fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

70% 11 hlasů
thriller, Slovensko, , 98 min., od 12 let
Scumbag
Kinopremiéra v ČR 20.2.2020 v SK 6.2.2020

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


UkázkaNezabiješ, nesmilníš, nepokradeš.
Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit?
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Rudolf Biermann (Rozhovor)
obrazek
Proč jste se rozhodli natočit knižní bestseller spisovatele Arpáda Soltésze Sviňa?

Původně jsem měl nápad natočit seriál, který by vypovídal o propojení moci, novinářů, mafie, politiky celkově. Oslovil jsem Marianu, určitou dobu jsme se bavili o seriálu. Potom jsme si ale uvědomili, že tento typ seriálu by trval do nekonečna, než bychom našli televizi, která by se do toho s námi pustila, takže původní záměr, proč jsme seriál vlastně chtěli točit, by zmizel v nenávratnu. Tak jsme začali přemýšlet o hraném filmu. Jednou mi Mariana zavolala, abych si přečetl knihu Sviňa, že přesně pojednává o tom, o čem chceme točit.

Jaká byla atmosféra na natáčení?

Tvůrčí. Z různých důvodů jsme točili ve velmi rychlém tempu - z důvodů finančních, časových i vytíženosti herců. Jednoduše řečeno, měli jsme září na to, abychom film natočili. Je velmi důležité, nakolik vás štáb v práci podporuje, jak dokáže v krizových situacích reagovat a jak je ochotný dlouho točit, pokud je zle… V našem případě měli všichni scénář přečtený a měli pocit, že to není pouze práce, ale že má i smysl. Štáb věděl, proč to dělá, že to pro něj není jen obyčejný denní chléb.

Co můžou diváci od filmu očekávat a proč by měli film vidět?

Všechny filmy, které jsem jako producent dělal, jsem točil proto, aby na ně přišlo do kina co nejvíce lidí. V zásadě si myslím, že divák od filmu očekává silný příběh, se kterým se může ztotožnit. Ve filmu sleduje situace, nálady a lidi, se kterými se může identifikovat. Poznává se v něm, vidí zde své přátele, pozoruje tam i to, co se děje okolo něj. Pevně věřím, že se nám to podaří a diváci si z filmu přesně tyto pocity odnesou.

Mariana Čengel Solčanská (Rozhovor)
Proč jste se rozhodli adaptovat právě knihu Sviňa?

Kniha Sviňa je velmi dobře napsaná. S autorem s Arpádem Soltészem se znám několik let, četla jsem i jeho knihu Mäso, proto jsem se těšila na jeho další titul Sviňa. Arpád umí psát dialogy a dokáže napsat příběh s poselstvím pro všechny lidi. Pojmenovává a vystihuje dobro i zlo, hovoří o tom, že bychom se měli snažit žít pravdivější život a být lepšími lidmi. Když jsme hledali způsob, jak uchopit téma propojení mafie a státu, tak mi přišlo jako nejlepší řešení adaptovat právě tuto knihu.

Zavzpomínejte na samotné natáčení, jaká zde vládla nálada?

Atmosféra byla velmi dobrá, měli jsme kreativní tým složený z kolegů a přátel, které máme nejen rádi, ale kteří hlavně věří tomu, že jejich práce má smysl.

Na co se můžou diváci v kině těšit?

Divák, který přijde na slovenský film, očekává, že mu bude bližší než ostatní filmy, protože je zasazený do konkrétní situace a místa, které zná a postavy mluví jeho jazykem. Aktéři se pohybují v prostředí, které je divákům blízké. Od filmu můžou diváci čekat silný příběh, velmi silnou emoci a věřím, že diváky snímek chytí za srdce.

Arpád Soltész (Rozhovor)
obrazek
Kdo nebo co je ona „sviňa“?

Myslím, že každý si jak ve filmu, tak v knize, najde svoje „svině“. To je na tom ta největší zábava.

Jaké jste měl pocity, když jste se dozvěděl, že kniha Sviňa se promění ve film, spolupracoval jste na realizaci snímku?

Prošli jsme si scénář, měl jsem nějaké drobné připomínky, ale film je zcela něco jiného než kniha, proto jeho tvorbu nechávám na filmařích. Z natáčení filmu jsem měl radost, asi každý spisovatel je rád, když se jeho dítě dostane k širšímu publiku. Film je médium, které získá i takové lidi, kteří nemají čas číst knihy.

Proč si myslíte, že právě film Sviňa by měli lidé vidět v kinech?

Já jsem především novinář a jako novinář nemůžu mít pravdu, lidem mohu předkládat pouze fakta. Naopak jako spisovatel můžu lidem hovořit pravdu bez toho, abych použil jeden jediný fakt. A to stejné dokáže i film. Podle mého názoru se z filmu Sviňa lidé dozví pravdu.

Jozef Vajda (Rozhovor)
Představte svoji postavu.

Rád bych tady použil myšlenku autora knihy Sviňa, Arpáda Soltésze, který řekl, že pokud se někdo v této knize pozná, ať okamžitě si vezme svůj občanský průkaz a přihlásí se na policii. Je to pravdivá věta, takže si asi umíte domyslet, jaký charakter má postava, kterou zde hraji. Svědčí o tom i samotný název… Moje postava je souhrn všech gaunerů, hochštaplerů, podvodníků této krajiny od devadesátých let až do současnosti. Je to slepenina těchto lidí, kterou jsem se takto snažil zahrát. Problém je, že tito lidé jsou stále mezi námi. Vždy když zaprší, vytvoří se podhoubí a tito lidé vyrostou, znovu se objeví a ve své činnosti pokračují nejen u nás, ale na celém světě. Jednoduše řečeno, zlo existuje. To je stručná charakteristika mé postavy, doufám, že můj herecký výkon, diváky zaujme.

Když jste si přečetl knihu a scénář, jaké byly Vaše pocity?

S obrovskou chutí jsem si přečetl knihu i scénář, protože tyto roky - od devadesátých let až do současnosti, jsem velmi intenzivně prožíval jako dospělý člověk, který vnímá situaci a střetává se s touto problematikou. Mám pocit, že je tu hodně pravdivých momentů, i když jde samozřejmě o fikci. V těchto fiktivních postavách jsem v knize viděl řadu charakterů. Kniha pro mě byla úžasným studijním materiálem pro moje herectví. A jsem velmi rád, že je tu taký člověk jako Arpád Soltész, který se do této problematiky obul a takto skvěle ji zmapoval.

Proč jít na tento film do kina, na co byste nalákal diváky?

Všechny situace se donekonečna opakují a jak jsem již řekl, tito lidé jsou zde stále a rodí se další. Jednoduše existují. Proto vznikl tento film - jako varování, abychom se dokázali chránit a uměli zabránit tomuto zlu. Já si myslím, že se to podaří, pokud budeme k sobě upřímní, čestní a když si přiznáme, že tyto věci jednoduše jsou, pojmenujeme je a ukážeme na ně. To je smysl tohoto filmu, já věřím, že na něj diváci přijdou a uvědomí si, o co zde jde.

Marko Igonda (Rozhovor)
obrazek
Představte ve stručnosti svoji postavu.

Moje postava se jmenuje Bobo, hraji velmi úspěšného politika, který zažívá různé peripetie. Žijeme v takovém podivném světě, kdy máme na výběr úspěch nebo čest. A právě proto, že spojení těchto dvou slov je v dnešním světě skoro nemožné, bylo to pro mě nesmírně zajímavé, což vystihl i scénář, který jsme s tvůrci interpretovali skrz mojí postavu.

Když Vás oslovili tvůrci kvůli natáčení filmu Sviňa, jaká byla Vaše první reakce?

Vždy dávám na první pocity, které jsou rozhodující, zda mě látka zasáhne a tuto postavu vůbec budu dělat. Moje první pocity v tomto směru byly jasné, řekl jsem ano, tuto roli chci dělat. Je to silná věc, která má v tomto světě smysl.

Nebylo pro Vás náročné přepnout se z této postavy do reálného života?

Samozřejmě. Nejsem typ herce, který svoji roli skončí na place, přijde domů a střih, hotovo a jsem jiný člověk. Všechny postavy, které jsem hrál, ve mně nadále žijí. Obohacují mě či ničí, to vše k herectví patří. Herectví mě velmi ovlivňuje, snažím se najít paralelu mezi mnou a ztvárněnými postavami, aby mě to úplně nezničilo, abych mohl žít nějaký normální život. Často je to obtížné, jsou to těžká témata, náročné postavy, to vše člověka ovlivní, ale tak to má být, je to přirozené.

Pokud byste měl diváky pozvat do kina, proč jít na tento film?

Je to zrcadlo doby. Myslím si, že každý mladý člověk by ho měl vidět, jde z něj obrovská síla. Situace působí až absurdně, člověk má pocit, že to není možné, ale uvidí, že ano. A může pocítit i následky. Je to určitě dobré zrcadlo, které je třeba vidět.

Gabriela Marcinková (Rozhovor)
Jakou postavu jste ve filmu ztvárnila?

V tomto snímku hraju ženu, která se ve svém životě naučila využívat především svoje fyzické přednosti, aby získala věci, o kterých si myslí, že jsou v životě podstatné. Řekla jsem to takto nonšalantně a trošku jsem jí touto charakteristikou přidala.

Proč by lidé měli vidět právě tento film?

První, co mě napadlo, bylo, že je to strašné. Všechno, co se tam děje, je hrozné. Ale myslím to v dobrém smyslu slova. My Slováci musíme sledovat šílené věci, abychom si uvědomili, kde žijeme. Abychom zmobilizovali svoje síly, aby se něco změnilo.

Jaká byla Vaše reakce po přečtení scénáře?

Prvním pocitem po přečtení scénáře byla otázka, zda už jsme připraveni na tento film. A druhým pocitem byla odpověď, proč ne? Velmi ráda jsem se zúčastnila vzniku tohoto filmu, který, předpokládám, vyvolá velkou společenskou diskuzi.

Jak se Vám dařilo hrát tyto šílené věci?

Svou roli jsem přijala kvůli tomu, že to byla pro mě výzva. Protože tento typ postavy - a to nechci vypadat lepší, než sem - je mi mimořádně vzdálený. A právě proto jsem ji chtěla hrát, byla zcela odlišná. Věřím, že jsem pod vedením režisérů vložila do této postavy vše, co v ní mělo být a jak ji vnímali i samotní tvůrci.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 26. 5. 2020 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz