fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

71% 2174 hlasů
film / hudební komedie, USA/Německo, , 108 min., od 10 let
The School of Rock
Kinopremiéra v ČR 26.2.2004, DVD od 12.7.2004 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:26Učení je až na druhém místě.
Kytarista Dewey Finn, srdcem rocker, bezmezně uctívá myšlenky rockové hudby i života kolem ní. Se svou zálibou ke skokům do publika a k 20-ti minutovým kytarovým sólům je rozhodnut dovést svou kapelu k vítězství v Souboji kapel. Místo toho ho však jeho spoluhráči z kapely vyhodí.
Zdrcený a bez peněz na nájem se Dewey poflakuje po svém bytě. Poté, co zvedne telefon, který je určen pro jeho spolubydlícího Neda, impulsivně přijímá práci jako suplující učitel na prestižní základní škole. Tam se setkává s upjatou ředitelkou Mullinsovou, která bedlivě kontroluje svoje vystupování a totéž vyžaduje od všech učitelů. Zatímco Dewey nemá ani tušení jak vlastně vyučovat, ví jak ve svých žácích vzbudit důvěru. Když náhodou zaslechne hodinu hudební výchovy, rozhodne se své žáky, tyto mladé hudební génie, přeformovat z klasického školního orchestru do hlasité rockové kapely, čímž navždy změní jejich životy. Se svou novou kapelou se Dewey vydá bojovat do vysněného Souboje kapel ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu zábavná komedie na jeden zátah prostě "for fun" 60%
Všechny komentáře k filmu 44+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Co potřebujete k tomu, abyste dali dokupy pořádnou rockovou kapelu? Bubeníka, kytaristu, basáka, klávesy, vokály, zvukaře, osvětlovače, ochranku, holky grupiny... a frontmana, charismatického jako prase. Frontman kapely Škola ro(c)ku je jako prase přinejmenším tlustý a zbytek grupy tvoří základoškoláci a šprti. Hraje jim to? to si pište. Dewey Finn je tak geniální rocker, že ho vyhodili z vlastní kapely. A co udělá člověk, který má v hlavě pouze noty a nemá na činži? Správně, podvodem se vetře na výběrovou základní školu a začne na ní učit. A co udělá, když po něm jeho třída vyžaduje odborné znalosti? Správně, vyrobí z ní rockovou kapelu. Stačí jen zařídit, aby to haranti nenaprášili rodičům, a honba za titulem v okresním přeboru rockových kapel na černo může začít. V roli fanatického rockera Deweyho téhle komedie pro celou nezávislou rodinu kraluje Jack Black, který tu vyšrouboval svou legendární rockerskou kreaci ze Všech mých lásek do závratných výšin. Jako ředitelka školy, ze které... Celá recenze
Archinek, 8 z 10

Popis filmu Škola ro(c)ku

Obtloustlý a zarostlý outsider Dewey Finn je kytarista a zpěvák, který právě neprožívá nejlepší období. Dostal padáka z amatérské rockové skupiny, chystající se prorazit na velkém soutěžním koncertu Klání kapel. Učitel Ned Schneebly, u kterého bydlí, mu dá na naléhání své přítelkyně Patty ultimátum. Buď urychleně zaplatí nájem, nebo se musí odstěhovat. Aby získal peníze, rozhodne se využít příležitosti, když ředitelka luxusní soukromé školy Rosalie Mullinsová nabídne Nedovi místo suplujícího učitele. Rozhodne se za kamaráda vydávat a druhý den vyrazí do práce. Když zjistí, že někteří jeho žáci umějí hrát na různé nástroje, pokusí se z nich sestavit kapelu. Zakřiknutému Zackovi svěří kytaru, výtržníka Freddyho posadí za bicí, Asiata Lawrence postaví za klávesy a Katie vnutí baskytaru. Ctižádostivou Summer, která odmítne být pouhou fanynkou, udělá manažerkou kapely. Snaží se je přesvědčit, aby do hudby vložily vzdor proti dospělým. Nakonec děti odveze na konkurz Klání kapel a s pomocí Summer se mu podaří protlačit je úspěšně konkurzem. Dlouho se mu daří vše tajit, jenže pak se ve škole objeví Ned v doprovodu Patty a policie. Dewey, který se pod vlivem dětí a událostí v mnohém změnil, uteče domů, ale děti ho přesvědčí, že to, co dělal, mělo smysl.


O filmu

obrazek
"Skvělý herec a muzikant Jack Black," - jak ho charakterizuje scenárista Mike White, se stal vlastně inspirativním vzorem pro postavu kytaristy Deweye Finna, hrdinu filmu Škola ro(c)ku. S Blackovým geniálním smyslem pro komedii a chytrým scénářem Mikea Whitea tento film překračuje parametry tradiční komedie. Když se ale pro režii projektu podařilo získat Richarda Linklatera, bylo jasné, že je to další krok k ještě vyšší kvalitě. Linklater je známý jako tvůrce významných nezávislých filmů Slacker a Dazed and confused a má shodou okolností velkou zálibu ve využití rock´n´rollu ve svých filmech.

obrazek
"Jsem velkým fanouškem Jacka Blacka, jak jeho hudebního tak i hereckého talentu," říká Linklater. "A Jackova filmová postava muzikanta, který bojuje všemi silami o uskutečnění svého snu, mě připomíná léta, kdy jsem o něco podobného usiloval jako filmař," říká Linklater.

"Linklater dodal filmovému příběhu věrohodnost a upřímnost," dodává Black. "Držel mě na uzdě, což bylo velmi důležité, protože obvykle tíhnu k tomu, všechno silně přehánět. Takže jakmile jsem překročil rozumnou hranici, zastavil mě."
obrazek
Temperamentní Dewey Finn není nepodobný herci, který ho představuje. A ve Škole ro(c)ku předvede při koncertě výkon, blížící se explozi. Následuje skok do publika, aniž tam je připraven někdo, kdo by ho zachytil. Pak, po vyhazovu z orchestru, se vydává za učitele, a snaží se získat děti pro rockovou hudbu. A nakonec se mu podaří získat své žáky a pomoci jim na Souboji kapel k životnímu výkonu v tomto hudebním žánru.

Po dobu působení na prestižní soukromé škole, je Dewey neustále pod dohledem přísné ředitelky Rosalie Mullinsové. "Jsem jako Deweyova Nemesis a mohu na něj písknout, kdykoli se mi zachce," vysvětluje Cusacková.

<>Obrázek nenalezen<> Black hrál spolu s ní a jejím bratrem Johnem v kritikou oceněném filmu Všechny moje lásky, a říká: "Spolupracovat s Joan byla bomba. Má totiž velký smysl pro humor. Bylo bezvadné sledovat proměny jejího charakteru."

"Joan je opravdu mimořádná osobnost ," souhlasí White. "Obvykle hraje bezstarostné ženy, takže je zábavné vidět ji tentokrát v roli, kdy představuje upjatou ředitelku."
Autorka a komediální představitelka Sarah Silvermanová byla také potěšena nabídkou hrát v tomto filmu, ačkoli její postava Patty - (přítelkyně Neda Schneeblyho), pro změnu komická není.
obrazek
"Když se mi dostal do ruky scénář Mikea Whitea, přála jsem si ve filmu hrát," poznamenává. Většinou nemám možnost ztělesnit "padoušské charaktery", takže mi připadalo, že je to jedinečná šance si to zkusit. A navíc: jestliže máte co dělat s filmem, který napsal Jack Black, můžete si být jisti, že to bude pěkná legrace."

O obsazení

obrazek
Náročným problémem bylo naplnit třídu hudebně nadanými dětmi. Producent Scott Rudin, režisér Richard Linklater, castingová ředitelka Ilene Stargerová a hudební poradce Randall Poster měli stejný požadavek - děti musí působit autenticky.
"Obsadili jsme jen takové děti, které byly skutečně schopné hrát na různé nástroje a zpívat." Vysvětluje Stargerová, která viděla několik tisíc dětí na mnoha místech včetně New Yorku, Los Angeles, Chicaga, Minneapolis, San Francisca a Seattlu během pětiměsíčního obsazování filmu.
obrazek
"Nakonec jsme dosáhli rovnováhy, protože jsem vybrali děti, které nebyly klasickými hollywoodskými herci," říká Poster. "Všechny proto přinesly neotřelost, přirozenost a tak přispěli k tomu, že film svou osobitostí ozvláštnily."

Dva členové skupiny Škola ro(c)ku, jedenáctiletá klasická kytaristka Rebecca Brownová (hraje baskytaristku Katie) a dvanáctiletý klasický pianista Robert Tsai (hraje hráče kláves Lawrence), byli nalezeni prostřednictvím pořadu stanice Public Radio "From the Top". Je to mezinárodní program z Bostonu, který prezentuje mladé hudebníky klasické hudby. Přináší informace, zábavu a výchovu pro mladé muzikanty, jejich rodiče a učitele a Rebecca i Robert byli opravdovými objevy.

obrazek
Joey Gaydos ml. Který představuje vedoucího kytaristu Zacka, žije v Belleville v Michiganu. Nyní je mu 12 let . Začal hrát na kytaru, když mu bylo osm a v Michiganu si založil vlastní skupinu. Byl také objeven prostřednictvím letního programu Dayjams, který poskytoval příležitost k uplatnění pro děti ve věku od 9 do 15 let, ke studiu oboru hry na kytaru, basy, bubny, klávesové nástroje a zpěv. Dayams, podporovaný Národním kytarovým workshopem, je jeden z nerozšířenějších letních hudebních programů.

<>Obrázek nenalezen<> Kevin Clark, který hraje Freddyho, rebelujícího bubeníka, byl objeven na veřejném konkursu v Chicagu. Začal hrát na bubny s místní skupinou když mu byly tři roky. V té době už byl schopen předvést sólo na bubny a sklidil ovace publika. Když mu bylo pět let začal chodit na hodiny a od té doby se tomuto nástroji věnuje.

"Málokteré z dětí, které jsme vybrali pro film, se předtím účastnilo nějakého konkurzu nebo hrálo ve filmu," říká castingová ředitelka Ilene Stargerová. "Pro nás bylo během tohoto projektu velmi zajímavé sledovat, jaké pokroky dělají."

obrazek
Například desetiletá Maryam Hassanová, která hraje plachou Tomiku, předtím vystupovala jen ve školních hrách. Když se z internetu dozvěděla o konkurzu v New Yorku, přijela z Long Islandu spolu s matkou do města. Maryam si vydobyla roli svým projevem, když předvedla svou verzi sóla Jennifer Hollidayové z "Dreamgirls."

Jack Black, který je sám hudebník a zpěvák, poznal okamžitě talent uchazečů. "Tyto děti byly úžasně muzikální a výborně reagovaly na režijní pokyny," říká Black. "Režisér Rick Linklater z nich dostal naprosto přirozený projev."

obrazek
Protože se konkurzy konaly ve více než deseti amerických a kanadských městech, objevily se dětské talenty z různých končin, ale brzy, během jejich pobytu a společné práce na Manhattanu, se staly jednolitým tělesem. Od veterána Angela Massagliho, který hraje Bobbyho ml. ve snímku Sopranovi a Aleishi Allena, který se objevil v The best man a Osudovém setkání, až po debutující Maryam Hassanovou (Tomika) a Roberta Tsaie (Lawrence), kteří dosud nikdy nestáli před kamerou, všechny děti se rychle přizpůsobily náročnému programu při zkoušení hudby a natáčení i časovému programu ve třídě. Na konci práce na filmu neměli žádné problémy s vystupováním a tak dva mladí herci, Joey Gaydos ml. a Kevin Clark vystoupili v místním klubu se svou učitelkou Amandou Kaupousouzovou, talentovanou irskou houslistkou.

O hudbě

obrazek
Poté, co proběhl výběr herců, hudební poradce Randy Poster, (spolupracoval s režisérem Richardem Linklaterem už na snímku Suburbia) se ujal práce na vytvoření hudebního týmu. První věcí, kterou udělal, bylo, že přivedl skupině dětí vůdce - byl to Jim O´Rourke, který je producentem i muzikantem "Sonic Youth".

"Jednou z největších výhod tohoto filmu bylo, že jsme měli 10 týdnů, kdy jsme mohli z dětí utvořit rockovou skupinu," říká Poster. "Tím způsobem - jak před, tak během natáčení - se děti velmi sžily se svými hudebními nástroji a se vším, co tvořilo tento příběh."

<>Obrázek nenalezen<> Jack Black byl vděčen za přítomnost Jima O´Rourkeho, který mu pomáhal v přípravě mladých spoluherců na jejich role a oba byli potěšeni spoluprací s nimi.
"Jim je velký muzikant a výborný producent, a má dokonce své vlastní album," dodává Black, "Zkoušel s dětmi, dokud jejich výkon nebyl skutečně prvotřídní a jejich rockové cítění naprosto autentické."

O´Rourke se ze všeho nejdříve snažil dozvědět, jaké schopnosti děti mají, bez ohledu na to, co se od nich ve filmu očekává.
"Potřeboval jsem zjistit co byly zvyklé hrát, jaký styl hudby mají rády a v čem jsou jejich silné stránky i slabiny. Když jsem získal tyto informace, bylo pak už na mě, abych je použil a vytvořil z dětí skupinu."
<>Obrázek nenalezen<> Podle Craiga Wedrena, který komponoval hudbu k tomuto filmu a strávil s dětmi nesčetné hodiny při zkouškách, proměnilo se natáčení skutečně v jakýsi hudební tábor a vysněné prostředí pro děti, které mají rády rock. "Vrátilo mě to zpět do mého mládí, kdy mi bylo 12 a měl jsem svou první skupinu," říká. "Byla to doba, kdy jsem mohl kvílet na kytaru nebo tlouci do bubnů a dělat s přáteli báječnou muziku. A přesně taková byla atmosféra zde, s těmito dětmi při natáčení."

Joey Gaydos ml., vedoucí kytarista vzpomíná, jak začali zkoušet: "Když jsme poprvé hráli společně, nebylo to k poslouchání," připouští dvanáctiletý účastník. "Ale potom, co jsme skutečně vážně zkoušeli, začalo to znít docela pěkně."

obrazek
Některé děti měly rády hudbu, kterou ve filmu Škola ro(c)ku hrály, některé ji vůbec neznaly. Například dvanáctiletý Robert Tsai, který od pěti let hrál na klavír, se věnoval výlučně pouze klasické hudbě.
"Robert o rockové muzice nevěděl absolutně nic. Když jsme začali zkoušet, byla to pro něj hotová záhada," říká O´Rourke. "Když jsem před něj položil notový part, zahrál to, ale v přísně klasickém stylu. Nakonec se ale i on přizpůsobil a jammoval spolu s námi."

I Rebecca Brownová podlehla víru této hudby. Jedenáctiletá kytaristka, která hrála od čtyř let, se naučila nejen jak hrát basový part ve filmu, ale měla i svou první zkoušku se školním orchestrem, kde hrála na cello.

obrazek
"Všechny děti jsou mimořádně talentované a schopné týmové spolupráce," poznamenává režisér Richard Linklater. "Zkušenosti dětí ve filmovém příběhu odrážejí jejich vlastní zkušenosti. Začaly hrát v prostředí, které bylo hudbě nakloněno a my jsme se pak snažili, aby hudba pro ně byla zábavným koníčkem - stejně, jako se o to snaží Dewey Finn ve filmu."

Zatímco mladí hudebníci zkoušeli, filmaři spolupracovali s hudebními skladateli a textaři na významných písních pro film. Nakonec to byli Jack Black a Mike White, kdo napsali většinu skladeb, včetně několika sólových, která zaznívají ve třídě.

obrazek
"Nejsou to opravdové písně," vysvětluje Black. Mohl bych je rozšířit a udělat z nich písně. Takhle to jsou spíše malé vtipné písňové motivy. Hlavní píseň Škola ro(c)ku, kterou zpívá Black spolu s dětmi na finálním koncertu filmu, vytvořila newyorská skupina "The Mooney Suzuki".

"Potkal jsem se s nimi v New Yorku," vzpomíná Black "a požádal jsem je, jestli by mohli složit úvodní píseň pro film. Zdráhali se, říkali, že vznikne maximálně nějaký šmejd, ale Mike White jim dodal text, na němž pak pracovali a nakonec vytvořili opravdu vynikající píseň."

O hercích

Mike White
obrazek Získal si pozornost tím, že napsal a hrál v nezávislém komediálním i dramatickém snímku Chuck a buck, který byl uveden v premiéře na festivalu Sundance a získal ocenění na festivalech v Deauville, v Seattlu a ocenění Independent Spirit Awards. Minulého roku se autorsky podílel na dvou filmech. Prvním bylo drama The good girls s Jennifer Anistonovou a druhým byla komedie Orange county, v němž hrál Jack Black a Colin Rudin.
Vyrostl v Pasadeně, losangeleském předměstí. Navštěvoval Wesleyan University v Connecticutu. Zde získal od bývalého absolventa této univerzity nabídku do Hollywoodu, kde působil jako produkční poradce na seriálech Dawson creek a Freaks a geeks.

Joey Gaydos ml.
Ve filmu debutuje. Je synem profesionálního hudebníka, dostal kytaru jako vánoční dárek, když mu byl rok, avšak teprve v osmi letech se skutečně začal učit na ni hrát. Účastnil se známých letních táborů rock-and-rollu, založil s přáteli skupinu nazvanou "Bad Racquette", s níž natočili originální CD s devíti původními písněmi. Jeho vzory jsou Led Zeppelin, Jimi Hendrix a The Beatles.

Kevin Alexander Clark
obrazek Vrostl v Illinois. Narodil se roku 1990. Projevoval přirozený smysl pro rytmus již ve svých třech letech a občas bubnoval na místních koncertech s hudební skupinou. Dosud studoval hru na klavír, housle, cello a kytaru.
Clark je členem školního jazzového orchestru a navštěvuje soukromé hodiny hudby. S přáteli založili hudební skupinu nazvanou "Blind".

Rebecca Brownová
Narozená v Chicagu roku 1993. Přirozený hudební talent, pravidelně navštěvuje hodiny hry na kytaru. Vystupovala v národním programu "From the top", který uvádí nadané mladé hudebníky.
Zajímá se též o computery, kreslení, a umělecké psaní. Jejím hudebním vzorem je klasický kytarista John Williams a The Beatles.

Robert Tsai
Žije v New Jersey - Wilmingtonu. Začal navštěvovat hodiny klavíru v šesti letech a po dvou letech studia upozornil učitel jeho rodiče na chlapcův mimořádný talent. Ti mu pak našli jako učitele klavíristku dr. Julii Lamovou. Pod jejím vedením se Robert začal účastnit soutěží a většinu jich vyhrál. V létě 2002 dokonce vystupoval v Lincoln Centru, byl také vybrán, aby se zúčastnil národního programu "From the Top! a zde si ho všimli filmaři, kteří vybírali obsazení pro tento film.

Caitlin Haleová
Žije v Connecticutu, kde vystupovala v regionálním divadle. Narodila se roku 1992, zpívala veřejně národní hymnu u příležitosti místních basketballových her. Jejím otcem je senátor za stát Connecticut.

Aleisha Allenová
Narodila se a vyrostla v Bronxu a od čtyřech let pózovala pro časopisy a televizi. V šesti letech byla obsazena do seriálu Blue´s Clues a později se pravidelně objevovala v populárním Disneyovském TV pořadu Out of the Box.

Brian Falduto
Žije v New Jersey, chodí na hodiny hudby a přednesu od sedmi let. Miluje jazz a balet a vystupoval již v představení Louskáčka. Byl vybrán při konkursu na film. Jeho vzory jsou Britney Spearsová, "O-Town" a "Faith Hill".

Zachary Infante
Narodil se v New Yorku v roce 1992 a žije v New Jersey. Začal se zajímat o herectví již v pěti letech. Je talentovaný zpěvák, vystupoval již v řadě reklam. Škola ro(c)ku je jeho filmovým debutem.

James Hosey
Narodil se v Bronxu roku 1993 a žije ve státě New York. Od malička na sebe poutal pozornost díky výrazně zrzavým vlasům a přátelské vizáži. Vystupoval asi v 10 reklamách, v tomto filmu debutuje.

Cole Hawkins
Byl objeven jako pětiletý, když nabízel brambůrky zákazníkům v obchodě Old Navy. Mezi ostatními dětmi ve Škole ro(c)ku je veteránem, protože hraje již v sedmém filmu, např. Music of the heart, Velký táta, Kate a Leopold, ... Vystupoval též v řadě reklam.

Jordan-Claire Greenová
Narodila se roku 1993 v exotickém prostředí na Azorech u portugalského pobřeží. Jejím otcem je fyzik a generál leteckých sil, který zde pobýval pracovně, stejně jako na řadě jiných míst USA.
Na housle hraje od čtyř let a také navštěvuje hodiny klavíru a herectví, současně se studiem tance, jazzu a hip-hopu. Hrála již ve filmu Miracle dog a Power rangers.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 20. 1. 2021 Svátek má Ilona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz