fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

57% 689 hlasů
drama / romantický / thriller, Německo/Velká Británie/USA, , 122 min., od 12 let
DVD od 28.3.2001 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Režiser Wim Wenders obdržel za režii tohoto filmu Stříbrného medvěda na Berlínském filmovém festivalu v roce 2000.


Ukázka
01:47Dramatický příběh o přátelství,zradě,žalu a síle lásky
Parta vyvrhelů žije v zaplivaném hotelu v centru Los Angeles, kterému se říká "MILLION DOLLAR HOTEL" . Příběh vypráví nevinný, láskou roztoužený TOM TOM, který ztratil hlavu kvůli zkažené Eloise. Jednoho dne se hotel stane místem policejního vyšetřování - feťák Izzy zemřel záhadnou smrtí. K překvapení všech jeho sousedů se zjistí , že byl synem miliardáře, mediálního magnáta. Vyšetřováním vraždy je pověřen drsňák z FBI, detektiv Skinner a každý centimetr hotelu se nyní stává podezřelým...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Další z řady filmů, které se nechaly ovlivnit Jeunetovými Delikatesami, je naprosto dokonalou satirou, černohumornou komedií i květinovým dítětem v jednom.
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu The Million Dollar Hotel

obrazek
Mezi chvílí, kdy mladík Tom Tom skočí ze střechy kdysi slavného losangeleského hotelu, a okamžikem, kdy dole dopadne na tvrdý asfalt, se mu před očima odehraje celý život. Skutečný život totiž může trvat jen čtrnáct dní a to kolem může tvořit jen nedůležitou poznámku pod čarou. Před dvěma týdny z téže střechy skočil (nebo byl shozen?) jiný obyvatel hotelu - Izzy. Protože byl ovšem synem bohatého magnáta, přichází do omšelého hotelu obývalého ztroskotanci a cvoky velmi zvláštní agent FBI Skinner, aby vypátral okolnosti jeho smrti. Pátrání - spíš než by odhalovalo pravdu - skládá dohromady mozaiku života místních osamělých a podivných outsiderů. Skinner ovšem také způsobí, že zavřená dívka Eloise si konečně všimne Tom Toma, který ji miluje.

Alena ProkopováZdroj popisu

Recenzi poskytl měsíčník Cinema

O filmu

obrazek
The Million Dollar Hotel byl natočen v režii Wima Wenderse podle scénáře Nicholase Kleina (předlohu napsal Bono z U2). Film je Wendersovým dvacátým filmem a hlavní role v něm ztvárnili Milla Jovovich, Mel Gibson a Jeremy Davies.
Je to poetická a paradoxní "love story", která je spojena se záhadnou vraždou. Příběh se odehrává v hotelu, jenž už dávno ztratil své kouzlo a slávu. Hotel byl postaven v roce 1917 a jeho dnešní jméno je "The Frontier Hotel", ale jeho původní název "The Million Dollar Hotel" stále stojí na střeše této budovy. Producent a autor předlohy filmu Bono Vox, známý především jako zpěvák skupiny U2 na toto místo náhodou narazil při natáčení videoklipu U2 "Where The Streets Have No Name".
"Trávili jsme v centru Los Angeles spoustu času a dobře jsme to tu znali. Myslím, že poprvé jsme se dostali na střechu hotelu, když s námi chtěl fotograf Anton Corbijn udělat pár fotek. Já a Edge (kytarista U2) jsme nemohli uvěřit, že se tohle místo jmenuje "The Million Dollar Hotel". To je to, co je na Americe tak zvláštní. Ta poezie jmen míst. Připadalo mi to jako název knihy nebo divadelní hry nebo jako název filmu, který jen čeká, aby ho někdo napsal. Na určitém místě střechy je asi pětimetrový přeskok na druhou budovu a Edge byl přesvědčen, že to může přeskočit. Řekl: "Když věříš, že to můžeš udělat, dokážeš to". A to byla věc, která mě dostala: SKOK VÍRY."
Tenhle "skok víry" spolu s chátrajícím hotelem a se stejně tak chátrajícími obyvateli Bona úplně polapili. Příběh filmu se začal pomalu vytvářet v jeho představách. O rok později se o tom zmínil svému příteli Nicholasu Kleinovi.
"Řekl jsem mu, že mám v hlavě jednu hru nazvanou `The Million Dollar Hotel' o člověku, který se snaží přeskočit z jedné střechy na druhou. Pamatuji si, že mi Nicholas odpověděl: `No mám v hlavě jednu větu, kterou jsem vždycky chtěl začít film: Když jsem skočil, tak to přišlo ..." vzpomíná Bono.
"Tvrdil, že si myslí, že v tom hotelu je film", dodává Klein, "tak jsme se tam spolu vydali. V té době jsem zrovna pracoval na jiném scénáři, ale rozhodli jsme se, že dáme hlavy dohromady a uděláme scénář k `The Million Dollar Hotel'. Vymysleli jsme pár postav a začali pracovat na příběhu", říká Klein.
Klein dodává, že jeho scénář inspirovalo několik důležitých elementů, mezi něž patří socio-politická situace, jež vedla k tragické a nebezpečné atmosféře, se kterou se on a Bono v centru Los Angeles setkali.
"Politicky řečeno, pozůstatky Reaganovy éry pro nás byly jakousi inspirací. Když jsme tam přijeli, zjistili jsme kolik lidí tu žije na dně a minimálně polovina z nich nemá zdravotní pojištění. Ale nechtěli jsme, aby náš film byl o bezdomovcích. Vlastně jsme chtěli, aby o takových lidech byl, ale nechtěli jsme znovu vyprávět ten samý příběh."
Wim Wenders natočil pro U2 několik videoklipů a oni pro něj na oplátku složili hudbu k několika jeho filmům. Bono představil Wenderse Kleinovi a tak začali na projektu pracovat všichni tři.
Přestože se Bono znal s Wendersem již delší dobu, nebyl si jist, jestli mu má projekt vůbec předkládat.
"Myslel jsem, že je dost odvážné žádat ho, aby režíroval `The Million Dollar Hotel', tak jsem se ho nejprve nechtěl ani ptát. Ale on má na Ameriku skvělý, neobvyklý pohled... můžete to vidět ve filmu `Paříž, Texas', který velice ovlivnil moje skládání písní a díky němu se nám podařilo dodělat naše album `The Joshua Tree'. A my jsme potřebovali někoho, kdo Los Angeles ukáže v tom správném světle, ne jako když někdo točí reklamu na džíny. Wim je neobyčejný režisér... Strašně jsem se ho chtěl zeptat, jestli by ten film nechtěl točit, ale dlouho jsem nemohl najít dostatek odvahy. Nakonec jsem to zkusil..."
"Bono mi ukázal scénář asi před sedmi nebo osmi lety, abych mu pověděl svůj názor a poradil mu. Co chtěl doopravdy vědět bylo: Myslíš si, že by film mohl být vydán a jestli ano, našel by se produkční partner a třeba i režisér? Snažil jsem se mu a Nicholasovi Kleinovi poradit co nejlépe, takže jsem scénář velmi podrobně prostudoval. Dlouho mi nedocházelo, že se mě Bono vlastně nepřímo zeptal, jestli bych ten film nemohl režírovat a jestli by ho Road Movies nemohly produkovat. Jak jsem scénář četl, začal se mi velice líbit a miloval jsem jeho postavy. V tu chvíli jsem si uvědomil, že ten film chci režírovat."
Bono obdivuje způsob jakým Wenders zachycuje lidské osobnosti. " Ve Wimových filmech je mnoho pro něj typických věcí, ale zdá se, že nejvíc se v nich objevuje téma `jak těžké je milovat'. Toto je svým způsobem milostný příběh, pověst o síle lásky," vysvětluje Bono. "Myslím, že když si režisér vybere váš scénář, je to jako když dáváte dítě pěstounovi a chcete si být jisti, že je to osoba, které věříte. V případě Wima to bylo jinak. Přišlo mi, jakoby to byl jeho příběh."
Wenders souhlasí s Bonovým vysvětlením, že "The Million Dollar Hotel" byl pro něj jako dělaný a seděl přesně do jeho představ. A musíme říct , že v "The Million Dollar Hotel" jsou některá témata velmi podobná jako v jeho "Wings of Desire". Ale Wenders tvrdí, že "The Million Dollar Hotel" je mnohem realističtějším bádáním v lásce, životě a smrti.
"'The Million Dollar Hotel' je milostný příběh a stejně jako `Wings of Desire' je příběhem bezpodmínečné lásky. Lásky tak silné, že může bojovat se smrtí. Ale tam všechna podobnost končí. `Wings of Desire' má mnohem metafyzičtější pozadí, zatímco `Hotel' se odehrává ve tvrdé realitě. Je to takový 'poetický realismus', i když přesahuje tento svět bezmoci, hlavně v postavě Toma. Dalo by se říct, že má takovou `andělskou kvalitu.'
Překvapivé paradoxy, kterými je scénář Bona a Kleina protkaný - "dementní" postavy, které mají občas záblesk geniality, "andělský" Tom Tom, který má také svou ďábelskou stránku - Wenderse také velice oslovily. Dodává, že věta z jedné písně U2 vyjadřuje celou myšlenku filmu a že mu pomohla najít si k příběhu svou vlastní cestu.
"Na začátku vám hotel může připadat jako blázinec: Ale po čase zjistíte, že obyvatelé, kteří vám dřív připadali dost bláznivý, jsou oproti vnějšímu světu docela normální. `Venku je Amerika' je věta, která k filmu přesně sedí. `Duševně zdravý' a `bláznivý' jsou skutečně velmi relativní kategorie, jen záleží, z jakého pohledu se nato díváte."
"Bono měl jistě pravdu v tom, že uvnitř tohoto projektu je film, který chci opravdu dělat. Trvalo nám nějakou dobu než jsme ten film objevili. A také to byla dlouhá fascinující cesta než jsme se dostali k natáčení. Důvod byl ten, že jsem se rozhodli přenést náš příběh do budoucnosti, do poloviny 21. století, do teritória `Blade Runnera'. Přeměnili jsme to na zářící sci-fi film, kde byl na místu nynějšího hotelu `The Million Dollar Hotel' v centru Los Angeles postaven `The Billion Dollar Hotel'. Byl to úžasný projekt, ale jak jsme později zjistili na nezávislý rozpočet byl příliš drahý. Nicholas a já jsme pokračovali v tvorbě filmu `The End Of Violence' a když jsme se vrátili k `Hotelu', zjistili jsme, že budeme muset znovu všechno projít, aby náklady nebyly tak vysoké. Takže jsme udělali statečné rozhodnutí a vrátili jsme se z budoucnosti zpět do přítomného času. A jak jsme tak probírali příběh od začátku, začali jsme být opět velice nadšení. Příběh jsme umístili do roku 2001, do pozítří a tentokrát jsme díky tomu, že zde nebyly speciální efekty, okamžitě sehnali peníze."
Na začátku jejich putování předložil Bono scénář-Melu Gibsonovi, jehož Wenders nazývá "přítelem projektu."
Gibson vysvětluje: "Myslel jsem, že je to velice poetický a romantický příběh, ale také zapeklitá záhada. Je to jedinečný příběh, který mě hned dostal. Byl to tak divný mix věcí, což se mi na tom velice líbilo. Na jedné straně je lyrický a srdcervoucí a na straně druhé je bizardní a černě komický. Vždycky se mi tento nápad líbil, ale trvalo strašně dlouho než se podařilo dát všechno dohromady. Nejdůležitější součástkou byl Wim. Jakmile začal na projektu pracovat, vše dostalo rychlé obrátky. Bylo to tak vzrušující, protože on je mistrem svého oboru. Tématicky film spadal přesně do jeho chuti a já věděl, že s ním udělá něco neobyčejného."
Wenders říká, že "Mel Gibson měl ze všech nejtěžší práci, protože jeho postava byla úplně jiná než, se kterou se doposud setkala byla velice obtížná. Skinner je agent FBI, to by nebylo těžké zahrát, ale na druhé straně je skutečně `podivín'. Ale Mel je úžasný herec. On to fakt dokázal a vytvořil ze Skinnera nezapomenutelnou postavu, která je nakonec i velice lidská. A taky se mu podařilo, že to vše vypadá velmi přirozeně."
Gibson dodává, že Wendersova ojedinělá představivost ho naučila nové cesty, jak se jako herec může na scéně interpretovat. Hlavně ta část, kdy se snaží sehnat dohromady všechny obyvatele hotelu tím, že vytopí hotelovou halu. Jakmile získá jejich pozornost, nasadí svůj brutální odstrašující vzhled, který je pro něj a jeho misi tak typický.
Obsazení podezřelých detektiva Skinnera; obyvatel hotelu, byl velice obtížný proces, který nebyl jen o výběru toho správného herce na správnou postavu.
'The Million Dollar Hotel' je ojedinělé dílo. Skupina lidí žijících v hotelu má hodně společného s obsazením postav ve fiilmu `Přelet nad kukaččím hnízdem', přestože jinak tyto filmy nemají nic společného. Od začátku jsem věděl, že obsazení musí být složeno z herců, kteří spolu budou rádi pracovat a kteří budou celý den na place, i když zrovna nebudou točit. Tím myslím, že znám herce, jež spolu rádi tráví čas a také herce, kteří jsou na natáčení jenom sami se sebou.. Kategorii těch druhých jsem tam absolutně nepotřeboval. A s vědomím, že budeme točit vše na takovém temném místě, jsem potřeboval `vojáky', říká Wenders.
Gibson popisuje Wenderse jako vlídného a přemýšlivého člověka a říká, že zkušenost, jak dokázal natočit film za 35 dnů, pro něj byla velice cenná.
"Práce s Wimem byla velini zajímavá. Pracuje strašně rychle a má na věci úžasný pohled. Způsob, jakým si vybírá, na co se zaměřit nebo jak načasovat jednotlivé záběry." Říká Gibson.
Gibson dodává, že postava detektiva Skinnera úplně obchází hlavní zápletku příběhu, což je románek mezi Tomem Tomem (Jeremy Davies) a Eloise (Milla Jovovich). Skinner do jejich životů vchází, aby vyšetřil záhadnou vraždu a prostě jen chce dokončit svou práci, kterou dělá jako laskavost pro svého přítele. Nikdo nemá Skinnera moc rád, ale on sám se opravdu nenávidí a nenávidí i všechny lidi kolem sebe. Je velice odlišný, je to detektiv, který se nikoho na nic neptá, protože si myslí, že už zná všechny odpovědi, tak proč by se namáhal?"
Vůdčí roli Toma Toma, vypravěče filmu, dostal Jeremy Davies.
"Tom Tom je postava, která vidí skrz pravdu a tak nemůže přijmout nebo soudit situace běžnou cestou. Je to extrémně citlivý člověk, který má problém přenášet svou vlastní citlivost a komunikovat tak s vnějším světem. Je si zjevně jist svými nedostatky, což dělá jeho trápení ještě horším."
"Tomna Toma jsem hledal nejdelší dobu," říká Wenders. "Myslím, že jsem viděl snad každého mladého herce od Los Angeles přes New York až po Londýn. Jsem přesvědčen, že jsem v Jeremy Daviesovi našel ideálního Toma Toma. Viděl jsem ho ve filmech `The Locusts', `Spanking the monkey' a `Zachraňte vojína Ryana. Ale teprve až, když jsem ho viděl číst scénář k `Hotelu' v jednom římského hotelu, věděl jsem, že j sem našel Toma Toma. Tom Tom se zdá být dost pomalý a sám se nazývá `idiotem'. No i když vám na začátku může připadat `postižený', během příběhu jistě změníte názor a na konci si budete myslet, že idioti jsou všichni ostatní."
"Když jsem poprvé četl ten scénář, hned jsem věděl, že v tom filmu chci hrát... I kdybych se měl jen mihnout v jednom z Wendersových filmů, chtěl bych ho točit. Ale přesto, když jsem vidí původní scénář, nevěděl jsem, jestli bych se s Tomem Tomem dokázal ztotožnit. Vše to záviselo na směru, kterým chtěl Wim jít, takže jsem si oddechl, když se rozhodl původní námět netočit," říká Davies.
"Oba jsme chtěli, aby byl Tom Tom trochu nejasný tak, abyste na něj nemohli ukázat prstem a říct, jaký je," vysvětluje Davies. Davis přirovnává povahu Toma Toma k okouzlující, otevřené a něžné povaze dítěte, jeden zvláštní mladík se dokonce stal "technickým poradcem".
"Kdybychom měli Toma Toma přirovnat k jediné bytosti, bylo by to dítě, dětinský muž. Začal jsem hodně studovat chování dětí a Wimův soused má mladého syna a já jsem na chvíli stal jeho učněm. Pro mě je Tom Tom extrémně milující, schopný absolutně se upnout na víru v lásku. Je nestranný a přijímá a jedná s cizinci jakoby to byli jeho sourozenci."
K Tomovi Tomovi zajisté patří i jeho zvláštní fyzický vzhled, rozcuchaný zubatý účes a tetování.
"Myslel jsem, že ty vlasy a tetování budou přesně vystihovat styl lidí, kteří žijí v 'Hotelu'. Nechal své přátele, aby ho ostříhali a aby mu udělali to tetování. Je to jeho majetek," poznamenává Davies.
Objektem Tom Tomovi pozornosti je problémová, zničená, brilantní a božsky krásná Eloise, kterou hraje Milla Jovovich. Eloise ničí její fotografická pamět' a traumatická minulost.
"Je na druhé straně spektra ve srovnání s Tomem Tomem," říká Klein. "Je extrémně inteligentní,' tak chytrá, jako je on citlivý. Ona nemůže uniknout před svými představami, svou inteligencí, svými vzpomínkami. A ke všemu si nikoho nechce pustit k tělu a on je díky svým pocitům svým způsobem také velice inteligentní. Tom Tom je geniální srdcem, se kterým žádná inteligence nemůže soupeřit," vysvětluje Klein.
Jovovich, mezi jejíž nejvýznamější role byli ve filmech "Pátý Element" a "Johanka z Arku", má zajisté zkušenosti s postavami z jiného světa. Johanka a Leloo byly velice extrovertní, kdežto Eloise je spíš uzavřená a snaží se zůstávat v pozadí. Má pocit, že není nic. Cítí jakoby neexistovala, jakoby byla neviditelná.
"Tento hotel je obydlen různými druhy lidí. Jsou tu lidé, kteří byli vyhozeni z psychiatrických léčeben, ale také tu žijí obyčejní, slušní lidé, kteří se jen snaží bojovat se životem. Pokaždé se snažím hledat perly v bahně. Objev krásy je to, co každý umělec hledá; přesněji řečeno najít ji na neočekávaných místech, najít nějaké světlo, nějakou barvu v srdci Los Angeles." říká Bono.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 10. 7. 2020 Svátek má Libuše/Amálie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz