fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 1802 hlasů
film / komedie, USA, , 121 min., od 12 let
The Intern
Kinopremiéra v ČR 22.10.2015 v SK 24.9.2015, DVD a Blu-Ray od 10.2.2016 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:19Zkušenosti nikdy nezestárnou.
Ben Whittaker, 70letý vdovec si uvědomil, že odchod do důchodu není až tak skvělý, jak se říká. Využije příležitosti vrátit se znovu do hry a stane se vedoucím stážistou módního webu, který založila a provozuje Jules Ostinová.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Sympatické mi na tom bylo to, že se mnohem méně, než bych byl s ohledem na žánr čekal, vyžívali v patosu. Taky mě dokázali překvapit, měl jsem za to, že se Nirův Ben nakonec stane ředitelem. Jinak to ale nebyl film pro mě. Tohle je americká maloměšťácká klasika, v té už půvab poměrně dlouhou dobu nenacházím.
Všechny komentáře k filmu 23+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Stážista

Oscarové hvězdy Robert De Niro a Anne Hathawayová excelují v romantické komedii od Nancy Meyersové, oceňované režisérky snímku Po čem ženy touží. Robert De Niro hraje Bena Whittakera, sedmdesátiletého vdovce, který si uvědomí, že odchod do důchodu není až tak skvělý, jak se říká. Využije příležitosti vrátit se znovu do hry a stane se vedoucím stážistou módního webu, který založila a provozuje Jules Ostinová (Anne Hathawayová).


O filmu

obrazek
O produkci

Filmy Nancy Meyers prosluly jako vtipné, břitké a vždy věrné studie milostných vztahů - od námluv přes manželství až po rozvod a všechno, co následuje. Všechny její filmy jsou protkány nitkami přátelství mezi postavami a takový vztah je ústředním motivem i ve filmu „Stážista“.

Nancy Meyers k tomu dodává: „Vztahy jsou hybnou silou mých filmů, ale existují i jiné vztahy než ty milostné. Takže když jsem dostala nápad na film o starším muži, který se stane stážistou v začínajícím podniku, uvědomila jsem si, že to nebude milostný příběh v tradičním smyslu slova; bude to příběh o poutu a přátelství… mezi dvěma lidmi, jejichž cesty by se jinak nikdy nezkřížily.”

Film „Stážista“ se zaměřuje na další stránku našich životů, která podstatným způsobem formuje naši osobnost: práci. Nancy Meyers na to poukazuje hned v první větě filmu, když cituje Freudův výrok: „Láska a práce, práce a láska. To jediné je důležité.“ Režisérka potvrzuje: „Myslím, že mít cíl a být oceněn, jsou stejně důležité potřeby, jako být milován a milovat.“

Ale kam směřujete a co děláte, když odejdete do důchodu a vaše životní láska je pryč? Toto dilema musí řešit jedna z hlavních postav filmu, Ben Whittaker. Robert De Niro hraje muže, který dostane šanci začít znovu u místního brooklynského slibně se rozjíždějícího podniku. Legendární herec říká, že si velmi vážil příležitosti poprvé spolupracovat s Nancy Meyers. „Tohle je přesně ten druh filmu, jaké Nancy dělá, a dělá je velmi dobře. V jistých ohledech je to klasická hollywoodská komedie, ale ne z minulosti; je velmi současná. Podařilo se jí poukázat na problém, kterému spousta lidí porozumí: nemusí si nutně uvědomovat, že by se cokoliv změnilo, kromě toho, že zestárli, ale přesto toho mohou ještě hodně nabídnout a dokáží být produktivní.“

De Nirův protějšek Jules Ostin, zakladatelku internetového obchodu About the Fit (ATF), hraje Anne Hathaway. Hathaway říká: „Nancy je skvělá a vnímavá režisérka a v osobní rovině je to pravděpodobně nejzábavnější žena, jakou jsem kdy poznala. Má cit pro správné načasování, ale její filmy nejsou jen zábavné; vřele a s hlubokým lidstvím pojednávají o bolestných strastech každodenního života.”

Producentka Suzanne Farwell, která s Nancy Meyers spolupracovala jako asistentka již na jejím režijním debutu z roku 1998 „Past na rodiče“, dodává: „Nancyiny filmy jsou nadčasové. Vždy se zabývají závažnými tématy, ale pohlíží na ně s notnou dávkou humoru. Je pro ni příznačné, že dokáže nalézt správnou rovnováhu a diváci to oceňují. V tomto filmu se trochu jiným pohledem, než je obvyklé, zaměřuje na dobová témata, jako jsou ženy ve světě businessu, odchod do důchodu a nesmíření se s odsunutím na vedlejší kolej.”

Nancy Meyers vytváří ve filmu „Stážista“ zajímavou a často výmluvnou paralelu mezi Benem, patřícím k raným poválečným ročníkům, a generací narozenou v posledních 25 letech minulého století, která právě vstupuje do pracovního procesu. Dalším zábavným momentem je kulturní šok, kterému musí bývalý vedoucí pracovník vydavatelství telefonních seznamů čelit ve chvíli, kdy se ocitá v téměř bezpapírovém světě slibně se rozjíždějícího internetového podniku: neformální oblečení každý den, nejenom v pátek; kapuce místo šátků; žádné telefonní seznamy, ale Facebook; tweetování místo mluvení; emotikony místo skutečných emocí; a gigabyty místo galantnosti.

„V posledních letech se svět rychle změnil. Všechno jde rychleji.“, říká Suzanne Farwell. „Na jedné straně tu jsou ostřílení profesionálové, kteří toho mohou hodně nabídnout - bohaté znalosti a moudrost založenou na celoživotních zkušenostech. A na druhé straně tu je zcela nová generace pracovníků s naprosto odlišným přístupem ke své kariéře.“

Nancy Meyers zasadila příběh do fascinujícího prostředí nově vznikající internetové společnosti. „Připadalo mi, že slibně se rozvíjející internetová společnost je velmi zajímavé a zábavné prostředí, ve kterém lze rozehrát nevyhnutelný střet mezigeneračních kultur.“, říká.

„Bylo to zábavné kolbiště, na kterém se střetly dvě generace.“, poznamenává Hathaway. „Uprostřed technologického a sociálního pokroku pomalu doznívá spousta věcí, které nám bránily v dalším rozvoji. Bohužel se zdá, že se vytrácí i noblesa.“

De Niro souhlasí: „Určitě existují i argumenty ve prospěch zkušeností a tradic, a to je to, na co Nancy svým filmem poukazuje. Jinak řečeno, je to tom, co má stáří navíc oproti mládí.“

Tento generační rozdíl jez zmírněn poněkud zvláštním vývojem, který se ve filmu také odráží. Nancy Meyers vysvětluje: „Zatímco dívky se měnily v ženy, z mužů se stávali chlapci. Zatímco dívkám bylo řečeno všechno, čeho mohou dosáhnout, tak chlapci byli opomíjení a stále se snaží na všechno přijít sami.“

obrazek
Obsazení

Poprvé se s Benem Whittakerem setkáváme na kurzu Tai Chi, prozrazuje Nancy Meyers, protože „jsem v tom viděla jistý humorný prvek, ale také proto, že jsem byla přesvědčena, že Ben bude vědět o prospěšnosti Tai Chi pro člověka.“ Navzdory jeho zenovému zaměření brzy poznáváme, že Tai Chi je pouze jednou z aktivit, kterými Ben jako vdovec v důchodu kompenzuje svou činorodost. Aby vyplnil svůj čas, hraje Ben golf a karetní hru pinochle, chodí do kina a čte; přihlásil se do kurzů vaření, učí se mandarínskou čínštinu, zkouší jógu a za nalétané bonusové body cestuje po celém světě. Přesto stále něco postrádá.

Nancy Meyers potvrzuje: „Benovi chybí práce; chybí mu místo, kam pravidelně docházel. Snaží se opět být součástí něčeho. Každí ráno v 7:15 chodí do kavárny Starbucks, jen aby mohl z povzdáli sledovat okolní ruch a shon.”

De Niro poznamenává: „Ben neudělal žádnou závratnou kariéru, ale dařilo se mu a byl šťastný. Nyní zjišťuje, že důchod je něco naprosto jiného, než si představoval. Domnívám se, že to záleží na tom, odkud člověk do důchodu odchází, ale Ben patří mezi lidi, kteří měli svou práci rádi.”

Nancy Meyers považovala obsazení Roberta De Niro do role Bena za skvělý tah a dodává k tomu: „Bob je brilantní herec s obrovskou hloubkou a záběrem. Ve svých dalších komediích často hrál komické varianty tvrdých hochů, ale ve filmu ‚Stážista‘ uvidíme Boba z jiné stránky. V našem filmu vystupuje vedle Anne Hathaway jako její stážista, ze kterého se stává spíše její rádce než učedník, ale hraje rovněž vedle skupiny mladých herců, z nichž několik hraje v komediích satelitní televizní stanice Comedy Central. Jejich velmi rozdílné herecké zkušenosti a zaměření bylo velkým přínosem pro film i jeho natáčení.”

Ben se poprvé setkává s Jules Ostin, když se mu podaří získat místo „staršího“ stážisty v Julesině superrychle rostoucí firmě About the Fit, která prostřednictvím svého webu prodává zboží. Ale když Jules dala souhlas k přijetí starších stážistů do společnosti, předpokládala, že slovo „starší“ znamená starší studenty vysoké školy.

„Jules se staršími lidmi moc nevychází.“, potvrzuje Nancy Meyers „Má tak trochu rozporuplný vztah se svou matkou, takže má pocit, že není tím nejlepším kandidátem na přidělení staršího stážisty.“

Anne Hathaway dodává: „Nejdříve se brání, protože si je vědoma rychlosti, jakou se řítí její podnikání i život, a předpokládá, že někdo starší by ji mohl zpomalit. Ale možná, že program pro starší stážisty je přesně to, co potřebuje.“

„Jules je vůdčí typ; když se do něčeho pustí, věnuje tomu všechno.“, pokračuje herečka. „Je neuvěřitelně inteligentní a kromě toho na ní obdivuji její srdce. Její společnost si vede tak dobře nejen proto, že je tak geniální, ale také proto, že všechno dělá s vášní a vizí … a Nancy je také taková.“, usmívá se.

Nancy Meyers říká, že pracovní morálka Anne Hathaway se příliš neliší od pracovní morálky její postavy. „Annie je báječná. Vkládá do hraní obrovský elán a energii a je jedou z hereček, která všechno zvládne. Když je to zapotřebí, je legrační, a v dramatičtějších chvílích dokáže být velmi citlivá a opravdová. Není jako většina lidí, má v sobě jistou výstřednost, a to se mi na ní líbí.”

Julesin počáteční odpor brzy nahradí respekt a uznání. Anne Hathaway dosvědčuje: „Ve firmě plné mladých počítačových nadšenců s tak trochu zanedbaným společenským chováním je Ben člověkem, který nás inspiruje k tomu, abychom zvedli hlavu od počítače a začali se zajímat lidi ve svém okolí. Jules je produktem generace, která dělá rychlá rozhodnutí: kliknutí, tweetnutí, odeslání, zahození do koše; myslím, že je stále pod velkým tlakem. Najednou se objeví Ben a jen jí naslouchá. Nesoudí, prostě bere věci tak, jak je říká, a působí uklidňujícím dojmem. Anne ví, že není snadné s ní vyjít, a on to považuje za její přednost. Všechno, čeho se obává, že od ní ostatní lidi odrazuje, on vnímá jako její přednosti. Možná, že chtěl být zase potřebný, ale ukazuje se, že ona ho potřebuje také.

<>Obrázek nenalezen<> De Niro říká: „Jules je velmi ambiciózní a inteligentní a měla štěstí, že se jí firmou, kterou založila, podařilo zaplnit mezeru na trhu. Myslím, že když něco založíte nebo rozjedete, musíte na to vynaložit hodně lásky a pozornosti; musíte se tomu opravdu cele věnovat. A přesně to dělá Jules. Je velmi praktická. Usilovně pracuje a věnuje pozornost každému detailu, protože chce, aby vše bylo uděláno tak, jak má.”

„K psaní mě připoutalo přátelství, které se postupně rozvíjí mezi Benem a Jules.“, prohlašuje Nancy Meyers. „Právě jejich osobní vztah hlavním motivem celého příběhu. Režisérka dodává, že vzájemné porozumění mezi De Nirem a Anne Hathaway přispělo vytvoření silného vztahu mezi jejich postavami. „Je to něco magického, a pokud máte štěstí, stává se to.”, říká Nancy Meyers. „Nelze to naplánovat, prostě se to stane. Mezi Benem a se odehrává cosi zvláštního a něco podobného se odehrává i mezi Bobem a Annie. A já pevně věřím, že se to odráží i na plátně.”

Oba herci potvrzují, že jejich vzájemný obdiv byl oboustranný. „Tenhle druh komedie je postaven detailech, je v ní spousta dialogů a důležitou roli hraje načasování.“, říká De Niro. „Právě proto potřebujete dobrého partnera a nikoho lepšího než Anne jsem si nemohl přát. Je velmi profesionální a je to výborná týmová hráčka. Byla skvělá.“

„Měla jsem velké štěstí, že jsem vedle sebe měla Boba.“, prohlašuje Anne Hathaway. „Je to úžasný člověk a samozřejmě byl stejně báječný jako Ben. V jedné scéně dokáže rozehrát širokou škálu emocí, až z toho běhá mráz po zádech, protože to je to nesmírně silné a přesvědčivé a vy jste součástí toho všeho. Ale je tak skromný, klidný a vyrovnaný, že člověk na chvíli zapomene, že to je jeden z nejlepších herců, jaký kdy žil.“

Program pro starší stážisty, který přivede Bena do společnosti ATF, je duchovním dítětem Julesina provozního ředitele Camerona, kterého hraje Andrew Rannells. Rannells poznamenává, Cameron si neuvědomoval, jak úspěšný jeho program bude - nebo jako moc pomůže jemu i jeho šéfové. „Benův vliv na Jules má dominový efekt i na Camerona. Je svědkem, jak je Jules stále systematičtější a získává větší sebedůvěru, a to mu usnadňuje jeho úkol udržet ve hře Jules i společnost.“

Pokud Jules zpočátku nebyla ochotná využívat Benovu pomoc pro sebe, tak ostatní její zaměstnanci a Benovy kolegové stážisti toužili něco s od zkušeného Bena přiučit. Adam Devine, který hraje Jasona, pracovníka společnosti ATF zodpovědného na stážisty, poznamenává: „Skvělé na tom je to, že Ben je ze staré školy, ‚opravdový muž‘ světa businessu, ale dokáže vstoupit i do jejich světa a mít ho nejen rád, ale i být v něm i úspěšný.”

Technicky zdatného stážistu Lewise hraje nováček Jason Orley, ale i přes svůj herecký debut není pro Nancy Meyers tak docela neznámý. Shodou okolností byl stážistou Nancy Meyers při natáčení romantické komedie „Nějak se to komplikuje“ set. „Když jsem seděl s Nancy u monitoru, naučil jsem za jedno léto víc než za čtyři roky na filmové škole. Promiň, newyorská univerzito.”, říká Orley s úsměvem. „Když jsem od ní dostal e-mail s otázkou ‚Umíš hrát?‘, myslel jsem, že si ze mě utahuje.“

„Vždycky mě rozesmál.“, vypráví Nancy Meyers. „Ale abych si mohla být jistá, že nejsem jediná, kdo ho považuje za zábavného, musel stejně jako ostatní absolvovat konkurz. Přijel z Los Angeles na hlasové zkoušky a najednou tu seděl se všemi těmi ostřílenými herci, kteří ve filmu hráli. A vůbec neměl trému, že mám pravdu? Vedl si skvěle.“

Do role dalšího stážisty jménem Davis byl obsazen Zack Pearlman; Zack o své postavě říká, že je „14letý kluk, který se ocitl v 26letém těle. Zkrátka ještě nemá na to, aby byl dospělý. Takže se stává jedním z Benových svěřenců a získává od něj rady do života… a potřebuje jich spoustu.“ Nancy Meyers vzpomíná: „Všichni ti mladí kluci obsazení do filmu byli fantastičtí. Bylo zábavné objevovat tyto nové komediální talenty.“

Režisérka si uvědomila, že jejich vztahy a veselá atmosféra při natáčení se odrážely i ve filmu. „Nejdříve nikdo z těch kluků v kanceláři nemůže uvěřit, že mezi ně patří i tenhle 70letý pán, který ani neví, jak se zapíná počítač.“, říká. „Ale krůček po krůčku si k němu začínají chodit pro rady. Tenhle moudrý pán sedí mezi nimi a oni mu se zájmem fascinovaně naslouchají a chtějí být jako on - úplně stejně, jako byli při natáčení tito mladí herci fascinováni Bobem. Zack, Adam a Jason vyhledávali Bobovu společnost a mně se to velmi líbilo, protože přesně stejný vztah mají stážisté k Benovi. A Bob se k nim choval úžasně.“ „Byli to skvělí mladí muži a byla s nimi legrace.“, říká De Niro. „Byl jsem z nich nadšený.“

Anne Hathaway souhlasí: „Obdivovala jsem jejich elán. Bravurně zvládali své komediální scény. Bylo to skvělé pracovat s tolika novými tvářemi a byl to i velký přínos pro vztahy v našem filmu.“ Další novou tváří he Julesina asistentka Becky, o které její představitelka Christina Scherer říká: „Je to tak trochu zmatkářka. Prostě jede a jede, protože má hrůzu z toho, že by mohla zklamat Jules.“

Přestože Benovy noví spolupracovníci jsou natolik mladí, že by mohli být jeho dětmi, je tu i někdo, kdo je mu věkově bližší a padne mu do oka. Když Nancy Meyers psala roli Fiony, firemní masérky ATF, chtěla do ní od začátku obsadit Rene Russo. „Je to pravděpodobně první žena, o kterou Ben projevil zájem od úmrtí své ženy.“, říká Nancy Meyers. „A nebylo to proto, že je krásná, což ona je, ale protože je laskavá a dokáže naslouchat.“

„Když jsem se Bobovi zmínila, že do filmu obsadím i Rene, řekl mi, že už spolu dělali dva filmy.“, pokračuje Meyers. „Nevěděla jsem to, ale bylo to perfektní, protože mezi nimi už byl perfektní vzájemný vztah. Rene má rozkošnou a nakažlivou povahu. Pracovat s ní bylo fantastické.“

Ačkoliv Rene Russo pracovala s De Nirem již dříve, „Stážista” byl pro oba trochu jiný. „Tentokrát jsem musela Roberta De Niro masírovat - a přemýšlela jsem, jak moc neslušné by mohlo být?“, provokuje Russo. „Pracovat s Bobem je velká zábava a miluji všechny Nancyiny filmy, takže jsem souhlasila.“

Když se Ben stane Julesiným řidičem, brzy je zasvěcen i do jejího rodinného života. Nancy Meyers k tomu podotýká: „Jako žena, která celý život pracuje, a matka dvou dětí, mám v živé paměti, jaké to bylo snažit se dobře dělat svou práci a zároveň to stihnout včas domů na večeři. Bylo zajímavé udělat průzkum u rodin nové generace a porovnat u nich vyváženost pracovního a soukromého života v roce 2015.“

Anders Holm hraje ve filmu Julesina manžela Matta, ze kterého se stal otec v domácnosti a stará se o jejich dceru Paige v podání JoJo Kushner. Holm říká: „Jules si vede dobře, ale jak rostou pracovní požadavky, pracuje od nevidím do nevidím.“ A s narůstajícím tlakem v práci i doma je Jules postavena před velké rozhodnutí týkající se její práce a rodiny.

Podobné filmy

Dohazovač
(The Matchmaker) Janeane Garofalo, asistentka senátora, který se snaží o znovuzvolení, jed...
dnes 05.00
Nova Cinema
Norman a duchové
(ParaNorman) Malý Norman to nemá lehké. Je totiž obdařen velmi zvláštním darem. Může komun...
dnes 06.30
Nova Cinema
Pomsta je sladká
(This Time Around) Nerozlučné kamarádky Carly Pope a Sara Rue byly na střední škole častým...
dnes 08.55
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 2. 8. 2021 Svátek má Gustav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz