fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

82% 3952 hlasů
film / drama, Velká Británie, , 94 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 3.5.2012 v SK 6.9.2012, Blu-Ray od 21.9.2016 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1996, Český Lev, Zahraniční film

V TV televize dnes Paramount Channel (pl) 22.10
Paramount Channel (pl) 22.10
Ukázka
02:00Temný příběh o drogách, kamarádství a zradě v britské černé komedii.
Nepochybně nejpozoruhodnější britský film posledního období Poslední zastávka (Trainspotting) je temným podobenstvím o kamarádství a zradě, který zachycuje agonii a extázi drogové závislosti, od radostného osvobození první dávky až po nechutné ponížení posledního dechu. Hystericky zábavný, stylově vyzývavý a překvapivě jemný film, podpořený důmyslnou reklamní kampaní a vynikajícím soundtrackem, slibuje nevšední divácký zážitek. Talentovaný Danny Boyle se rozhodl převyprávět excentrickým filmovým jazykem údajně nezfilmovatelný román Irvina Welshe s výsledkem - prostě ohromujícím. Jde o skupinu edinburghských mládenců, kteří jako formu úniku z banální reality světa kolem sebe zvolí drogy, zločin a násilí. Až jeden z' nich posléze zjistí, že jeho přežití závisí na tam, zda se dokáže zbavit svých přátel.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Danny Boyle nikdy k srdci dvakrát nepřirostl, a tak jsem nějak neměl nutkání vyhledávat i jeho starší kousky. Po více jak dvaceti letech jsem se však dostal k Trainspottingu a doslova na mě dýchla ta božská svéráznost ostrovního devadesátkového filmařství. Film je úžasnou esencí syrového humoru, psychedelické kamery, svižné hudby a střihu a vynikajících hereckých výkonů v čele s McGregorem a Carlylem. Trainspotting je vynikající sondou do života feťácké lůzy, který chladný i zábavný, vážný i odvázaný a hlavně zatraceně dobrý.
Všechny komentáře k filmu 42+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Trainspotting

Za těch dvacet roků, které uplynuly od jeho natočení, se stal svého druhu fenoménem - kultovním snímkem, který neztratil nic ze své působivosti, o čemž svědčí i obnovená premiéra v české kinodistribuci v roce 2012. Velkou zásluhu na jeho úspěchu má pochopitelně stejnojmenná literární předloha Irvinea Welshe, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem. Ústřední postavou díla, líčícího bez obalu všední životy edinburghských feťáků, je Mark Renton, v jehož vyprávění se odkrývá bizarní svět revolty proti konzumní společnosti. Renton a jeho přátelé jsou narkomani, jejichž jedinou starostí je sehnat si další dávku, skutečný život je ale nakonec semele. V různých epizodách tvůrci sledují těžké pády antihrdinů, jejich chabý milostný život či odvykací pokusy. Vzniká tak zvláštní mozaika, z níž se sugestivně vynořuje obraz celé jedné generace. Zásadní roli hraje také soundtrack se skladbami Iggyho Popa, Loua Reeda, Primal Scream, New Order, Underworld, Blur, Pulp, Heaven 17 a dalších hudebních veličin. Trainspotting byl přelomovým mezníkem v kariérách Ewana McGregora i Dannyho Boylea, jenž se v poslední době věnuje též divadelní režii a v roce 2012 režíroval zahajovací ceremoniál letních olympijských her v Londýně.


Ewan McGregor (rozhovor)
obrazek Jako Mark Renton, se doposud neznámý herec Ewan McGregor stal superhvězdou. Po filmu TRAINSPOTTING mu leží celá Británie u nohou.

Co bude následovat?
Ewan McGregor nemá zdání. Jako hvězda tohoto kontroverzního filmu je 25-letý Skot uprostřed bouře, která mění podobu britské kultury. Zeptejte se ho však na jeho místo v Panteonu filmů o delikventní mládeži, a na jeho obličeji se zjeví překvapení:
"Kids? Nikdy jsem o něm neslyšel. Malcolm McDowell? Kdo je Malcolm McDowell? Podobá se mi nějaký chlápek z "Mechanického pomeranče'? Vlastně ano, už vím. Víte, nemám na jména paměť."

obrazek "Je ti postava Marka osobně blízká?"
"Je to ten typ postavy, o jaký často nezavadíte, a přesně ten druh role jsem chtěl hrát. Něco takového jsem hledal, a najednou mi to nabídli! Bylo to báječné, protože jsem věděl, že John Hodge je vynikající scenárista! Postava Marka Rentona vůbec není jednoduchá. K mnoha věcem se staví velice pasivně a jenom pozoruje. V mnoha scénách nemám jako herec moc práce, ale Mark všechno kriticky sleduje a hodnotí. Je to ten typ, který hádku zakončí slovy - stejně je to celý o hovně. Když nedokáže dospět k řešení, jednoduše všechno smaže."

obrazek "Do jaké míry vychází TRANSPOTTING z reality?"
"Film mluví originálním pohledem umělce o skutečnosti, má v sobě krutou pravdivost. Malé děti opravdu umírají, při první dávce opravdu můžete dostat AIDS, v hospodách se opilci rvou denodenně. Tyhle věci jsou pro většinu filmařů pořád tabu, nemluví se o nich. Tento film tabu neuznává, je ve všech těchto věcech otevřený a upřímný."

"Budeš následovat příklad tvých krajanů Garyho Oldmana, Hugha Granta, nebo Tima Rotha, kteří se vydali dobýt Hollywood?"
"Nemám o Hollywoodu žádné iluze. Britské noviny dělají velkou vědu z toho, že jsem zde. Není to však místo pro mě. Nechci tady žít. V současnosti vznikají v Británii vynikající věci, a já půjdu vždycky tam, kde bude dobrá práce. Pokud bude dobrý scénář, nezáleží na tom, kde to bude. Rodinu ale chci mít v Británii. Na Americe se mi spousta věcí nelíbí. Ale i přesto bych byl rád, kdyby se TRAINSPOTTING stal v Americe hitem. Ted' v Británii děláme to, co chceme. Bylo by fajn, kdyby se nám podařil průlom i tady, kdyby Američané dokázali přijmout i film, který nevznikl v jejich zemi. Myslím si však, že je to téměř nemožné."

Podobné filmy

Teror
(Trespass) Manželé Nicolas Cage a Nicole Kidman mají vše: přepychový dům u vody, exkluzivn...
zítra 03.15
Nova Cinema
Jak se dostat na Princeton
(Admission) Portia pracuje v přijímacím oddělení na univerzitě v Princetonu. Jejím úkolem ...
zítra 09.00
Nova Cinema
Jersey Boys
Píše se rok 1951 a šestnáctiletý Frankie Castelluccio, z městečka Belleville v americkém s...
zítra 13.20
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz