fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

65% 821 hlasů
drama / romantický, USA, , 135 min., od 12 let
Crazy/Beautiful
Kinopremiéra v ČR 11.10.2001, DVD od 12.8.2002 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:33On je krásný - ona bláznivá. Jsou ideální pár
Nicole je problémové děvče z bohaté rodiny. Carlos je kluk z latinsko-amerického předměstí. Chodí na stejnou střední školu, ale zatímco Nicole jen tak životem pro proplouvá a své deprese utápí v alkoholu a bezcílném poflakování s kamarádkou, Carlos má před sebou jasný cíl. Chce jít na námořní akademii a chce se stát pilotem vzdušných sil námořnictva. Nicole se nápadně hezký Carlos zalíbí a rozhodne se, že ho získá. Neustále mu nadbíhá, až se jí to nakonec podaří. Rozmar rozmazlené holky má ovšem překvapivý výsledek. Nicole zjišťuje ke svému překvapení, že se poprvé v životě skutečně zamilovala. Mezi oběma vznikne romantický milostný vztah, ale Carlosova rodina ohrnuje nad bílou bohatou holkou s nevalnou pověstí noc. Carlosova přísná matka dá Nicole jasně najevo, že do jejich komunity nepatří. Carlos zjistí, že Nicolin otec Tom Oakley je významný politik. Ten nabídne talentovanému chlapci pomoc a podporu při studiu na akademii. Zároveň ho však varuje, jeho dcera je destruktivní osobnost se sebevražednými sklony, závislá na alkoholu. Žádá ho, aby se s Nicole rozešel, jinak ho zničí. Carlos nakonec nátlaku z obou stran podlehne. Je však možné vzdát se opravdové lásky?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Bohužel jsem tady z toho žánru vyrostl. :-( Nic mi to neříká, nic to se mnou nedělá, je mi jedno, jak to dopadne... Nacházím v tom úplně jiný věci - že si politik žije jako prase v žitě, a všichni to v USA berou jako samozřejmost, že když jeho nadrátovanou nezletilou dceru zadraftnou policajti, tak ji vlivnýmu tatínkovi přivezou domů atp. Na problémy pubescentů už jsem hrozně okoralej, sorry.
Všechny komentáře k filmu 17+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Šílená / Krásný

Nicole Oakleyová je problémové dievča z bohatej rodiny - otec Tom je kongresmanom. Carlos Nunez je zase mladík z chudobného hispánskeho predmestia Los Angeles. Zdalo by sa, že dvaja ľudia z odlišného sociálneho prostredia sa nemôžu nikdy stretnúť. A predsa. Obaja totiž náhodou chodia na prestížnu strednú školu.
Nicole na štúdium kašle a svoje depresie rieši alkoholom, flákaním sa s kamarátmi a výtržnosťami, Carlos je zase veľmi ctižiadostivý a má pred sebou jasný cieľ. Chce ísť na vojenskú akadémiu a stať sa pilotom.
Nicole sa nápadne krásny mladík veľmi zapáči a rozhodne sa, že ho získa. Ustavične mu nadbieha. Dokonca sa začne zaujímať aj o futbal, pretože Carlos je výborným hráčom. Nicole sa nakoniec podarí Carlosa získať, čo sa však nepáči jeho starostlivej matke.
Hoci Nicole chce spočiatku len provokovať otca a nevlastnú matku Courtney, neskôr s prekvapením zistí, že sa do Carlosa skutočne zaľúbila. Počiatočný flirt - najmú z jej strany - tak prerastá do vážneho vzťahu. Jej otec, liberálny politik, chce dokonca Carlosovi pomôcť získať štipendium.
Nicole vie o Carlosovom pláne, ale zistí, že ešte nikdy neletel lietadlom. A tak najme súkromného pilota, aby mladíka previezol. Ten je síce šťastný, ale cíti, že vzťah by mohol zničiť všetky jeho starostlivo vypracované plány. Matka a brat Hector mu vyčítajú, že si len ničí život. A Nicole sa v ich rodine vôbec nepáči.
Tom varuje Carlosa pred svojou nezodpovednou dcérou, pretože ho podľa neho zničí. Zmenila sa k zlému totiž po smrti svojej matky, má za sebou dokonca aj pokusy o samovraždu. Ťažko rozpoltený mladík sa s ňou rozíde, pretože preňho je najdôležitejšie naplniť vlastné životné predstavy.
Carlos však doma nemôže vydržať a ide za Nicole, ktorá je opitá na veľkej party. Zatkne ich polícia. Na druhý deň ju chce otec poslať na ďalšie liečenie, mladí však ujdú. Nicole sa Carlosovi po prvý raz naplno zverí so svojimi problémami. Mladík ju presviedča, že otcovi na nej záleží...
To sa aj dokáže u Nicole doma, kam ju Carlos nakoniec odvezie. Vzápätí sa poďakuje Carlosovi, že neposlúchol jeho radu a s Nicole sa nerozišiel.


O natáčení

obrazek
Producenty Mary filmu "šílená/krásný" jsou Jane Ufland a Harrym J. Ufland. Jejich obdivuhodné dílo zahrnuje filmy "Bez dcerky neodejdu" (Not Without My Daughter), "Night and the City" (Noc a město), "Zuřící býk" (Raging Bull), "Blade Runner," "Taxi Driver" (Taxikář) a "Snow Falling On Cedars" (Sníh padá na cedry). "Měli jsme v úmyslu natočit komedii o dospívajících. Pak nám ale jeden manažer z Touchstone Pictures doporučil, abychom zpracovali raději vážnější téma, milostný příběh dospívajících," vysvětluje Mary Jane Ufland. "Setkali jsme se proto s Philem Hayem a Mattem Manfredim a společně jsme pak přišli se scénářem o dvou mladých lidech pocházejících z opačných koutů společnosti." Režisér John Stockwell říká: "Ten příběh je jedinečný. Nicole, bohatá bílá dívka, je nezodpovědná a sebezničující. Pak potká Carlose, bystrého chlapce španělského původu, a zamiluje se do něj. Její životní postoj však silně ohrožuje jeho budoucnost. I Nicolin majetný otec má proti jejich vztahu výhrady, avšak ne proto, že by si dělal starosti, co by kluk patřící k národnostní menšině mohl způsobit jeho krásné dceři. Obává se toho, co by jeho krásná dcera mohla napáchat na jeho slibné budoucnosti."

obrazek
Producentka Rachel Pfeffer, mezi jejíž zásluhy patří tak kultivované a hodnocené filmy jako "Zaříkávač koní" (The Horse Whisperer), "A Civil Action" (Žaloba) a "Pár správných chlapů" (A Few Good Men), dodává: "Chtěla jsem film pro mou dospívající dceru. ,šílená/krásný' ukazuje výšiny slastí i hlubiny strastí, kterými dospívající procházejí. Berou svou bolest velmi vážně a domnívám se, že stejně tak i tento film. Zobrazuje jak jejich oddanost životu a snahu žít jej naplno, tak ony drahocenné okamžiky mezi dětstvím a prvním zamilováním - snaží se od rodičů odtrhnout a přitom je stále ještě potřebují." Scénáristé Phil Hay a Matt Manfredi si dávali velký pozor, aby se vyhnuli pastem zobecňování a šablonovitosti při zkoumání rozdílných světů, o nichž film pojednává. Oba se shodují: "Měli jsme opravdové potěšení z toho, že jsme mohli stvořit postavu latinoameričana, který není výtržník ale naprostý opak. Bylo úchvatné předvést odlišnou stranu toho, co obvykle vidíte v romantických příbězích o různých národnostech. Chtěli jsme ukázat vzdor Carlosovy rodiny a kolik vkládá do jeho budoucnosti. A také proč brání Carlosovi stýkat se právě s tímto vzpurným bílým děvčetem. A tato nelibost nepramení z jejího kulturního nebo třídního postavení."

obrazek
Obsadit titulní ženskou roli byl klidný a příjemný zážitek pro režiséra i producenty. Od samého začátku se shodli, že Kirsten Dunst se pro ni dokonale hodí. "Měl jsem na ni velmi přesvědčivé ústní doporučení od ostatních režisérů a producentů. Je to výborná herečka a nemyslím si, že by její dosavadní role využívaly jejího talentu naplno. Zaletěl jsem za ní do Kanady, kde zrovna něco točila. Působila velice sebejistě - jako přesný protiklad postavy, kterou jsme pro ,šílená/krásný' potřebovali. S rodiči vychází dobře a je to vyrovnaná mladá žena. Když se ale první den natáčení objevila na place, byl to někdo úplně jiný. Skvěle se dokázala do této hluboce apatické a depresivní postavy vžít, a to včetně řeči těla i hlasu." "Kirsten brala Nicole jako výzvu a udělala pro to všechno," říká producentka Rachel Pfeffer. "Kirsten měla například krásné dlouhé, rovné vlasy. Nevadilo jí, když jsme řekli, ať si je nechá ostříhat. Nevadilo jí, když jsme řekli, že se nebude moci příliš líčit. Hrála vždycky hodné holky nebo nejlepší kamarádky. Teď poprvé se film točil okolo ní. Oblékla si svou postavu a stala se jí. Bylo to neuvěřitelné." "Role Nicole byla přesným opakem toho, co jsem kdy hrála," říká Kirsten Dunst. "Je tak nespoutaná a skutečná a nikdo mě v podobné roli ještě neviděl. Její postava v životě o nic neusiluje. Je nevyrovnaná a svým chováním se ode mne naprosto liší. Jsem ráda, že do mě režisér John Stockwell i ostatní vložili tolik důvěry."

obrazek
Pro stěžejní roli Carlose Nuneze zvolili tvůrci filmu poměrně neznámého Jaye Hernandeze. "Hledali jsme po celých Státech a výsledkem byl Jay," říká režisér Stockwell. "Paradoxní je, že Jay byl ve skutečnosti jeden z prvních herců, které jsme viděli v Los Angeles. Jenomže jsme si mysleli, že bychom neměli vzít prvního, kdo se namane. Najali jsme zástupce všude, od New Yorku, přes Chicago, Boston, Mexico City až po Španělsko, abychom našli svého Carlose. Ale nikdo nedokázal to, co Jay. Když přišel, aby přednesl svou roli, úplně nás dostal." Producentka Rachel Pfeffer vzpomíná: "Jay je jako latinskoamerický Tom Cruise. Je nenucený, není na něm nic ,hereckého'. Je prostě tak přirozený. Je zajímavé, že poté, co jsme prohledali celou zem, našli jsme svého Carlose na vlastním dvorku!" Carlos je vzorem kladné postavy. Je inteligentní a ctižádostivý. "Něco takového ve filmu o hispánské společnosti nevidítečasto," dodává Pfeffer. "Nikdy jsem nesnil o herecké dráze," říká Hernandez o tom, jak se stal jedním z nejžhavějších hollywoodských nováčků. "Příběh o tom, jak začala moje kariéra, zní otřepaně, ale tak se to skutečně stalo. Stál jsem s rodiči v Hollywoodu ve výtahu. Jak se zavíraly dveře, nějaký chlápek mezi ně strčil ruku, aby se ještě dostal dovnitř. Když jsme pak sjížděli dolů, podíval se na mě a zeptal se: "Hrál jsi někdy v reklamě nebo něčem podobném?" Řekl jsem, že ne. Podal mi svou vizitku a nabídl mi: "Jestli máš zájem, tak zavolej."

obrazek
"Asi dva týdny jsem si na něj ani nevzpomněl, až se mě máma zeptala, jestli jsem mu už volal. Říkala, že bych měl aspoň zjistit, o co se jedná. Že by to mohlo být zábavné a že bych při tom mohl vydělat i nějaké peníze. Takže jsem mu nakonec zavolal. Přihlásil mě do hodin herectví a seznámil mě s filmovým agentem." Pro klíčovou roli Nicolina milujícího, avšak poněkud odměřeného otce, poslance Toma Oakleye, vyhledali tvůrci filmu nadaného Bruce Davisona. Mary Jane Ufland vzpomíná: "Potřebovali jsme herce, který by v roli Kirstenina otce působil důvěryhodně - nejenom někoho patřičně starého, ale někoho, kdo jako její otec opravdu vypadá. Bruce je skvělý herec a navíc ho s Harrym známe už skoro 30 let." "Myslím, že krása scénáře spočívá v tom, jak vytváří vnitřní spojení v obtížném vztahu otce a dcery," říká Davison. "Je to velice zajímavý typ scénáře. Říkám mu typ ,L'. Myslíte si, že se bude vyvíjet tak a on přitom zahne prudce doleva. A přesně tak to je i se životem. Je zajímavý a dobře napsaný." "Postavy tohoto filmu procházejí bitvou. Snaží se dát dohromady svou minulost s přítomností, aby mohly pokračovat vpřed,"říká scénárista Phil Hay.

O hercích

Kirsten Dunstová
obrazek Pracovala s řadou nejváženějších hollywoodských hereckých talentů jako Tom Cruise, Winona Ryder, Robert De Niro, Dustin Hoffman, Brad Pitt a Robin Williams.
Narodila se v Point Pleasant v New Jersey a hereckou dráhu nastoupila už ve třech letech - hrála tehdy v televizních reklamách agentury Eileen Ford. V roce 1989 hbitě přeskočila na velké plátno pomocí jedné části filmové antologie Woody Allena "Povídky z New Yorku" (New York Stories) od společnosti Touchstone Pictures. Pak se s rodinou přestěhovala do Los Angeles, aby mohla ve své herecké kariéře pokračovat.
Průlom nastal s filmem "Interview s upírem" (Interview with the Vampire) v roce 1994, kde hrála tragickou hrdinku, věčně dospívající upírku. Dunst bylo tehdy 11 let.
V létě roku 2000 vystoupila v kasovním trháku "Bravo, Girls!" (Bring It On) společnosti Universal, "Getting Over Allison" (Jak převézt Allison) od Miramaxu a "The Virgin Suicides" (Panenské sebevraždy) Jamese Woodse a Kathleen Turnerové.

Na seznamu jejích dalších filmu se nacházejí snímky jako "Zhyň, krásko" (Drop Dead Gorgeous) od New Line Cinema, "Dick" s Danem Hedayem, Zlatým globem oceněný film "Vrtěti psem" (Wag the Dog) Barry Levinsona, "Malé ženy" (Little Women), "Jumanji," "Matka noc" (Mother Night) a "Malí válečníci" (Small Soldiers) se zesnulým Philem Hartmanem. Objevila se také ve filmu "The Devil's Arithmetic" (Ďáblova čísla) společnosti Showtime v produkci Dustina Hoffmana a Mimi Rogersové.
Její herecká kariéra se však neomezila jen na velké plátno. Opakovaně se objevila v dramatu "Pohotovost" (ER). Po společnosti NBC, zahrála si v "Krajních mezích" (The Outer Limits) společnosti Showtime, "Ruby Ridge: An American Tragedy" (Ruby Ridge: Americká tragedie), Disneyho "Tower of Terror" (Věž hrůzy) a "15 and Pregnant" (15 let a těhotná) společnosti Lifetime Television, snímku dvakrát oceněném jako televizní film týdne.
V roce 1995 jmenoval People magazine Dunst mezi padesátku Nejkrásnějších lidí, dále získala cenu MTV a Zlatý glóbus za roli v "Interview s upírem."

Jay Hernandez
obrazek Je původem z Philadelphie. Nedávno hrál senátora Kellyho ve filmu "X-Men" po boku Patricka Stewarta. Mezi jeho poslední filmy patří "The King Is Alive" (Král žije), jeden z dílů provokativní sérii "Dogma 95," "At First Sight" (Na první pohled) s Val Kilmerem a Mirou Sorvinovou a "Nadaný žák" (Apt Pupil) s Ianem McKellanem. Z mnoha ostatních filmů lze vybrat "Six Degrees of Separaton" (Šest stupňů odloučení), "Čarodějky ze Salemu " (The Crucible), "Prostřihy" (Short Cuts) a "Longtime Companion" (Společník na dlouhé trati), za kterého byl nominován na cenu Akademie za nejlepšího herce, získal Zlatý glóbus, cenu New Yorkských filmových kritiků, cenu Národních filmových kritiků a cenu Nezávislého filmového projektu.
V televizi se nedávno objevil v devítidílném seriálu "The Practice" (Judikatura), "Locked In Silence" (Uzamčen v mlčení) a "Vendetta" (Krevní msta). Ve vedlejší roli vystoupil v řadě televizních pořadů jako "Seinfeld," "Krajní meze" (The Outer Limits) a "Příběhy ze záhrobí" (Tales from the Crypt). Čas od času hraje v "Nemocnice Chicago Hope" (Chicago Hope). arogantního plastického chirurga a jeho role v "Doteku anděla" (Touched by an Angel) mu vynesla nominaci na cenu Emmy. V současnosti režíruje svůj první celovečerní film "Off Season" (Okurková sezóna) s Hume Cronynem, Sherilyn Fennovou a Rory Culkinem pro společnost Showtime.

O tvůrcích

John Stockwell
Libuje si ve spletitostech morálky. Vždy se chopí příležitosti přivést na plátno vyzývavé a nekonvenční postavy, ať už vytváří drama o vynálezcích silikonového prsního implantátu, o učiteli, který navádí studenty ke lži a podvodu nebo o sexuálně vyzývavé dospívající dívce, která dojde spásy skrze lásku. Proto Stockwell v současnosti pracuje na řadě projektů se širokým, avšak neobvyklým záběrem.
Od úzkosti dospívání v "šílená/krásný" se přesunul k rockenrollové hvězdě v "Rock Star" (Rocková hvězda), kterou napsal pro Warner Bros. a která bude mít premiéru v září. Na horizontu pak vystupují ještě další tři projekty, kterým přepisuje scénář a které bude i režírovat. Detektivka s erotickým podtextem "I Would Die For You" (Pro tebe bych zemřel) od Columbia Pictures, romantický příběh na pozadí surfování na velkých vlnách "Surf Girls" (Surfařky) od Imagine Entertainment a Universalu a příběh o čerstvém absolventu střední školy snažícím se najít své místo ve světě "Your Life Is Now" (Tvůj život už začal).

Stockwellův úspěch se datuje od roku 1997, kdy pro HBO napsal dokumentární drama "Kozy, kozy, kozičky" (Breast Men) s Davidem Schwimmerem, Chrisem Cooperem, Emily Procterovou a Louisem Fletcherem o vynálezcích prsního implantátu. Pak následovali "Cheaters", které pro HBO napsal i režíroval, o učiteli angličtiny, který naváděl své studenty, aby podváděli v soutěži Akademický dekatlon. Spolu s herci Jeffem Danielsem, Paulem Sorvinem a Jenou Maloneovou se mu podařilo vytvořit drama, které přinutí diváka znovu zvážit svou definici správného a špatného, a byl za něj nominován na cenu Emmy.
Stockwellova schopnost dodat příběhu punc opravdovosti a pracovat jak se zavedenými herci, tak s vystupujícími talenty postupně uzrála z let jeho hereckých zkušeností. Po dokončení postgraduálního studia na Harvardu vstoupil na univerzitu v New Yorku, obor tvorba filmu. Později však odešel a nechal se vzdělávat životem samotným. Vystupoval v řadě celovečerních i televizních filmů - "Losin' It" (Ztrácet to), "Christine," "Top Gun," "North and South" (Sever a Jih), "Billionaire Boys Club".

Phil Hay & Matt Manfredi
Jsou podnikavý tým. Hay se narodil v Decaturu v Illinois. Přestal hrát baseball, aby mohl chodit na Brownovu universitu v Providence na Rhode Island. Tam se setkal s Manfredim, rodákem z Santa Monica, který vyrostl v Palos Verdes. Začali spolu psát komedie a snít o tom, jak po ukončení studia pojedou psát do Los Angeles.
Aby se jim sen splnil, pracoval Hay v obchodu s deskami a promoval na UC Irvine, obor fikce. Manfredi obsluhoval u baru a absolvoval Americký filmový institut, obor scénář. "šílená/krásný" je jejich první scénář, podle kterého byl natočen film.
Hay nyní pracuje na románu "The Boat Man" (Muž na člunu) o veteránu z války v Zálivu. V roce 2001 budou Hay a Manfredi režírovat nezávislý film "Bug" (Hmyz) založený podle Manfrediho scénáře o podivném řetězci událostí, které ač spolu zdánlivě nesouvisejí, přesto jsou neoddělitelně propojeny.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 5. 4. 2020 Svátek má Miroslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz