fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 25.5.2005 

Recenze

Před dávnými časy, v předaleké…..Americe žil byl George Lucas. Ten stvořil v sedmdesátých letech minulého století fenomén zvaný Hvězdné války a v letech devadesátých se fanoušky snažil mnoha způsoby znovu naladit na úspěšnou „hudbu let minulých“. Nejdříve novými digitálně upravenými verzemi původní trilogie, později prvními díly trilogie nové. Úspěch byl střídavě oblačný (obzvláště co se nové trilogie týče), i když filmy, které jen v USA vydělají přes 300 mil. určitě nejsou žádnými propadáky. Přesto mnozí čekali na údajně „nejtemnější“ díl ze všech. Epizodu III předcházely vesměs velice dobré ohlasy a nyní mohu už říci, že v USA (i celosvětově) obrovské tržby, které překonaly mnoho rekordů.  
 
A jak dopadl „hvězdný souboj“ o spokojenost diváka? Film začíná záchrannou misí Anakina a Obi-wana, kteří mají za úkol zachránit kancléře Palpatina, který je vězněm generála Grievouse. Obi-wanovi jde o život a Anakin i R2-D2 se vyznamenají. Aby toho nebylo málo, tak se Anakin hned po úspěšném návratu dozví, že bude tatínkem. Jaké štěstí! Co si přát víc? Snad jen být dosazen do rady Jediů. No problem, to se dá zařídit a i to se mu splní. Idylku Anakinovi, ale kazí předtucha (ta poslední vyústila v matčinu smrt) ohledně jeho milé Padme Amidaly, a také nedůvěra mnoha Jediů vůči jeho osobě. A v neposlední řadě i to, že mu nebyl udělen statut mistra a zůstává padavanem.  
 
Na pozadí tohoto děje George Lucas rozehrává svou tragédii galaktických rozměrů a nutno uznat, že se jedná o poměrně působivou záležitost. Postavy hrají uvěřitelně, na plátně se neustále něco děje a jedná se o věci zásadního charakteru. Není potřeba příběh rozmělňovat přehnanými příhodami Jar Jara Binkse (viz. Epizoda I) ani jinými způsoby. Přiznám se, že z prvního dílu se mi nejvíc líbí závěrečná scéna s Darth Maulem, u většiny ostatních scén jsem se zdaleka tak dobře nebavil a přišlo mi to až přehnaně dětské. Jar Jara bych přežil, ale asi tak v polovičním „množství“. Epizoda II byla mnohem akčnější, temnější a podle mě i lepší a třetí díl jde ještě dál. Přesto si nemohu odpustit to, že dějové přechody mi místy i zde přišly trochu křečovité a na hranici uvěřitelnosti. Dost možná proto, že já (na rozdíl od Anakina;) věděl jak věci dopadnou a tudíž bych Palpatinovi nevěřil ani slovo. Jeho manipulace s Anakinem je opravdu zajímavá a dobře pojatá, ale nemohu si pomoci, některé věci se staly až příliš rychle a i když je jasné, že Palpatin lákal Anakina na svou stranu roky, tak byl podle mě jeho přechod na temnou stranu až příliš jednoduchý. Až příliš snadno a bez větších problémů vykonal zvěrstva, která mu Palatin uložil. Příliš snadno se změnil z onoho mladíka, který zachraňoval na začátku filmu Obi-wanovi život v Darth Vadera. Dost možná, nebýt úvodní záchranné mise, kde Obi-wanovi velice ochotně pomůže (i přes protichůdné rady Palpatina) tak bych Anakinovi jeho přerod věřil mnohem víc. Takto k tomu mám určité výhrady, které, ale nijak zásadně nekazí celkový dojem. I přesto, že scénář není zrovna na Oscara a v některých chvílích až trošku křečovitě vše vede k nevyhnutelnému cíli, i přesto že bojové scény (a že jich tu není málo a jsou často působivé) nejsou kvalitativně na úrovni souboje s Darth Maulem z prvního dílu, i přes to, že to bylo všechno až příliš snadné (např. Palpatinovo ujmutí se moci za pomoci senátu) je toto nejlepší díl novodobé série a rozhodně stojí za shlédnutí. Tak dokonalým vyústěním jakým mohl být zase není, ale za snahu, celkový dojem a nápaditost dávám „plný počet bodů“, ale s malým, ale významným puntíkem Georgi!;o)

moviefan, 10 z 10


napsáno 21.6.2005 

Recenze

Na SW sem se opravdu těšila. Každý kdo na ně šel, šel hlavně z toho důvodu, aby se dověděl, co donutilo Anakina přestoupit na temnou stranu. Celkově mě film velmi zklamal - čekala sem větší prostor pro toto rozhodnutí (ne že se Anakin rozhodne během 2 minut a pak obrat o 180 stupňů a začne vraždit děti, postaví se proti Jedium, udělá prostě slepě vše, oč ho císař žádá), více nových zvuků (mile překvapila snad jen ještěrka na které jezdil Obi-wan), a co R2-D2? proč z něj udělali nejakčnější postavu celých SW? ... vůbec mi chybělo více prostoru pro příběh .. a co ta 5 minutová vzdychací scéna Padmé a Anakina?  
 
Ale abych jen nekřivdila ... Yoda vypadal fantasticky - opravdu se povedl, bojové scény - většina z nich brilantní (úžasná scéna souboje Yody a císaře - ovšem až do chvíle kdy Yoda spadne a zabalí to - jako by předtím nespadl z mnohem větších výšek a nepokračoval v daleko horších situacích), výborný výkon Haydena Christensena jako Anakina ... jako celek byl film příjemný, ale opravdu jsem si od toho slibovala mnohem víc.  

Pegas1632, 7 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 4. 12. 2021 Svátek má Barbora
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz