fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 1790 hlasů
film / science fiction, thriller, USA, , 122 min., od 12 let
Star Trek Beyond
Kinopremiéra v ČR a SK 18.8.2016, DVD a Blu-Ray od 19.12.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:22Posádka hvězdné lodi U.S.S. Enterprise zkoumá nejvzdálenější kouty a nezmapovaná místa vesmíru. A zde se setkávají s novým, záhadným nepřítelem, který je i celou Federaci vystaví těžké zkoušce.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Ani další příběh ze světa Star Treku nezklamal. Audiovizuální orgie doprovázené našlapanou akcí se výborně mísí s peggovským humorem a vše doplňují charismatičtí ústřední hrdinové. Záporák tentokráte je sice z trochu slabšího soudku, nicméně Sofia Boutella naopak nakopává bkule všem. Z nového dílu je cítit inspirace z mnoha dalších ikonických scifi a fanstasy a výsledný mix pod Linovou taktovkou zanechává prostě velmi slušný dojem. 4*
Všechny komentáře k filmu 25+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Po uplynutí třech let z pětileté výzkumné mise, se znovu setkáváme s kompletní posádkou lodi Enterprise, která se hrdě vydává tam, kam se dosud člověk nevydal.    Kapitán Kirk je unaven z dlouhé a vyčerpávající mise, zažádá si proto o povýšení. Spock, kterého doporučuje na své místo zase řeší rozchod s Uhurou, Scotty se zaměřuje na loď a o každém dalším členovi posádky by se dalo říct něco v tom smyslu, že se snaží smysluplným způsobem naplnit svůj život.    Z letargie je vytrhne až nečekaná záchranná mise, která jim dává za úkol pomoci „lodi v nesnázích“. Zdánlivě obyčejná mise se však, jak už to bývá, řádně zkomplikuje.    Třetí film převzal režisér Justin Lin, který se dosud specializoval především na sérii Rychle a zběsile, což je na filmu samozřejmě znát, ale ne tak moc, jak byste mysleli. Jednotliví herci už mají postavy zažité a přesně vědí co hrát, film se snaží cílit na fanoušky, ale zároveň nezanedbat akci a celé to velmi příjemně šlape.   &... Celá recenze
moviefan, 8 z 10

Popis filmu Star Trek: Do neznáma

Hvězdnou loď U.S.S. Enterprise, která je vyslána na záchrannou výpravu do nejvzdálenějších koutů vesmíru, přepadne nelítostný Krall, zapřisáhlý nepřítel Federace. Po ztroskotání na nezmapovaném, nepřátelském místě jsou kapitán Kirk, Spock a zbytek posádky rozděleni bez sebemenší šance na útěk. Jedině povstalecká mimozemská bojovnice Jaylah je dokáže znovu sjednotit a dostat pryč z planety, přičemž závodí s časem, aby zabránila Krallově smrtící armádě v rozpoutání celogalaktické války.


O filmu

obrazek
Nový kapitán Enterprise

“Práce na Star Treku pro mě byla jednou z nejšťastnějších zkušeností,” řekl producent J.J. Abrams, muž zodpovědný za to, že přivedl k novému životu fenomén, který letos slaví 50. výročí. “Gene Roddenberry vytvořil úžasný svět, který nadšeně navštěvujeme znovu a znovu.”

Po dvou filmech v režisérském křesle, Star Trek a Star Trek: Do temnoty, Abrams a jeho tým vybral jako režiséra Justina Lina, veterána série Rychle a zběsile. Lin přivedl k životu Star Trek: Do neznáma.

“Justin několikrát dokázal, že je velmi dobrý vypravěč,” vysvětluje Abrams, “ale co mě dostalo víc než cokoli jiného, byla jeho láska ke Star Treku. Věděl jsem, že bude schopný ujmout se akčních sekvencí, ale nadchlo mě, jak mluvil o postavách. Je opravdu skvělý.”

Justin Lin dospíval v 80. letech. Vzpomíná, jak se vysílání Star Treku stalo součástí života jeho rodiny. “Původní Star Trek seriál je pro mě opravdu speciální věc, protože sledování starých epizod, to byl jediný čas, který jsem trávil s rodiči. Posádka Enterprise byla takovým rozšířením mojí rodiny.”

Stejně jako Abrams i Lin měl zkušenosti s režírováním pro televizi ještě před tím, než dostal příslovečné klíče k slavné sáze. “Star Trek je unikátní v tom, jak překračuje hranice médií,” vysvětluje Lin. “Díky práci pro televizi chápu výzvu pro J.J. Abramse restartovat něco epizodického a přenést to do světa letních velkofilmů. Několikrát jsme mluvili o rovnováze mezi akcí, velkorozpočtovým filmem a zachováním podstaty původního seriálu.”

“První film byl hlavně o vytvoření party, která by se mohla stát rodinou; druhý byl o tom utužit je tím, že je vystavíte hrozbě,” řekl Abrams. “Oba filmy se odehrávaly kolem Země. V Do neznáma poprvé vidíme posádku na její pětileté misi. Je to možnost spatřit Enterprise při dobrodružství, které nám připomíná původní seriál, ve vzdálených koutech galaxie.”

Rozdělená posádka

Scénáristy, kteří byli zodpovědní za to, že vezmou posádku tam, kam se dosud nikdo nevydal, jsou startrekový nováček Doug Jung (Dark Blue, Banshee) a herec a spoluscenárista Simon Pegg.

“Pracoval jsem na Mission: Impossible - Národ grázlů v Londýně,” řekl Pegg. “A Bryan Burk (producent filmů Národ grázlů a Star Trek: Do temnoty) si mě vzal stranou - myslel jsem, že se mě chystá zabít - a zeptal se, jestli bych k tomu chtěl psát scénář. Naprosto jsem ztratil chladnou hlavu a řekl mu 'rozhodně ano!' Pak jsem potkal Douga, který se stal mým parťákem a skvělým přítelem.”

“Nikdy před tím jsme se Simon a já nepotkali,” uvedl Jung. “Ale byl jsem velkým fanouškem jeho práce. Když jsme začali mluvit o nápadech, věděl jsem, že by bylo skvělé ho tam mít, protože je neuvěřitelně zábavný, úžasně kreativní a dobře zná Star Trek.”

“Vyrostl jsem na Star Treku,” pokračuje Jung, “ale nikdy jsem ho plně nedocenil, dokud jsem nebyl starší. Simonovy životní zkušenosti a znalosti byly cenné, protože on mohl říct ‘Myslím, že Kirk by řekl tohle’ nebo ‘Spock by použil místo tohoto slova tohle.’ Někdy hrál Scottyho v místnosti, velmi přesvědčivě, a jindy zase Kostru nebo Spocka. Byla to legrace.”

“Když jsme začali, stále jsem pracoval na Mission: Impossible. Zpozdil jsem se, odskočil si na konferenční hovor a do bůhvíkdy s Dougem probíral nápady,” uvedl Pegg. “Jel jsem do L.A. a zamkli jsme se v místnosti v Bad Robot a zaplňovali bílé tabule návrhy. Pak zase Doug přiletěl do Británie a týden zůstal u mě. Psali jsme, večer sledovali díly původního Star Treku, sbírali detaily a jména na červených trikotech a různé osoby, které by mohly existovat v nové časové linii. A nějak jsme dali dohromady první návrh scénáře.”

“Opravdu jsem si ten proces užil,” řekl Jung. “Jako scénárista často sám sedíte v temnotě a přemýšlíte o něčem, co si myslíte, že je skvělé, ale nikdy to nebudete vědět s jistotou, dokud to neukážete někomu dalšímu. Simon úžasně spolupracoval. Byly tam tyhle momenty, kdy jsme něco napsali a ptali se ‘můžeme tohle udělat?’ a Justin nám řekl ‘jděte ještě dál!’”

obrazek
Jedním z nejvýznamnějších bodů děje, který dramaticky změnil směr filmu, je zničení hvězdné lodi Enterprise, jejíž posádka je vržena na neprozkoumanou planetu.

“V sázce je hodně,” řekl Abrams. “Poté, co viděli, jak je Enterprise roztržena na kusy, jsou vrženi všemi různými směry a nuceni přežít a znovu se spojit se zbytkem posádky. Je pozoruhodné vidět, jak dobře ty samostatné dvojice pracují na tom, aby dosáhly společného cíle.”

Zničení Enterprise vysadí posádku na planetě Altamid, v nebezpečném mimozemském světě. Scénáristé si užili párování postav, které spolu předtím na plátně strávili jen málo času.

Například kapitán Kirk se ocitne na planetě s mladičkým optimistou Čechovem. Spoluscenárista Jung vysvětluje, “Kirk je alfa samec, který má všechny odpovědi. Osvědčil se, vymanil se ze stínu svého otce, ale teď čelí existenciální otázce 'Co teď?' Líbila se nám myšlenka dát dohromady unaveného, cynického Kirka s Čechovem, který je mladý a dychtivý, a mnohem méně cynický.”

Chris Pine souhlasí: “První dva filmy byly zaměřené na Spocka a Kirka. Myslím, že Doug a Simon tohle velmi chytře rozbili, abychom viděli, jak všichni dohromady spolupracují a jak fungují jeden s druhým. Být kapitánem Enterprise je pro Kirka určující. Jeho otec byla také kapitánem lodi, která byla zničena, takže destrukce Enterprise vyvolá všechny pocity a emoce spojené s tím, kým je, a myslím, že Kirk hodně z toho vidí v Čechovovi.”

“Tam, kde Kirk začíná pochybovat, přichází Čechov s absolutní jistotou,” řekl Yelchin. “Když je Enterprise zničena, všechno, co se naučili, je pryč. Nevědí, jestli je zbytek posádky naživu. A tohle je nutí znovu se naučit lásce a respektu kvůli jejich přátelům.” “S Antonem jsme se hodně zasmáli,” dodává Pine. “Máme scény, ve kterých k němu promlouvám a on zase ke mně, střílejí po nás, vše kolem nás vybuchuje. Je to znepokojivé a intenzivní, ale zábavné víc než cokoli jiného, protože Antonova postava má velké srdce stejně jako Anton sám.”

Když přišel na řadu poloviční Vulkánec Spock, scénáristé ihned věděli, že ho chtějí spárovat s hašteřivým doktorem “Kostrou” McCoyem. Jako Kirkovi nejbližší přátelé se musejí při svých rozhodnutích dívat jeden druhému do očí.

“Vztah mezi Spockem a Kostrou byl vždy ‘fascinující’, jak se říká, a velmi zábavný, protože jsou v mnoha ohledech zcela odlišní,” vysvětluje Pegg. “Přesto někde tam hluboko je velké přátelství, které jsme chtěli prozkoumat.”

“Kostra a Spock jsou odlišní tak, jak jen můžou být,” říká Quinto. “Zatímco Kirk a Spock jsou dvě strany téže mince, Kostra a Spock prostě mají zcela opačný modus operandi.”

“Uvidíte, jak se vztah Kostry a Spocka vyvíjí jako nikdy předtím,” doplňuje Urban. “Obě postavy jsou na křižovatce a vyrovnávají se s vlastními vnitřními dilematy. Být uvězněný na mimozemské planetě je nutí ke vzájemné konfrontaci.”

“Spock je v tomto filmu daleko více člověkem, je mnohem víc zranitelný,” vysvětluje Quinto. “Oceňuji chvíle, kdy Spock namísto akce dostane tišší momenty, které je zábavné a zajímavé hrát.”

Po smrti herce Leonarda Nimoye chtěli tvůrci ve filmu vzpomenout i smrt Spocka z původní časové linie a ukázat, jaký to mělo dopad na mladšího Spocka.

“Leonard Nimoy byl velmi talentovaný herec, který se stal mým dobrým přítelem,” řekl Abrams. “Chtěli jsme mu vzdát čest tím, že zmíníme jeho smrt také ve filmu. Myslím, že by bylo špatné neudělat to.”

“Bylo to pro mě hodně těžké,” řekl Quinto. “Protože jsme si byli hodně blízcí a byli jsme přátelé až do konce. Simon a Doug odvedli skutečně fantastickou práci v tom, jak mu vzdali poctu v příběhu, a myslím, že by byl hrdý, vděčný a trochu v rozpacích. Je to elegantní pocta, za kterou jsem rád.”

Poté, co Spock utrpí zranění, se Kostra ocitne v pro něj nepohodlné situaci. “On je soucitný lékař se srdcem ze zlata, který se dostal do situace, ve které bude nucen brát život místo toho, aby ho zachraňoval,” popisuje Urban. “Ve svízelné situaci se z donucení stává bručounským akčním hrdinou.”

“Kostra je postavou, kterou lidé opravdu milují, a nikdy jsem neměl pocit, že by dostal, co mu náleží,” uvažuje Pegg. “Tohle byla naše příležitost napravit to.”

“Jak jsem dospíval, Kostra byl mou oblíbenou postavou,” dodává Lin, “a Karl vždycky chtěl pro svoji postavu víc prostoru.”

“Moc rád pracuju s Karlem,” řekl Quinto. “Je s ním legrace. Byla zábava vidět ho tentokrát nakopat pár zadků. Jde mu to.”

Kromě ztráty Enterprise je dalším zlomem také konec vztahu Spocka a Uhury. Saldana k tomu říká: “Pracují spolu, je tedy velmi profesionální se rozejít. Jsou na pětileté misi, a i když jsou velmi unavení a stýská se jim po domově, rozhodli se upřednostnit misi a nepřenášet stres na své kolegy.”

Ještě před tím, než se Spock a Uhura stačí řádně domluvit na rozchodu, je loď zničena a Uhura uvízne na planetě Altamid se Sulu.

Cho stejně jako Pegg reagoval na ztrátu Enterprise citlivě. “Pokaždé mi láme srdce, když vidím, že Enterprise trpí. Jsem kormidelník, takže cítím určitou odpovědnost. Tentokrát je to obzvlášť brutální,” řekl Cho.

“Bez lodi vzniká nerovnováha, která vytváří velké napětí,” pokračuje Cho. “Když jsem četl scénář poprvé, líbilo se mi, jak moc mi připomíná původní seriál - ten humor a neznámo, pocit sounáležitosti s posádkou. Užil jsem si spoustu zábavy v menších scénách se Zoe.”

“Znám Johna roky. Mám ráda jeho smysl pro humor a nadšení pro postavy, které hraje,” dodává Saldana. “Zjistila jsem v tomhle filmu, že Uhura a Sulu jsou si velmi podobní právě v tom závazku ke službě a ve víře v posádku. Spoléhají na ni, stejně jako posádka spoléhá na ně. Je to jako mezi Johnem a mnou a tvůrčím týmem.”

“John hrál v mém prvním filmu Better Luck Tomorrow. Tehdy jsem ještě platil filmy kreditními kartami, ale John už měl za sebou roli v Prci, prci, prcičky. Od té doby jsme oba ušli velký kus cesty. Je úžasné dostat po dvanácti letech šanci pracovat spolu znovu.”

Spoluscenárista Simon Pegg se vrací jako šéfinženýr Montgomery Scott, známý světu popkultury coby “Scotty.”

“Z celé posádky je Scotty na začátku filmu asi nejspokojenější,” vysvětluje Pegg. “Dělá si své věci v útrobách lodi, udržuje je v chodu, ale jak je zřejmé, rychle o to všechno přijde.”

Scotty se ocitne závislý na Jaylah. Jaylah je žena se silnou vůlí, technologicky zběhlý mimozemský spojenec, který Scottymu zachrání na planetě Altamid život.

“Po určitou dobu žije Jaylah na planetě Altamid sama,” popisuje Boutella. “Stará se o sebe, dokud se neobjeví Scotty. Uvědomí si, že by z nich mohli být přátelé. A přestože je Jaylah defenzivní a brání se, mezi ní a Scottym se vyvine vztah jako mezi sestrou a bratrem.”

“Sofia nás všechny okouzlila,” dodává Pegg. “Osvojila si postavu takovým způsobem, že byla zábava být jejím parťákem ve filmu. Je vynalézavá a houževnatá. Zbožňuju tu její zvláštní syntaktickou řeč, která z ní děla mimozemšťanku. Je neuvěřitelně sympatická.”

Maskéry čekala v případě Jaylah náročná práce, i proto někdy pro Boutellu začínal natáčecí den dřív, než skončil ten předchozí ostatním hercům.

“Byly dny, kdy jsem musela vstávat o půl jedné v noci, aby mě namaskovali na ranní natáčení,” popisuje Boutella. “Je to dlouhý, ale zábavný proces. Když jste v křesle takovou dobu, dostanete se do meditativního stavu, který vám pomůže ponořit se do postavy.”

“Chtěli jsme, aby Jaylah vyčnívala,” vysvětluje návrhář masek Joel Harlow. “Myslím, že bílé a černé linie v kombinaci s žebrováním vlasů jí dodávají nezapomenutelný vzhled.”

“Jaylah je mojí oblíbenou novou postavou” dodává Abrams. “Je temperamentní, sladká, zábavná, tvrdá jako kámen. Důležitý spojenec posádky. A Sofia odvedla parádní práci.”

obrazek
Podivuhodné nové světy

Úkol vytvořit mimozemské světy filmu Star Trek: Do neznáma připadl návrháři Thomasi Sandersovi. Pro natáčení v lokacích a ateliérech ve Vancouveru, B. C. a Dubaji vytvořil Tom Sanders drsnou zpustošenou planetu Altamid a metropoli 23. století jménem Yorktown.

“Chtěli jsme, abyste měli pocit, že jste někde úplně jinde,” říká Sanders. “Jako v cestopise.” “Ve Star Treku nemáte možnost jít točit na roh ulice jen tak z rozmaru,” dodává Lin. “Rád jsem s Tomem pracoval, protože jsem mohl přijít do jeho dílny a vidět ty úžasné modely.”

Na modré planetě Altamid se odehrává velká část druhého dějství. Je to Krallova základna, a to kvůli přítomnosti vzácného, živoucího, nukleárního materiálu nazývaného “bluebalt”, který může být využit jako zdroj energie nebo k vytvoření organických struktur.

Kulisy planety Altamid byly postaveny v kamenolomu v Pitt Meadow ve Vancouveru. Po prozkoumání lomu Sanders zkonstruoval miniaturu toho, jak by Krallův komplex mohl vypadat. “Když jsem viděl lom nedaleko Vancouveru, zvolil jsem opačný přístup. Chtěl jsem, aby to mělo tuto nádhernou strukturu, aby to byl klenot uprostřed příšerné destrukce a hromady kamení.”

Lom samotný se ukázal být vlastním mimozemských světem, plným nebezpečí a překvapení. “Jakmile jste přišli z kopce dolů, bylo o 8 stupňů tepleji,” vzpomíná Sanders. “Kromě vedra tam byly velmi ostré skály. Herci i štáb museli být velmi opatrní, aby si nikdo nezlomil nohu nebo něco jiného. Myslím, že to každému pomohlo ponořit se do své role.”

Za futuristicky utopickým Yorktownem se celý tým vydal do Dubaje. “V mnoha ohledech je Yorktown ztělesněním vize budoucnosti Genea Roddenberryho: obrovská společnost všech druhů lidí a mimozemšťanů, žijících mírumilovně vedle sebe,” vysvětluje Lin. “Mluvili jsme i o tom natočit Yorktown v ateliérech, ale nemyslel jsem si, že by tak bylo možné zachytit rozměr tohoto města. Chtěl jsem, aby to bylo hmatatelné, reálné, ne jen dva chlápci před zeleným pozadím.”

“Trochu jsem záviděl, když jsem viděl, co Justin dokázal s Yorktownem,” říká Abrams. “Máte všechny ty různé civilizace, kultury a druhy pohromadě na jednom místě, reprezentující vše, čím je Federace, a ještě tak skvělým způsobem.”

Natáčení ve Vancouveru a Dubaji herce stmelilo nečekaným způsobem. “Minulé dva filmy jsme točili v Los Angeles, takže jsme každou noc jezdili domů,” vysvětluje Urban. “Tenhle film byl spíš jako letní tábor, o pauzách jsme spolu vyráželi ven, protože jsme nikoho jiného ve městě neznali. A tak jsme si užili spoustu zábavy - lyžovali jsme, potápěli se, navštívili jsme Velkou mešitu v Abu Dhabi. Dubaj je úžasná a my všichni jsme si byli ještě blíž. Pro mě to byla nejlepší část téhle práce.”

Nováčci se velmi lehce začlenili do Star Trek rodiny. “Ostatní byli hned první den velmi příjemní,” potvrzuje Elba. “Tahle parta je jako dobře naolejovaný stroj. Mají skvělý smysl pro humor a žádný se nebere příliš vážně.”

“Jsou jako rodina,” všímá si Boutella. “Je mezi nimi tolik krásné energie a je to znát na plátně. Je úžasné být toho součástí. Jsem velmi vděčná. Hodně jsem se toho naučila, a teď nemyslím jen profesionální stránku věci. To pouto mezi lidmi a vztahy, které jsem si vytvořila na place, je něco, co si chci uchovat a vzít s sebou domů.”

“Až se podíváte na film, uvidíte to spojení mezi postavami, protože herci samotní jsou jako rodina,” říká Lin. “Jako zázrakem jsme našli tuhle partu herců, kteří jsou tak dobří,” uvádí Abrams. “Je mezi nimi familiární, autentické pouto velmi podobné původnímu Star Treku, vizi Genea Roddenberryho. Všichni utváříme rodiny s lidmi, s kterými nás něco pojí, s kterými pracujeme nebo kterými se obklopujeme. Star Trek je určitým splněným snem. Je to místo, kde je vaše práce důležitá, stejně jako vaše statečnost, loajalita a intelekt. O tom je Star Trek, který je silný, optimistický, vzrušující a šokující, překvapující a někdy i srdcervoucí. Je to budoucnost, která je velmi světlá, a i když si myslím, že 50. výročí je obrovský milník, tak věřím, že bude ještě mnoho dalších.”

Podobné filmy

Super 8
Děti se rozhodnou natočit vlastní amatérský horor. Natáčení se však zvrhne, když se jim po...
dnes 15.35
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Rychle a zběsile 2
(2 Fast 2 Furious) Paul Walker přišel o práci poté, co nechal šéfa ilegálních pouličních z...
dnes 18.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Zloba - Královna černé magie
(Maleficent) Královna Zloba, hnaná touhou po pomstě a urputnou snahou udržet si trůn, uvrh...
dnes 20.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 22. 2. 2020 Svátek má Petr
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz