Pohledný a úspěšný vědec Will Caster má velký celoživotní sen: vytvořit stroj obdařený umělou inteligencí i schopností vnímat emoce, který by dokázal soustředit kolektivní vědění a vědomí lidstva. Jeho kontroverzní experimenty z říše snů mu přináší slávu i nepřátele. Extremisté z řad odpůrců umělé inteligence se ho pokusí zastavit a spáchají na něj atentát ve chvíli, kdy je jeho dílo téměř u konce. Sami tím však "božský experiment" uspíší a Will osobně se v projektu transcendence stane hlavním hrdinou. Pro jeho ženu Evelyn a dalšího vědce Maxe zde totiž neleží otázka, zda je to možné, ale zda je to správné. A co se vlastně stane. Willovo vědomí připojí k super počítači a obřímu vesmíru umělé mysli, kterou sám vytvořil. Důsledky záhy pocítí celý svět. Willova původní touha obsáhnout vědění celého světa se však rychle mění v jiný cíl: získat nad celým světem kontrolu. "Pokud ho nezastavíme, bude to konec lidstva v té podobě, jak ho známe," konstatuje ve filmu postava Morgana Freemana.
Začátek filmu je hodně srdcervoucí a z určitého úhlu pohledu i povedený (alespoň tak to na mě působilo).... ale potom jako by tvůrci snímku chtěli opravdu šokovat a vytvořit sci-fi, kterému neuvěří vůbec nikdo. A jakmile bylo vytvořeno nehorázné podzemní centrum, kde bylo možné zachránit kohokoliv a napojit ho na hlavní počítač alias Johnnyho Deppa, byl mi jasný konec a že z toho bude kravina. Chtít toho tolik prostě není vždy správné... Ještě že jim tam hraje ten krasavec
<>Obrázek nenalezen<>
Johnny Depp překročí v Transcendence všechny hranice
Příliš daleko zajde Johnny Depp novém sci-fi thrilleru Transcendence. Jako vědec postřelený svými oponenty spojí svou mysl s počítačem a s nekonečným vesmírem umělé inteligence. Revoluční experiment mu poskytne sílu a moc daleko za hranicemi těch nejdivočejších snů.
Právě originální hlavní zápletka přesvědčila Johnnyho Deppa, aby ve filmu přijal hlavní roli. “Co mě nejvíc zaujalo je představa muže, sice geniálního, ale jinak obyčejného chlapíka, co miluje svou ženu a každé ráno luští křížovky, který je schopen zajít až do bodu, kdy se z něj díky vlastnímu egu, moci a vášni stane něco jako mechanický Bůh,” líčí Johnny Depp.
Herec třikrát nominovaný na Oscara svou postavu z thrilleru Transcendence dále představuje:
“Will chce svým výzkumem a transcendencí konat dobro. Stane se ale příliš mocným, získá v podstatě přístup ke každé vědomosti světa a má kapacitu ji zpracovat. Je bez nejmenších pochyb přesvědčený o své cestě a není možné ho jakkoliv zastavit. Dostane se zcela mimo kontrolu, naopak jí získává nad ostatními a brzy začne být pozdě s tím něco dělat.”
Filmů, kde lidstvo bojuje proti despotické vládě počítačů či robotů, už je poměrně dost, jen málokdy mají diváci šanci sledovat ho i z pohledu samotného “Skynetu”.
Hlavním nepřítelem vědců, kteří se snaží vyvinout vnímavé stroje s emocemi, je ve filmu Transcendence skupina RIFT - organizace proti technologiím. Pokládají otázky, které jsou do značné míry aktuální v našem světě. Slouží nám technologie ku prospěchu nebo jsme na technologiích závislí už příliš?
“Vyvinuli jsme se do společnosti, která je už natolik závislá na počítačích, smartphonech a na esemskách, že se začínají vytrácet osobní vztahy a komunikace. Otázka je, zda hovoříme o evoluci nebo už o úpadku,” říká Marisa Polvino, která film s Christopherem Nolanem produkovala.
Umělá inteligence nepředstavuje pro lidstvo žádnou hrozbu. Co se ale stane na dalším stupni, až získají stroje možnost uvědomit si sám sebe a cítit? Emoce totiž nemusí být jen pozitivní, stroj, který získá kapacitu konat nezměrné dobro, získá i kapacitu stát se stejně nezměrnou hrozbou.
Jsme stále v žánru sci-fi? Tvůrci vložili do filmu uměleckou licenci, aby zápletka “co by se stalo, kdyby” byla dostatečně dramatická, zjistili ale, že vývoj řady vědních oborů už pomalu posouvá žánr sci-fi do reality. “Dnes jsme ještě stále v žánru sci-fi,” říká režisér filmu Wally Pfister “Ale řadu věcí z Tarnscendence vědci dnes reálně zkoumají a vyvíjejí a každý den posunou hranice technologie o trošku dál. Ať se nám to líbí nebo ne, čistě z hlediska vývoje se podle řady expertů umělá inteligence, jak ji představujeme v Transcendenci, blíží,” tvrdí Pfister.
Zajímavosti z natáčení
1) Část filmu stráví Johny Depp v podobě všemocného stroje, jeho lidské tělo je mrtvé a mysl uploadovaná do počítače. Běžně by herci komunikovali jen se zeleným pozadím a Johny Depp by své výstupy zvládl sám ve studiu. V případě Transcendence byl ale přímo na place, svou roli a dialogy hrál spolu s ostatními a jeho výkon tvůrci promítali živě na obrazovku.
2) Christopher Nolan i Wally Pfister jsou známí svou slabostí pro klasický filmový pás. I Transcendence natočili na klasický 35mm film, což je v době digitálních kamer hodně výjimečné. „Při použití filmového pásu pracujete se světlem a s emocemi, ne s jedničkami a nulami. To, jak klasická kamera zachytí třeba tvář a tón kůže herců je nenahraditelné,“ říká Wally Pfister.