fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 15.6.2009 

Recenze

První Terminátor byl poctivý sci-fi thriller, u kterého jsem se v mládí držel sedačky a čekal na každý další zvrat. Jeho pokračování byla akční megajízda a jeden z nejlepších druhých dílů vůbec. Třetí díl byl pak očekáván s rozpaky, protože se na něm už nepodílel James Cameron. Stále ale mohl spoléhat na Arnolda Schwarzeneggera. Arnie se pak dal ale na politiku a tak bylo jasné, že se tentokrát budeme muset obejít bez jeho účasti. Trumfem čtvrtého dílu tedy měl být fakt, že se film odehrává v budoucnosti po Soudném dni.  
 
Režie se ujal režisér McG (Charlieho andílci 1 a 2), který byl mnohým od počátku trnem v oku. Fanoušky si ale částečně udobřil nasazením Christiana Balea (Dokonalý trik, Temný rytíř) do role vůdčí osobnosti hnutí odporu Johna Connora. Trailery pak do diváků napumpovaly neuvěřitelné množství adrenalinu, až většina uvěřila, že nám McG dá přesně to, co chceme. Tedy temnou akční sci-fi s přesahem a šílenou dynamikou. A výsledek?  
 
Film začíná poměrně zajímavou zápletkou ještě v době před Soudným dnem. Pozornost směřuje k dosud neznámé postavě Marcuse Wrighta (Sam Worthtington), který v roce 2003 čelí trestu smrti. Doktorka Serena Koganová (Helen Bonham Carterová) ho ale na poslední chvíli přesvědčí, aby své tělo věnoval na výzkum firmě Cyberdyne. Znalci vědí, že z toho nevzejde nic dobrého….  
 
A je to tady. Marcus se probouzí 15 let po své smrti (v roce 2018) a nestačí se divit, jak to kolem něj vypadá. Stroje se totiž mezitím ujaly vlády a zabily většinu lidí dobře mířenými jadernými hlavicemi. Naštěstí se brzy potká s mladíčkem Kylem Reesem (Anton Yelchin), který mu vše dopodrobna vysvětlí. Kyle je navíc (aniž by to zatím tušil) klíčovou osobou pro budoucnost lidstva, protože to bude právě on, kdo bude poslán do minulosti chránit matku Johna Connora (viz. první díl).  
 
O několik menších zvratů později se Marcus konečně setkává i s Johnem Connorem, ale nejedná se zrovna o přátelské posezení. Zdá se totiž, že Marcus není tak úplně člověk, což šokuje jak samotného Connora, jenž takový lidsko-kybernetický hybrid nečekal, tak Marcuse, který neměl nejmenší tušení co s ním Cyberdyne provedl.  
 
Tohle všechno a možná i něco navíc jste se mohli vidět už v trailerech na film. Špinavá budoucnost, zajímavě ladění terminátoři a vydařená akční složka zdobí nejen upoutávky, ale ve větší míře i samotný film. Z trailerů se ale zdálo, že v pozadí bude ještě něco víc. Silný příběh s přesahem, který nás vrátí do dětství a celou ságu důstojně propojí. Marcusova postava totiž lákala svou nejednoznačností a také možnými novými souvislostmi. Stroj, který si neuvědomuje, že je strojem jsme v terminátořím universu totiž ještě neměli.  
 
Co se však hlubší myšlenky či prohloubení už tak komplikované mytologie týče, nedostál film svým nemalým očekáváním. Nedá se sice říct, že by byl vyloženě plochý nebo emočně prázdný. Je ale přeci jen v mnoha ohledech nedotažený, zjednodušený či osekaný (zajímalo by mě, kolik materiálu zůstalo ve střižně). Ačkoliv Sam Worthtington odtáhne na svých bedrech větší část filmu, dalo by se z jeho postavy vytřískat ještě daleko víc a rozhodně nebylo nutné vše dořešit v rámci jednoho filmu.  
 
Krátce ještě zmíním, že se hodně zmiňovaná účast terminátora T-800 s fasáží Arnolda Schwarzeneggera opravdu vydařila, byť si ji užijeme jen pár sekund.  
 
Jakkoliv má tahle filmová kára rychlý start, solidní rychlost a drží se relativně pevně na vozovce, nedokážu si představit, kam by mohla v budoucnu pokračovat. Možnosti by se určitě našly, ale přiznám se, že o nic dalšího možná ani nestojím.  
 
Fanouškovský duch ve mně ale přesto mnohokrát zaplesal, protože si tvůrci dali práci se značným množstvím odkazů, je ale potřeba znát sérii už od prvního dílu. Čtvrtý Terminátor nabízí vcelku solidní zápletku, dobré herecké obsazení, v čele s vynikajícím Samem Worthtingtonem, ale jednoduše nedosahuje kvalit prvních dvou dílů.  
 
Na přelomový sci-fi snímek roku si tak ještě pár měsíců počkáme. Avatar od režiséra prvních dvou Terminátorů, Jamese Camerona, totiž vyrazí do kin až na konci roku.

moviefan, 8 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 30. 7. 2021 Svátek má Bořivoj
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz