fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

57% 1238 hlasů
film / thriller, hororový, USA, , 91 min., od 16 let
Thir13en Ghosts / 13 Ghosts / Thirteen Ghosts

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:21Americký horror o rodině, která se ocitla ve smrtící pasti, jenž má podobu luxusního domu plného uvězněných duchů.
Arthur Kriticos a jeho dvě děti Kathy a Bobby přišli o všechno. Arthurova manželka a matka obou dětí zahynula při požáru, ze kterého zbytek rodiny zachránil jen holou kůži. Naštěstí Arthur zdědí po zvláštním a excentrickém strýci Cyrusovi nádherný dům ze skla a oceli, zázrak moderní architektury. Arthur a jeho děti uvěří, že je čeká šťastná budoucnost. Netuší, že dům plný světla skrývá černé tajemství.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Po svém podivínském strýci Cyrusovi zdědí Arthur dům. Nové dědictví má však nečekané zvláštnůstky skleněné stěny popsané neznámým jazykem a především 12 naštvaných duchů. Rodina záhy zjistí, že bydlení zde je doslova o život. Děj je docela dobrý avšak jsou chvíle kdy vám zamrazí v zádech a ba naopak chvíle kdy se docela nudíte. Děj končí .... Prvorozený syn, Torzo,Spoutaná žena,Rozervaný princ,Upálená milenka,Rozhněvaná princezna,Poutnice,Velké dítě a Hrozivá matka,Kladivoun,Šakal,Moloch,Zlomené srdce Tak kdo je vaším top duchem
Všechny komentáře k filmu 20+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Třináct duchů / 13 duchů

obrazek
Uprostřed noci se na velkém vrakovišti objeví moderní technikou vybavený tým pod vedením výstředního milionáře Cyruse Kriticose, který tu s pomoci senzibila Dennise Rafkina chce chytit nebezpečného ducha. Což se sice podaří, Cyrus sám však během akce přijde o život. Pro Dennise to ovšem znamená, že jeho odměna je navzdory odvedené práci ztracena. Naopak získat by mohl jeho synovec Arthur Kriticos, který se právě nachází ve velmi těžké životní situaci. Jeho žena Jean nedávno zemřela při požáru, který zcela zničil jeho dům, a on se nyní musí nejen vyrovnat se svým zármutkem, ale také se postarat dvě děti, dospívající dceru Kathy a malého Bobbyho, se kterými nyní žije v malém bytě. Krátce po Cyrusově smrti se u dveří objeví elegantní právník, který jim oznámí, že jim strýc jako jediným dědicům odkázal pohádkový majetek, jehož součástí je také velký futuristicky vypadající dům.
obrazek
Celá rodina, včetně černošky Maggie, která Arthurovi pomáhá s domácností, se v doprovodu právníka bez meškání vydá dům obhlédnout. Ten stojí na samotě, je postaven ze skla a kovu, je plný podivných ozubených kol a jeho stěny jsou popsány podivným neznámým písmem. Společně s nimi se podaří do domu dostat také Dennisovi, který se vydává za elektrikáře. Chvíli se toulají podivným obydlím a nadšeně obdivují jeho luxusní neobvyklost. Potom však nevědomky spustí stroj, který je součástí celého domu. Vchodové dveře se zavřou, všichni, kdo jsou v tu chvíli uvnitř, se stávají vězni. Že nejde pouze o nepříjemnost, ale o smrtící past se rodina přesvědčí vzápětí, když je zabit právník. Navíc se ukáže, že v domě je uvězněno dvanáct rozhněvaných duchů, kteří se postupně dostávají na svobodu a chtějí zabíjet.
obrazek
Je mezi nimi duch malého chlapce převlečeného za indiána, kterému z čela trčí šíp, žena s hlavou v malé kleci, chlapík s lebkou probodanou hřeby či nahá dívka s tělem posetým velkými ranami. Vidět je však může jen ten, kdo si nasadí speciální brýle, jež jsou roztroušené po celém domě. A zastavit je mohou pouze nápisy, kterými jsou stěny posety. Stroj, který dům ovládá, navíc začne přesouvat stěny a měnit rozestavení domu, takže rodina je nečekaně rozdělena nerozbitnými stěnami. Dennis pochopí, že to vše Cyrus naplánoval, aby dosáhl svého tajemného cíle. Odhalí své inkognito a pokusí se společně s Arturovou rodinou z domu uprchnout. To však zdaleka není tak jednoduché. Navíc se ve hře objeví další člověk, žena jménem Kalina, která se v domě ukrývala a zjevně ví o jeho tajemství i Cyrusovu záměru mnohem víc.


O produkci

obrazek
13 duchů je remake klasického hororu Williama Castlea z roku 1960. Castle proslul jako mistr hororového žánru, kterému se věnoval od roku 1950 až do své smrti v roce 1977. Zároveň už od začátku 40. let filmy také produkoval - k těm neznámějším patří thriller Rosemary má děťátko Romana Polanského z roku 1968. Součástí Castleových béčkových filmů byly i neobvyklé efekty: při promítání snímku House on Haunted Hill přeletěla nad hlavami překvapených diváků svítící umělohmotná kostra, při útoku šelmy v The Tingler se pod nimi roztřásla sedadla, publikum filmu Macabre nechal sám Castle pojistit u pojišťovny Lloyd v Londýně proti vyděšení k smrti.
Společnost Dark Castle Entertainment, která se na filmu 13 duchů podílela a která se věnuje výhradně hororovým filmům, založil producent Joel Silver společně s Robertem Zemeckisem v roce 1999. Renomovaný producent Silver, který se podílel i na vzniku série Smrtonosná zbraň, rehabilitoval akční žánr dnes už kultovním filmem Matrix, a v poslední době produkoval i kasovní trhák Romeo musí zemřít. Robert Zemeckis získal jako režisér a producent Oscara za film Forrest Gump. Jejich společnost Dark Castle Entertainment zahájila činnost před dvěma lety filmem House on Haunted Hill, který byl neobyčejně divácky úspěšný.
obrazek
"William Castle věděl, že publikum se dá nejlépe vyděsit něčím nevysvětlitelným," říká Joel Silver. "Přišel na nové způsoby, jak využít strachu diváků a vyzdvihl žánr hororu na jinou úroveň."
Producenti oslovili režiséra Steva Becka, který zatím natáčel reklamy a videoklipy a 13 duchů je jeho filmovým debutem.
Pro roli Arthura Kriticose, ovdovělého učitele, který se snaží udržet rodinu pohromadě i poté, co zdědí Cyrusovo výstřední sídlo, si režisér vybral univerzálního herce Tonyho Shalhouba. Proslavila ho role řidiče taxíku v nekonečném televizním seriálu Křídla a role ve filmech Spy Kids, Barvy moci a Muži v černém.
Arthur není ze začátku žádný hrdina. Je ochromený bolestí nad ztrátou ženy, snaží se vyrovnat se s neobvyklými okolnostmi. Teprve později je donucený bojovat za záchranu své rodiny i svoji. Herce role zaujala po prvním přečtením a podle jeho slov se mu dostala pod kůži. "Líbilo se mi téma skleněného domu, kde jste permanentně dezorientováni a nemůžete věřit vlastním očím."
Pro záhadnou postavu strýce Cyruse našli tvůrci ideálního představitele ve F. Murrayi Abrahamovi, který je nejznámější jako Salieri z Oscarového Amadea a naposledy z filmu Osudové setkání. Pro tuto roli chtěli výraznou individualitu, herce, který vzbuzuje respekt. Abraham jí navíc dodal ještě nepochybnou eleganci.
obrazek
Herce samotného na filmu nejvíc zaujaly filozofické aspekty ústřední myšlenky. "Pomyšlení, že mezi námi existují duchové, mě vždy vzrušovalo. Dnešní svět příliš nepřeje spiritualitě, a proto je v něm tolik bolesti, hněvu a násilí."
Herečka známá z filmů Prci, prci, prcičky a Scary Movie - Děsnej biják, Shannon Elizabeth, hraje Arthurovu dceru Kathy, která se ocitne přímo uprostřed rodinné psychologické bouře. "Kathy se po matčině smrti stává paní domu, bere na sebe péči o rodinu," vysvětluje Elizabeth. "Je pro ní velmi těžké vidět svého otce zdrceného bolestí. Doufá, že přestěhováním do domu, který vypadá jako splnění všech snů, se život celé rodiny začne obracet k lepšímu."
Netrvá však dlouho a rodina zjistí, že mezi skleněnými zdmi jejich nového paláce se dějí podivné věci. Začínají je navštěvovat duchové jeden po druhém. Zvládnou tuhle nezvanou intervenci musí rodině pomoci také Rafkin, médium a vykladač osudu, který má zvláštní psychické schopnosti a je citlivý pro okultní jevy a bojovnice za práva duchů Kalina.

O obsazení

Duchové
Postavy duchů jsou ve filmu velmi důležité. Jejich podobu museli tvůrci přizpůsobit fanouškům Williama Castlea i nárokům dnešních diváků. "Duchové jsou velmi agresivní a nebezpeční, uvnitř domu se mění v běsnící šelmy, které smetou všechno, co jim stojí v cestě," říká o nich režisér Beck. Tyto postavy ztvárnili herci v maskách, které naznačují u každého jeho vlastní příběh i způsob smrti. Jednoduší by sice bylo, aby je tvůrci speciálních efektů vytvořili na počítači, ale to režisér nechtěl. U každého z nich měl vymyšlený detailní příběh, který byl pro tvůrce masek vodítkem. Vytvořili si trojrozměrné odlitky a na těch pak dokončovali vzhled jednotlivých postav duchů.

Prvorozený syn je malý chlapec, který vypadá relativně normálně - až na to, že mu z hlavy trčí šíp. Původně to byl sedmiletý kluk Billy a nikdy neposlechl maminku, která mu říkala, aby si nehrál na indiány a kovboje s opravdovými šípy.

Torzo je celý zabalený do celofánu a nemá ruce, nohy, ani hlavu. Herec, který doopravdy nemá končetiny, měl po celou dobu filmování zakrytou hlavu černou látkou a později mu ji na počítači úplně odstranili. Než se stal duchem, byl hráčem, který v pokeru prohrál všechno včetně své ženy a dětí. Nakonec ho uchvátil dav a nezbylo z něj víc, než pár kousků zabalených v celofánu.

Spoutaná žena má zlomený vaz. Herečka s pomocí kontaktních čoček dosáhla i vypoulených očí. Tento duch býval školní krasavicí Susan, která se provdala za svého spolužáka. Ten ji však po maturitním večírku nachytal s jiným. Nikdo neví, co se té noci stalo, ale Susan našli po týdnu pohřbenou na fotbalovém hřišti. Byla uškrcená.

Chřadnoucí milá je duch Jean Kriticosové, Arthurovy manželky, která uhořela. Polovina její tváře je ošklivě popálená.

Rozervaný princ je duch teenagera, obdivovatele herce Jamese Deana, který zemřel stejně jako on v roce 1953 při automobilové nehodě. Zatímco při pohledu zleva je docela hezký, pravou stranu tváře i těla má ošklivě potrhanou. Součástí jeho efektní masky je i odhalený mozek.

Vzteklá princezna má nejpropracovanější masku ze všech duchů. Mladá žena, která spáchala sebevraždu, je celá nahá, od hlavy k patě pokrytá krvavými šrámy a zakrvácená. Její make-up dotváří jakoby olejová rtěnka a černé kontaktní čočky, které jí z očí dělají tmavé jámy. Než zemřela, byla Dana Newman psychotická krasavice, která nikdy nevěřila, že je krásná. Byla perfekcionistka, která nesnášela, aby jí někde trčel byť jen jediný vlas. Pro její zuřivé záchvaty jí všichni říkali Nádherná bestie. Nakonec si napustila vanu a podřezala si žíly.

Poutnice přichází z hluboké minulosti. Je to žena, která byla obviněna z čarodějnictví a jako duch je neustále upoutána do dřevěných klád. Její vrásčitou masku tvoří blýskavé kousíčky a matné kontaktní čočky, které dávají její tváři neurčitý výraz. Poutnice bývala mladou dámou Isabellou Smithovou, která se roku 1675 rozhodla k dlouhé cestě přes Atlantik do nových kolonií. Usadila se v Nové Anglii, ale její individualistická povaha ji izolovala od zbytku městečka. Celé se proti ní obrátilo, když ji kněz obvinil z čarodějnictví. Byla odsouzena k smrti v kládě.

Obrovské dítě a Příšerná matka je nesourodá dvojice, kterou tvoří tlustý muž oblečený pouze do obrovské pleny a malá tenká žena, jejíž stará a vrásčitá tvář je v kontrastu k jejímu holčičímu oblečení a culíku. Margaret bývala trpaslice, kterou uvěznili cikáni a donutili ji jezdit s jejich cirkusem. Tam se zamilovala do siláka Jimba a porodila mu obřího syna Harolda. Oba zahynuli při neštěstí, které způsobil Harold svou silou.

Kladivo je přízrak vraždícího kováře, který má všude v hlavě a po těle zapíchané hřebíky a nýty a místo ruky má dlouhé kladivo. Také jeho maska patřila k nejnáročnějším. Než se stal duchem, byl George Markley v roce 1890 šťastným kovářem. To skončilo ve chvíli, kdy ho vyhnali z města, kde žil. Ze vzteku ubil deset lidí kladivem. Chytili ho a před smrtí ho mučili tím, že do něj zatloukali hřebíky.

Šaka l je další hrůzostrašnou maskou se žlutýma očima a vyceněnými tesáky, která si vyžádala pečlivou práci. Tento duch býval v roce 1908 pacientem psychiatrické léčebny, kde byl kvůli tomu, že napadal ženy a kousal, pod zámkem. Po letech věznění se jeho tělo groteskně změnilo a začal nenávidět jakýkoliv kontakt s lidmi. Uhořel při požáru léčebny.

Gigant zemřel v dešti kulek, takže jeho posmrtné tělo je provrtáno od hlavy k patě. Býval masovým vrahem, kterého zastřelili policisté. Na filmu pracoval tým šesti maskérů, kteří strávili nad každým duchem dvě až tři hodiny, přestože designér Howard Berger se jim snažil práci co nejvíc usnadnit. Přesto v natáčecí dny, kdy měli být na place všichni duchové, byly pro maskéry velkým vypětím. Z naturalistických masek měli strach i samotní filmaři. "Poté, co jsme dotočili, dostal jsem od režiséra email. Ptal se, jestli se za takový film dostaneme do pekla," vypráví Berger. "Odepsal jsem mu, ano, ale budou tam všichni naši přátelé."


obrazek
Dům strýce Cyruse je jednou z hlavních postav filmu. Podle producentů musel být unikátní, ale zároveň splňovat všechna klišé, která diváci od začarovaného domu očekávají. Inspirovali se moderní architekturou Muzea vědy v New Yorku, nechtěli žádný obvyklý hororový starý dům. Jejich vize zhmotnil výtvarník scény Sean Hargreaves. Aby dům ze skla a oceli nepůsobil příliš futuristickým dojmem, zabydlel ho starožitnostmi, které Cyrus sbíral. Dal mu také některé prvky stylů art deco a secese, takže nakonec působí velmi neobvyklým dojmem. Dům se skleněnými stěnami, podlahami a stropy dal filmařům možnost pracovat se světlem, ale museli si dávat pozor, jak staví kameru, aby se do záběru nedostalo něco, co tam nemělo být, co ale v průhledném domě nešlo skrýt.

O hercích

Tony Shalhoub
obrazek Má obsáhlý herecký rejstřík od komedie po drama. Nejznámější je jeho film Galaxy Quest a Spy Kids. Právě dokončil nejnovější film s bratry Coenovými The Man Who Wasn´t There a film s Angelinou Jolie Life Or Something Like It. V televizi dlouho hrál italského řidiče taxíku v seriálu Křídla, hraje i v divadle.

Embeth Davidtzová
obrazek Vstoupila do mezinárodního povědomí jako židovská dívka, která získá pozornost Ralpha Fiennese v roli sadistického německého velitele v Schindlerově seznamu Stevena Spielberga. S Kennethem Branaghem hrála v Altmanově filmu Perníkový dědek a s Robinem Williamsem v Bicentennial Man. Objevila se také v Deníku Bridget Jonesové s Hughem Grantem a Renee Zellweggerovou.

Shannon Elizabethová
obrazek Vstoupila do povědomí kasovními trháky Prci, prci, prcičky 1 a 2. Narodila se v Texasu a kariéru začala jako modelka. Začala hrát v reklamách, potom malé role ve filmech, natočila i několik nezávislých filmů.

F. Murray Abraham
Je držitelem Oscara a Zlatého glóbu za Salieriho v Amadeovi a patří k nejuniverzálnějším hercům v divadle i ve filmu. Naposledy hrál ve filmu Guse Van Santa Osudové setkání, k jeho nejznámějším patří Star Trek: Insurrection, Mocná Afrodíté, Poslední akční hrdina a Jméno růže. Svou kariéru začal jako Santa Claus v obchodním domě Macy´s, v 70. a 80. letech hrál hlavně v divadle. Objevil se i ve filmech Všichni prezidentovi muži, The Sunshine Boys, The Ritz a The Big Fix.

Alec Roberts
Je teprve šestiletý, ale už má za sebou roli syna Catherine Zety-Jonesové ve filmu Traffic. Získal také hlavní roli v televizním filmu Příběh Eliana Gonzalese. Narodil se v Los Angeles, hraje hokej, čte a učí se francouzsky.

O tvůrcích

Steve Beck
Debutuje Třinácti duchy. Jako art director speciálních efektů spolupracoval na filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava a několika dalších. Na přelomu 80. a 90.let patřil k nejžádanějším reklamním režisérům.

Robert Zemeckis
obrazek Patří k nejprominentnějším filmařům současnosti. Jeho filmy včetně Honby za diamantem, trilogie Zpátky do budoucnosti, Falešné hry s králíkem Rogerem, černé komedie Smrt jí sluší a Forresta Gumpa vydělaly 2 miliardy dolarů.

Joel Silver
obrazek Je jedním z nejúspěšnějších producentů. Jeho filmy vydělaly 3,7 miliardy dolarů, což je víc než 100 miliónů dolarů na jeden. Jenom Matrix od roku 1999 na celém světě vydělal 456 miliónů.

Podobné filmy

Godzilla
Po katastrofě v jaderné elektrárně v Japonsku vláda prohlásí, že šlo o zemětřesení. Jenže ...
dnes 20.00
Nova Cinema
Scooby Doo a kletba 13. ducha
(Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost) Parta uspořádá garážový výprodej věcí, které...
zítra 14.20
Nova Cinema
Šakal
(The Day of the Jackal) Šakal je nájemný vrah. Tentokrát však dostává trochu tvrdší oříšek...
zítra 22.20
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 29. 6. 2022 Svátek má Petr a Pavel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz