fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

67%
film / thriller, drama, USA, , 118 min., od 18 let
The Bone collector
DVD od 1.1.2003

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize út. 10.10. Polsat 22.10 (titulky)
Polsat 22.10 (titulky)
Ukázka
02:16Ochrnutý detektiv a mladá policistka trpící těžkým traumatem pátrají po psychopatickém vrahovi.
Co znamenají komplikované a záhadné symboly, které nechává masový vrah vedle zohavených těl svých obětí? Obyčejná newyorská policistka Amelia Donaghyová si na dalším místě činu počíná tak šikovně, že je přidělena k ruce prvotřídního detektiva Lincolna Rhymea. Autor slavné knihy o ohledávání místa činu byl špičkovým vyšetřovatelem, ale následkem tragické nehody ochrnul na celé tělo. Bývalí kolegové používají jeho prvotřídní analytické schopnosti pouze v nejnutnějších případech. A přesně takový právě nastal, protože na rafinovanou hru zvráceného psychopata jsou obyčejní newyorští detektivové krátcí. Lincol a Amelia spolu vytvoří nesourodý, ale překvapivě efektivní vyšetřovací tým, který začne masovému vrahovi brzy šlapat na paty...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu To hlavní z knihy, což je ostatní důkazní materiál pro dopadení vraha mimo nastrčená vodítka, se z filmu vytratilo a to je velká škoda. Podle knihy jsem si Amelii představoval hezčí. Ale i tak slušná krimi.
Všechny komentáře k filmu 30+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Sběratel kostí

<>Obrázek nenalezen<> Policejní vyšetřovatel Lincoln Rhyme, autor několika knih o skutečných kriminálních případech je už čtyři roky ochrnutý, poté co se na něj při vyšetřování na místě činu zřítila uvolněná část betonového bloku. Stará se o něj ošetřovatelka Thelma a lékařský technik Richard Thompson, on sám může pohybovat pouze ústy a jedním prstem, kterými ovládá počítače ve svém pokoji. Ví, že nemá šanci na vyléčení a chce spáchat sebevraždu, obrátí se však na něj detektiv Paulie Sellitto s prosbou o pomoc. Mladá policistka Amelie Donaghy z oddělení kriminality mládeže byla povolána k nálezu mrtvého mužského těla a pořídí fotodokumentaci z místa činu, kde zachytí i několik věcí, které tu vrah záměrně odložil. Lincoln Rhyme na naskenovaných fotografiích odhalí vrahův vzkaz, který má při správném pochopení policii prozradit kdy a kde dojde k další vraždě. Ochrnutý detektiv prosadí, aby byla k případu přidělena Amelie a to i přes její odpor k vyšetřování vražd, plynoucí z osobního traumatu. Přestože se mu podaří vrahův vzkaz rozluštit, přijde policie pozdě. <>Obrázek nenalezen<> Na místě činu objeví Amelie další vzkaz. Tentokrát je to kus hovězí kosti, maso z krysy a útržek papíru. Také tentokrát však policie dorazí na místo činu pozdě. Nesympatický šéf oddělení vražd není spokojen s probíhajícím vyšetřováním a Rhyma i Amelii z případu odvolá. Dívce se však podaří ukrást důkazy zajištěné na místě činu. Rhyme pokračuje v pátrání. Nechá si vyhledat všechny podobné případy a zjistí, že vrah se pokoušel s policií komunikovat už dříve, jeho vzkazy však Cheney nedokázal "přečíst". Mezitím vrah vydávající se za taxikáře vezme na nádraží do vozu starého muže s malou vnučkou a cestou zastřelí policistu, který ho stavěl pro dopravní přestupek. Mezitím Rhyme rozluští další vzkaz a Amélie na místě, které určil opravdu nalezne unesenou dvojici. Starý muž je sice již mrtev, dívenku se však policistce podaří zachránit. Navíc tu Amelie najde další stopy a pochopí, že další obětí se má stát Lincoln Rhyme. Spěchá do jeho bytu, ale vrah má značný náskok...


O natáčení

obrazek
Producent Martin Bregman (Serpico, Psí odpoledne, Zjizvená tvář) prokázal svůj čich na zajímavé filmové látky už několikrát. Tentokrát se začetl do bestselleru Jefferyho Deavera "The Bone Collector". Kniha mu připadala jako dobrý námět pro hodně netradiční thriller. Bregman angažoval scenáristu Jeremyho Iaconeho a režiséra Phillipa Noyceho. Noycemu se scénář zalíbil tím, jak v sobě mísí čtyři různé žánry. "Je to thriller, detektivka, love story a také příběh o znovunalezení smyslu života," vyjmenovává režisér. Hrdiny příběhu jsou Lincoln Rhyme, legendární detektiv, který je po těžkém zranění upoutaný na lůžko a Amelia Donaghyová, mladá pouliční policistka. Tato netradiční dvojka se spojí, aby dopadla rafinovaného masového vraha, který řádí v ulicích New Yorku.
Je zřejmé, že najít vhodné představitele pro tyto náročné role byl pro producenty prvořadý úkol. "Není mnoho čtyřicátníků, kteří by se hodili pro roli Lincolna Rhymeho," tvrdí Bregman. "Na to, abych je spočítal, mi stačí tři prsty. A navíc to musela být hvězda. Denzel Washington naštěstí pro nás splňoval obojí." Pro Washingtona byla role ochrnutého vyšetřovatele velkou výzvou: "Herec používá při práci celé své tělo. Je to jeho nástroj. A já jsem se bez něho musel obejít. Nemohl jsem se hýbat, otáčet hlavou, ani se pořádně rozesmát. Teď mám opravdu lepší představu o tom, jak tito lidé žijí." Postava mladé policistky připadla talentované Angelině Jolieové. Také na ni kladla její role zvláštní nároky. Ve scénách s Washingtonem i ona své pohyby značně omezovala. "Když se bavíte s někým, kdo je upoutaný na lůžko, musíte se mu přizpůsobit," říká Jolieová. "Musela jsem se neustále držet v dosahu jeho očí. Seděla jsem jako zařezaná." Mezi oběma hrdiny se postupně vytváří velice niterný vztah. Jolieová pokračuje: "Je to asi nejpůsobivější love story, jakou jsem kdy točila. V jejich vztahu není vůbec nic sexuálního." Velký důraz kladli producenti i na obsazování vedlejších rolí. Martin Bregman vysvětluje: "Je to film vycházející z reality. Lidé v něm musejí vypadat opravdově a mluvit opravdově. Liší se od všech thrillerů, které jsem kdy dělal nebo viděl." Rhymeho ošetřovatelku hraje černošská rapová hvězda Queen Letifahová, zkušený herec Michael Rooker ztvárnil tvrdohlavého policejního důstojníka Cheyneyho, v detektivovi Sellittovi diváci určitě poznají Eda O'Neilla alias Ala Bundu z kultovního televizního seriálu "Ženatý se závazky".
Lincoln Rhyme je paralyzován od krku dolů - hýbat může pouze jedním prstem. Aby vše vyznělo věrohodně, provedli tvůrci o kvadruplegii (ochrnutí na všechny čtyři končetiny) rozsáhlý průzkum. Noyce začal v Anglii, kde bylo po 2. světové válce dosaženo v léčbě tohoto postižení velkého pokroku. "Předtím znamenalo přerušení míchy smrt," říká Noyce. "Díky objevům lékařů mohli pacienti začít nový život. Byť se od toho předchozího výrazně lišil..." Ve Spojených Státech pak režisér a Washington hovořili s předními odborníky na poranění míchy. Washington se navíc setkal s tuctem kvadruplegiků, včetně představitele filmového Supermana Christophera Reeveho, který ochrnul před několika lety při pádu z koně. Latifahová se zase sešla s několika zdravotními sestrami a ošetřovatelkami. "Nikdo nezná kvadruplegika lépe než jeho ošetřovatelka," tvrdí Latifahová. "Ona s ním prožívá všechny radosti i strasti."
Stejnou péči věnovali tvůrci i realistickému ztvárnění práce u policie. Opírali se o rady detektiva Hala Shermana, který byl policistou 17 let. Za svou kariéru vyšetřoval více než dva tisíce zločinů, většinou vražd a jako konzultant působil i u filmu Výkupné s Melem Gibsonem v hlavní roli. Angelina Jolieová se probírala vyšetřovacími spisy a fotografiemi obětí vražd. Jak to nesla? "Ústa jsou otevřená, nemůžete polknout a v žaludku máte divný pocit. Nemá to nic společného s mými pocity - je to čistě fyzická reakce."
Příběh se z velké části odehrává na omezeném prostoru pokoje Licolna Rhymeho. Režisér Noyce a kameraman Dean Semler museli vymyslet, jak tyto scény co nejvíce "rozhýbat", aby nebyly příliš statické. "Nechtěl jsem hýbat ani s herci ani s kamerou. Nebylo by to přirozené," říká Noyce. "Tak jsme co nejvíce střídali různé postavení a úhly kamery a pak to setříhali dohromady. Divák bude mít pocit, že se pořád něco děje." Interiérové scény se natáčely v kanadském Montrealu. Některá místa řádění sériového vraha zasadili tvůrci do chátrajícího podzemního světa pod ulicemi New Yorku. Ten je (přes veškerou snahu filmařů o realističnost vyprávění) čirou fikcí. Tvůrci sice nahlíželi do rozsáhlých archivů o newyorském metru, ale o nepoužívaných tunelech pod New Yorkem existuje jen pár zlomkových záznamů. Architekt Nigel Phelps přesto doufá, že diváky o jejich existenci přesvědčí.

O hercích

Denzel Washington
Držitel Oscara za vedlejší roli v historickém dramatu Glory patří v současnosti k nejznámějším hercům černé pleti. Mezi jeho nejcennější role patří hrdinové z filmů režiséra Spika Leeho, ať už je to jazzový trumpetista ve filmu Mý lepší blues nebo kontraverzní černošský vůdce Malcolm X ve stejnojmenném dramatu (nominace na Oscara).
Washingtona dále známe z filmů Philadelphia, Odvaha pod palbou, Krvavý příliv, Případ Pelikán, Kazatelova žena, nebo Mnoho povyku pro nic; v poslední době se objevil vedle Bruce Willise v dramatu Stav obležení a v thrilleru Anděl smrti. V televizi se objevoval několik let v úspěšném seriálu "St. Elsewhere". Vedle toho sloužil jako vedoucí výroby u dokumentu "Hank Aaron: Chasing the Dream", který získal nominaci na cenu Emmy. Za přednes knihy "The Legend of John Henry" byl Washington nominován na cenu Grammy v kategorii Nejlepšího alba mluveného slova pro děti.

Angelina Jolieová
je dvojnásobnou držitelkou Zlatého glóbu za role v televizních filmech "Gia" a "George Wallace". Absoloventka Lee Strasberg Theatre Institute a dalších renomovaných škol herectví se objevila i v několika celovečerních filmech. Jmenujme thriller s Davidem Duchovnym Ruce od krve a dále filmy Foxfire či Nebezpečná síť. Naposledy hrála v nezávislých filmech Playing by Heart a Pushing Tin. V prvním z nich obstála v konkurenci herců jako Sean Connery, Gena Rowlandsová, Madeleine Stoweová, Gillian Andersonová či Dennis Quaid a za svou roli získala cenu National Board of Review pro nejlepší mladou herečku.

Queen Latifahová
se prosadila jako rapová interpretka a druhé album této držitelky hudební ceny Grammy, nazvané "Black Reign", je vůbec první ženské rapové album, které získalo zlatou desku. Jako herečka se objevila ve sci-fi thrilleru Koule s Dustinem Hoffmanem a Sharon Stoneovou, v netradiční romanci Polibek vedle Dannyho DeVita a Holly Hunterové a dále ve snímcích Gangster, Horečka džungle, House Party nebo Vabank. Na televizních obrazovkách se pět let objevovala v úspěšném sitcomu "Living Single" a hostovala v neméně úspěšném sitcomu Willa Smithe "Fresh Prince". Její umělecké jméno Latifah je arabského původu a v překladu znamená "jemná a citlivá".

Michael Rooker
si získal respekt výraznými rolemi ve filmech Henry: Portrait of a Serial Killer, JFK, Hořící Mississippi, Hrací skříňka a Bouřlivé dny; známe ho i z akčního thrilleru se Sylvesterem Stallonem Cliffhanger. Rodák ze státu Alabama studoval vedle herectví japonské bojové umění aikido a záhy se prosadil na divadelních jevištích. Před časem si Rooker zahrál ve filmu Table for One, na kterém se podílel i jako producent.

O tvůrci

Phillip Noyce
Noyce se prosadil především a thrillery, jakými jsou Úplné bezvětří s Nicole Kidmanovou a Samem Neillem či dvojice filmů s Harrisonem Fordem v roli špičkového agenta CIA Johna Ryana (Vysoká hra patriotů a Jasné nebezpečí).

Australský rodák vyrůstal v Sydney. Jako teenager chodil na mainstreamové americké trháky i na undergroundová dílka za pár babek. V 17 letech natočil svůj první krátký film nazvaný Better to Reign in Hell. Financoval ho z peněz svých kamarádů, které na oplátku do filmu obsadil. V dalších letech natáčel filmy při studiu australské National Film School - jeho dokument "Castor and Pollux" získal v Austrálii cenu za nejlepší krátký snímek roku. Na poli celovečerní režie debutoval v druhé polovině 70. let nízkorozpočtovým snímkem Backroads. Jeho druhý režijní počin nazvaný Newsfront sklidil australské výroční ceny za nejlepší film, režii i scénář a promítal se na filmových festivalech v Londýně a New Yorku. S filmem Heatwave cestoval Noyce pro změnu na festival v Cannes. Thriller Úplné bezvětří ho pak katapultoval do Holywoodu, kde působí dodnes. Vedle dvou zmíněných "ryanovek" jsme mohli vidět v našich kinech i další jeho filmy: Někdo se dívá se Sharon Stoneovou a Svatý s Valem Kilmerem. Noyce se podílel i na několika televizních seriálech.

Podobné filmy

Zakladatel
(The Founder) V roce 1954 dostal obchodní cestující Ray Kroc objednávku na šest mixérů na ...
dnes 05.25
Nova Cinema
Nahoru dolů
(Bounce) Reklamní agent Ben Affleck velkoryse přenechá svou letenku náhodnému známému ale ...
dnes 09.30
Nova Cinema
Popelka na farmě
(A Cinderella Story: Starstruck) Finlay žije v malém městečku Dreary na farmě, která její ...
dnes 14.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 5. 10. 2023 Svátek má Eliška
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz