fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 1618 hlasů
film / komedie, akční, drama, válečný, USA, , 115 min., od 12 let
Three Kings
Kinopremiéra v ČR 9.3.2000, DVD od 9.11.2000 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
00:30Být králem není zas tak špatné.
Malá skupina amerických vojáků, kteří bojovali na území Iráku během války v zálivu, se rozhodne zůstat o něco déle, než v podobných situacích bývá zvykem. Mají k tomu pádný důvod. Rozhodli se ukrást velký náklad zlata, který měl být tajně ukryt poblíž jejich pouštní základny. S mapou, o níž věří, že je ke zlatu dovede se vydávají na cestu, která navždy změní jejich životy a zavede je do nebezpečí, proti kterým byla právě prodělaná bitva jen hrou na vojáky...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Asi som čakal trošku veľa od Davida O. Russella. Predtým než som videl tento film som už od neho videl Fighter, Silver Linings Playbook a American Hustle a všetky tieto filmy boli skvelé a to isté som čakal aj od tohto a to sa nenaplnilo, ale stále to bol dobrý film... Hodnotenie: 6.8/10
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Kapitán speciálních jednotek Archie Gate (George Clooney), seržant Troy Barlow (Mark Wahlberg), zásobovací seržant Elgin (Ice Cube) a vojín Vig (Spike Jonze) to mají za pár. Ovšem místo toho, aby jak velí tradice, přepadali v podroušeném stavu prostředky hromadné dopravy a bojovým pokřikem „Civil!“ děsili bezdomovce, stařenky a jiný drobný hmyz, který se tu vyhřívá na kamenech, rozhodnou se se, že si dovolí malé privátní manévry. V „trezoru“ jednoho iráckého vojcla totiž našli plánek k ukrytému Saddámovu zlatu. Neohlížející se na fakt, že uvozovky už od dob uzlíkového písma znamenaly pěkný průšvih nebo alespoň sopla, vhrnou se do akce. Přitom samotné umístění „trezoru“ jim mělo napovědět, do čeho se to řítí. Iráčan pašoval plánek, zasunutý hluboko ve své zadnici opálené sluncem, pamatující Chamurabiho, Mojžíše a další řádku biblických mužů. Je doufám jasno, že je viděno slunce, nikoli vojákův řitní otvor? Co? Já jenom pro jistotu, až půjdu do redakce... Celá recenze
Archinek, 7 z 10

Popis filmu Tři králové

obrazek
V březnu roku 1991 skončila válka v Perském zálivu. Svérázný major zvláštních jednotek souhlasí, že bude spolupracovat s úspěšnou reportérkou Adrianou Cruzovou, na reportáži. Mezitím seržant Troy Barlow, zásobovač Conrad Vig a seržant Elgin objeví při odzbrojování zajatců u jednoho z nich mapu vedoucí k úkrytu, kam Saddám Husajn ukryl uloupené kuvajtské zlato. Gates chce mapu zabavit, ale pak se s trojicí mužů dohodne, že se pro zlato vydají sami. Vojín Walter Wogaman dostane za úkol odlákat reportérku a ostatní ráno vyrazí na cestu k bunkru, kde má být zlato ukryto. Bunkr vzdálený asi sedmdesát kilometrů je však prázdný. Saddámovi vojáci tvrdí, že zlato je ukryto jinde. Při odjezdu si však Archie všimne pečlivě střežené studny a uvědomí si, že se ho Saddámovi vojáci pokusili oklamat. Studna je ve skutečnosti vchodem do krytu plného elektroniky, zajatých kurdských rebelů a také hledaného zlata. Naloží vše na zabavenou dodávku a chtějí odjet.

obrazek
Stanou se však svědky brutality iráckých vojáků, kteří zabijí ženu jednoho ze zajatých povstalců a zničí zásoby mléka pro celou vesnici. Rozhodnou se zajatým pomoci a po krátké přestřelce se pokusí uprchnout před přijíždějícím tankem. Když se po zásahu ocitnou v minovém poli, zachrání je místní pouštní lidé, kteří s rebely sympatizují. Troy je však iráckými vojáky zajat. Zatímco se vůdce povstalců dohodne s Gatesem, že za část zlata Američanům pomůže, irácký velitel si vybíjí vztek mučením zajatého Troye. Američané se s pomocí Arimra a jeho rebelů pokusí Troye osvobodit, ten je však v boji vážně zraněn. Gates zavolá Adriana a chce po něm , aby sehnal čtyři nákladní auta a přivezl Adrianu Cruzovou. Chce před ní sice ukrýt zlato, ale potřebuje její reportáž, aby se svými muži unikl vězení, protože pokusem o záchranu povstalců jedná proti rozkazu i mírové dohodě.


O natáčení

obrazek
Scenárista a režisér filmu David O. Russell strávil celých osmnáct měsíců studiem zákulisí iráckého konfliktu. Sám o tom říká: "Když jsem začal se shromažďováním informací, znal jsem pouze oficiální verzi, podle které jsme naburáceli do zálivu a vykopali Saddáma z Kuvajtu. Jenže potom jsem začal zjišťovat, že všechno nebylo tak jednoduché. Především, že Amerika ústy George Bushe slíbila Kurdům, že když se proti Saddámovi vzbouří, dostanou naši plnou podporu. Jenže pak jsme je nechali bez pomoci jejich osudu a Husajn je zmasakroval. Dospěl jsem k závěru, že toto pozadí celého konfliktu může být zajímavým východiskem pro surealistickou atmosféru příběhu odehrávajícího se v situaci plné zmatku panující těsně po válce. Skoro všechno, co uvidíte ve filmu je pravda. Především základní zápletka, protože Saddám ukradl z Kuvajtu obrovské množství zlata a ne všechno na konci války vrátil. Spousta našich vojáků byla také silně roztrpčena z toho, že se musí stáhnout a přitom je Husajn stále u moci."

obrazek
Producent Charles Roven byl velmi spokojen se způsobem, jakým se Russell se scénářem vyrovnal. "Mohl to celé pojednat jako jednoduchý akční příběh, ale on do toho vložit i velké množství dramatu a humoru, aniž by zapoměl na akci a další nepostradatelné ingredience."

Druhý producent Ed McDonnell zase vyzdvihuje jiný aspekt scénáře: "Jsem rád, že se v něm odrazil i fakt, že američtí vojáci byli těsně po svém příletu do oblasti velkými ignoranty co se týče kultury a stylu života místních lidí. Stejně jako na počátku filmu jeho hlavní hrdinové. To pravé dobrodružství přichází se zjištěním, že své předsudky je potřeba nahradit pochopením."

Parker pokračuje: "Viděl jsem jednoho zkušeného amerického velitele jak se zhroutil, když musel přes řeku sledovat masakr Iráčanů jejich vlastní armádou a nemohl zasáhnout, protože oficiální politika jasně říkala, že válka skončila."

obrazek
Celá tato podivná atmosféra se ve filmu odráží a slovy George Clooneyho, který doslova loboval za možnost získat pro sebe roli, je to: "černá komedie, velmi zvláštní akční film a působivé drama v jednom. A nějakým zvláštním způsobem jsou do toho všeho ještě zataveny elementy z Lawrence z Arábie a Šindlerova seznamu."

Mark Wahlberg zase říká, že ho na filmu nejvíc potěšila "skutečnost, že postavy nejsou nějací Rambové, ale normální lidé, kteří se i přes svůj skvělý vojenský výcvik dostanou do situace, kdy prostě nevědí co se to kolem nich vlastně děje a snaží se tomu ze všech sil čelit."

Tyto dvě hvězdy však nejsou ani zdaleka nejzajímavějšími herci filmu. Režisér k tomu říká: "Nechali jsme tam hrát Iráčany. Spoustu rodilých Iráčanů." Dva nejlepší z nich jsou bratři Jabir a Ghanem Algarawiové, kteří před válkou pracovali v Iráku jako učitelé. Popsali ve své zemi tisíce domů antisaddámovskými hesly a proto bylo jen logické, že totéž dostali na starost při natáčení filmu. Jabir osobně říká: "považoval jsem natáčení za velmi stresující a smutné, protože mi oživilo všechny potlačované vzpomínky, ale považoval jsem ho částečně za službu svým příbuzným a přátelům, kteří jsou dodnes internováni v koncentračních táborech."

O hercích

George Clooney
V našich kinech se objevil v několika úspěšných filmech. V Zakázaném ovoci, hrál charismatického bankovního lupiče, který se zamiluje do své pronásledovatelky. V Báječném dni se ojevil spolu s Michelle Pfeifferovou, nebo jsme ho mohli vidět v malé roli vojenského velitele ve válečném filmu Tenká červená linie. S bratry Coeny nedávno natočil snímek O Brother, Where Art Thou? A hraje také v novém filmu společnosti Warner Bros. Dokonalá bouře.
Narodil se v Kentucky jako syn Nicka Clooneyho. Ten v americké televizi uváděl klasické filmy. Mimochodem je to bratranec Miguela Ferrera, který jej v počátcích kariéry povzbuzoval a pomáhal mu. Oboje Clooney potřeboval, protože když se roku 1982 přestěhoval do Los Angeles, byl dlouho bez práce. Cesta na herecký Olymp potom vedla přes malé role v televizních seriálech jako je například Roseanne, aby nakonec získal velkou roli v superúspěšném seriálu z lékařského prostředí ER. Jako host se v tomto seriálu objevuje dodnes. Na vrchol se potom dostal díky titulní roli temného mstitele ve snímku společnosti Warner Bros. Batman a Robin.

Mark Wahlberg
Právě dokončil film s Charlize Theronovou The Yards. Debutoval komedií Penny Marshallové Vzbuďte se, vojáci!. Potom hrál spolu s Leonardem DiCapriem ve snímku podle knihy Jima Carrolla The Basketball Diaries. Následovala jeho první hlavní role ve filmu režiséra Jamese Foleyho Fear a poté role po boku Billa Paxtona v titulu Traveller. Diváci si ho však především pamatují díky jeho partu naivního zabijáka v akčním snímku The Big Hit. Objevil se také coby Dirk Diggler ve filmu Hříšné boogie.
Wahlberg také nazpíval dvě úspěšná hudební alba: Music for the People, You Gotta Believe.

Ice Cube
Je hip-hopovým zpěvákem se dvěma hitovými alby na kontě, hercem, scenáristou, režisérem, producentem, rapperem a hudebním producentem. Napsal a zrežíroval příběh dvou sestřenic snažících se vymanit ze světa tanečků okolo tyče a lajn drog ve filmu Klub hráčů. Také natočil pokračování svého staršího filmu Friday pod názvem Next Friday. Dále jsme ho mohli vidět mimo jiné v Anakondě, Podsvětí, antirasitickém dramatu Holé lebky nebo v úspěšném filmu Johna Singletona Chlapci ze sousedství.

Spike Jonze
Filmem Tři králové debutuje jak herec. Jeho režijní počin Being John Malkovich však v tuto chvíli sklízí úspěch mezi filmovými kritiky celého světa. Mimoto točil videoklipy pro zpěváky jako Sean Lennon, Bjork nebo R.E.M.

Nora Dunnová
Nejvíc se proslavila pětiletým účinkováním v komediální televizní sérii Saturday Night Live. Diváci loňského Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech ji viděli ve filmu Zhyň krásko. Dále hrála ve filmech jako Skandál!, Otec nevěsty 2, Zbožňuju trable, Včera narození nebo Pracující dívka. Brzy se objeví ve filu Mika Nicholse What Plenet Are You From?

O tvůrcích

David O. Russell
Získal za svůj první film Spanking the Monkey cenu publika na slavném festivalu nezávislých filmů v Sundance. Jeho druhým filmem byla komedie Flirtování s katastrofou, která se potom objevila na více než třiceti seznamech nejlepších filmů roku 1996.

Newton Thomas Sigel
Byl úspěšným kameramanem nejrůznějších dokumentů, videoklipů a hraných filmů. Mezi jeho nejzajímavější snímky patří Foxfire, Money for Nothing a především nápaditý thriller Obvyklí podezřelí. S Gregorym Hoblitem spolupracoval na několika projektech - cenněném televizním snímku Roe vs. Wade, pilotu kontroverzního seriálu Cop Rock a celovečerním filmu Anděl smrti. Tom Sigel získal Oscara za svůj dokument Witness to War a byl na něj nominován za dokument El Salvador, Another Vietnam.

Carter Burwell
Je klasikem mezi filmovými hudebními skladateli. Jeho skladby jsme mohli slyšet třeba ve filmech bratří Coenů Velký Lebowski, Fargo, Záskok, Barton Fink, Millerova křižovatka, Zmatky v Arizoně a Blood Simple. Dále pracoval na tak různorodých filmech jako Válka gangů, Šakal, Rob Roy, Cela, Spiknutí nebo Psycho III.

Podobné filmy

Lego DC Superhrdinové: Vesmírný souboj
(Lego DC Comics Super Heroes: Justice League - Cosmic Clash) Země, to je zářivý šperk vzná...
dnes 10.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Souboj Titánů
(Clash of the Titans) Křehká Andromeda má být obětována, ale zamilovaný Perseus dokáže por...
dnes 12.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Strašidlo
Je možné se setkat se strašidly, když ve skutečnosti vůbec neexistují? Povídka z cyklu Bak...
dnes 14.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 3. 4. 2020 Svátek má Richard
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz