fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

66%
film / thriller, akční, drama, válečný, USA, , 121 min., od 15 let
Tears of the Sun
Kinopremiéra v ČR 24.4.2003, DVD a Blu-Ray od 19.7.2017 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:22Byl cvičen uposlechnout rozkazy. Stal se hrdinou tím, že se jim vzepřel.
Hrdinou tohoto válečného dramatu, jež se odehrává v Nigérii, je poručík námořní pěchoty A. K. Walters. Země se po převratu ocitla na pokraji občanské války a Walters je s komandem vyslán, aby z misie zachránil doktorku Lenu, dvě jeptišky a kněze. Lékařka však odmítne opustit své svěřence a přiměje velitele komanda, aby se spolu s ní ujal i skupiny domorodců, jimž hrozí jistá smrt. Cesta pralesem až k hranicím s Kamerunem je těžká a brutalita povstalců, kteří jim jsou v patách, přesahuje vše, co otrlý voják doposud zažil...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Čekal jsem další akčně válečný bezduchý film, ale byl jsem překvapen. Tady skutečně o něco šlo. Americké nerozvážné velení opět nezklamalo, a tak se musel objevit další voják, který neuposlechne původní rozkaz a s lidskostí a soucitem se pustí do záchrany několika uprchlíků. Příběh je stavěný tak, že se tu střílí jenom když se opravdu musí, takže o válečnou řežbu tu rozhodně nejde.Jedná se o veliký citově dramatický thriller, který se pomalu dostává až do grandiózního dech beroucího finále. Na začátku se mi však vyprávění příběhu zdá dosti uspěchané. Výborná kamera, nádherné scenérie, šokující scény plné nenávisti a smrti, použitá africká hudba a typický kamenný mariňácký výraz Bruce Willise. Vznikl biják, který sebou nese i jisté poselství a který světu ukazuje reálnou problematiku v některých afrických zemích. I já považuji tento snímek za nejlepší válečný thriller své doby.
Všechny komentáře k filmu 31+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Slzy slunce

Když padne demokratický režim v Nigérii a moci se chopí bezohledný vojenský diktátor, dostane ostřílený veterán námořní pěchoty A.K. Waters zdánlivě rutinní úkol - zachránit ze země členku organizace Doktoři bez hranic Dr. Lenu Kendricks, která se stará o oběti zuřící občanské války v odlehlé vesnici. Když ale Waters se svou jednotkou na místo dorazí, lékařka je ochotna opustit vesnici pouze pod podmínkou, že se Watersovi muži postarají o převoz vesničanů na blízkou hranici. Pokud by byli zanecháni napospas osudu, brzy by padli za oběť početné armádě rebelů. Waters podléhá přísnému velení svého nadřízeného důstojníka, kapitána Billa Rhodese, na jehož rozkaz nesmí do vojenského konfliktu nijak zasahovat. Když se ale spolu se svými muži stane přímým svědkem brutálního jednání rebelů, získá si jej Dr. Kendricks na svou stranu. Vojáci jsou ochotni vystavit se nejvyššímu riziku a doprovodit vesničany skrze hustou džungli. Během následného přesunu je však Watersův tým, složený z expertů na nepozorovaný pohyb a kamufláž, urputně pronásledován armádou rebelů. Brzy se ukáže, že objektem jejich zájmu je jeden z uprchlíků - jediný přeživší člen rodiny, která před převratem vládla Nigérii. Waters a jeho malá skupina vojáků stojí před nelehkým rozhodnutím, zda je život jednoho muže cennější než životy jich samotných a ostatních uprchlíků, jejichž záchranu považují za svou morální povinnost...


O filmu

obrazek
"Scénář k filmu Slzy slunce mě oslovil, protože ze začátku působí jako obyčejný příběh o záchranné akci, ale postupem času se vyvine v emocionálně silné a závažné lidské drama, které nutí k zamyšlení," říká vedoucí výroby Joe Roth.

"Tento snímek se dotýká statečných činů a nesnadných morálních rozhodnutí, které byly podstatou filmů jako Zachraňte vojína Ryana! Je to především příběh o hrdinství," dodává producent Ian Bryce.

Slzy slunce jsou prvním filmem o zvláštních jednotkách americké námořní pěchoty Navy SEALs, který se dočkal plné podpory a spolupráce od amerického námořnictva a Ministerstva obrany. "Tento snímek je poctou Navy SEALs a všem lidem, kteří nás ochraňují a podnikají odvážné činy, aniž by se o nich mluvilo," říká režisér Antoine Fuqua. "Chtěl jsem natočit film, který by ukázal lidem, že v armádě existují muži a ženy, díky jejichž úsilí si můžme v klidu sednout k šálku ranní kávy. Bojují a umírají, aniž bychom znali jejich jména."

"Tito muži se rozhodli jako lidské bytosti, ne jako vojáci. A film pojednává o důsledcích jejich volby, jejich snažení učinit správnou věc z pohledu člověka, nikoliv z pohledu vojenského důstojníka," říká představitel hlavní role Bruce Willis.

Když začali scénáristé Alex Lasker a Patrick Cirillo v roce 1995 psát k filmu scénář, jejich hlavní inspirací byl dobrodružný příběh Roberta Wiseho The Sand Pebbles se Stevem McQueenem v hlavní roli. Stejně jako tento film jsou i Slzy slunce příběhem odvážného bojovníka, který se snaží zachránit skupinu civilních obyvatel. "Chtěl jsem ve scénáři zobrazit souboj vůle mezi tvrdým, zásadovým vojákem Watersem a soucitnou, humanisticky založenou doktorkou Kendricks," říká Lasker. "Na začátku jsou to dva lidé s velmi odlišnými názory na věc. Pod vlivem okolností se však oba změní."
obrazek
"Waters je člověk, který vždy pouze plnil příkazy a udržoval si emocionální odstup od smrti a zkázy, které jej obklopovaly. Až dosud to považoval za součást své práce. Na této misi si však poprvé uvědomí, jaké utrpení prožívají lidé, které se snaží zachránit. Poprvé ve své kariéře zažívá vnitřní rozpor. Musí učinit velmi závažné rozhodnutí, zda se přiklonit k zásadám své práce nebo k humanitě, kterou během své pětadvacetileté kariéry u armády ztratil," vysvětluje producent Arnold Rifkin. Kombinace tvrdé akce a lidských emocí umožňuje filmu působit na diváka v několika různých rovinách, vysvětluje Rifkin. "Začínáte s úmyslem lidi pobavit. Poté doufáte, že se vám u nich podaří také vyvolat emoce a soucit."

Ačkoliv je příběh fiktivní, je pravdivým obrazem současného dění. "V tomto případě jde o nepokoje, které v posledních třiceti letech ovlivnily určité oblasti Afriky. Občanské války, etnické čistky a jiná zvěrstva se dočkávají jen zřídka větší pozornosti v západních médiích, protože žurnalisté bývají často mezi prvními oběťmi těchto konfliktů. Toto byla příležitost ukázat, jak příšerné věci se během těchto události dějí," vysvětluje Bryce. Pro Fuqua, který se před natáčením filmu věnoval důkladnému studiu současných problémů afrického kontinentu, je film akčním dobrodružstvím i lidským dramatem o lidech, kteří prožili neskutečné hrůzy. "Abych získal představu, čím tito lidé prošli, sehnal jsem si obrazovou knihu The Silence. Jsou tam jen fotografie, žádný text. Ale je to otřesné svědectví. Po celou dobu natáčení jsem ji měl u sebe a každý den před příchodem na scénu jsem si v ní listoval. Byl to pro mě obrovský zdroj inspirace."

Podle Willise se liší Slzy slunce od ostatních akčních filmů díky Fuquově zapálení a odevzdanosti projektu. Režisér například trval na tom, aby byli představiteli afrických uprchlíků skuteční obyvatelé Afriky, z nichž měla většina podobné zkušenosti jako postavy, které ve filmu ztvárnili. Někteří z nich viděli na vlastní oči vyvraždění jejich rodin. Jiní byli občanskou válkou a nepokoji donuceni k životu ve vyhnanství. "Jsem opravdu rád, že neobsadili do rolí Afričanů hollywoodské herce," říká Sammi Rotibi, který hraje Arthura Azuku. "Posunulo nás to na úplně jinou úroveň. Když člověk slyší jejich příběhy... bylo to tak smutné a neskutečné. Dostalo nás to přímo do děje."
obrazek
"Přestože film pojednává o fiktivní situaci, odehrálo se v Africe mnoho událostí, které byly podobné této," podotýká technická poradkyně Nkeonye Nwankwo. "Během natáčení jsme zažili mnoho emocionálně silných okamžiků. Při natáčení scény, ve které je spálena vesnice, se několik lidí, kteří byli v minulosti svědky podobné události, psychicky zhroutilo. Plakali celý den."

Všichni představitelé členů vojenské jednotky pod velením Waterse podstoupili speciální vojenský výcvik, aby své role mohli ztvárnil co nejvěrněji. Jejich instruktorem byl vojenský veterán Harry Humphries, který strávil u Navy SEALs 16 let a jako vojenský technický poradce se v minulosti podílel na filmech jako Černý jestřáb sestřelen nebo G. I. Jane.

"Byla to skvělá skupina lidí, kterou navíc vedl Bruce Willis," říká Humphries. "Dostali jsme dva týdny, abychom se mohli zaměřit na trénink specifických dovedností, které vyžadoval tento film. Všechny zbraně, válečné taktiky a bojové techniky, se kterými se měli herci ve filmu setkat, uměli po skončení dvoutýdenního tréninku bezchybně ovládat." Po dobu natáčení pak zůstávali herci ve svých rolích - i mimo kameru se navzájem oslovovali svými filmovými přezdívkami.

"Dlouho jsem čekal na příležitost pracovat na podobném filmu," dodává Humphries. "Ukazuje, že mariňáci nejsou jako stroje. Jsou to lidské bytosti. Chci, aby publikum vidělo, jací jsou doopravdy, s jakou profesionalitou pracují a kolik je v nich lidskosti."

Po procestování mnoha různorodých lokalit byla jako nejvhodnější místo pro natáčení zvolena Havaj. "Havaj jsme vybrali díky podobným klimatickým podmínkám a nadmořské výšce. Deštný prales je k nerozeznání podobný tomu africkému," říká hlavní výtvarnice Naomi Shohan.

Ostrov Oahu nabízel kromě ideálních podmínek také spoustu zajímavých míst. Mezi mnohé lokace, kde natáčení probíhalo, patří údolí Waikane, džungle okolo oblíbených vodopádů Manoa, údolí Maunawili a ranč Kualoa, který posloužil již při natáčení filmů Jurský park nebo Kód Navajo.

O hercích

Bruce Willis
obrazek Představil se již v celé řadě různorodých rolí, které potvrdily všestrannost jeho talentu. Nejvíce se proslavil díky rolím ve filmech Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Nejsem blázen, Dvanáct opic, V nepřátelském poli, ... Svou kariéru začal Willis na divadelním pódiu, mezinárodního úspěchu a prestižních cen se však dočkal až po svém televizním debutu v hlavní roli seriálu Měsíční svit. Za roli soukromého detektiva Davida Addisona, pro kterou byl vybrán z více než 3000 zájemců, získal Willis mimo jiné cenu Emmy a Zlatý glóbus. Jeho celovečerním debutem byl film Schůzka naslepo s Kim Basinger. Willis spolupracoval s celou řadou respektovaných režisérů, mezi které patří Michael Bay (Armageddon), M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený), Alan Rudolph (Vražedné myšlenky, Snídaně šampionů), ... Svůj hlas propůjčil chytrému nemluvněti Mikeymu ve obou pokračování filmu Kdopak to mluví, nedávno také namluvil jednu z postav v animovaném filmu The Rugrats Meet The Wild Thornberrys. Kromě svého vystupování před kamerou se na některých filmech podílel také jako producent (Můj soused zabiják) a vedoucí výroby (Snídaně šampionů), je také režisérem divadelní hry Sama Sheparda True West a uznávaným hudebníkem. Se svým agentem založil filmovou produkční společnosti Cheyenne Enterprises, LLC.

Monica Belucciová
obrazek Získala si pozornost diváků díky snímku Giuseppe Tormanora Malena a francouzskému filmovému hitu The Brotherhood of the Wolf. Svou cestu k vrcholu zahájila v Miláně, kde se během studií nechala přemluvit, aby zkusila dráhu modelky. Poté, co režisér Dino Risi uviděl její fotografii v časopise, získala roli v televizním filmu Vita Coi Figli. Belucci vzbudila také pozornost režiséra Francise Forda Coppoly, který ji obsadil do role jedné z žen slavného upíra ve svém filmu Dracula. Po svém americkém debutu v tomto filmu se Belucci vrátila do Itálie a natočila několik dalších snímků jako IL Cielo è Sempre Più Blu, Palla di Neve nebo I Mitici. Velkého úspěchu dosáhla s thrillerem Byt, za který získala francouzskou filmovou cenu César. Od té doby natočila sedm filmů se svým manželem. Poslední z nich, Irreversible, byl vybrán jako soutěžní snímek na filmovém festivalu v Cannes. Mezi její další filmy patří V podezření, Franck Spadone, Le Plaisi a Mediterranees.

Cole Hauser
obrazek V tomto filmu se znovu objeví s Brucem Willisem, se kterým si zahrál již v dramatu Hartova válka. Zatím naposledy obsadil roli Raye Pruitta ve filmové adaptaci novely White Orleander a brzy se objeví v druhém pokračování filmu Rychle a zběsile. Hauser debutoval v sedmnácti letech ve filmu Roberta Mandela Školní pouta. Později získal cenu Indepentent Spirit Award pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za film Tábor tygrů Joela Schumachera. Hauser hrál dále ve filmech A Shot at Glory, Černočerná tma, Hi-Lo Country, ... Na televizní obrazovce se objevoval jako stálý člen hereckého osazení seriálu Každý den v akci.

Tom Skerritt
obrazek Ztvárnil celou řadu různorodých postav v tak nezapomenutelných filmech, jakými je M*A*S*H Roberta Altmana, Ocelové magnólie a Nový začátek Herberta Rosse (za druhý z nich obdržel cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli od National Board of Review), Vetřelec Ridleyho Scotta, Top Gun Tonyho Scotta, Teče tudy řeka Roberta Redforda nebo Kontakt Roberta Zemeckise. Skerritt se proslavil také rolí šerifa Jimmyho Bocka v seriálu NBC Picket Fences, za kterou získal televizní cenu Emmy a byl nominován na Zlatý glóbus a cenu Screen Actors Guild. Svou první filmovou roli obsadil v dramatu War Hunt z roku 1961, ve kterém si zahrál s tehdy vycházející hvězdou Robertem Redfordem. K jeho dalším filmům patří Divocí tuláci, Zloději jako my, Mlčení severu, Mrtvá zóna a Jiná láska. Na televizní obrazovce se nedávno objevil v roli generála Williama Westmorelanda v historickém filmu Path to War a v remaku klasického westernu V pravé poledne, kde obsadil roli šerifa Willa Kanea, která v původní verzi patřila Garymu Cooperovi. Zahrál si také v televizním filmu An American Daughter a seriálech Jacqueline Kennedy Onassis: A Life a Aftershock. Obsáhlý výčet jeho televizní filmografie obsahuje dále snímky Vraždy v China Lake, Loupež, Rudý král, bílý rytíř, Dva pro Texas, Miles to Go, ... Kromě toho Skerritt obsadil více než 60 epizodních rolí v seriálech jako Na zdraví!, Gunsmoke, Bonanza, Uprchlík, Combat!, Mannix, The Virginian nebo The Alfred Hitchcock Hour. Své režisérské ambice si splnil televizním dramatem A Question of Sex, na kteý navázal dalším televizním filmem Divided by Hate. Režíroval také několik epizod seriálů Picket Fences a Chicago Hope.

O tvůrci

Antoine Fuqua
obrazek Prokázal mimořádné nadání již ve svém celovečerním debutu Střelci na útěku, ve kterém obsadily hlavní role mezinárodní herecké hvězdy Chow Yun Fat a Mira Sorvino. Na tento film navázal komediálním thrillerem Vnadidlo. Fuqua dosáhl velkého úspěchu s filmem Training Day, který pojednával o jednom dni v životě zkorumpovaného policisty (Denzel Washington) a jeho seriózního mladého učně (Ethan Hawke). Oba představitelé hlavních rolí byli nominováni na Oscara, kterého Washington získal. Díky svému vizuálnímu a výpravnému cítění se stal v minulosti velmi žádaným režisérem reklam a hudebních videoklipů. Pracoval pro firmy jako Miller Genuine Draft, Reebok, Toyota nebo Sprite a pro mnoho hudebních umělců a skupin včetně Arrested Development, Prince, Stevieho Wondera a Toni Braxton. Za videoklip k písni Gansta's Paradise rappera Coolio obdržel Fuqua cenu MTV Award a dvě prestižní ceny Music Video Production.

Podobné filmy

Dopisy pro Julii
(Letters to Juliet) Ve Veroně, městě zamilovaných, najde Amanda Seyfried ve spáře mezi kam...
dnes 12.30
Nova Cinema
Divergence
(Divergent) Po strašlivé válce je Chicago obehnáno vysokou zdí a lidé, kteří v něm žijí ro...
dnes 14.40
Nova Cinema
Osobní strážce
(The Bodyguard) Osamělý Kevin Costner se uvolil, že bude osobním strážcem populární zpěvač...
dnes 17.25
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 15. 4. 2024 Svátek má Anastazie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz