fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

76% 17 hlasů
drama / dokument, Česká republika, , 72 min., černobílý
Kinopremiéra v ČR 6.11.2003

Režie:
Herci:


Ukázka
00:35Film inspirovaný setkáním s režisérem Vláčilem a jeho filmy.
Adept se vydal za filmovým režisérem na penzi, jehož dílo jsme měli v úctě, aby se svým filmem přiblížil k myšlení, cítění a tvorbě; tedy aby udělal film. Okolnosti tomu chtěly, že zůstával se starým mužem, a na film na čas pozapomněl. Když starý režisér umřel, adept si připadal opuštěný. Doba, po kterou se setkávali, ho naplnila, ale nevěděl, jak naplnit předsevzetí, přestože jsme věděli, jak se dělá film.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Sentiment

obrazek
Původně plánovaný film s režisérem Františkem Vláčilem nebyl realizován. František Vláčil zemřel v lednu 1999.

Sedm let připravoval režisér Tomáš Hejtmánek svůj film Sentiment, film - inspirovaný intenzivním setkáním s legendou české kinematografie Františkem Vláčilem - je průnikem mezi reminiscencí, hraným filmem a dokumentem, několikanásobnou citací k poctě myšlení, cítění a tvorby. "Sentiment není vymyšlený film, ani jeho prostředky nejsou vymyšlené, není tam přítomna konstrukce... To je tvorba nebo svoboda, svoboda zacházení. My jsme se po přípravách filmu, kdy existovaly jenom zvukové záznamy našeho povídání s Vláčilem, který krátce před začátkem natáčení upadl do bezvědomí a později zemřel, chovali, jako kdyby žil," vzpomíná Tomáš Hejtmánek. "Byli jsme v okouzlení z toho, že jsme mu byli tak blízko, později snad v okouzlení z rozhodnutí udělat film přesto, že Vláčil už není, a ještě později asi z toho, že ten film vůbec děláme. Vznikaly obrazy. Na místech, kde s námi měl být člověk, ale on nebyl, a nám to nedocházelo." Na jaře roku 2002 byl realizován scénář - dialog filmu Sentiment, vycházející ze zvukových záznamů rozhovorů s režisérem Vláčilem v letech 1997 a 1998, ve filmu zprostředkované hercem Jiřím Kodetem.

Jiří Kodet (rozhovor)
Co pro Vás znamená film Sentiment?
Hodně, a sice hodně práce, hodně pocitů, a především hodně tvůrčích lidí kolem mne, v čele s režisérem, kteří měli snahu vydupat z postavy něco, co je tak těžko uchopitelné.

Jaká byla Vaše reakce při prvním čtení scénáře? A jak dnes vnímáte hotový film?
Scénář mě zaujal především neotřelým přístupem k osobnosti Františka Vláčila. Těžko se mi o tom hovoří, ale mám pocit, že se dílo zdařilo. Jsem moc rád, že tento projekt dospěl k premiéře.

S čím jste se v roli ztotožnil, s čím nikoliv ?
Já jsem natolik svůj, až mě to někdy mrzí, že se jen těžko můžu ztotožnit s někým jiným.

Čím byla Vaše herecká práce na Sentimentu neobvyklá?
Jak sami poznáte, má herecká práce spočívala v tom, že jsem téměř celou roli odehrál v sedě, a to je dost neobvyklé, nemyslíte ?

Jak vnímáte spolupráci s režisérem Hejtmánkem?
Naše spolupráce byla přinejmenším zajímavá a tvůrčí zaujetí Tomáše Hejtmánka je velice nakažlivé, alespoň pro mne.

Probíhalo natáčení Sentimentu idylicky?
Na rozdíl od mých některých předešlých filmů jsem se tentokrát na režiséra nesápal a kupodivu jsem ani na nikoho neřval, alespoň pokud mě paměť neklame. V podstatě se dá říct, že spolupráce byla idylická.

Co můžete říci k filmu Sentiment ? K jeho vizualitě, skladbě, zvuku, hudbě, atd.?
Nejsem kritik, který se vyjadřuje k jednotlivostem. Film vnímám jako celek a doufám, že takto bude oslovovat i diváky.

Jak vy osobně vzpomínáte na Vláčila?
Naše první setkání se uskutečnilo ve Slávii, kde mě vyzval ke spolupráci na filmu Pronásledování - bohužel těžko chápal, že jsem dal přednost škole, která mi natáčení nepovolila (byl jsem v prvním ročníku, po složité snaze se na DAMU dostat), a tím se naše cesty rozešly a již nikdy mě do dalšího filmu neobsadil. Byl bych si považoval za čest v některém z jeho filmů hrát.

Jste sentimentální?
Strašně, čím dál tím víc a víc.

Co plánujete dál?
Zatím se musím postavit pořádně opět na nohy, a to myslím doslovně, dál se uvidí.

O tvůrcích

Tomáš Hejtmánek
Narodil se v roce 1971. V letech 1990 - 1997 studoval na FAMU v Praze - katedra dokumentární tvorby, kde v roce 1993 realizoval film Jedna setina, inspirovaný životem a dílem grafika a malíře Vladimíra Boudníka. V roce 1992 byl na stáži ve francouzském Montpellier. V roce 1995 byl přijat na Royal College of Art v Londýně (film a TV). Ke studiu nenastoupil. 1994-1996 pracoval na filmu Anna, od roku 1997 na filmu Sentiment.

Jiří Soukup
Narodil se v roce 1960. FAMU absolvoval v roce 1989, pracoval také jako nakladatelský redaktor, v současné době učí na katedře scenáristiky a dramaturgie na FAMU.

Jaromír Kačer
Narodil se v roce 1961. Filmovou a televizní fakultu akademie muzických umění absolvoval filmem Vojtěch, řečený sirotek. Spolupracoval s divadlem Laterna Magika na realizaci filmových částí představení Minotaurus v režii prof. Svobody.

Diviš Marek
Narodil se v roce 1964. Studoval MFF UK v Praze, pracoval jako asistent kamery v Krátkém filmu. FAMU absolvoval celovečerním hraným filmem Akáty bílé.

Martin Smolka
Narodil se v roce 1959. Vystudoval hudební skladbu na AMU a soukromě u Marka Kopelenta. V letech 1983-1998 spoluvedl soubor Agon. Jeho koncertní skladby se hrály na mnoha místech v Evropě i v Severní Americe. Výběrově píše i pro divadlo (např. Nachové plachty bří Formanů) a pro film (např. Vojtěch řečený sirotek).

Jan Čeněk
Narodil se v roce 1969. Ke zvuku se dostal v Českém rozhlasu. V letech 1987 - 1999 pracoval především v hudebním studiu pro vážnou hudbu. Je zvukovým mistrem celé řady studiových i koncertních snímků SOČRu, dále pak komorních souborů a sólistů. Natočil několik CD. FAMU absolvoval zvukem pro film Indiánské léto.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 29. 6. 2022 Svátek má Petr a Pavel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz