fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64%
film / fantasy, dobrodružný, animovaný, komedie, USA, , 92 min., od 7 let
Trolls
Kinopremiéra v ČR a SK 3.11.2016, DVD a Blu-Ray od 8.3.2017 Bontonfilm

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:01Najdi svoje štěstí.
Oblíbené postavičky Trollů poprvé ožívají v celovečerním filmu! Vždy veselým a šťastným Trollům dělají na světě jedinou starost nabručení a zlí Bergeni. A když jednoho dne unesou do zajetí většinu obyvatel barevného Trollíkova, musí se spojit i do té doby dva neslučitelní nekamarádi Poppy a Větvík, aby své kamarády zachránili.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Průměrný animák. Ale hvězdičku musím dát navíc za ty písničky co tam ty šmudlové zpívaj, parádní výběr, když ne děti, tak já jsem si filmeček užíval :-) 76%
Všechny komentáře k filmu 9+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Trollové

Trollové jsou vždy veselí a šťastní skřítkové, kteří nejvíce ze všeho milují hudbu, tanec a zpěv. Jedinou vážnější starost na světě jim dělají Bergeni. Ti si totiž myslí, že můžou být šťastní jedině tehdy, pokud budou mít Trolla v žaludku. Bohužel však už dlouhou dobu žádného na jídelníčku neměli. Trollímu králi Peppymu se totiž podaří i se všemi jeho poddanými utéct a založit vlastní veselé městečko Trollíkov, které se Bergenům, v čele s princem Chroupou, nedaří a nedaří nalézt. A tak je jejich království oproti šťastnému a barevnému Trollíkovu naplněné nabručeností, zlobou a vztekem. Naděje na změnu Bergenům vysvitne v okamžiku, kdy se jim podaří skrytý Trollíkov vyčmuchat a dokonce i unést téměř všechny jeho obyvatele. Z bergenských spárů se totiž podaří uniknout i dvěma Trollům, princezně Poppy a Větvíkovi. Těžko bychom hledali dva odlišnější Trolly, nekonečně optimistická Poppy všechny problémy řeší písní, tancem a objetím. Kdežto bručounský Větvík žije v neustálém strachu z Bergenů, netančí, nezpívá a především se s nikým nikdy neobjímá. A právě na těchto dvou hrdinech je, aby zachránili unesené Trolly z bergenských spárů. Což znamená vyrazit do jejich království, proniknout do vězeňských kobek, vysvobodit je a uniknout. A především to znamená, že Poppy a Větvík budou muset spolupracovat. A tak se tato dvojka vydává na záchrannou misi, plnou nečekaných dobrodružství a nesnází. Naštěstí na to nakonec nebudou úplně sami, potkají totiž další podivuhodnou osůbku, Bridget, která je nejen pomocnicí v kuchyni, ale i jedinou Bergenkou, která miluje zpěv, tanec a prince Chroupu.


O filmu

obrazek
Najděte své šťastné místo

Trollové se budou líbit jak mládeži svým jedinečným světem, bohatým na nezapomenutelné postavy, hudbu, humor, dobrodružství a barvy, tak dospělým, ve kterých bude ještě dlouho po doběhnutí titulků rezonovat přesahující filmové téma hledání štěstí.

Trollí svět, zcela zpívající, tančící a objímající, je opravdu celý o štěstí, které prostupuje každou filmovou scénu. Film Trollové zkoumá, jak se chováme k druhým, a co je důležitější, jak se chováme sami k sobě. Jeho emocemi nabité poselství je, že štěstí přichází zevnitř a že může být mocnou a nakažlivou silou, když se rozšíří.

To je silná a závažná myšlenka, obzvláště v dnešním světě, který do značné míry propadl negativitě, strachu a nerovnováze. Příběh Trollové navrhuje, že každý z nás může přinést změnu díky kladnému myšlení a činům, a zdůrazňuje, že věci se musejí dělat správně, i když - nebo možná právě když čelíme hrozivým výzvám.

Režisér Mike Mitchell a spolurežisér Walt Dohrn měli na mysli především štěstí, dokonce v raných fázích diskusí o příběhu se scénáristy a koproducenty Jonathanem Aibelem a Glennem Bergerem a producentkou Ginou Shayovou. Oba filmoví tvůrci pracovali společně na trháku DreamWorks Animations Shrek a jejich znalost milovaných lidožroutů z onoho světa je přivedla k jejich vzdáleným bratránkům Trollům.

Jejich studium trollích tradic, které mají svůj původ ve skandinávské mytologii, odhalilo, že Trollové se objevují v nejrůznějších tvarech a formách, od strašidelných obrů po malinké bytosti, které plní přání. Stejně jako DreamWorks ve Shrekovi, Mitchell a Dohrn se rozhodli adaptovat trollí mytologii a vytvořit nový svět a novou skupinu postav. Filmoví tvůrci zmiňují, že obzvláště pracovali s jedním aspektem trollích dějin. „Byli jsme fascinovaní, jak tahle stvoření byla původně strašidelně ošklivá a vyvinula se časem do roztomile ošklivých,” říká Mitchel. „V 70. letech se stali symboly štěstí.” Dohrn dodává: „Jejich jednoduchost a nedostatky se podobaly těm lidským a to dělá lidem dobře.”

Jak pokračovali ve zkoumání všeho souvisejícího s Trolly, Michel a Dohrn se zaměřili na motivy štěstí a optimismus a jejich představivost se roznítila. „Tyhle myšlenky nás poháněly, stejně jako příležitost vytvořit příběh a mytologii úplně od nuly,” říká Dohrn. „Rozhodli jsme se, že je čas začít zase šířit radost. Mike a já jsme měli prázdnou stránku, na které jsme mohli udělat cokoli s postavami, jejich příběhem a jejich okolím. Chtěli jsme vytvořit film se směsí zábavy, dobrodružství, pocitů, hudby, barev a látek, ve kterém nám ukazatelem bylo štěstí.”

Producentka Gina Shay, další z Mitchellových a Dohrnových spolupracovnic ze starého Shrek týmu, říká, že Trollové se v mnoha aspektech ohlíží zpět do 70. let, doby, „ve které převládal pocit svobody. Disko, popová a taneční hudba byly všude, a zdálo se, že všichni jezdí na kolečkových bruslích. Chtěli jsme, aby Trollové odráželi takovou radost ve své společnosti. Jsou také velmi mírumilovní.”

Trollové mají dokonce speciální hodinky, které jim připomínají, aby se vždy v celou hodinu objímali. Ať dělají cokoli, když rozkvetou hodinky, je čas na objímání. Mitchel poznamenává: „Součástí štěstí je spojení s ostatními a není lepší způsob, jak to ukázat, než objetí.”

„Na druhé straně sousedi Trollů, Bergeni, nejsou ani osvícení, ani mírumilovní,” říká Shay. „Takže Trollové se musí pokusit uplatnit ten ‚pocit ze 70. let‛ na Bergeny a naučit je, že štěstí přichází zevnitř, a že se dá najít mnoha různými způsoby.” To není jednoduchá úloha, protože Bergeni postrádají harmonii a radost a štěstí nacházejí pouze vnějšími, poněkud škodlivými prostředky. Nemají své blaho pod kontrolou a není tak uspokojivé, když ho dosáhnou.

Dobrodružství začíná

Když bylo jasné, že štěstí je centrální myšlenka, začali Mitchell a Dohrn mapovat příběh a zajistili si k tomu pomoc týmu scénáristů Jonathana Aibela a Glenna Bergera, kteří byli architekty jiného animovaného filmového vesmíru - autory tří trháků Kung Fu Panda z DreamWorks. Berger nazývá nový úkol „skutečně tvořivou změnou tempa, a velkou zábavou.” Aibel dodává, že „největším darem je pro nás autory Trollů už samotná výchozí pozice. Začali jsme s nejoptimističtější postavou a s nejpesimističtější postavou na světě a poslali jsme je společně na dlouhou cestu.”

Trollové samozřejmě začínají vesele, obrazem toho, jak Trollové žijí, aby zpívali, tančili a objímali se; tančili, objímali se a zpívali … Jistě chápete. Po akcí nabitém příběhu o tom, co předcházelo, jak král Trollů Peppy hrdinně zachránil svůj lid, který zajali Bergenové, a založení nového trollího domova v lese, se setkáme s Peppyho teď už dospělou dcerou Poppy, která oslavu organizuje, protože … Trollové opravdu milují oslavy!

Naneštěstí Poppy a neutuchající hlučné oslavy Trollů upoutají pozornost Bergenů a dvacetileté období svobody Trollů od jejich nešťastných sousedů skončí, když neustále pletichařící Bergenka Šéfkuchařka sbalí Poppyiny přátele a odežene je do města Bergenů. Protože se nemá na koho jiného obrátit, vyhledá Poppy pomoc jediného Trolla, který ví, jak najít město Bergenů, vždy připraveného, přehnaně opatrného a rozhodně nešťastného Větvíka. Větvík je jediný Troll, který nezpívá, netančí a vůbec nikdy neobjímá.

Aby zachránili Poppyiny přátele, musí ona a Větvík cestovat do nebezpečného světa Bergenů. Po cestě narazí Poppy a Větvík na všechny představitelné překážky. Na jednom kritickém rozcestí se zdá, že Poppy opustila síla pozitivního myšlení, Poppy si zoufá a ztrácí svou rozhodnost. Negativita, stejně jako štěstí, je nakažlivá, a když Poppy zaváhá, její přátelé také. Stane se úkolem toho nejméně pravděpodobného člena skupiny, aby mezi Trolly zase přinesl štěstí.

obrazek
Poppy & Větvík: Když se střetnou protiklady

Když se setkáme s Poppy, je věčnou optimistkou, která svou inspiraci pro optimismus čerpá zevnitř. Je absolutní dodavatel optimismu. A co víc, je silnou ženskou postavou, schopnou a sebevědomou, silnou a rozhodnou, spolupracující se všemi. „Poppy se nepodobá žádné princezně, kterou jste dosud viděli,” říká Mitchel. „Vedle vůdčích schopností má další nepředvídatelné stránky, které Anna Kendricková dobře pomáhá oživit. Shay dodává: „Anna je sama trochu cynická a bylo nádherné, jak dodala Poppy váhu, hloubku a mnoho vrstev.”

Poppyiny je jedinečná také svým vzhledem. Shay vysvětluje: „Jako filmový tvůrci máme podle mě zodpovědnost vytvořit památné postavy, které v dívkách neprobouzejí pocity fyzické nedokonalosti. Porušili jsme všechna pravidla o princeznách, protože naši Trollové jsou buclatí a bosí.” „Mé dceři je jedenáct let,” pokračuje Shay. „Už teď má rozhodnou mysl a byl bych raději, kdyby ji využívala kreativně, než aby byla posedlá zrcadly. Protože všechny dívky jsou krásné!”

Kendricková oceňuje Poppyinu houževnatost, drzost, vědomí, že všechno zvládne, věrnost, a nejvíce ze všeho její vůdčí schopnosti. Když se ale poprvé setkala s Mitchellem a Dohrnem, aby o roli diskutovali, poznamenává, že měla obavy. „Stěží jsem se cítila jako osoba, která má hrát nejšťastnějšího Trolla. Sladké štěstí není mou silnou stránkou. Varovala jsem Mikea, Walta a Gina, že bych Poppy mohla svést na živější, agresívnější cestu. Myslím, že jsem použila slovo ‚zapalovací svíčka‛.”

Když filmoví tvůrci Kendrickovou ujistili, že její představa Poppy se shoduje s jejich, přijala svého vnitřního Trolla s vervou. „Vždy když jsem vkročila do natáčecího studia a pozdravil mě obrázek Poppyina usměvavého obličeje, nemohla jsem se dočkat, že jí přidám trochu ohně, sarkasmu, drzosti a odhodlání,” vzpomíná Kendricková. „V tom je skutečný rozdíl mezi trvale šťastnou postavou, která trochu leze na nervy, a postavou, která opravdu obživne.

„I když říkám tohle, obvykle jsem během prvních pěti minut každého natáčení zkazila, protože jsem mluvila svým rozkošným hlasem‛. Nemohla jsem si pomoct, Poppy je tak roztomilá! Ale Mike a Walt mě podporovali, abych tu malinkou růžovou osůbku udělala reálnou a složitou. Poppy sice nevypadá jako Shrek, ale je stejně složitá jako on.” Když procházela první nahrávky, objevila Kendricková ještě neočekávanější stránky postavy, podle ní díky „skvělému týmu animátorů v DreamWorks, kteří zachytili malinkou rozbušku uvnitř Poppy v jejím výrazu minutu po minutě. „Vždycky když mě požádali o další natáčení, byl to pro mě dobrý týden. Zažívala jsem chvíle uznání, kdy jsem si říkala, jak to že mi tenhle šestipalcový růžový Troll jakoby připomíná mě? Dívat se na Poppy a ostatní Trolly mi dělá radost.”

Poppyin nespokojený protějšek / partner Větvík je jediný paranoidní Troll. Dlouho po osvobození Trollů ze zajetí Bergenů byl jediný, kdo Bergeny nadále viděl jako hrozbu, ale nikdo ve městě mu nevěřil. Větvík žije odříznutý život a neustále se připravuje na nejhorší. Ztratil smysl pro radost a nepřiměřený optimismus ostatních Trollů ho mate. Větvík často přemýšlí, jestli je posledním rozumným Trollem. Během filmu čelí výzvě odhodit svou minulost, přestože to znamená obávaný výbuch zpěvu, tance a objímání.

Větvík představuje naše strachy a jak se v nás rozvíjejí a brání našemu vnitřnímu štěstí v rozkvětu. Vždy bdělý, tráví čas zkoumáním případných nebezpečí a tráví svůj život přípravou na nejhorší, místo aby si užíval přítomnost. Zatímco některé jeho obavy jsou opodstatněné, protože skutečné hrozby jsou nedaleko, Větvík se musí naučit, jak žít dál svůj život a nenechat vyhrát strach.

„Větvík není moc společenská osoba,” poznamenává Justin Timberlake, který propůjčil roli hlas a slouží jako hlavní hudební producent filmu. „Nezpívá, netančí a neobjímá, což z něj tak trochu dělá psance - z vlastní volby - v komunitě Trollů. „Tvrdohlavě se připravuje na nejhorší a je obrovským kontrastem ostatních Trollů,” pokračuje Timberlake. „S nikým nemá úzké vazby.” Větvík pořád všude očekává katastrofu a nebezpečí, a proto potřebuje speciální bydlení nedostupné nechtěným návštěvníkům, ať už Bergenům nebo Trollům. Proto sestavil podzemní bunkr pro přežití, který vychvaluje jako vysoce krytý, těžce vyzbrojený a stoprocentně odolný Bergenům.

„Ano, Větvík je posedlý,” říká Timberlake, který přijal některé z Větvíkových jakoby ne-trollských postojů. „Myslel jsem si, že hrát Větvíkův sarkasmus a pesimismus bude spousta zábavy,” poznamenává, „i když obecně takový nejsem - aspoň ne, když mám za sebou svou ranní kávu.” Timberlake odkazuje na podobnost s lidmi a dělá si legraci, že navzdory, nebo možná díky Větvíkově neutuchající negativitě bude hlasem každého otce, který uvidí Trolly. Větvíka si zamilují a budou se divit: ‚Proč jsou ti Trollové pořád tak šťastní?‛”

Stejně jako Kendricková se obávala, že přežene Poppyinu věčnou malichernost, nechtěl Timberlake udělat z Větvíka úplného bručouna. „Měl jsem obavy, že se části obecenstva nebude líbit,” vysvětluje. „Naštěstí Mike, Walt a já jsme našli pěknou rovnováhu pro chování postavy. Nikdy jsme neztratili ze zřetele zábavu, která pramení z toho, že Větvík a Poppy jsou vzájemně naprosté protiklady.”

Když se Poppy a Větvík spojí, aby osvobodili její přátele, extrémně odlišné povahy Trollů se nakonec setkají uprostřed s překvapivými výsledky. Poppy je současně na podružné záchranné výpravě, která je více osobní: má změnit Větvíkův přístup. Jako mnoho dalších velkých filmových párů dokazují Větvík a Poppy, že protiklady se nepřitahují, aspoň ne zpočátku. To dělá vývoj jejich vztahu ještě zábavnějším zážitkem. „Poppy miluje Větvíka, protože miluje všechno a všechny. To Větvíka rozčiluje ještě víc, což je prémie pro Poppy,” říká Kendricková. Timberlake poznamenává, že Poppyino neustálé popichování Větvíka „je způsob flirtování”, zatímco Dohrn je přirovnává k jednomu z nejoslavovanějších filmových párů: „Ta dynamika nám dala stejný vřelý pocit, který jsme prožívali, když jsme vyprávěli příběh o Shrekovi a Oslíkovi.”

Zatímco diskutabilní chemie mezi Poppy a Větvíkem vyzvedává jejich odlišné povahy, během jejich dobrodružství se pomalu začínají navzájem ovlivňovat a učit se jeden od druhého. Konečně musejí spolu vymyslet, jak zachránit Poppyiny přátele. Mise ovlivní Poppyiny způsoby, které by nikdy nemohla předvídat. „Jedním z klíčů k Poppyině cestě bylo přijít na to, jak vzít někoho, kdo je pořád absolutně šťastný, a nechat ji zažít četné výzvy, takže až se dostane na druhou stranu a bude zase šťastná, aby to štěstí bylo zasloužené, spíše než něco, co prostě dostala,” říká scénárista Glenn Berger.

obrazek
Bergenové: Hledání na špatných místech

Bergenové jsou pravým opakem Trollů. Tito depresívní obři věří, že jedinou cestou k jejich štěstí je ohrožování Trollů. „Bergenové jsou zlí, nedůtkliví a mrzutí,” poznamenává Mitchel. „Je dobře, že nemají chytré telefony, protože by do nich Bergeni prostě zírali celou dobu. Nemají s nikým vztahy.”

Vůdce Bergenů, kterému propůjčil hlas Christopher Mintz-Plasse, je nevrlý, asi dvacetiletý král Chroupa mladší, který přísahal, že navrátí městu Bergenů štěstí, tak že zajme Trolly, kteří jsou blízko, ale dobře schovaní. Král Chroupa ml. je synem krále Chroupy, mluveného legendárním komikem Johnem Cleesem.

Berger říká, že mladý monarcha je jeho oblíbenou postavou, a poukazuje na konkrétní moment ve filmu, aby to vysvětlil: „Chroupa nakupuje v obchodě s bryndáčky a je prostě malý královský spratek, který trvá na tom, že všechny bryndáčky jsou pro něj špatné. ‚Chci bryndáček pro muže!‛ vykřikuje. Pro mě tenhle jeden řádek vysvětluje všechno o jeho povaze.”

Chroupovo chování se také dá vysvětlit tak, že mladý král „nikdy nezažil štěstí nebo lásku,” říká Mintz-Plasse, jehož nejznámější komediální rolí byl McLovin v hitu Superbad. Herec říká, že když poprvé mluvil o roli s filmovými tvůrci, viděl obrázek Chroupy a pomyslel si: „‚Aha, dobře, je trochu jako skřítek‛. Byl jsem připravený, že Mike a Walt mě požádají, abych použil nějaký podivný hlas. ‚Ne,‛ řekli, ‚chceme přesně tvůj hlas, pravého Christophera Mintz-Plasse.’”

Když uvážíte jeho divoké způsoby, není divu, že Chroupa nemá štěstí v lásce. To se ale může změnit, pokud se ke slovu dostane bergenská umývačka nádobí Bridget. Mluvená Zooey Deschanelovou, Bridget je nejsladší, nejhodnější Bergen v městě Bergenů. Možná že ve skutečnosti je jediným hodným Bergenem. Bridget je citlivá s jemným hlasem a skrývá svou lásku ke králi. „Je naší Popelkou,” říká Mitchel. Scénárista Jonathan Aibel má Bridget obzvlášť rád a popisuje její postavu jako „výzvu pro spisovatele, protože když se s ní setkáme, je nemluvná. Vidět ji růst a učit se, jak se vyjádřit, je mojí nejoblíbenější částí filmu, obzvláště když jde na svou vysněnou schůzku s králem Chroupou.”

Jak se její velký večer s Chroupou odvíjí, dostane se Bridget pomoci od Poppy a jejích přátel, kteří jí nejen obdarují duhovými vrkoči, vyrobenými z jejich společných vlasů, ale pomáhají a napovídají Bridget slova, když se nemluvná služka pokouší konverzovat s Chroupou. “Tahle scéna jakoby ze Cyrana byla pro mě nejzábavnější částí filmu, když jsem ji psal,” říká Aibel.

Bergenem se skutečně zlými úmysly je Šéfkuchařka, která jednou měla vyhledávanou pozici v královské bergenské kuchyni, než se před dvaceti lety její podlé plány zhroutily. Nyní Šéfkuchařka objevila místo, kde se ukrývají Trollové, a nemůže se dočkat, až na ně zase vztáhne ruku.

Baranski, který zobrazil řadu nezapomenutelných postav, včetně mocného advokáta ze známého seriálu Dobrá manželka, naplňuje Šéfkuchařku s dovednou rovnováhou nebezpečí a zábavy. Její největší obdivovatelkou je Kendricková, která s všestrannou herečkou pracovala v muzikálu Čarovný les. „Šéfkuchařka je náladová, hladoví po moci a je krutá - tohle všechno hraje Christine výborně, i když sama je úplně jiná,” říká Kendricková. „Je velmi zábavné vidět, co udělala s Šéfkuchařkou.” A nakonec je tu Bibbly Bibbington, majitel #1 obchodu s bryndáčky v městě Bergenů. Není to snadná postava, obzvláště když poskytuje večerní oděv velmi náročnému králi.

Poppyini přátelé

Poppy se stará o své přátele v Trollíkově a udělala by cokoli, aby je zachránila ze spárů Bergenů. Její nejexpanzivnější kamarád je Bobin, který má také největší srdce ze všeho trollstva. Pod vnějškem, který je větší než sám život, je ve skutečnosti velmi jemný, a přestože je málomluvný Troll, Bobin je ve skutečnosti kapitánem skupiny. Bobinovým nejbližším přítelem je pan Dyndy, housenka, která se chová jako kočka, a které Bobin rád obléká klobouky. Velmi talentovaný James Corden, jehož karaoke v autě z jeho show The Late Late Show se staly internetovou senzací, hrál tuto roli tak skvěle, vzpomíná Berger, že „jsme říkali, že musíme napsat víc vtipů pro Bobina, protože James je úžasný!’”

Dýdžejka Suki, která bydlí v Trollíkově (namluvená hudební superhvězdou Gwen Stefaniovou), vždy spolehlivě přidá živé rytmy k spontánním hudebním momentům, kterých je v tomhle zpívajícím a tančícím světě spousta. Výbava dýdžejky Suki je celá přírodní a skládá se z cvrčků, brouků a dalšího hmyzu, kteří společně vytvářejí jedinečný zvuk.

Role Satény a Šanely, čili módních dvojčat, na sebe vzaly Icona Pop, švédské popové duo Caroline Hjeltová a Aino Jawová, nejznámější svým hitem “I Don’t Care.” Saténa a Šanela si jsou velmi, velmi blízké. Ve skutečnosti jsou spojené svými zářivě zbarvenými vlasy. Dvojčata mají hlavní zásluhu na výrobě Poppyiných obleků. Stejně jako jejich alter-ego na plátně, jsou si Icona Pop také velmi blízké. „Když jsme je natáčely, chovaly se jako sestry, a často jedna dokončila větu té druhé,” říká Dohrn.

Poppyin kamarád Říčka je nejkladnější, nejpodpůrnější a nejvíce uklidňující Troll v Trollíkově. Ukáže se ale, že Říčka má i svou temnou stránku, která se ukáže jako nebezpečná pro jeho přátele. Když se s postavou setkáme, ukáže se, podle Branda, že je „obzvláště osvíceným Trollem a možná dokonce další generací Trollí rasy”. Posunul se za materiální svět, přestože hmota je nejasná a jemná.” V kritickém okamžiku prodělá Říčka nepříliš osvícenou změnu srdce. „Stane se z něj Benedict Arnold — přeběhlík a zrádce,” říká Brand.

„Líbil se nám nápad, že někdo blízký Poppy jí zlomí srdce tím, že ji zradí,” říká Aibel. „Říčka musel být okouzlující a vtipný a tím rozčiloval Větvíka. Současně musel skrývat sobeckou, cynickou povahu, která se objeví, když zradí Poppy. Russell Brand byl pro nás skutečným darem, když toto vše oživil.”

Pak je tu Dragy Diamant, nahý obyvatel Třpytík. Líbí se mu být neoděný, zakrytý jen strategicky umístěnými třpytkami. Dragy má hromadu sebevědomí a je párty chodící po dvou nohách. Roula, namluvený komikem Ronem Funchesem, je v Trollíkově vzácností. Nejasný Troll, který vypadá jako žirafa, hraje na harmoniku a má na obličeji trvale přilepený přihlouplý úsměv. „Roulovou charakteristickou vlastností je jeho neomezený entusiasmus,” říká Funches. Postava také reaguje… jedinečně… na to, když ji něco vystraší.

Dohrn se postavil k mikrofonu, aby natočil postavu Ždibky, drobné Trollky se šokujícím hlubokým hlasem. Mezi její koníčky patří vzpírání, švédská metalová muzika, a háčkování. Spolurežisér také namluvil roli Mrakoblaka, lesního obyvatele obláčkového tvaru, se sklonem k trubkovým ponožkám a plácání si s každým, koho potká. Zbytek skupiny zahrnuje Chluprta, Trolla, který se skládá téměř výhradně z vlasů - to není maličkost, když uvážíte, že kadeře jsou zásadním prvkem Trollů; a Štětečka, která používá své vlasy jako štětec, kterým vytváří detailní, ikonická umělecká díla.

obrazek
Jedinečný svět Trollů

Současná technologie pro výrobu animovaných filmů je dokonalejší a více fotorealistická než kdykoliv předtím. Například tráva nikdy nevypadala tak věrohodně a voda nikdy tak nepřipomínala skutečnou vodu. Ale filmaři Trollů měli velmi odlišný náhled na tyto vypilované vizuální efekty. Rozhodli se vytvořit svět, jaký jste ve filmu ještě neviděli. „Chtěli jsme diváky přepravit do ručně vyrobeného vesmíru,” říká Mitchell.

Filmová výtvarnice Kendal Cronkhite-Shaindlinová postavila celkový vzhled filmu na textilních, vlákenných texturách, včetně plstěných materiálů, sametu a uzlíkových metod. Filmaři to nazvali „měkkým pohroužením”. Výsledný efekt v divácích vyvolá touhu dostat se do filmu a dotknout se jeho postav a prostředí. Design, stejně jako všechno v Trollech, je ovlivněno radostí a veselím. Velká část filmu, říká Cronkhite-Shaindlinová, nabízí „explozi barev”. „Bez ohledu na to, na jaké překážky Poppy narazí během své cesty, prostředí kolem je obvykle zábavné a nesmírně pestré. „Ponurost a trudomyslnost” prostě nesvědčí trollímu duchu,” dodává.

Cronkhite-Shaindlinová také pro své návrhy čerpala z 60. a 70. let, z doby, kdy se veselé verze těchto bytostí staly populární. „Inspirovala jsem se 70. lety,” vysvětluje. „Trollové žijí společně v přírodě, jsou trochu jako hippies. A pravděpodobně jsou vegetariány.”

Domácí půda Trollů, Trollíkov, je magické místo, hluboce ovlivněné jejich kulturou, zasazené do drnu v lese. „Má lidské rozměry, takže je pro ně obrovský,” poznamenává Cronkhite-Shaindlinová. „Chtěli jsme, aby byli Trollové jako lesní skřítci, kteří jsou v kontaktu se svým prostředím, které je stejně měkounké jako oni sami.” Několik klíčových momentů filmu naopak postrádá syté barev, zejména ve scénách, kdy Trollové blednou, což signalizuje, že mají strach nebo ztrácí naději. Také Větvíkova posedlost Bergeny ho téměř v Bergena promění, takže v jeho záchranném bunkru je dost temno.

Tma je jen jedním z několika charakteristických prvků, které pomáhají definovat Bergeny. Jejich svět je inspirován chlupatými koberci a brutalismem, stylem, který byl populární v 70. letech, a který se pro tyto monstrózní bytosti dobře hodil. “Jejich společenství se poněkud podobá předměstím 70. let. Bergeni mají slabost pro polyester, plast, umakart a jiné syntetické materiály,” rozvádí Cronkhite-Shaindlinová. „Jedí ve fast foodech a nejsou v kontaktu s přírodou, ani s ničím, co je na světě dobré. Barevná paleta Bergenů také odráží 70. léta: převládá pomerančová, zlatá a avokádově zelená.”

Při koncipování celkového vzhledu filmu se Mitchell a Dohrn rozhodli vzdát hold jedné z nejvýraznějších osobností světového filmu, Hayao Miyazakimu, japonskému režisérovi, producentovi, scenáristovi, animátorovi, autorovi a manga umělci, jehož mnohé filmy patří k animované klasice: Cesta do fantazie a Princezna Mononoke. „Mnohé z Miyazakiho filmů jsou jako pohádkové sny s podivnými a úžasnými tvory,” vysvětluje Mitchell. „Tyto věci opravdu ovlivnily Trolly, i když tento film připomíná jednou velkou taneční párty, je zároveň takovým zvláštním pohádkovým snem.”

Jde hlavně o vlasy

Vlasy jsou charakteristickým znakem Trollů a jejich světa. Aby přivedli jejich nadpřirozené síly k životu, museli sestavit tým, který se skládal ze stovek umělců a techniků pracujících pouze na kšticích těchto pohádkových tvorů.

Trollové jsou prvním snímkem DreamWorks Animation, který používá systém Willow, patentovaný simulační nástroj pro generování dlouhých vlasů. Willow je unikátní v tom, že je efektivní a stabilní a zároveň řeší problémy související s rozcuchanou kšticí - jako ohýbání, tření, pružnost a šmodrchance stovek tisíc vlasů na hlavách postav.

To umožnilo talentovaným umělcům, aby během výroby stylizovali, simulovali a zároveň generovali náhledy trollích vlasů, vše v jednom programu. To jim dalo uměleckou svobodu i kontrolu, aby mohli vlasy oživit. Předtím, než vznikl program Willow, museli animátoři z různých oddělení využívat různých nástrojů k dosažení stylu, výkonu a vzhledu vlasů.

Tato nová technologie byla maximálně využita, protože Trollové vyrábí z vlasů všechno; přemisťují se pomocí kladkových tratí vybudovaných z vlasů, cvičí na trampolínách… uhodli jste… z vlasů. Dokonce i oheň a voda vypadají jako vlasy. „Je to takový dokonale propracovaný svět, ve kterém vás ani nenapadne zpochybňovat fakt, že oheň je vyroben z vlasů,” říká Timberlake. „Vlasy jsou trollí supersílou!”

„Trollí vlasy žijí svým vlastním životem” dodává Kendricková. „Trollové v nich mohou skrývat věci, bojovat s nimi a dokonce je použít jako schody. Jejich neomezený potenciál spočívá právě na jejich hlavách. Nutí mě to zamyslet se nad vlastní kšticí. Proč se o ni musím každý den starat, když mi v ničem nepomůže? Například v boji s obřími pavouky.” Timberlake říká: „Větvík používá svých vlasů jako biče; rád bych viděl, jak by to dokázal Indiana Jones”. Avšak úspěchy se nedostavily snadno: tým animátorů vytvořil celkem 1,8 milionu pramínků, v případě Poppy 84 000, u Větvíka téměř 50 000 a Lady Glittersparkles aka Bridget pro svou vlasatou korunu potřebovala 237 375 pramínků.

obrazek
Vše, co se třpytí

Co by to bylo za oslavu bez lesku a třpytu? Hned na začátku filmaři věděli, že chtěli použít flitrů jako efektu na podpoření radostné povahy Trollů. Použili jsme flitrové obláčky a prach v celém filmu a dokonce jsme potřpytili i textury postav. „Třpyt je pro Trolly důležitý,” poznamenává Dohrn. „Je to důležitá součást jejich světa a někdy i způsob, jak vyjadřují svou radost.”

Trollové jsou prvním filmem, kdy se použilo třpytek v takovém rozsahu. Jejich kvalita se zdokonalila, až když byla výroba filmu v plném proudu. Dokonce i ty nejvyspělejší počítače měly se třpytkami co dělat. Flitry se potřebují hýbat, poletovat a odrážet světlo v různých směrech. Filmaři objevili, že třpytící vločky vypadaly skvěle, když byli Trollové v klidu, jakmile se ale hýbali, například při tanci a Trollové mají rádi tanec, efekt přestal fungovat.

„Kdo mohl tušit, že vyrobit třpytky bude tak složité?” říká Mitchell. Ale špičkové technologie ještě jednou zachránily situaci a třpytivý svět Trollů. Technický tým DreamWorks vyvinul speciální software umožňující animátorům snadno ovládat pohyb, tvar a odraz třpytících se flitrů. Software umožňuje u lesklých vloček přirozený náhodný rozsev, stejně jako to vypadá v reálném světě. Animátoři tak mohli 3D shluk částic nasměrovat nahoru nebo dolů, aby jejich pohyb působil náhodně a přitom je bylo možné ovládat.

Vzhledem k tomu, že Trollové si někdy potřebují potřpytit vlasy, špičkový tým animátorů DreamWorks upravil svůj systém na generování vlasů tak, aby se vlasy postav třpytily i během tance. Tvůrci filmu pojmenovali oddělení, kde se generovaly třpytky - „flitrovou laboratoří.” Obsluhují ji vědci, o kterých Mitchell s úsměvem říká, „studují a rozhazují flitry do vzduchu.”

Jako by tvorba nových nástrojů pro výrobu vlasů a třpytu nestačila, technologičtí géniové v DreamWorks vyvinuli vlastní digitální systém pro generování přírodních elementů. Mohli se díky tomu interaktivně umělecky rozhodovat v reálném čase. Byli schopni zasadit rostliny v prostředí neuvěřitelně detailního Trollíkova.

Trollové se také s láskou věnují umění scrapbooků, protože tak zaznamenávají svou historii. Kdykoli nás film zavede do mysli Poppy, vypadá to jako výstřižkové album. Prostřednictvím tohoto druhu alba se seznámíte s velkou částí jejího světa. Další speciální tým animátorů se zaměřil na tento důležitý úkol.

Tanec, hudba - Trollové

Další důležitou charakteristikou Trollů je hudba. Pro filmaře i studio bylo důležité, aby hudba tlačila příběh vpřed. „Texty byly součástí příběhu,” dodává Dohrn. „Nikdy jsme nechtěli příběh zastavit jen proto, že se začalo zpívat.”

Mitchell a Dohrn načrtli příběh a pak hledali písně, které by se hodily do daného tónu v daném okamžiku nebo pomohly nahlédnout do osobnosti postav. Jednalo se o dlouhý proces, který se táhl několik let a prošel stovky, ne-li tisíce melodií.

Zpočátku si filmaři představovali použít pouze klasické skladby s cílem usnadnit divákům sdílený zážitek. Ale když Timberlake nastoupil k filmu jako výkonný hudební producent, bylo jednoduché rozhodnutí požádat ho, aby složil nebo spolu-složil nějaké nové melodie.

Zastávat na Trollech hned dvě role bylo podle Timberlakea až příliš dobré. „Vždycky jsem chtěl dohlížet na filmový soundtrack,” pokračuje, „a napadlo mě, co může být lepšího, než se do toho přímo pustit, když už na filmu stejně pracuji. Mám blíže k příběhu, když v něm hraji jednu z postav. Namlouvání Větvíka se mi při skládání filmové hudby pro Trolly vyplatilo.”

Když Timberlake převzal tento úkol, bylo to dokonalé skloubení umělce a materiálu. „Byl to pro Justina přirozený krok, když se stal naším partnerem,” říká Shay a upozorňuje na jeho okamžité porozumění projektu. „Když jsme mu ukázali hrubý materiál a scény, Justin se okamžitě chytil, vyskočil ze svého křesla a sršelo z něj nadšení. Dostal hudbu neočekávaně daleko svou propracovaností a také filmu dodal nový tón; z produkčního hlediska zvukovou stránku filmu opravdu povznesl. Film zní mnohem lépe.”

V roli výkonného hudebního producenta Timberlake úzce spolupracoval s herci, aby pomohl zdokonalit jejich hudební výstupy. „Justin byl neúnavný v jeho úsilí dostat to nejlepší z našeho impozantního a multi-talentovaného hereckého obsazení,” říká Mitchell. „Jeho vášeň pro hudbu byla pro všechny inspirující.” Mintz-Plasse dodává, že mít Timberlakeův dozor nad jeho pěveckými výkony „bylo nejzábavnější etapou jeho práce na Trollech. Jsem velkým fanouškem jeho herectví a hudebního talentu. Vstoupit do nahrávacího studia a poslouchat Justina, jak mi říká, jak zpívat - to jsou momenty, ne které hned tak nezapomenu.”

Kendricková žertuje, že když pracovala s Timberlakem jako s hudebním producentem, připadala si jako by se sama ocitla ve filmu o hudebnících, kde Justin sedí za nahrávacím pultem a mačká knoflíky a ponouká ji: „Udělej to lépe!”

Trollové se otevřou písní „Hair Up” v podání Timberlakea, Gwen Stefani a Rona Funchese. Hudbu a text k ní napsal Timberlake, Max Martin, Shellback, Savan Kotecha a Oscar Holter. Píseň pomáhá rozjet příběh zklamaných Bergenů, konkrétně mladého krále Chroupy.

Potom se nám dostane trocha stručné historie Trollů během písně „September” s hudbou a texty Al McKaye, Allee Willise a Maurice Whitea, v podání The Outfit; následuje energický kousek, ve kterém Poppy zpívá společně s některými z mladší generace Trollů.

Kompilace obsahující „Move Your Feet”, „D.A.N.C.E.” a „It’s a Sunshine Day” v podání Funchese, Anny Kendrickové, Jamese Cordena, Icony Pop, Stefani, Kunala Nayyara a Walta Dohrna - nabízí veselé taneční číslo, když Trollové míří na oslavu narozenin krále Peppyho.

„Get Back Up Again” je originální skladbou týmu Benj Pasek a Justin Paul, autorů připravovaného broadwayského muzikálu Dear Evan Hansen. V podání Kendrickové v roli Poppy, píseň vypráví o její cestě a překážkách, které musí během své cesty překonat. Poppy může mít určité pochybnosti o záchranné misi, ale nesmí si je připouštět. Musí zůstat věčným optimistou a její píseň to zábavným způsobem vyjadřuje. Větvík se zdráhá připojit se k Poppy, a když se setmí a oni se při ohni připraví ke spánku, Poppy začne Větvíka obtěžovat svým podáním písně „Dream a little dream of me” a „The Sound of Silence”. „To jsou asi mé nejoblíbenější písně,” říká herečka s odkazem na milovaného Simona a Garfunkela, „nejen že jsem si mohla zazpívat tuto úžasnou píseň, ale Poppy si taky užívá, jak moc svým zpěvem Větvíka rozčiluje.” Věci naberou vážnějšího tónu s písní „Clint Eastwood,” v podání The Outfit. Zasmušilý a ironický tón této písně i slova vykreslují jinou stránku Bergenů a jejich smutného pohledu na život.

„Get Lucky” v podání Vitamin C Quartet, představí krále Chroupa. Balada „Hello” Lionela Richieho nazpívaná Zooey Deschanel v roli Bridget, podtrhuje dojemnou zamilovanost služebné do krále Chroupa. Trollové se nakrátko setkají s Poppy a to si vyžádalo píseň „Celebration”, klasiku od Kool and the Gang s upraveným textem. Následuje „Fakeover” v podání Funchese, Kendrickové, Cordena, Icony Pop, Stefani a Nayyara, kde Trollové přesvědčí Bridget, aby podstoupila vizuální proměnu.

Uprostřed oslav plných hudby Větvík vzpomene a odvypráví tragický příběh smrti své trollí babičky v písni „Total Eclipse of the Heart”. Pak se vrátíme k Brigitině proměně. Spolu se svými přáteli zpívá „I’m Coming Out”, od autorů Nile Rodgerse a Bernarda Edwardsa, kteří píseň původně napsali pro Dianu Ross, v této verzi ji nazpívali Funches, Kendricková, Corden, Icona Pop, Stefani a Nayyar, se sólem Deschanelové. Během této písně se Bridget připravuje na rande s králem. Proměnou projde i její jméno - pro osudový večer zvolí pseudonym: Lady Glittersparkles.

Velké rande je tu! Bridget a král si spolu dají pizzu a pak na kolečkových bruslích prosviští vesmírem za zpěvu Ariany Grande v písni „They don’t know,” autory hudby a textu jsou Max Martin, Justin Timberlake a Shellback.

Později se Chroupa snaží dostat do kondice, když zuřivě trénuje na běžícím pásu za zvuku disco hitu „I Feel Love,” kdysi proslaveném v podání Donny Summer, zde v podání Christophera Mintz-Plasse v roli mladého krále. Poté za tónů „Hair Up” v provedení Timberlakea, poblázněný monarcha čeká u okna v naději, že se Lady Glittersparkles vrátí

Nová nahrávka písně „True Colors” v provedení Kendrickové a Timberlakea doprovází vrcholnou emocionální scénu s Poppy, Větvíkem a jejich přáteli, když princezna ztrácí naději a tedy i barvu. „Je to úžasný moment ve filmu,” říká Timberlake. „Píseň měla specifický význam, když vyšla poprvé v podání Cyndi Lauper v 80. letech a v našem filmu nabírá na novém významu. Neexistuje žádný jiný titul, který by se do této scény hodil lépe.

„They don’t know” Ariany Grande se vrací, když Chroupa a Bridget znovu naleznou lásku. „Can’t Stop the Feeling,” napsaná Timberlakem, Martinem a Shellbackem je slavnostní hymnou, která spojuje Trolly a Bergeny. V podání Timberlakea, Deschanelové, Funchese, Mintz-Plasse, Kendrickové, Cordena, Icony Pop, Stefani, Nayyare a sboru. „Je plná optimismu, který se přenesl i na samotnou tvorbu této písně,” říká Timberlake a dodává: „Psaní této písně mě udělalo šťastným.” Režisér Mike Mitchell dodává, že píseň „shrnuje vše, čeho jsme chtěli filmem dosáhnout. Vyvolá ve vás radost, když ji slyšíte.”

„Řekli jsme Justinovi ‘musíš napsat píseň, která změní názor celé komunity na svět!’ To není snadný úkol. No, pro Justina možná je.” Během závěrečných titulků se znovu rozezní píseň „September” v podání Kendrickové a Timberlakea. Všestranný filmový skladatel Christophe Beck, mezi jehož četné úspěchy se řadí Pitch Perfect, Frozen a Ant-Man, úzce spolupracoval s Timberlakem na tvorbě filmové hudby. „Christophe vzal některé písně, které v sobě měly kontinuitu, i když pocházely z několika rozdílných období, a zapracoval je do svých skladeb,” říká Shay. „Například pracoval s písní ‚Hello’ a používal ji jako Brigitino téma v průběhu celého filmu.”

obrazek
Šťastný konec

Je hezké být šťastný. Být šťastný je dobrá věc. Ale proč o tom točit film? Mitchell se vrací k myšlence, že „v dnešní době se děje spousta nešťastných věcí, tak proč nezajít do kina a podívat se na něco, kde si budete připadat jako na mejdanu a co vám udělá dobře?”

Dohrn se přidá s podobně optimistickou perspektivou: „Je hezké udělat film, který šíří optimismus a zároveň se ptá na důležité otázky včetně toho, z čeho radost pramení.” Pro Shaye je tento film především o zábavě a o překvapení. „Trollové překypují neuctivým humorem, který je zcela nečekaný, stejně jako spoustou radosti,” říká. “To vás také vtáhne do světa, jaký jste nikdy předtím neviděli.”

Pro dva hlavní představitele, bylo téma radosti klíčovým důvodem, proč se k projektu připojili a v okamžiku, kdy práci na projektu završili, stala se pro ně nezapomenutelnou vzpomínkou. „Trollové mě dokáží pobavit a rozesmát,” říká Timberlake. „Mám rád jejich humor bez cynismu. Štěstí nás spojuje a je vtipné, že Větvík, postava, kterou jsem ztvárnil, se tomu neúspěšně brání. Nakonec to samozřejmě vzdá a podlehne.” „Když se na ten film dívám, přeji si, aby jeho svět skutečně existoval, a abych ho mohla navštívit,” říká Kendricková.

Podobné filmy

Jak ulovit Dr.Lewise
(The Grand Seduction) Kdysi býval Tickle Head v Newfoundlandu hrdým rybářským přístavem, k...
zítra 10.35
Nova Cinema
Samotáři v Paříži
(Deux moi aka Someone, Somewhere) Rémy je mladý muž z Paříže, který pracuje ve skladu. Mél...
zítra 12.55
Nova Cinema
Světáci
Za hranice všedních dnů... Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1984). Hrají: J. Krampol, ...
zítra 14.41
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 29. 11. 2023 Svátek má Zina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz