fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

75%
film / thriller, akční, mysteriózní, science fiction, kolekce / marvel, USA, , 127 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 22.7.2004, DVD od 1.11.2004 Bonton, Blu-Ray od 25.9.2013 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2004, Oskar, Nejlepší vizuální efekty, John Dykstra , Scott Stokdyk , Anthony Lamolinara , John Frazier


V TV televize čt. 22.2. Sky Movies Select HD 14.30
Sky Movies Select HD 14.30
Ukázka
02:01Americká akční adaptace slavného comicsu, ve které se maskovaný hrdina vrací, aby se znovu téměř proti své vůli pustil do boje se zločinem.
Od chvíle, kdy se Peter Parker rozhodl opustit svou dlouholetou lásku Mary Jane Watsonovou, aby se mohl v kostýmu Spider-Mana i nadále zodpovědně věnovat svému povolání superhrdiny, uplynuly dva roky. Jeho touha po milované M.J. se ale postupem času stala ještě silnější a proto si nyní pohrává s myšlenkou, že by se tajného života superhrdiny na důkaz své lásky vzdal. M.J. se však mezitím rozhodla jít dál - vydala se na dráhu filmové herečky a v jejím životě figuruje nový muž...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Spider-Man 2 je asi nejlepším dílem (pro mě) původní trilogie o pavoučím muži (tedy spíše chlapci), která naprosto bezezbytku využívá hrdinský potenciál. Vývoj vztahu hlavních postav je super a akční scény na velmi vysoké úrovni.
Všechny komentáře k filmu 51+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Spider-Man 2

obrazek
Student Peter Parker má neustále potíže, protože nic nestíhá. Studovat, jako brigádník rozvážet pizzu a ještě bojovat proti zločinu v ulicích New Yorku jako Spider-Man, to je fuška, kterou se mu daří zvládat jen velmi obtížně. Však ho také nakonec majitel pizzerie vyhodí. Zájem o něj nemá ani J. Jonah Jameson, šéf novin Daily Bugle, pro které Peter pracuje jako externí fotograf. Nůž na krk dostane také ve škole, protože nestíhá přednášky. Poslední šance má být práce o výzkumech dr. Octavia. S tím ho seznámí jeho kamarád Harry Osborn, řídící po otci (který v první části zahynul v souboji se Spider-Manem) firmu OsCorp, pro niž dr. Octavius pracuje.
obrazek
V obavách o bezpečnost Mary Jane Watsonové, kterou už dlouho tajně miluje, jí o svých citech nedokáže říci pravdu. Když kvůli honičce s lupiči nestihne divadelní představení, ve kterém dívka hraje hlavní roli, začne Mary Jane chodit s astronautem Johnem Jamesonem. Peter Parker stráví poklidný večer u přátelského doktora Octavia a jeho manželky Rosalie, další den se však stane při presentaci Octaviova objevu nového, věčného zdroje energie, svědkem tragické nehody, při které je Rosalie zabita a Octavius těžce zraněn. Jako Spider-Manovi se mu podaří zabránit explozi, ale Octavius, jehož myšlení ovládly dva páry dlouhých kovových chapadel napojených přímo na jeho mozek a udělaly z něj netvora. Rozhodne se dál pracovat na svém objevu, k tomu však potřebuje peníze. Ty si obstarává jako dr. Octopus bankovními loupežemi. Spider-Man se s ním pokouší bojovat, ale stále častěji se mu stává, že ztrácí své nadpřirozené schopnosti. ,
obrazek
Na pohodě mu nepřidá ani to, že kvůli svému působení v kostýmu Spider-Mana přichází o své dva nejlepší přátele. O Mary Jane, která mu nemůže zapomenout, že nepřišel na její divadelní představení a Harryho, který mu vyčítá, že kryje vraha jeho otce. Rozhodne začít žít normálně a kostým hodí do popelnice. Cítí se znovu spokojený. Stíhá školu, stihne divadlo, má konečně čas žít jako normální člověk. Jenže jeho klid netrvá dlouho. Dr. Octopus chce po Harrym vzácný prvek tritium, který nutně potřebuje pro uvedení znovu dokončeného stroje do chodu. Harry mu ho slíbí výměnou za Spider-Mana. Od jeho zmizení stoupla zločinnost ve městě o sedmdesát procent a Peter si uvědomuje, že se bude muset vrátit do boje proti zločinu i za cenu ztráty osobního života. Znovu se utká s Octopusem, který se zmocnil Mary Jane. Zločinec ho však přemůže a předhodí Harrymu, který je odhodlán pomstít smrt svého otce.


O filmu

obrazek
Když se v roce 2002 objevil v kinech film Spider-Man, stal se téměř okamžitě jedním z komerčně nejúspěšnějších filmových hitů všech dob. Celosvětově vydělal přes 820 milionů dolarů a zařadil se na pátou příčku v žebříčku filmů s nejvyššími tržbami v USA. Film je založen na klasické komiksové postavě nakladatelství Marvel Comics, kterou v roce 1962 přivedla k životu dvojice scénáristů Stan Lee a Steve Ditko. Spider-Man se poprvé objevil v posledním čísle neúspěšného komiksu Amazing Fantasy. Jeho přítomnost však vzbudila takový ohlas, že byl komiks přejmenován na Amazing Spider-Man a v březnu 1963 se znovu objevil na pultech obchodů. Postupem času se stal Spider-Man jedním z nejpopulárnějších superhrdinů všech dob.

Filmové zpracování Spider-Manových příběhů přijali diváci s nadšením. Film nejen lámal rekordy v návštěvnosti, ale jeho příběh a postavy také překračovaly všechny jazykové i kulturní bariéry.
obrazek
"Pozorovat, jak silně zareagovali filmoví fanoušci po celém světě na uvedení prvního Spider-Mana, bylo velice potěšitelné a dokonce i tak trochu překvapivé," říká režisér Sam Raimi. "Jako filmař se snažím především o to, aby se lidem mé filmy líbily, a z tohoto hlediska Spider-Man předčil všechna má očekávání. Bylo to opravdové zadostiučinění pro všechny umělce, kteří se na tomto filmu podíleli - ať už stáli za kamerou nebo před ní - a věnovali mu tolik času a úsilí... zejména pak pro talentované lidi ze společnosti Imageworks. Všichni mohou být hrdí, že pomohli zprostředkovat divákům tak nezapomenutelný zážitek."

"Na první promítací víkend nikdy nezapomenu," říká herec Tobey Maguire, který ve filmu ztvárnil titulní roli. "Jít do kina, poslouchat nadšené reakce celého publika a cítit ve vzduchu emoce, které lidé zažívali, bylo prostě úžasné. Měl jsem skvělý pocit z toho, že jsem se mohl podílet na filmu, který dokázal lidi takovým způsobem zabavit."

obrazek
Po triumfálním úspěchu prvního Spider-Mana Raimi věděl, že musí navázat příběhem, který by dokázal splnit velká očekávání nadšených fanoušků. "Vzhledem k úspěchu prvního filmu se těší toto pokračování už předem mimořádně velkému zájmu," říká režisér. "Pro děti, které se na něj přijdou podívat, je Spider-Man opravdový hrdina. Mou povinností tedy nebylo pouze pobavit publikum, ale také natočit příběh, který by jim představil hrdinu s morálními zásadami - člověka, který musí činit těžké životní volby a správná rozhodnutí, aby si i nadále zasloužil jejich obdiv."

Dějově bohaté a detailní příběhy z komiksů o Spider-Manovi byly základem, ze kterého bylo možné vytvořit dějovou linii nového filmu. "Lidé z Marvelu odvedli za těch několik desítek let pořádný kus práce - což jako velký fanoušek jejich komiksů dobře vím i já sám - takže jsme měli k dispozici spoustu materiálu, ze kterého bylo možné vycházet," říká Raimi. "Postava Spider-Mana je jasná a srozumitelná.

obrazek
Není těžké natočit film, pokud chápete, v čem tkví síla hlavního hrdiny, protože základem každého příběhu je právě on. Najít vhodnou dějovou linii nebylo nijak zvláště obtížné. Šlo jen o to nalézt správný příběh, který by vhodně navazoval na první díl a logickým způsobem rozvíjel postavu hlavního hrdiny. V této záležitosti jsem se plně spoléhal na naše skvělé producenty Lauru Ziskin a Aviho Arada. Společně s našimi vynikajícími scénáristy jsme pak objevili dějovou linii se spoustou výtečných nápadů."

Zatímco se první díl zabýval především tím, jak Peter Parker ke svým neobvyklým schopnostem přišel, tentokrát se dočkáme detailnějšího vysvětlení, jak tyto zvláštní dovednosti fungují. "Nejde jen o vystřelování pavučin a lezení po zdech, ale také o Peterův ,pavoučí smysl', pomocí kterého dokáže určitým způsobem vytušit hrozící nebezpečí," říká producent Arad. "Na rozdíl od prvního pokračování je zde ale tentokrát riziko, že se ke svým schopnostem obrátí zády."
obrazek
Příběh Spider-Mana 2 začíná dva roky po nezapomenutelném polibku Petera a jeho milované Mary Jane, po kterém následoval jejich hořkosladký rozchod. Peterův vnitřní boj s jeho superschopnostmi, které považuje za dar i prokletí, je nyní intenzivnější než kdy předtím.

"Když jsme se na konci prvního dílu s Peterem rozloučili, rozhodl se, že se svým životem začne nakládat zodpovědně," vysvětluje Raimi. "Tento film vypráví o důsledcích, které z jeho důležitého rozhodnutí pramení. Jak dokáže Peter vyvážit své osobní potřeby se smyslem pro odpovědnost, když ví, že musí svého daru využít ku prospěchu ostatních? Jeho vnitřní dilema je věc, se kterou se potýkáme všichni, pouze v méně dramatických podobách. Zodpovědné chování je vždycky těžké a často s sebou přináší různé oběti. Občas se musíte něčeho vzdát nebo si dokonce nechat trochu ublížit. Tento příběh je o nesnadných volbách a o člověku, který prožívá hluboký vnitřní konflikt - protože udělat tu správnou věc není nikdy jednoduché."

obrazek
"Skutečnost, že s velkými schopnostmi souvisí také velká zodpovědnost, mu není ani na okamžik lhostejná," říká o své filmové postavě Maguire. "Je velice těžké být mladým člověkem a být nucen obětovat ve prospěch ostatních tolik osobních tužeb jako Peter. Jeho vnitřní boj pokračuje i v tomto filmu a je velmi komplikovaný. Zoufale se snaží nalézt způsob, jak ve svém životě dosáhnout určité rovnováhy."

Peterovo sílící dilema negativně ovlivňuje jeho vztahy s lidmi, kteří hrají v jeho životě důležitou roli. Mary Jane, ke které jej poutá láska silněji než kdy předtím, prošla několika zásadními životními změnami - vydala se na hereckou dráhu, bydlí na Manhattanu a pohybuje se v jiných společenských kruzích. "Tentokrát už Peter není tím spolehlivým ochráncem Mary Jane, ale žije ve svém vlastním světě," vysvětluje představitelka Mary Jane Kirsten Dunst. "M.J. jej stále velmi miluje, proto je pro ni bolestné pohybovat se v jeho blízkosti. Přestože za ty dva roky oba urazili pořádný kus cesty, jejich osudy se zcela rozešly."

obrazek
"Z obav, že by odhalení jeho pravé identity mohlo ohrozit život M.J., se Peter na konci prvního dílu rozhodl zůstat sám. Přestože jej k Mary Jane přitahovalo silné citové pouto, nechal ji tam stát a udělal to, co považoval za správné. M.J. však věčné čekání nakonec unavilo a proto se rozhodla jít dál svou vlastní cestou," dodává Raimi.

Její rozhodnutí je pro Petera zničující. "Je to pro něj mučivé, přestože má z jejího úspěchu radost," říká Maguire. "Jeho srdce po ní ale stále touží. V New Yorku vídá na každém kroku billboardy s její podobiznou, která mu připomíná, o co přišel. Snaží se ji vytěsnit ze své mysli, protože ví, že v jeho srdci zůstane navždy."

Když už se zdá, že se Peterův život nemůže více zkomplikovat, stane se z nepříznivé situace noční můra: na scénu přichází ďábelský Dr. Octavius.
obrazek
Dr. Otto Octavius je geniální vědec, který zasvětil celý svůj život pokusům s využitím fůze jako nového zdroje energie. Když se s ním Peter v rámci příprav článku do školního vědeckého časopisu poprvé setká, je jeho šarmantní, živou a energickou povahou uchvácen. Dr. Octavius je stejně tak okouzlen Peterem, jehož vědecké nadšení se nemálo podobá jeho vlastnímu.

"Tento film je příběhem Petera, jehož život je velmi nevyrovnaný, a Dr. Octavia, který je pro něj symbolem člověka, jemuž se podařilo životní rovnováhy dosáhnout," říká Raimi. "Octavius dokázal skloubit svůj dar a osobní štěstí - v tomto případě vědecký talent, pomocí kterého může sloužit dobru lidstva, a láskyplný vztah se svou ženou Rosie. To je pro Petera důkazem, že lze takové harmonie dosáhnout."
obrazek
Dr. Octavius se ve své domácí laboratoři pilně věnuje výzkumu a zdokonalování revoluční fůzní teorie. Při předvádění nové technologie však dojde k nečekané havárii a Octavius se stane obětí zrůdné transformace, během níž se změní v hrůzného Dr. Octopuse - silného a nebezpečného mutanta se dvěma páry smrtících chapadel.

"Dr. Octopus je pro Spider-Mana více než důstojným protivníkem," říká producent Avi Arad. "Leze po stěnách rychleji a lépe než Spider-Man, který neumí v podstatě nic, čemu by se Dr. Octopus nedokázal ubránit."

"Když spatříte Dr. Octopuse, řeknete si nejspíš ,wow, kdo se dokáže postavit tomuhle?'," pokračuje Arad. "Nejen, že musí Spider-Man využít všech svých fyzických dispozicí, ale tentokrát stojí před nelehkým úkolem přelstít člověka, ke kterému dříve cítil hluboký respekt - člověka, který byl ve svém předchozím těle někým, kým si přál být sám Peter."

obrazek
"Po prvním filmu jsme si položili otázku, čeho bychom chtěli mít v druhém pokračování více," říká Arad. "A odpověď zněla: New Yorku! Peter je newyorčan tělem i duší. Navíc jsme chtěli ve filmu zachytit více z charakteru města - jeho vysoké budovy, mosty, tunely... Vzhledem k pokroku v oblasti filmařských technologií bychom tentokrát v New Yorku ani vůbec nemuseli natáčet, chtěli jsme však dosáhnout co největší autenticity a zobrazit ve filmu skutečné ulice a typickou siluetu města."

Hlavní část natáčení odstartovala 12. dubna 2003 v New Yorku, kde štáb strávil přibližně 3 týdny filmováním na Manhattanu, v Queensu, v Brooklynu a ve čtvrti Yonkers.
obrazek
"V prvním Spider-Manovi si New York ,zahrál' jednu z nejdůležitějších postav celého filmu. Tentokrát jsme šli ještě dál," říká hlavní výtvarník Neil Spisak. "Použili jsme mnohem více reálných budov a ulic, přičemž úlohu některých z nich zastoupily obří fotografické tabule. Pokrok, kterého dosáhla technologie během posledních tří let, nám dovolil spojit skutečné, dekorativní a digitálně vytvořené budovy ještě lépe než u prvního pokračování. Náš filmový New York nyní působí mnohem komplexnějším dojmem."

"Podoba New Yorku v Neilově podání je velmi konzistentní," říká režisér Raimi. "Není to věrná kopie skutečného New Yorku ani žádné fiktivní město. Neil našel to nejlepší z New Yorku, který všichni známe, a z těchto elementů sestavil zcela věrohodný Spider-Manův svět."

obrazek
Stejně jako v prvním pokračování hrají při Spider-Manově pohybu i tentokrát důležitou roli výškové budovy. "Dostat celý štáb a filmařskou výbavu na střechy mrakodrapů nebylo jednoduché, ale když se nám to konečně podařilo, nemohli jsme být šťastnější - střechy mrakodrapů jsou Spider-Manův svět a přesně takhle se dívá na New York, když prolétává jeho ulicemi," říká koproducent Grant Curtis. "Bylo úžasné pozorovat svět z takové výšky - je to svět sám o sobě. Nádhernou architekturu newyorských mrakodrapů nelze plně docenit ze země. New York z této perspektivy jsme ukázali již v prvním díle, ale tentokrát jsme chtěli Spider-Manovu světu závratných výšek dát mnohem větší prostor a myslím si, že se nám jej podařilo skvěle zachytit."

Nezbytnou součástí techniky byl i tentokrát vynález Earla Wigginse - speciální kamera jménem Spydercam, pomocí které filmaři natáčeli záběry, zachycující průlety mezi mrakodrapy ze Spider-Manova pohledu. Jeden ze záběrů vyžadoval, aby kamera, zavěšená na speciálním kabelu a řízená dálkově ovládaným počítačem, proletěla okolo čtyřech městských bloků, přičemž se několikrát spouštěla ze své startovní výšky na úrovni třicátého patra až na ulici a zpět.
obrazek
"Natočili jsme jeden z nejdelších záběrů, k jakému kdy byla Spydercam použita - urazila dráhu v délce téměř 750 metrů," říká vedoucí výroby Joseph M. Caracciolo. "Kdysi jsem v New Yorku bydlel, takže jsem tento záběr nepovažoval za nijak náročný, ale v tomto městě je práce s nosnou kabeláží pokaždé trochu komplikovaná - jsou zde problémy s umístěním jeřábů na budovách, s pohybem herců, štábu a filmařské výbavy, a samozřejmě také s davy diváků."

Zřejmě nejnáročnější scéna filmu, během níž přeruší tichý rozhovor Petera a M.J. auto, vržené skrze skleněnou výlohu dovnitř bistra, vznikla i přesto na pevné zemi. "Bistro bylo vybudováno jako kompletní 360° scéna - jeho součástí byla kuchyně, pulty s prosklenými výlohami, stropní ventilátory i lustry," říká výtvarník Steve Saklad, který úzce spolupracoval se Spisakem. "Pečlivě jsme naaranžovali i exteriér, takže za oknem je vidět křižovatka ulic Lafayette Street a Astor Place. Bylo k tomu potřeba opravdu velké množství dopravních značek, billboardů, stromů a semaforů. Výtvarník scény Jay Hart a lidé z jeho týmu dokonce sehnali sloupy pouličního osvětlení a polepili je letáky, aby vypadaly jako lampy ve skutečném New Yorku."
obrazek
"Scéna v bistru byla z technického hlediska velmi náročná a komplexní, protože vyžadovala dokonalou spolupráci mnoha různých oddělení," vysvětluje Raimi. "Využili jsme mechanických efektů, takže oddělení kaskadérů muselo vzít automobil, roztočit jej a prohodit oknem. Auto pak samozřejmě dopadlo na speciální, lehce rozbitelné předměty, které dodalo oddělení rekvizit."

"Současná doba je zlá a těžká, a v takových chvílích hledáme hrdinské příběhy, aby nám daly naději," říká Raimi. "Možná proto bylo před dvěma lety publikum tak uneseno prvním dílem Spider-Mana. V druhém pokračování diváky čeká milostný příběh a další důležitá kapitola v životě Petera Parkera, ke které patří i všechny nesnáze a konflikty, s nimiž se musí umět vyrovnat. Doufám, že je film zanechá v dobré a veselé náladě."

O hercích

Tobey Maguire
obrazek Narodil se jako Tobias Vincent Maguire 27. ledna 1975, Santa Monica, California, USA. Na devátém stupni ukončil školu a začal studovat herectví. Po několika reklamách uspěl v televizi. Herecký průlom na stříbrném plátně pak přišel se snímkem Pravidla moštárny.
Nejvíce se proslavil rolí notoricky známého superhrdiny v prvním dílu Spider-Mana, ve kterém si zahrál spolu s Kirsten Dunst a Willemem Dafoe. Snímek vydělal během prvního víkendu 114.8 milionů dolarů a stal se tak filmem s historicky největšími tržbami během prvního promítacího víkendu. Poprvé na sebe strhnul pozornost díky hereckému výkonu v krátkém filmu Duke of Groove, který byl nominován na Oscara, a poté dostal příležitost zahrát si v satiře Woodyho Allena Pozor na Harryho.

Kirsten Dunstová
obrazek Proslavila se rolí malé upírky v dramatu Interview s upírem po boku Toma Cruise a Brada Pitta. Časopis Hollywood Reporter ji také v souvislostí s její rolí náctileté prostituky v televizním seriálu Pohotovost označil za nejlepší mladou hvězdu. Dunstová začala svou profesionální kariéru již ve třech letech, kdy se poprvé objevila v televizní reklamě. Když jich měla na kontě okolo sta, získala roli v celovečerním filmu Povídky z New Yorku režisérské trojice Martin Scorsese, Francis Ford Coppola a Woody Allen.

James Franco
obrazek Introvertní kaliforňan narozen roku 1978, se poprvé mihnul na plátně v roce 1999 v romantické komedii Nepolíbená. Nebyl to právě nejskvělejší první zářez do filmografie, ale situace se brzy měla radikálně změnit. Především díky tomu, že o dva roky později přitiskl diváky do křesel svým dechberoucím ztvárněním legendárního Jamese Deana ve stejnojmenném televizním snímku, za který získal Zlatý glóbus. Ze snímků, které poté natočil, se do našich kin zatím dostaly jen dva: drama Divoká krev a především megahit Spider-Man, v němž si zahrál Harryho Osborna, nejlepšího přítele hlavního hrdiny a zároveň syna hlavního padoucha.

Alfred Molina
obrazek Je vynikající a všestranný herec, který má za sebou více než 50 filmových, televizních a divadelních rolí. Zatím naposledy si zahrál ve filmu Frida, který mu přinesl nominace na ceny BAFTA, SAG, Broadcast Film Critics Association Award a na cenu Asociace chicagských filmových kritiků za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Objevil se také v úspěšném thrilleru Identita. Debutoval malou rolí v dobrodružném filmu Dobyvatelé ztracené archy z roku 1981 a o čtyři roky později si zahrál v komediálním dramatu Letter to Brezhnev. Prorazil však až díky roli ve filmu Prick Up Your Ears z roku 1987. V roce 1998 si poprvé zahrál na Broadwayi a za svou roli ve hře Art získal ceny Drama Desk Award a byl nominován na cenu Tony. Další divadelní role mu přinesly cenu Theater World Award a nominace na Drama Desk Award a Olivier Award.

Rosemary Harrisová
obrazek Vrací se do role tety May, kterou ztvárnila ve fenomenálně úspěšném prvním pokračování Spider-Mana. Harris byla nominována na Oscara za herecký výkon ve filmu Tom & Viv, ve kterém si zahrála s Willemem Dafoe. S režisérem Raimim poprvé spolupracovala na filmu Příliš dokonalý zločin. Jejím celovečerním debutem se stalo v roce 1954 drama Beau Brummel a od té doby si zahrála v mnoha klasikách včetně filmů jako Hoši z Brazílie, Ženich pro vnučku, ... V roce 1966 získala za roli ve hře A Lion in Winter divadelní cenu Tony a během své kariéry byla nominována na dalších sedm těchto ocenění. Taky obdržela cenu Obie za herecký výkon ve hře Edwarda Albeea All Over. Kromě toho je držitelkou Zlatého glóbu za práci na televizním dramatu Holocaust a za roli ve filmu Notorious Woman - The Life of George Sand získala televizní cenu Emmy.

O tvůrcích

Sam Raimi
obrazek V roce 2002 oslavil obrovský úspěch s filmem Spider-Man, který se stal jedním z nejúspěšnějších filmů v historii a do dnešního dne vydělal po celém světě přes 820 milionů dolarů. Před ním natočil thriller Příliš dokonalý zločin a napínavý film Jednoduchý plán, za který byl herec Billy Bob Thornton nominován na Oscara v kategorii nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Spolu se svým obchodním partnerem Robertem Tapertem, se kterým založil společnost Renaissance Pictures, byl vedoucím výroby u televizních seriálů Xena, Herkules a Tajemný příběh z Ameriky.

Stan Lee
Emeritního předsedu společnosti Marvel Comics Stana Lee znají miliony fanoušků jako člověka, jehož postavy superhrdinů učinily z Marvelu přední světové komiksové nakladatelství. Právě díky jeho bujné představivosti mohly vzniknout stovky nezapomenutelných komiksových postav, mezi které i takové hvězdy jako Spider-Man, Incredible Hulk, X-Men, Iron Man, Daredevil, ...

Zlaté období vydavatelství Marvel odstartoval Lee na začátku 60. let, kdy z jeho pera vzešlo několik později velmi slavných superhrdinů. Během prvních 25 let v Marvelu, kdy zastával úlohy editora, art directora a hlavního scénáristy, pracoval Lee neuvěřitelným tempem - každý týden napsal nejméně dva kompletní komiksové sešity, přičemž někdy jich během sedmi dní stihnul až pět. Mezi plody jeho zázračného tvůrčího potenciálu patřily také novinové články a rozhlasové, televizní a filmové scénáře.

Když byl Lee v roce 1972 jmenován v Marvel Comics vydavatelem, jeho komiksy byly neprodávanějšími v celé zemi. V roce 1977 přivedl Spider-Mana na stránky novin ve formě krátkých stripů, které vycházely každý den. Postupem času si stripy se Spider-Manem našly cestu do více než 500 různých novin po celém světě.

V roce 1981 Marvel založil studio filmové animace na západním pobřeží a Lee se přestěhoval do Los Angeles, aby se stal hlavní tvůrčí silou v pozadí marvelovských filmových dobrodružství. Začal adaptovat své příběhy o Spider-Manovi a Hulkovi do podoby televizních seriálů a otevřel Marvelu cestu ke hraným celovečerním filmům.

Lee je autorem více než tuctu knižních bestsellerů. Nedávno vydal svou autobiografii Excelsior! The Amazing Life of Stan Lee.

Podobné filmy

Příšerky útočí
(Critters Attack!) Drea a její bratr Filip žijí v domě strýce Louise, který pracuje jako p...
zítra 01.20
Nova Cinema
Poldové
(Cop Out) Policista Bruce Willis byl i se svým kolegou po zpackaném zásahu proti drogovému...
zítra 03.00
Nova Cinema
Božský Evan
(Evan Almighty) Věčně usměvavý Bůh Morgan Freeman je připravený vyškolit dalšího vzpurného...
zítra 12.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 20. 2. 2024 Svátek má Oldřich
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz