na konci devadesátých let ve velkém městě pokouší praktikovat cosi, čemu se dříve říkalo milostný vztah. A tak na sebe milostně narážejí a nechávají se unášet napříč různě dlouhodobějšími, či krátkodobějšími vztahy, které je dovedou zpět do samoty.

Zárukou toho, že filmu jde o víc než o pouhý záznam příběhu lidí tápajících v milostných vodách, jsou jména jeho autorů - scénáristy Petra Zelenky (Mňága - Happy End, Knoflíkáři) a režiséra Davida Ondříčka (Šeptej).
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Já nevím, ale mě se to prostě nelíbilo, ale pozor, po příběhové stránce po technické stránce to byl skvěle odvedený film aji se skvělými hereckými výkony, ale mě to nechytlo. ( 5.6.16/MAC )
Všechny komentáře k filmu 76+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Samotáři

<>Obrázek nenalezen<> Petr s Hankou se milují. Zdá se, že upřímně. Než ale stačí vychladnout jejich prostěradlo po posledním orgasmu, už směřují na rande s Někým novým. Ne snad že by přímo někoho cíleně hledali, ale v rámci zdánlivě nevinné teorie "Co kdyby to byl ten pravý/pravá", se nebojí experimentovat. O to větší je jejich překvapení, když se na tajnosnubné schůzce domluvené přes kamaráda Roberta sejdou zase jenom sami se sebou! Pochybnosti? Nejistota? Rozchod! Robert je parazit, který nebere nic vážně a od života hodlá jenom plnými hrstmi brát. S pravou rukou, která se mu změnila ve videokameru, a s blaženě nepřítomným úsměvem správného voyeura si užívá rozchody a hádky druhých, přičemž sám z hlubin lásky těží jenom legraci a šukání, případně šukání a legraci.

Jakub je v pohodě. Fakt v pohodě. Marjánka mu zaobluje všechny ostré hrany a posiluje dlouhodobou paměť. Bohužel na úkor paměti krátkodobé, takže občas zapomíná docela zásadní skutečnosti svého života, které by se hodilo neopomíjet. <>Obrázek nenalezen<> Manželství Ondřeje a Lenky je skutečně vzorové. On špičkový neurochirurg, ona kosmetičkou, kadeřnicí a módními salony dokonale opečovanou pracovnicí cestovní kanceláře. Doma dva copatí andílci, no, radost pohledět. Jen kdyby Ondřej tak často netrpěl svou instalatérskou obsesí a pyromanskou vášní!

Makedonská barmanka Vesna si nejméně desetkrát za den namáčí vlasy ve vodě a s oblibou o sobě tvrdí, že do Čech přijela především kvůli tomu, že sem nejčastěji létají mimozemšťané. "Nepřistávají, protože je tu špatné podloží, ale létají," dodává mnohoznačně.

Je jich sedm. Sedm mladých lidí, z nichž každý něco chce, neví sice přesně co, ale o to usilovněji a rychleji se toho snaží dosáhnout. Jsou jako molekuly v beztížném stavu, které plují prostorem, tu se dotknou molekuly jiné, nevědomky ji poraní a za chvíli se už nechají dobrovolně unášet proudem nevyzpytatelnosti zase někam úplně jinam. Je jich sedm a netuší, že nikdy nemohou žít všichni v páru, že už z principu musí vždycky někdo zůstat sám. <>Obrázek nenalezen<> Scénář Petra Zelenky má několik úžasných parametrů. Je nabit vtipem, přesným pozorováním, sžíravou ironií, příjemným nadhledem i sympatickými náznaky hlubších poznání. Navíc je opravdu současný. Teprve při pohledu na Samotáře jasně poznáte, že většina ostatních "současných" filmů je jen nevydařenou karikaturou dneška. Dvojnásobný držitel Českého lva tu opět potvrzuje, že dovede vyhmátnout atraktivní a nosné téma, výborně rozestavět postavy a ještě lépe rozehrát situace. V Samotářích najdete celou přehršli mimořádně vydařených hlášek, které mají všechny předpoklady zlidovět a stát se kultovní záležitostí. Bohužel, Zelenkovi se pořád nedaří udržet mimořádně vysoko nastavenou laťkou až do konce. S blížícím se závěrem už přestává být vynikající, ale zůstává "pouze" výborným. Odhlédneme-li od některých drobností (například hodně čitelný a tudíž nepřekvapující vývoj vztahu Roberta a jeho matky) pak Samotářům schází především silná katarze, přesah, který by vám ulpěl v duši déle než oněch sto minut filmu, který by vás nutil víc o sobě přemýšlet a ne se jenom sobě smát. Tvorba Petra Zelenky (Mňága - Happy end, Knoflíkáři) tak stále zůstává "jen" prvotřídním šampaňským: Výborně chutná, ale rychle vyprchá!

Režisér David Ondříček (Šeptej) vybavil Samotáře velmi příjemnou lehkostí. Neotřelým způsobem prodává zajímavé pražské exteriéry, udržuje vědomí velkoměsta, ve kterém nežije jen sedm zbabělých, ale stovky a tisíce jim podobných. Navíc měl velmi šťastnou ruku při výběru herců - všichni do jednoho jsou typově velmi přesní, od introvertní Vesny přes rozkošně zhuleného Jakuba až po hystericky vypjatou Hančinu maminku. Přesto nad všemi rozdílem třídy ční Ivan Trojan v roli psychicky nemocného neurochirurga. Velmi přesně vystihl proměnu špičkového odborníka v nejposlednějšího zoufalce na světě. Je dojemně komický i naléhavě upřímný, neodolatelný.

<>Obrázek nenalezen<> Určitě běžte na Samotáře do kina, ti zkušenější z vás se zasmějí jako už dlouho ne, ti mladší zase s odzbrojující upřímností poznají, do čeho se s takovou vervou a nedočkavostí vlastně ženou. A až budete ochutnávat svůj první "body shot", vzpomeňte si, že "muži a ženy jsou dva různý živočišný druhy."

P.S: Předtím se ale nezapomeňte pořádně rozhlédnout, protože ti Japonci jsou dneska opravdu všude. :-))

Text: Jaroslav SedláčekO natáčení

O scénáři
Petr Zelenka o vzniku scénáře říká, že: "Prvním zárodkem budoucích Samotářů byla (v roce 1995) snaha zmapovat dokumentárním způsobem, na digitální kameru život mých nejbližších kamarádů a rodičů v době blížících se třicátých narozenin. Jakési účtování s okolím. V roce 1996 jsme s Olgou Dabrowskou sepsali první verzi scénáře. V době, kdy kolem nás byla řada "samotářů" jsme se pokusili prozkoumat jiné formy párového soužití než je manželství, chtěli jsme ukázat samotu nejen jako handicap, ale i stav, který by mohl člověk využít k určitému přemýšlení o životě."

Už na základě první verze scénáře získal Petr Zelenka stipendium Literárního fondu. Na dalších verzích scénáře spolupracoval i David Ondříček. Od psychologické sondáže do mezilidských vztahů se příběh filmu posunul do komediální roviny plné drobných absurdně tragických momentů, jichž je život plný. Finální verze byla hotova před začátkem natáčení v září 1999.

Přípravy
Producentem filmu je společnost Lucky Man Films, kterou založil David Ondříček v červnu roku 1999, aby měl možnost Samotáře realizovat plně podle svých představ. Jak vznikl název společnosti? "Mám rád filmy směru Free cinema a režiséra Lindsay Andresona. Ten natočil v roce 1971 film "Oh, Lucky Man", jehož kameramanem byl můj otec," vysvětluje David Ondříček. Po dokončení Samotářů se bude společnost i nadále věnovat filmové tvorbě.

Pro náš záměr jsme získali Českou televizi (TS Ivy Procházkové), která se stala jedním z koproducentů filmu Samotáři.

Společnost CinemArt se rozhodla vstoupit do filmu nejen jako distributor, ale významně se podílí také na koprodukci Samotářů. Společnost se kromě distribuce řady kvalitních zahraničních filmů do našich kin podílela rovněž na distribuci některých úspěšných českých filmů.

Casting Samotářů byl poměrně dlouhý a náročný. David Ondříček hledal herce, kteří by maximálně odpovídali jeho představám, už několik měsíců před samotným castingem v různých divadlech, filmech i nejrůznějších televizních pořadech. Casting pak trval téměř čtyři měsíce, než se mu podařilo najít pro každou roli nejvhodnějšího představitele. To, že vybraní herci většinou ještě neměli velké zkušenosti s filmem, se ve finále projevilo jako přednost, jejich přístup ke ztvárnění postavy vycházel z vnitřního hledání a byl prost veškerých filmových manýr.

Roli Vesny nabídl Labině Mitevské Petr Zelenka, když se potkali na filmovém festivalu v Cottbusu, kde byla Labina Mitevska v porotě a Petr Zelenka v soutěži s Knoflíkáři. Protože se jí líbil scénář a znala jeho předchozí filmy, přijela do Prahy na setkání s režisérem. O natáčení
Natáčení filmu probíhalo 61 natáčecích dnů, od 25. září do 12. prosince 1999. Poměrně značná délka natáčení byla dána jednak záměrem natočit Samotáře pouze v reálu na nezvykle velkém počtu lokací, ale i snahou, aby každý záběr přesně odpovídal představám tvůrců. Samotáři se točili v místech, která co nejvíce přibližují život v současné Praze. Jedná se v podstatě o místa turisticky i filmařsky opomíjená, silná svým "genius loci". Mezi lokace filmu patřily např. bývalá tovární hala v Karlíně, okolí Hlavního nádraží, Jiráskův most, náměstí Míru, Městská knihovna, domy v Holešovicích u Výstaviště, dům na Spořilově, Letná a Letenské sady ("u Stalina"), Rock Café, La Casa Blue či krematorium ve Strašnicích.

Postprodukce
V lednu a v únoru se David Ondříček a Michal Lánský věnovali střihu Samotářů v elektronické střižně Mouse & Cut. Zvukovou postprodukci mělo na starost studio Cinemasound, jediné studio ve střední Evropě s licencí Lucasfilm THX. Film se míchal ve formátu Dolby Digital.

Soundtrack
V rámci dubnové premiéry vyjde CD s hudbou k filmu. Producentem je Jan P. Muchow, uznávaný hudebník na evropské scéně. Ve filmu se objeví jeho vlastní skladby a výběr skladeb českých i zahraničních skupin (např. Ohm Square, Extasy of Saint Theresa a dalších).

Comics
Zároveň nakladatelství Crew vydá knihu, ve které čtenáři najdou příběh filmu ve formě comicsu vzniklého na základě storryboardu.

Distribuce
Film bude zhotoven v osmnácti kopiích a uveden v distribuční premiéře v Praze a dalších šestnácti městech celé České republiky. Sedmnáctá kopie bude opatřena anglickými titulky. Je určena pro festivalová uvedení a mimo jiné bude promítána také v kině Evald.

O tvůrcích

David Ondříček
obrazek V letech 1987-1992 studoval na Filmové fakultě Akademie múzických umění, na katedře dokumentární tvorby. Po několika dokumentech a televizních pořadech natáčí první celovečerní hraný film. Nízkorozpočtové "Šeptej" se stává překvapením nejen pro něj samotného. Druhá největší návštěvnost za rok 1996 mezi českými filmy. Vzápětí se účastní na přibližně třech desítkách zahraničních festivalů a získává, mimo jiné, nominaci na Tiger Award 1997 - Rotterdam (15 nejlepších začínajících světových tvůrců) a zvláštní cenu poroty Valencia Cinema Jove, cenu na festivalu v Cottbusu či cenu diváků na Těrlickém filmovém létě.

Petr Zelenka
obrazek Petr Zelenka studoval v letech 1986 - 1991 katedru dramaturgie a scénáristiky FAMU. V roce 1996 natáčí svůj režijní debut "Mňága - Happy End". O rok později podle vlastního scénáře režíruje jeden z nejúspěšnějších českých filmů posledních let, "Knoflíkáře". Na domácí scéně získal mnoho cen, včetně čtyř Českých lvů. V zahraničí potom devět cen, ze kterých jmenujme Tiger Award v Rotterdamu, Golden Rose Camuna v italském Bergamu či Silver Alexander v řecké Soluni. Pro německou produkci Regina Ziegler Filmproduction připravuje v současné době autorský film "Powers".

O hercích

Labina MItewska
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Vesny
"Makedonka. Tvrdí, že do Čech přijela proto, že zde nejčastěji přistávají mimozemšťané, kteří jí mají poradit, jak žít. Ale její skutečný důvod je jiný. Dvacetkrát denně si myje hlavu a statečně bojuje s českým jazykem, který ji nakonec zradí, stejně jako někteří Češi..." Makedonská herečka Labina Mitevska, která se poté, co si zahrála v oscarovém snímku "Před deštěm" (Before The Rain) režiséra Milcho Manchevskeho, objevila ve dvou filmech režiséra Michaela Winterbottoma s názvy "Chci tě" (I Want You) a "Vítejte v Sarajevu" (Welcome to Sarajevo). Na základě úspěchu filmu "Před deštěm" obdržela stipendium na European Film College v Dánsku. V současné době studuje na Univerzitě v Arizoně obor Dějiny umění.

Jitka Schneiderová
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Hanky
"Hanka je tvrdohlavá, lehce hysterická po své matce, kterou opovrhuje pro její hysterii. Na začátku příběhu se rozchází po tříletém soužití s Petrem, částečně proto, že jí nedokázal poskytnout dostatečné "důkazy lásky" a neobětoval pro ni nic, na čem by mu záleželo."

Jitka Schneiderová absolvovala DAMU v Praze, účinkovala v několika představeních Městského divadla Brno. Poté následovaly muzikálové role. Je členkou divadla Studia Ypsilon, kde pravidelně vystupuje v představeních "Prodaná nevěsta", "Někdo to rád horké", "Vše pro firmu", "Mozart v Praze" a v zatím poslední hře Izaka Ibragimbekova "Oprátka".

Vedle divadla přijala i několik filmových rolí, například ve snímcích "Sirotek z Radhoště", "Smůla", "Spravedlivý Bohumil", "Zkřížené meče", "Jezerní královna", "Arrowsmith" a "O spanilé Jašince".

Dana Sedláková
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Lenky
"Žena Ondřeje. Pracuje v cestovní kanceláři spolu s Robertem. Takový "germánský" chladný typ. Ráda se chlubí svým rodinným zázemím, tím, co se jí "podařilo vybudovat", aniž by tušila, že pravda je jiná." ´

Dana Sedláková absolvovala Státní konzervatoř v Ostravě, obor hudebně dramatický. V letech 1990-94 byla členkou činohry Divadla P. Bezruče v Ostravě, v letech 1994-97 Divadla F.X.Šaldy v Liberci. Mezi její divadelní role patří role Sugar v "Někdo to rád horké", Sally v "Kabaretu", Olga Kniperová v "Čechově na Jaltě", Jenůfa v "Jenůfě", Lenka ve "Venušině chomoutu". V roce 1997 byla členkou Divadla Hudby v Praze, kde ztvárnila role Rózi v muzikálu "Krysař" a Léi v muzikálu "Jeptišky". V roce 1998 si zahrála hlavní ženskou roli ve filmu "Dekadentní tvář". V roce 1999 hostuje v Činoherním klubu v Praze a Divadle F.X. Šaldy v Liberci.

Mikuláš Křen
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Roberta
"Přímočarý člověk. Říká lidem pravdu, především je-li pro ně nepříjemná. Pracuje v cestovní kanceláři. Je závislý na ženách. Není schopen mít dlouhodobý vztah a samotného ho to trápí. Nakonec si koupí psa."

Po studiu na pražském gymnáziu Na Pražačce absolvoval Mikuláš Křen studium jazyků doma i v zahraničí: Ohio/USA a Granada/Španělsko. Od malička se věnuje herectví. Poprvé se na plátně objevil ve třech letech ve filmu "Jak se točí Rozmarýny" režisérky Plívové-Šimkové. Mezi jeho další filmy patří "Velká láska" (r. Rodger Vadim, 1993), "Joint Venture" (r. Dieter Berner, 1994, Rakousko), "Tom Is Alone" (r. Fabien Onteniente, 1994, Francie), "Two In One" (r. Peter Schonau Fog, 1997, Dánsko), "Úsměv klauna" (r. Eric Besnard, 1998, Francie), "Cold War" (r. Hans Horn, 1998, Německo) a z českých poté "Kanárek" (r. Viktor Tauš, 1999), "Hanele" (r. Karel Kachyňa, 1999), a další. Objevil se také v několika reklamních spotech, mimo jiné na Paegas (r. Dan Wlodarzcyk), British Petrol (r. Petr Brodský) a na pivo Heineken.
Kromě toho je i manažerem skupiny Ultraphonics a podniká v oblasti reklamy.

Saša Rašilov
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Petra
"Moderátor malého rádia. Chorobně nerozhodný. Chtěl by obětovat pro druhé lidi něco, na čem by mu záleželo, ale na ničem mu nezáleží."

Domovskou scénou Saši Rašilova je Divadlo Komedie. Pravidelně spolupracuje s televizí, například s režisérem Dušanem Kleinem, který jej obsadil do hry Nenávist. Zahrál si též v celovečerních filmech "Šakalí léta" (r. J. Hřebejk) a "Řád" (r. Hvižď).

Jiří Macháček
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Jakuba
"Vždy ochotný pomoci druhým lidem, nebo je alespoň odstěhovat, když se s někým rozejdou. Marihuana mu pomáhá v pozitivním pohledu na svět. Tato droga však zároveň zhoršuje jeho krátkodobou paměť, což se mu nakonec stane osudným."

V roce 1990 ukončil Jiří Macháček studium na Právnické fakultě UK v Praze a v roce 1995 European Film Academy v Dánsku. Dosud hrál ve filmech "Knihomol" (1997, anim.), "Mrtvej Brouk" (r. P. Marek, 1997) a "Návrat Idiota" (r. S. Gedeon, 1999). Od roku 1997 je členem divadla SKLEP. Je také zakládajícím členem Rádia Limonádový Joe, kde vystupuje pod pseudonymem Doktor Vinetů. V současné době se chystá na turné po českých městech s novým přestavením divadla Sklep Besídka.

Ivan Trojan
obrazekVe filmu Samotáři hraje roli Ondřeje
"Uznávaný lékař. Fatálně, až chorobně, přitahovaný k Hance. Je ochoten se kvůli ní vzdát své rodiny i zaměstnání. Když se Hanka rozejde s Petrem, vycítí svoji šanci a začne jednat..."

Ivan Trojan absolvoval pražské DAMU. V letech 1988-90 působil v Realistickém divadle (dnešní Labyrint), v letech 1990-97 v Divadle na Vinohradech, v současné době jej můžeme vidět na prknech Dejvického divadla. Mezi jeho nejvýznamnější divadelní role patří Parsifal v Dorstově "Merlinovi" (r. M. Krobot), Romeo v Shakespearově "Romeovi a Julii" (r. J. Burian), Kamil ve Faydeanově "Brouku v hlavě" (r. J. Menzel) nebo hejtman v "Gogolově Revizoru" (r. S. Fedotov). Za posledně jmenovanou roli byl nominován na Cenu Thálie za rok 1998. V televizi se nejširší veřejnosti představil v inscenaci "Naděje má hluboké dno" (r. J. Jireš), "Vítězná prohra" (r. E. Sadková), "Dobrodružství kriminalistiky" (r. A. Moskalyk) a na podzim bude mít premiéru seriál "Četnické humoresky" (r. A. Moskalyk).

Podobné filmy

Hodní hoši
(Good Boys) Tři šesťáci a nejlepší kamarádi Max, Thor a Lucas dostanou od dívek pozvání na...
zítra 03.35
Nova Cinema
Americký prezident
(The American President) Michael Douglas má plno předvolebních úkolů. Mezi nimi i setkání ...
zítra 06.40
Nova Cinema
Koření života
(No Reservations) Úspěšná Catherine Zeta-Jones žije svůj život se stejnou náruživostí jako...
zítra 13.55
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 17. 5. 2022 Svátek má Aneta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz