fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

74% 2913 hlasů
film / komedie, drama, romantický, USA, , 128 min., od 12 let
The Terminal
Kinopremiéra v ČR 9.9.2004, DVD od 21.2.2005 Universal, Blu-Ray od 7.5.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:24Život čeká ...
Terminál vypráví příběh Viktora Navorského, který přijíždí do New Yorku a netuší, že během dlouhého letu proběhl v jeho zemi vojenský převrat. Nesmí vstoupit na území USA. Bezprizorní, s pasem neexistující země, musí Viktor Navorski strávit nějakou dobu v tranzitní části Kennedyho letiště a čekat, až v jeho zemi skončí občanská válka.
Týdny a měsíce jsou čím dál tím delší. Viktor pomalu objevuje labyrint terminálu - zhuštěný svět plný absurdit, velkorysosti, ctižádosti, zábavy, společenského postavení, ale i romantiky, kterou pozná s překrásnou letuškou Amelií. Pro Viktora však ještě neskončilo uvítání letištním úředníkem Frankem Dixonem, který ho bere jako poruchu v byrokratickém systému, jako problém, který nemůže vyřešit a kterého se zoufale snaží zbavit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zábavné a originální. Pěkná podívaná, ani na chvíli jsem se nenudila.
Všechny komentáře k filmu 60+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Vynikající film, který myslím bude českému divákovi velice blízký. Hlavní hrdina totiž pochází s post-sovětské republiky a mluví rusky a jeho osud je podobně absurdní, jako ještě pře pád lety (15) osud náš. Film je založen na skvělém hereckém výkonu Toma Hankse, který se ocitne na letištním terminálu bez platného víza a kvůli revoluci v jeho vlastní zemi nemá možnost se vrátit zpátky. Pokud nechce překročit zákon, musí zůstat v letištní hale a stává se dlouhodobým vězněm letiště. Z této tragické události udělal ovšem Steven Spielberg - vynikající komedii. Dovedu si velice dobře představit, že je to natočeno jako pochmurná tragedie post-komunistické doby, kdy hlavní hrdina umírá z poloviny hladem a z druhé poloviny touhou po domově, případně je zastřelen místní ochrankou. Nicméně optimismus hlavního hrdiny a jeho kladné vlastnosti dělají z filmu velice milý a laskavý příběh. Jedním z jeho rituálů je denní návštěva úřednice s žádostí o azyl. Ze začátku je velice nerudná, ale i když den c... Celá recenze
dna, 9 z 10

Popis filmu Terminál

Tom Hanks v komedii o muži, který vinou byrokratického systému uvízne na několik měsíců v hale newyorského letiště. Na Kennedyho letišti v New Yorku přistane jednoho dne dobrácký turista Viktor Navorský z východoevropské Krakozie. Při odbavení však počítač odmítne jeho pas. Ukáže se, že během letu do USA došlo v Krakozii ke státnímu převratu a pasy ani turistická víza z této země už neplatí. Viktor tak nemůže vstoupit na území USA, současně se však nemá kam vrátit. Muž, který neumí anglicky, vůbec nechápe, co se děje. Dokud se situace v Krakozii nevyjasní, nemá právo na politický azyl ani na dočasné vízum, ale současně ho není ani možno deportovat. Situace se nelíbí ani vedoucímu letištní bezpečnosti Franku Dixonovi, pro něhož Viktor představuje problém, zvlášť když má být povýšen, a čeká proto vládní inspekci. Doufá, že muž z letiště uteče, a tím se stane problémem pro někoho jiného. Jenže Viktor je poctivec, který dělá, co mu řekli. Čeká na letišti, i když to nemá snadné. Ztratil poukázky na jídlo, které dostal, přespává v prázdné části letiště, učí se anglicky z turistických průvodců a každý den se pokouší získat razítko pro vstup do země od úřednice Delores. Postupně se seznámí s několika zaměstnanci, třeba svérázným indickým uklízečem Guptou nebo zřízencem Enriquem, který tajně miluje Delores. Postupně se Viktor naučí žít v omezeném prostoru, najde si dokonce dobře placenou práci u stavební firmy, která rekonstruuje část letiště, a svou poctivostí maří všechny Dixonovy snahy zbavit se ho. Dokonce se zamiluje, když ho náhoda několikrát svede dohromady s nešťastnou letuškou Amelií. Svou laskavostí, vtipem a vynalézavostí ovlivní osudy řady lidí. Třeba se i on jednou dočká a bude moci odejít do New Yorku, aby splnil slib, který dal umírajícímu otci a jehož tajemství se ukrývá v plechovce, kterou má neustále u sebe.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> O výtvarných návrzích
Steven Spielberg pověřil autora výtvarné stránky filmu Alexe McDowella nelehkým a odpovědným úkolem, když ho požádal, aby vytvořil velkoplošný interiér mezinárodního letištního terminálu. Pro přesvědčivost příběhu bylo zapotřebí, aby se odehrával v autentickém prostředí, které je většině publika důvěrně známé a současně aby poskytlo i jistou metaforu pro charakter Toma Hankse, které se ocitl v nepřátelském světě. Terminál měl reprezentovat vyspělou a současně neosobní západní společnost, se všemi třídami společenských vrstev - od nejvyšší vrstvy úředníků přes pasažéry první třídy až k vrstvě středního stavu a obyčejným zaměstnancům, kteří udržují v chodu tento mikrosvět.<>Obrázek nenalezen<> Zajímavosti
Hangár 704 je velký 750 stop x 300 stop x 70 stop (1 stopa =0,304 8 m) Je jedním z pouhých dvou tak velkých prostor v jižní Californii, který byl dost prostorný na to, aby se v něm mohla vybudovat dekorace terminálu.

Dekorace terminálu má rozměry 360 stop x 270 stop x 60 stop - je to samostatně stojící atrium ve stylu interiérově-exteriérové budovy, která má tři podlaží s plným vybavením. Dekorace je plně funkční a veškeré stavení plány a nosnost ocelové konstrukce byly prověřeny technickými experty.

Podlaha sama je velká 75 000 čtverečních stop (1 čtv. stopa = 0,092 9 m čtv. ), z kterých je 58 000 čtv. stop pokryto leštěnou žulou, dovezenou z Číny. K tomu bylo jako podklad použito 2 500 příčných trámců a 2 500 překližkových desek.

<>Obrázek nenalezen<> Eskalátory byly instalovány dvě sady funkčních eskalátorů "pro pasažéry" mezi přízemím, mezaninem a do třetího patra, kde jsou umístěny salonky pro pasažéry 1. třídy, tzv. First Class Lounge. Jsou to první funkční eskalátory, které byly instalovány pouze pro filmování (od filmu One from the heart).

Konstrukce stropu je navržena tak, aby unesla váhu osvětlovacích těles, elektrických kabelů a posádky, vše je umístěno na této ocelové platformě podél "páteře" dekorace. Kolejnice pro 100 000 wattové osvětlení se rozpíná přes celou délku stropu, aby osvětlení vytvořilo iluzi denního světla. To se odráží nahoru a ven na ohromnou bílou ultrareflexní plochu. Tvořilo ji 189 000 čtv. stop ohnivzdorného a vodě odolného odrazového materiálu, který "obaloval" prostor natáčení, jako by to byla kukla.

Air conditioning: 900 tun air conditioningu naplňovalo 2.8 milionů krychlových stop veškerého interiérového prostoru z praktického vedení, zabudovaného do podlahy a stěn.

obrazek
Elektřina: 5.1 milionu wattů elektřiny bylo zapotřebí k vytvoření iluze plného denního světla v dekoraci. Optické i elektrické kabely byly vedeny pod podlahou k elektronické kontrole na video obrazovkách a k informačnímu letovému panelu.

Pozadí: Skleněný průhlad o 112 čtver. stopách překrýval pohled na letovou plochu, která byla zobrazená na gigantickém panelu. Pozadí je na ploše 650 stop x 48 stop, namalovalo ho šest malířů z firmy JC Backings během 31 dní. Obsahuje 2 000 miniaturních světel, které ho osvětlují v noci a mohou být rozsvíceny ve dne i v noci a během proměnlivosti počasí. Je to největší architektonické pozadí, které kdy bylo v Hollywoodu vytvořeno pro natáčení, (vedle newyorské noční oblohy pro film Ghostbusters).
Pozadí bylo namalováno architektonicky přesně, ale je to fiktivní letiště, částečně inspirováno letištěm JFK v New Yorku a Mirabelským letištěm v Montrealu. Jeho plán byl vytvořen jako 3D model v computeru a pak přenesen a namalován umělcem Robertem Strombergem (spolupracoval např. na filmu Kate a Leopold, aj.)

obrazek
Všechny informační displeje ukazují skutečný rozvrh letů z Mezinárodního terminálu letiště JFK. Italská firma Solari Di Udine Spa, zaslala velký letový informační panel se dvěma techniky z Itálie, kteří zde instalovali své dílo špičkové technologie. Údaje na panelu se automaticky přizpůsobují letovému řádu v určitém dni a v čase, který určuje produkce. V prostoru terminálu je umístěno 70 informačních monitorů o rozměru 27 palců (1 palec = 0,0254 m) a vedle toho je zde celá řada obrazovek, které přinášejí zábavné programy pro cestující.

Je zde použito informačních značek, které byly nově vytvořeny a zavedeny na mezinárodním letišti JFK v NY a schváleny příslušným letištním úřadem (Port Authority of NY/NJ). Grafický tým vedený designérem Francoisem Audouyem, spolupracovníkem vyznamenané designérské firmy Bureau Mijksenaar z Holandska, která vytvořila nový standard barevně odlišených ukazatelů pro cestující na vedoucích světových letištích, včetně JFK International.

Veškeré plány a označení jsou vytvořeny přesně podle těch, které se nacházejí na letišti JFK. Týká se to i cesty pasažérů a čísel jednotlivých nástupišť.

obrazek
Zařizování interiéru začalo dlouho před tím, než byla dokončena stavba dekorace, aby se stihl plánovaný termín počátku natáčení. Dekoratérka Anne Kuljian (pracovala mj. na filmu Minority Report), najala na dobu od 13. srpna do 10. listopadu 25 odborníků na vybavení. Každá z firem, která tu měla mít svůj stánek, si opatřila své architekty, prodávající a odborníky na zařízení, aby vybavili stánek podle jejich standardního designu a obvyklého vybavení.

Umístění všech obchodníků zabralo 40 000 čtverečních stop obchodního prostoru. Veškeré zařízení bylo pečlivě zdokumentováno a po skončení natáčení vráceno majitelům.
Více než 35 společností bylo zastoupenu v tzv. letištním mallu (soustavě prodejen), včetně Duty Free Shopu a celé řady známých a proslulých firem.
Obdobné to bylo i pokud šlo o potravinové obchody, své stánky tu měla vedle firmy Burger King, Auntie Anne´s Pretzels a proslulého řetězce prodejen kávy Starbucks, řada dalších známých firem, které mají běžně své stánky v letištních halách.

obrazek
Některé prodejny potravin, např. Starbucks, Auntie Anne´s a Baja Fresh aj. sem dokonce dodaly i své kmenové zaměstnance. A pokud zde byli prodavači z řad komparsu, poskytly jim příslušné firmy stejný výcvik, jakým procházejí jejich noví prodavači. Rekvizitář Doug Harlocker a jeho tým dohlížel na zajištění přípravy jídel pro desítky prodejen potravin, tak aby komparsisté mohli před kamerou opravdu jíst.

Příběh filmu Terminál se odehrává během 11 měsíců, od ledna do listopadu. Časový plán proto musel počítat s proměnami oblečení davu komparsistů. Pracovníci zvláštního castingu vybrali na 10 000 členů komparsu , kteří účinkovali během pětitýdenního natáčení v Palmdale. Aby se dosáhlo etnické různorodosti pasažérů, jaká je běžná na letišti JFK v NY a byl patrný i několikaměsíční časový posun, zkoumali odborníci na zvláštní casting všechny etnické skupiny v oblasti Los Angeles, a nalezli tisíce lidí, z nichž mnozí byli opravdu imigranti. Někteří trochu mluvili anglicky, jiní vůbec ne, a někteří si dokonce obstarali typické oblečení, které vyjadřuje jejich kulturní identitu. Více než 60 procent členů komparsu nikdy předtím nestálo před kamerou a část z nich jezdila denně na natáčení více než 60 mil. (1 míle = 1 609,34 m)
*(Míry jsou uvedeny podle Velkého Angl. Českého slovníku z r. 1981)

O hercích

Tom Hanks
obrazek Narozen 9. 7. 1956. S tímto hercem se setkává naše filmové i televizní publikum dosti často: měli jsme možnost vidět jak jeho začátky, tak jeho vrcholné herecké výkony. Herectví se začal věnovat už během středoškolských studií, v televizi pak vystupoval od svých dvaadvaceti let. V roce 1988 získal první nominaci na Oscara za svůj výkon ve filmu Velký. Vytouženou sošku dostal až v roce 1993 za roli homosexuálního právníka v dramatu Philadelphia a o rok později znovu právě za film Forrest Gump. Sympatickou dvojici vytvořil hned v několika snímcích s Meg Ryanovou (Joe proti sopce, Samotář v Seattlu a Láska přes internet).

Catherine Zeta-Jonesová
obrazek Narodila se ve Walesu. Začínala v divadle, v devadesátých letech pak hrála jednu z hlavních rolí úspěšného britského seriálu "Darling Buds of May". Ten z ní udělal jednu z nejpopulárnějších britských hereček. Ve filmu se zásadním způsobem prosadila svým účinkováním ve velkofilmu s Antonio Banderasem "Zorro: Tajemná tvář". Od roku 2000 manželka Michaela Douglase, má s ním syna Dylana Michaela.

O tvůrci

Steven Spielberg
obrazek Patří k nejvlivnějším, úspěšným a úctyhodným filmařům své generace. Spielberg je dvojnásobný nositel Oscara za nejlepší režii, za své filmy Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam, za který získal také Oscara za nejlepší produkci. Jeho produkční společnosti Amblin Entertainment a Dream Works SKG, zaznamenaly obrovský úspěch ve zábavním průmyslu. Narozen v Cincinnati, vyrostl na předměstí New Jersey a v Arizoně, v ranném věku Spielberg miloval fotografování a filmování. Natočil několik amatérských filmů, absolvoval střední školu a začal studovat na California State University, Long Beach. Jeho krátký film Amblin byl promítán na Filmovém Festivalu v Atlantě v roce 1969 a otevřel mu bránu k režii ve Studiích Universal. Spilbergův první TV film, Duel, byl brzy následován jeho režijním debutem, The Sugarland Express, v roce 1974. Dva z jeho ranných filmů Čelisti a Blízká setkání třetího druhu, byly kasovními trháky. Spielberg produkoval nebo režíroval osm z dvaceti divácky nejúspěšnějších filmů v historii včetně Jurského parku, E.T. a Dobyvatele Ztracené Archy ...

Podobné filmy

Křupan
(Loser) Obavy Jasona Biggse ze studia na vysoké škole v New Yorku se naplnily. Nejen, že m...
dnes 05.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Polibek ze stadionu
Komedie o lásce, která začala vítěznou brankou v hokeji (1947). Hrají: Z. Dítě, od jehož n...
dnes 06.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
V peřině
V jedné čistírně peří na náměstí malého městečka objevili, jak se zbavit zlých snů z polšt...
dnes 08.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 29. 11. 2020 Svátek má Zina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz