fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

dokument, Česká republika, , 100 min.
Kinopremiéra v ČR 24.9.2015 v SK 21.1.2016

Režie:
Herci: , , , ,


Ukázka
01:00Celovečerní dokumentární film vypráví o Filipu Topolovi, skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace. Charismatický a všestranně talentovaný umělec na sebe začal strhávat pozornost již od svých třinácti let, jeho potřeba svobodného vyjadřování však v komunistickém Československu brzy narazila. Filipovi a jeho mladé kapele tak nezbylo, než se na deset let přesunout do alternativního prostředí undergroundové scény. Snímek odkrývá, jak se v životním osudu a postojích Filipa Topola odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. Celým filmem prostupují písně, které sám Filip Topol označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVDVáclav Kučera (rozhovor)
obrazek
Když se vám naskytla možnost režírovat film o Filipu Topolovi, musel jste se rozmýšlet, zda do toho jít nebo jste měl hned jasno?

S Romkem Hanzlíkem jsme udělali již několik dokumentů. Když mi zavolal uprostřed léta 2013, že chce natočit film o Filipovi, nebylo co rozmýšlet, protože já jsem to chtěl taky. Mám rád jeho hudbu, texty. Je to jedinečné.

Znal jste se s Filipem osobně? Jak se váš vztah odrazil ve filmu?

Když jsem si před pár lety přečetl novelu Filipa Topola Mně13, uvědomil jsem si, že jsem ho poprvé viděl v roce 1978 v Malostranské kavárně, kam jsem si chodíval číst. On se tam často objevoval buďto sám nebo s partičkou. Zaujalo mě, že kluk, který vypadá na třináct, kouří dýmku a čte si v kavárně. Já jsem tehdy dělal to samé, ale mě bylo dvacet sedm. Seznámili jsme se ale mnohem později, počátkem devadesátých let. Několikrát jsem s Psími vojáky natáčel do různých hudebních pořadů Čt. Měli jsme také točit video klip, ale pak nebyly peníze, tak z toho sešlo. Filip účinkoval v mém dokumentu Hudba Praha, Jasná páka. Všechna setkání s ním byla pracovní. Jako člověka jsem ho vlastně poznal až při natáčení našeho filmu.

Jak vznikla myšlenka, že ve filmu budou čteny úryvky právě z knihy Karla Klenotníka cesta na Korsiku?

Od počátku jsme chtěli ve filmu vyzdvihnout Filipův všestranný talent. Kromě hudby psal poezii, kreslil a napsal několik novel. Karla Klenotníka cesta na Korsiku není jediná četba ve filmu. Jsou tam ještě tři úryvky z novely Mně13 v podání čtrnáctiletého herce a ukázka z povídky Den a noc v interpretaci Filipovy přítelkyně Sylvie. Vzhledem ke své autobiografičnosti posouvají zmíněné ukázky příběh dopředu a nasvěcují určité období života Filipa Topola.

Jak podle vás tvorba Filipa Topola ovlivnila českou kulturní scénu?

Jak Filipova tvorba ovlivnila českou kulturní scénu to nevím. Mně osobně ale hodně dala.

Romek Hanzlík (rozhovor)
obrazek
Kdy vás napadlo, že natočíte film o Filipovi Topolovi?

Nápad pustit se do filmu přišel sám od sebe. Ten konec nastal tak rychle a nečekaně. Uprostřed věty. Měl jsem pocit, že nebylo vše řečeno, nemohl jsem se smířit s tak nenadálým koncem. Ani nevím, jak to přišlo, a najednou jsem v tom byl ponořen. Strávil jsem s Filipem Topolem a Psími vojáky kus života. Hráli jinak, než všechny kapely světa. Nepodobali se vůbec ničemu na světě. Ani hudbou, ani životem. Staral jsem se o ně, a o jejich koncerty 16 let. Viděl jsem desítky koncertů. Odnášel jsem si vždy silné zážitky a emoce. Nyní, s odstupem času, po dvouleté práci na filmu, mi znovu dochází, čeho neuvěřitelného jsem byl svědkem. Je mi líto, že už žádný koncert nezažiju. Věřím, že film divákům, stejně jako mně, vrátí ty vzácné okamžiky, kdy byl Filip s námi.

Jak velkou roli v tom hrál fakt, že jste jednu dobu zastupoval kapelu Psí vojáci?

S celou kapelou jsme se znali z pódií už z osmdesátých let. Už jsme doma a Psí vojáci se potkávali velice často. Od roku 1996 jsem Psím vojákům dělal manažera. Náš vztah nebyl nikdy obchodní, ba naopak, byli jsme v první řadě přátelé. Nikdy jsme neměli ani žádnou smlouvu, vše fungovalo tak nějak samozřejmě. Skutečnost, že jsem se obklopil profesionálním týmem a zkušenými tvůrci, v kombinaci s mým vhledem snad byla využita ku prospěchu filmu.

Jaký byl váš vztah s Filipem Topolem?

Filip uměl být hodně otevřený, ale taky hodně uzavřený. Přes jeho auru se k němu těžko pronikalo. Držel si okolí často v odstupu. Těžko se mu někdy odporovalo. Ale vždycky jsme všechno zvládli.

Je něco, co vás při tvorbě filmu samotného překvapilo? Zjistil jste o Filipovi něco, co jste do té doby nevěděl?

Spousta věcí by překvapila i jeho nejbližší. Třeba vztah s Lucií. Moc se s ní neukazoval na veřejnosti. Já jsem shodou okolností měl za ženu Luciinu sestru. Tady jsem ale váhal, kam až se můžu pustit. Lucie s Filipem byla v období vznikání alba Sakramiláčku a řada věcí je o ní, dokonce název alba Sakramiláčku je její výraz. Pak se objevila Sylvie a Filip album věnoval Sylvii. Sylvie nám také vyprávěla o Koncertu pro nemocný klavír, jak to s Filipem nazvali, který Filip uspořádal v Montrealu. Víc neprozradím, protože se o něm mluví ve filmu. Zachovaly se totiž záběry z toho koncertu.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 21. 10. 2020 Svátek má Brigita
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz