fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

63%
film / thriller, akční, krimi, Francie/USA, , 87 min., od 12 let
Transporter 2 / Le Transporteur II
Kinopremiéra v ČR 20.10.2005, DVD od 24.5.2006 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:14Ten nejlepší je zpátky ve hře.
Frank Martin je ve svém oboru nejlepší. Bývalý příslušník speciálních jednotek pracuje jako nájemný kurýr, který převáží ty nejnebezpečnější zásilky. Co dostane, to také doručí. a na nic se neptá. Frank se přestěhoval z Francie do Miami, kde nyní pracuje pro zámožnou rodinu Billingových. Existuje jen velmi málo věcí, které jej dokáží překvapit, ale na jednu z nich narazí právě zde - na kamarádské pouto, které vznikne mezi ním a šestiletým Jackem Billingem, jehož vozí do školy a zpátky domů. Když je poté Jack unesen, Frank musí využít všech svých schopností, aby ho zachránil a překazil plány únosců. Nebude to vůbec snadné. Na jejich straně totiž stojí Lola v podání Kate Nauta, kterou scénář charakterizuje jako "vraždícího maniaka v těle supermodelky".
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tak tomuhle se říká akční nářez. Vliv Luca Bessona ve své skromné, avšak ohromné komiksové vizualitě je daleko patrnější než u předchozího prvního snímku. Stopáž nemající ani devadesát minut dodává ději patřičný švih a naprosto průrazné akční scény. Nic pro diváky zohledňující ve filmech realitu. Tady jde čistě o akci v rámci žánru a ne o realistické drama na pomezí zoufalosti dané osoby a zákonů. A akční scény tu jsou prostě špičkové. Popkornová a právě ona akční zábava dodává hlavní postavě dějství Frankovi Martinovi další a jednoznačný level. Dějově jde opět o dívku a o partu zabijáků v patách. A takového zabijáka, jakou je zde Lola, by snad nechtěl potkat ani Rambo. Frank Martin je akční hrdina současnosti. Drsný, nekompromisní, zásadový. Má vlastní pravidla, které je nucen vlivem nebezpečných okolností ve svém vlastním zájmu porušit. A pokud tak udělá, běda všem, kdo se mu postaví do cesty. Snímek ve svém žánru rozhodně patřící mezi špičku.
Všechny komentáře k filmu 37+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Kurýr 2

Frank Martin, bývalý příslušník speciálních jednotek vycvičený k zabíjení, si jde do podzemních garáží pro auto. U okénka se zastaví krásná dívka a žádá ho o pomoc s pneumatikou. Vychází však najevo, že dívka je komplicem skupiny zlodějů aut. Frank se s nimi ovšem rychle vypořádá a jede vyzvednout malého Jacka do školy... Frank krátkodobě pracuje jako řidič u vysoce postaveného příslušníka protidrogové policie v Miami Jeffersona Billingse. S jeho malým synem Jackem se rychle spřátelil, což oceňuje i jeho půvabná matka Audrey. Otec, který se po roce vrátil domů, se zajímá jen o svou práci: právě se chystá významná konference šéfů světových protidrogových centrál. A v této souvislosti byl najat i jistý Gianni Chellini, který má za úkol unést malého Jacka... Má se to stát během návštěvy lékaře, kam Frank chlapce veze. Gianni a jeho kumpáni doktora i sestru zabili a nyní se za ně vydávají. Chystají se chlapci píchnout injekci s nově vynalezeným nebezpečným virem, který začne působit po čtyřech hodinách aktivace. Virem se navíc nakazí každý, na koho chlapec později dýchne. Cílem gangsterů ale není malý Jack, nýbrž jeho otec: právě Billings má být synem nakažen a následně pak má nakazit ostatní účastníky konference. To ovšem Frank zatím ještě neví.


O filmu

obrazek
Když v říjnu 2002 uvedla společnost Twentieth Century Fox do kin snímek Kurýr, stal se tento akční thriller celosvětovým hitem. Kurýr, na jehož scénáři se podílel úspěšný filmař Luc Besson, který film také produkoval, poté zaznamenal ještě větší úspěch při vydání na DVD a z Jasona Stathama, který v něm ztvárnil hlavní roli, udělal novou hollywoodskou akční hvězdu.

„Kamkoliv jsem šel, tam mi lidé říkali, jak moc se jim Kurýr a postava Franka Martina líbili. Úloha v Kurýrovi pro mě byla mimořádně důležitá, protože ovlivnila mou kariéru více než kterákoliv jiná předchozí role,“ říká herec.
obrazek
Podle režiséra snímku Kutýt 2 Louise Leterriera byla působivost prvního filmu (u nějž zastal roli hlavního výtvarníka) úzce spojena se Stathamovým pojetím hlavní role. „Jason do ní přinesl nejen fyzickou zdatnost, ale také lidskost,“ říká Leterrier. „Hraje Franka jako člověka, který jen velmi neochotně znovu přijímá roli bojovníka. Chce skončit s pochybnými kšefty a snaží se žít normálně. Osud si s ním však rád zahrává a Frank proto musí i v novém filmu čelit další nejhorší možné situaci.“

Robert Mark Kamen, který napsal scénáře k oběma filmům s Lucem Bessonem, souhlasí, že velkou část celkové působivosti filmu má na svědomí Statham a jeho přístup ke své roli. „Jason je lidský a decentní; obě tyto vlastnosti vložil i do své role, přestože Frank dokáže být přesně tak drsný, jak je třeba.“
obrazek
Vzhledem k tomu, jak ý oslavil první film i jeho hlavní představitel úspěch, nebyla možnost pokračování nijak nepravděpodobná. Luc Besson si představoval Kurýra 2 jako filmovou událost, která předčí první díl svou velikostí i emocionální intenzitou.
I přes úspěch prvního filmu a společné nadšení filmařů podílet se na druhém, nebyl Kurýr 2 z realizačního hlediska nijak jednoduchý. Statham se stal jedním z nejžádanějších hollywoodských herců, režisér Louis Leterrier, který právě v Bessonově produkci dokončil práci na filmu Utržený ze řetězu s Jet Li, Morganem Freemanem a Bobem Hoskinsem se poohlížel po dalších projektech a choreograf bojových akčních scén Cory Yuen (který režíroval film Kurýr) pracoval současně na několika filmech.
obrazek
V nabitých kalendářích všech těchto klíčových lidí se však na Kurýra 2 nakonec přece jen našlo místo. Jakmile dal Besson projektu konkrétnější podobu, bylo jasné, že Kurýr 2 bude z hlediska akce, dramatičnosti i charakteru postav mnohem nabitější. „Od prvního filmu se Frank vyvinul,“ říká Statham. „Z citového hlediska je pro něj tentokrát v sázce mnohem více než kdy předtím.“

Stathamovi se kombinace jemnějších a drsnějších stránek jeho filmové postavy zalíbila. „Jeden den jsem hrál něžnou, emocionální scénu s Amber Vallettou [představitelka matky uneseného dítěte] a hned druhý den jsem si podával skupinu gangsterů ve velké bojové scéně. Nikdy to ale nebyla nuda.“
obrazek
Stejně jako jeho předchůdce se ani Kurýr 2 nevyhýbá využití Stathamových impresivních atletických schopností, které si vypěstoval během let, kdy se věnoval boxování, kickboxu a skokům do vody. Jeho znalost bojových umění i zkušenosti s potápěním filmařům velmi pomohly při natáčení závěrečné sekvence, která se týká stíhačky, jenž se při nehodě zřítila do Atlantiku.

Stathamovi, který se i v nejintenzivnějších akčních scénách filmu vyhnul použití kaskadéra, fyzické aspekty role vyhovovaly. Zvláště potěšen byl možností znovu si osvojit velmi rychlou jízdu s autem, kterou si vyzkoušel při natáčení prvního dílu. „Řízení toho rychlého auta bylo opravdu vzrušující,“ říká Statham, který se v Kurýrovi 2 posadil za volant černého Audi A8. „Ale je pravda, že trénink i samotné provádění kaskadérských kousků bylo napodruhé jednodušší. Tentokrát jsem věděl, co mě čeká! <>Obrázek nenalezen<> Stejně jako v případě prvního filmu Statham pracoval s týmem pečlivě vybraných akčních a bojových choreografů pod vedením Coryho Yuena. „Cory zná Jasonův potenciál a ví, jak posunout jeho fyzické limity,“ říká režisér Louis Leterrier, který s Yuenem bezproblémově spolupracoval na obou dílech. „Informoval jsem Coryho o tom, jak má akce začít a v co má vyústit a on vyplnil všechno mezi tím. Cory a jeho tým vyprávějí příběh pomocí akce.“

Emocionální tón filmu je tentokrát intenzivnější díky Frankově interakci s malým Jackem Billingsem (herecký nováček Hunter Clary). „Frank je velice oddělený od společnosti, proto jsme si říkali, že by mohlo být zajímavé nechat jej vozit dítě,“ říká Robert Mark Kamen. „Frank nemá s dětmi žádné zkušenosti. Jasonovy scény s Hunterem jsou skutečně zajímavé, protože Frank s ním jedná jako s dospělým - nic jiného totiž neumí!“
obrazek
Besson a Leterrier Stathama obklopili talentovanými herci. Amber Valletta, která nedávno ztvárnila dědičku, jež se ve filmu Hitch: Lék pro moderního muže zamiluje do korpulentního účetního, si tentokrát zahrála Audrey Billings. Audrey, která je díky obavám o bezpečnost svého dítěte a rostoucí přitažlivosti k Frankovi velmi zranitelná, skrývá velkou vnitřní sílu. Právě ta jí pomůže zpochybnit některé kroky, které podnikají federální agenti při vyšetřování únosu jejího dítěte.

Matthew Modine, který si během své dlouhé a význačné kariéry zahrál mimo jiné ve filmech Stanleyho Kubricka (Olověné vesta), Olivera Stonea (Vítězové a poražení) a Roberta Altmana (Short Cuts), ztvárnil manžela Jeffersona Billinga, s nímž však Audrey už nežije. Billingův nový post drogového cara má velký podíl na únosu jeho syna a strategických a smrtelných krocích, které únosci podnikají.
obrazek
Pravým opakem mateřsky založené, ale také výbušné Audrey, je podlá Lola v podání Kate Nauta, kterou scénář charakterizuje jako „vraždícího maniaka v těle supermodelky“. Nautu, která se skutečně živí modellingem, objevil Luc Besson, známý svým instinktem pro hledání nadějných talentů (mezi jeho objevy patří také Natalie Portman, kterou proslavil filmem Leon).

Dalším padouchem je uznávaný italský herec Alessandro Gassman, syn slavného, již zesnulého herce Vittoria Gassmana. Alessandro se zhostil role Gianniho, mozku celého plánu, který začíná únosem dítěte a ústí v ohrožení životů tisíců lidí. Britský herec Jason Flemyng, který ztvárnil Dr. Jekylla a pana Hydea ve filmu Liga výjimečných, se zhostil role ruského doktora Dimitriho, jehož lékařské zkušenosti jsou pro Gianniho plány klíčové.
obrazek
Uznávaný francouzský herec François Berléand se vrací do role francouzského detektiva Tarconiho. V prvním pokračování Tarconi Franka podezříval, že jeho přepravní služby byly napojeny na ilegální aktivity. Přestože stojí na opačné straně zákona, postupem času mezi nimi vznikl vzájemný respekt. Na začátku tohoto filmu už jsou přáteli a Tarconi navštěvuje Franka v jeho novém domě v Miami - s překvapivým výsledkem.

„Rád jsem si tuhle roli znovu zahrál,“ říká Berléand. „Tentokrát není Tarconi ten zkušený policejní detektiv, není ve své kůži. V Kurýrovi 2 jej trochu překvapí, v co se nakonec zvrhne původně přátelská návštěva a dovolená.“
„Tarconi je jako ryba na suchu. Chce se jen mrknout na Miami Beach, ale v okamžiku, kdy přijede, je okamžitě uvězněn kvůli svému napojení na Franka.“
obrazek
Samotné Miami hraje ve filmu také klíčovou roli. „Představoval jsem si, že by Frank nechal své práce a přestěhoval se na druhou stranu světa - do Miami - aby zde našel nový životní styl,“ říká Statham. Město filmařům poskytlo dostatečnou pestrost a krásu, která by doplňovala téměř nepřerušovanou filmovou akci.

Nečekanou ukázkou „přírodních krás“ byl filmový štáb doslova unešen - během několika dnů natáčení v červenci a srpnu 2004 byla produkce sužována dvěma hurikány a sérií méně prudkých, ale i tak silných bouří, které se hnaly městem až rychlostmi okolo 200 mil za hodinu. V jednom okamžiku musel být štáb evakuován do podzemního bunkru poblíž letiště.

I přes tyto povětrnostní potíže a z toho vyplývající posuny v natáčecím rozpisu se štábu a hercům podařilo zachovat cílevědomost, produkci úspěšně zakončit a přivést k životu novou kapitolu Kurýrových příběhů. Jason Statham považuje to, co tento film vypovídá o postavě Franka Martina, za dobrou možnost, jak tuto filmovou sérii ještě dále rozšířit. „Myslím si, že Frankův potenciál se teprve začíná odkrývat,“ říká herec. „Je ještě spousta věcí, které o něm nevíme.“

O hercích

Jason Statham
Díky roli ve filmu Kurýr, kterou přímo pro něj napsali Luc Besson s Robertem Markem Kamenem, se zařadil k mladé generaci akčních hrdinů. Úspěšný film přivedli k životu režisér Louis Leterrier a choreograf Cory Yuen.
Statham se narodil v Sydenham a patřil k nejlepším skokanům do vody v anglickém týmu. V kvalifikacích na Olympijských hrách se třikrát umístil na třetím místě a stal se 12. nejlepším skokanem na světě. Když Statham jednou trénoval ve slavném Národním sportovním centru Crystal Palace v Londýně, filmové štáby a fotografové si jej vyhlédli jako modela pro několik televizních a tiskových reklam. Jednou z nich byla reklama na firmu French Connection, při jejímž focení se Statham setkal s majitelem společnosti a shodou okolností také vedoucím výroby filmu Sbal prachy a vypadni, který byl tehdy ve stádiu preprodukce. Poté měl Statham schůzku s režisérem filmu Guyem Ritchiem a roli získal.

Alessandro Gassman
Je synem legendárního italského herce Vittoria Gassmana a Juliette Mayniel.
Alessandro Gassman debutoval na stříbrném plátně ve svých 17 letech filmem Di Padre In Figlio, který napsal a zrežíroval spolu se svým otcem. Zahrál si také v televizním miniseriálu Dalida. Amber Vallettová (Audrey Billings) Valetta hrála sama sebe v dokumentu Douglase Keevea Unzipped o módním návrháři Isaacovi Mizrahim. Poté získala roli ve filmu Staceyho Cochrana Drop Back Ten, který byl v roce 2000 nominován na Cenu porotu na festivalu Sundance.
Valletta se narodila v oklahomské Tulse a modellingovou kariéru načala již ve svých 15 letech.

Kate Nautová
Narodila se v Salemu v Oregonu v roce 1982 a vyrostla v oregonském Woodburnu, kde žila až do roku 2000. Ve svých 15 letech odcestovala do New Yorku, aby se zde mohla věnovat modellingu. Díky kampaním pro společnosti jako Versace Sport, Versus, L’Oreal, DKNY nebo Abercrombie se stala renomovanou modelkou. Během práce v New Yorku a cestování kolem světa se Nauta začala věnovat své skutečné vášni: zpěvu. Vystoupení měla vždycky ráda a vyrůstala s gospelovovou hudbou. Začala psát své vlastní texty a melodie a nakonec se propracovala až ke spolupráci s rockovou hvězdou Lennym Kravitzem. Krátce poté se Nauta sešla s Lucem Bessonem, aby si s ním pohovořila o nějaké filmové roli, z níž se nakonec vyklubala Lola v Kurýrovi 2. Nejen, že se role zhostila, ale také napsala dvě písně na soundtrack filmu.

Matthew Modine
Jako host se objevil v seriálu Into The West, na němž se podílí jako vedoucí výroby Steven Spielberg. Na divadelním jevišti si Modine zahrál ve hře Arthura Millera The Picture a v další hře The Misfits. Do Modineova obsáhlého filmového portfolia patří více než 30 filmů. Modine v roce 1993 obdržel spolu s ostatními herci Volpiho pohár na filmovém festivalu v Benátkách za nejlepší herecké obsazení v souvislosti s filmem Roberta Altmana Prostřihy. Za výkon v úspěšném televizním dramatu z produkce HBO And the Band Played On byl nominován na Zlatý glóbus a cenu Emmy. Další nominaci na Zlatý glóbus mu přinesl výkon ve filmu What the Deaf Man Heard. Modine také zrežíroval krátké filmy When I Was a Boy, Smoking a Ece Pirate. Všechny měly premiéru na filmovém festivalu Sundance a promítaly se na velkých filmových festivalech po celém světě.

O tvůrcích

Louis Leterrier
Byl hlavním výtvarníkem u filmu Kurýr. Leterrier je pařížský rodák. Lásku k filmu si vypěstoval již v dětství a do svých 18 let získal několik cen za krátké filmy. Poté opustil Francii, aby mohl studoval film na prestižní Tisch School of the Arts při New York University. Jeho prvním filmem byl Vetřelec: Vzkříšení jeho krajana Jeana-Pierre Jeuneta, na kterém se podílel jako pomocný režisér a tvůrce vizuálních efektů.
Leterrier s Bessonem spolupracoval také na reklamě pro firmu L’Oreal. Krátce poté jej slavný filmový tvůrce oslovil, zda se nechce podílet na filmu Kurýr.

Luc Besson
Narodil se v 18. března 1959 v Paříži a většinu dětství strávil v idylickém prostředí různých jihoevropských zákoutí, kde jeho rodiče pracovali jako potápěčští instruktoři. Vzhledem k prostředí a rodinným vlivům se zdálo, že se Besson také vydá podobným profesním směrem. Od svých 10 let, kdy se seznámil s přátelským delfínem, byl Besson odhodlán stát se námořním biologem se specializací na tento druh. V jeho 17 letech jej však nehoda doživotně připravila o možnost potápění a jeho dlouholetý sen byl najednou pryč. Besson pak zaměřil svou pozornost na filmové řemeslo. Besson opustil školu, aby mohl hledat práci u francouzského filmu, a začal natáčet vlastní experimentální filmy na kameru Super-8. V 19 letech se přestěhoval do Los Angeles, kde žil tři měsíce a pracoval pro tamější filmový průmysl.
V roce 1983, po třech letech zkušeností v profesi pomocného režiséra, Besson natočil svůj první celovečerní film Le Dernier Combat. Film byl vybrán do soutěže na sci-fi festivalu Avoriaz, kde získal dvě hlavní ceny od festivalové poroty, v níž zasedli lidé jako Alan J. Pakula nebo Jean-Jacques Annaud. Film byl dále nominován na Césara a získal 12 mezinárodních cen.
Film Brutální Nikita byl první Bessonovou celosvětovou senzací, která vyústila v americký i hongkongský remake. Příběh kruté, drogově závislé dívky, která je donucena podstoupit trénink a stát se vládním zabijákem, udělal mezinárodní hvězdy z Anne Parrilaud a Jeana Reno a vytvořil nový žánr: neo-noir akční film. V roce 1991 byl uveden film Atlantis, který Besson natáčel po celém světě 16 měsíců. Vizálně působivý snímek z podmořského prostředí se obešel bez dialogů i vyprávění a byl ozvučen pouze nepřerušovaným hudebním doprovodem Erica Serry.
Spolu s Pierre-Ange Le Pogamem založil evropské filmové studio Europa, které produkuje 4 - 8 filmů ročně a zabývá se filmovou i hudební distribucí na lokálním i mezinárodním trhu.

Podobné filmy

13. revír
Vyšetřování rafinované vraždy vyhlášeného kasaře. Filmový přepis detektivního románu Eduar...
dnes 15.10
ČT1
Let's Dance
(Step Up) Potížista a pouliční tanečník Tyler Gage zdemoloval jeviště v umělecké škole. Dí...
dnes 15.20
Nova
Loganovi parťáci
(Logan Lucky) V ospalém městečku v Západní Virginii žije rodina Loganů, která je v širokém...
dnes 17.35
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 25. 5. 2024 Svátek má Viola
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz