fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

69% 2038 hlasů
film / komedie, akční, science fiction, Velká Británie, , 109 min., od 12 let
The World's End
Kinopremiéra v ČR a SK 24.10.2013, DVD a Blu-Ray od 26.2.2014 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize st. 28.4. Sky SciFi & Horror SD 01.40
Sky SciFi & Horror SD 01.40
Ukázka
02:25Připravte se na výplach.
Tahle putyka, stojící v ospalém městečku Newton Haven, je zajímavá snad jen tím, že má být cílem velmi odvážného pivního maratónu pětice kamarádů. Ti se ho pokusili „doběhnout" už před lety, ale tehdy na ně bylo tempo 12 piv - 12 hospod - 1 noc příliš zběsilé. Pak je osud zavál na všechny strany, než se Gary, který v životě nic nedokázal, rozhodl, že dokáže dokončit alespoň legendární tah po hospodách v Newton Haven.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Velmi chutné završení "cornetto" trilogie. A hlavně další potvrzení neskutečného talentu Edgara Wrighta. Zejména pak jeho nebývalého citu pro zběsilé tempo (miluju jeho videoklipový styl střihu), drsný humor a brilantně nasnímané akční scény. Herci výborní, Pegg přímo neodolatený (a to si dokážu celkem snadno představit, že by jeho postava v podání jiného herce mohla velice snadno působit otravně, ne-li rovnou nesnesitelně). Konec je sice trochu rozporuplný, ale i tak je tahle roztomile trhlá sci-fi komedie nadprůměrná zábava. 70 %
Všechny komentáře k filmu 41+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu U konce světa

Kamarádství na život a na smrt, nakažlivý humor, nadměrná spotřeba alkoholu, problematičtí hrdinové, pěstní výměny názorů a nečekaně výbušná překvapení - to jsou poznávací znamení společné práce komediální dvojky Edgar Wright a Simon Pegg. Pomocí těchto prostředků nás úspěšně odbourali v komediích Soumrak mrtvých a Jednotka příliš rychlého nasazení. Do třetice vás zvou na film, jenž se jmenuje podle hospody s poměrně zlověstným názvem - U Konce světa. Tahle putyka, stojící v ospalém městečku Newton Haven, je zajímavá snad jen tím, že má být cílem velmi odvážného pivního maratónu pětice kamarádů. Ti se ho pokusili "doběhnout" už před lety, ale tehdy na ně bylo tempo 12 piv - 12 hospod - 1 noc příliš zběsilé. Pak je osud zavál na všechny strany, než se Gary, který v životě nic nedokázal, rozhodl, že dokáže dokončit alespoň legendární tah po hospodách v Newton Haven. Přemluví ostatní kumpány a společně se po letech vydají domů, aby se stali nesmrtelnými. Jenže Newton Haven je nevítá zrovna s otevřenou náručí. Stačí prvních pár piv a několik velmi bizarních příhod, aby si uvědomili, že v tomhle městě něco nebo někdo smrdí. Najednou nebojují jen o úspěšné strávení dalšího piva, ale i o vlastní krky. Cesta do hospody U Konce světa se zdá být najednou mnohem náročnější, než čekali. Jenže vy byste to vzdali, kdybyste si měli naplnit sen z mládí? A jen tak mimoděk přitom zachránili celé lidstvo?


O filmu

obrazek
Výroba

Jak daleko je muž schopen dojít si pro jedno pivo - možná až na konec světa?

Tuto burcující otázku zodpověděl režisér a scénárista Edgar Wright, herec a scénárista Simon Pegg a herec Nick Frost, kteří navázali na své mezinárodně úspěšné trháky Soumrak mrtvých a Jednotka příliš rychlého nasazení.

„Tématicky tento film navazuje na naše dva předchozí filmy. Všechno to jsou rozdílné příběhy s jinými postavami, ale všechny tři scénáře obsahují Simonovy a moje obsese. U Konce světa má každopádně velké ambice,” představuje film Wright. „V tomto příběhu si ale všímáme toho, jak zdravá je nostalgie - pohled zpátky, pokus vrátit se zpět. Všichni sníme o tom, jak bychom některé věci udělali jinak, všichni vzpomínáme na svá pubertální léta. Každý film, který jsem dělal se Simonem a Nickem, v sobě nese stopu biografie.”

Pro Pegga je „toto nejosobnější ze všech tří našich společných filmů. Na Soumraku mrtvých jsme se naučili, že je možné spojit vážné situace s komedií. Tématicky U Konce světa navazuje na tyto dva předchozí filmy tím, že jedinec stojí sám proti skupině, proti přesile.”

Pegg upozorňuje na to, že motiv hospodské rvačky „částečně pocházel ze scénáře, s kterým si Edgar pohrával ještě jako mladík a jehož název byl Flám.”

Wright přiznává: „Když jsem byl teenager, vydal jsem se ve svém rodném městě na pivní flám po patnácti hospodách. Zvládl jsem ale jen šest nebo sedm hospod. Nejsem na to úplně pyšný. O pár let později jsem napsal scénář o puberťácích, kteří se vydají na tažení po hospodách. Ten pocit dobrodružství mi uvízl v hlavě.”

Tak se zrodila ústřední myšlenka filmu. Na její další možné rozvedení vzpomíná Frost: „Asi před deseti lety jsme se s Edgarem bavili o filmu s tématikou hospod. Pronajali jsme si auto a chalupu s tím, že něco napíšeme. No a poslouchali jsme muziku a nějak jsme nebyli schopní cokoliv napsat, což mě teď mrzí.”

Po dokončení Jednotky příliš rychlého nasazení si Wright na tento nápad vzpomněl znovu. „Přemýšlel jsem o Superbad, když měl ten film přijít do kin,“ říká, „a vzpomněl jsem si na svůj teenagerský pijácký scénář a na to, že jsem s ním nic neudělal. A vtom mě napadlo, co kdyby to puberťácké tažení bylo jenom začátkem… Vzpomínám si, jak jsme se Simonem během promo tour Jednotky příliš rychlého nasazení stáli se zavazadly v Sydney a já mu řekl ´mám nápad na film. Co kdybys během prvních pěti minut ukázal těch pět kluků v roce 1990 a potom střih - a skok v čase vpřed, kdy se pokusí uskutečnit své tažení už jako dospělí a přitom nastane nějaký zásah shůry?’ Začali jsme to rozebírat a přemýšlet, co by tím zásahem mohlo být.”

Pegg říká: „Tu vidinu, že jedete domů, tam, odkud pocházíte, a tam je to všechno úplně jiné, jsme si dokázali živě představit, protože jsme byli právě na té světové promo tour k Jednotce příliš rychlého nasazení. Co se nám líbilo, byla myšlenka, že se vracíte domů a všechno vypadá jinak a není to proto, že jste se změnili vy, ale proto, že se něco opravdu stalo.”

Členové týmu měli také své vlastní projekty: po Jednotce příliš rychlého nasazení, která vstoupila do kin v roce 2007 přišli Frost s Peggem s myšlenkou na originální scénář s názvem Paul, který společně napsali a ve stejnojmenném filmu si oba zahráli. Přibližně tou dobou se Wright podílel na psaní scénáře k filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa, který také režíroval.

Když tyto jednotlivé projekty skončily, všechny to táhlo opět k sobě. „Byli jsme rádi, že je tým opět pohromadě,” objasňuje Pegg. „To samozřejmě zahrnuje i ty samé producenty - Nira (producentka Nira Park) a Big Talk Pictures jsou jako rodina - a jsme velmi vděční za podporující vztah s Timem Bevanem a Ericem ve Working Title, který začal Soumrakem mrtvých.“ A Wright k tomu dodává: „Oni byli v tomto filmu našimi rytíři v třpytivých zbrojích a nakopli naše filmové kariéry. Už je to 10 let a my jdeme společně dál.“

obrazek
Park prozrazuje: „Když jsme začínali, byli jsme spolu každou noc a potom zase druhý den. Tenkrát jsme neměli rodiny. Abychom mohli dotáhnout U Konce světa do fáze scénáře, udělala jsem pro Edgara a Simona časový harmonogram, který přesně stanovil, jak a kam je dostaneme na několik týdnů do jedné místnosti. Bylo to nezbytné. Oni pracují tak, že kreslí každičkou věc na flip chart. Když k nim přijdete, provedou vás každou jednotlivou scénou.”

Pegg její slova potvrzuje: „Skutečně píšeme s Edgarem vždycky v téže místnosti.” Uprostřed roku 2011 se už vážně pustili do práce na scénáři U Konce světa. „V té době už jsme o tom dlouho přemýšleli,” říká Wright. „A tehdy to začalo jít ven.”

„Psaní nám šlo celkem rychle od ruky,” souhlasí Pegg. „Teď už máme svůj rytmus. Známe navzájem svůj způsob práce. Byli jsme na sebe naladění snad víc než kdy jindy a do psaní U Konce světa jsme dávali hodně ze svých vlastních životních zkušeností. Pokud jde o žánr, převzali jsme myšlenky britské sociální science fiction. Neparodujeme je; jen se na celý koncept díváme očima komiků. Byli jsme velmi ovlivněni Johnem Wyndhamem.”

A Wright dodává: „Stejně jako filmy s Quatermassem a Invazí zlodějů těl a prací Johna Christophera. Myslím, že důvodem, proč jsme se zaměřili na sociální sci-fi 50., 60. a 70. let je zábava, kterou můžeme zažít, když si začneme pokládat otázky ohledně identity. Propastný rozdíl mezi vaším starším a mladším já, stejně jako podivné odcizení, které cítíte, když se vrátíte do svého rodného města a zjistíte, že se nic nezměnilo a přesto je všechno jiné, jsou zajímavá témata. Takže to, co máme v U Konce světa, je sci-fi paranoidní film kombinovaný se znovusetkáním kvůli hospodské rvačce, které zde vystupuje jako středověká výprava s extrémně nezodpovědným králem Artušem v čele!”

Během psaní scénáře se Pegg jako herec sžíval s ústřední postavou Garym Kingem. „S Edgarem jsme vtipkovali o tom, že ve filmech, ve kterých se scházejí staří známí, jako třeba Velké rozčarování, je kostra, protože někdo umřel. V U Konce světa Gary prostě je kostra! Když začne postupně obcházet své staré přátele, aby je přesvědčil k zopakování ‘Zlaté míle’, je to, jako kdyby se jim zjevil duch z jejich minulosti.”

Wright uvažuje: „Chtěli jsme, aby se Gary takhle ukázal už na začátku. Myslím, že dost lidí má zkušenost s tím, že z nějakého důvodu najednou odstřihne kamaráda, s kterým si byli ve škole hodně blízcí. Možná má ten kamarád nějaké problémy, s kterými nechcete mít nic společného. Všichni máme ve svém životě postavu, jakou je Gary King, a v určitých ohledech v sobě máme my dva se Simonem z Garyho víc, než jsme ochotní přiznat.”

Pegg poznamenává: „Říkali jsme si, že důvod, proč se Gary oblékne určitým způsobem, nemusí být nutně ten, že se takhle obléká už od roku 1990, ale spíš jde o jakousi poctu této noci - stejně jako si armádní důstojník navlékne bílé rukavice a přišpendlí medaile.”

Wright prozrazuje: “Kdybyste četli Simonovu autobiografii, věděli byste, že si prošel ‘Gotickým obdobím.’ Existují fotografie, na kterých má specifický účes, a to přesně jsme chtěli, aby měl jako Gary. Tak bude Simon vypadat úplně jinak, než v ostatních našich filmech, protože i povaha této postavy se od jeho postav v našich dalších filmech velmi liší.”

Pegg zdůrazňuje: „Nikdy jsem si neobarvil vlasy na černo, takže jsem si tímhle filmem vlastně splnil celoživotní touhu. A kostýmy, které jsem měl na sobě, byly takové, jaké bych si opravdu v 18 letech oblékl.”

Wright říká: „Gary může působit trochu tragicky, ale myslím, že to Simon zvládne. Kupodivu se mi docela líbí.” A Pegg souhlasí: „Také cítím, že Gary je skutečně chodící tragédie. Každé dva týdny si barví vlasy na černo. Upíná se k této noci před 20 lety, která byla vrcholem jeho úspěchů. Bylo příjemné ho psát a hrát, protože se jen málo stará o vlastní bezpečnost - a že stejně všechny dostane tam, kam chtěl a do daleko většího dobrodružství, než dokonce i on sám čekal.”

obrazek
Proces, během kterého Gary přesvědčuje ostatní, aby se s ním vydali znovu na „Zlatou míli”, bylo podle Pegga „zábavné psát. Bavili jsme se psaním přesvědčovacích scén. Gary svým způsobem šikanuje Petera, pochlebuje Oliverovi, staví výzvu před Stevena a emocionálně vydírá Andyho. Často jsem se držel stranou a nechal Edgara psát akce. Například ta bitka v The Beehive je výjimečná. Edgar už předtím pracoval s choreografem bojových scén Bradem Allanem, takže si dokázal představit, s jakými nápady by Brad mohl ještě přijít.”

Eddie Marsan, který hraje Petera, nadšeně vypráví: „Ta scéna v Beehive [výtvarníka] Marcuse Rowlanda a jeho týmu byla fantastická. Každý den jsme ji zdemolovali, oni ji potom znovu postavili, takže jsme mohli zkusit jiný úhel - a zdemolovat ji znovu.”

Důkladný trénink, který trval až do okamžiku natáčení rvaček, pomohl hercům zůstat v kůži svých postav a zároveň je bezpečně připravil. Marsan chválí Allanův tým za pečlivé prostudování scénáře, díky kterému se „charaktery postav projevily i ve rvačkách, takže jste na svou postavu nemuseli zapomenout. Ve způsobu, jakým se postavy perou, je logika, což publikum jistě ocení.”

Rosamund Pike, která hraje Sam, k tomu poznamenává: „Scéna, kterou miluji, je ta, kde se Gary projeví velmi fyzicky, přestože jeho primárním cílem je, nerozlít si pivo.”

Wright to dál přibližuje: „Musíte počítat s tím, že budete víckrát točit akční scény a kaskadérské kousky, ale zároveň chcete udělat komedii a dialogy svižnější. Základním vodítkem pro akční scény bylo to, že tito chlapíci nemají žádné superschopnosti - ty nejsou součástí tohoto příběhu. Mysleli jsme na filmy Jackieho Chana Legenda o opilém mistrovi a Mistrův syn, kde jeho bojové schopnosti narůstají úměrně s množstvím vypitého alkoholu. Chtěli jsme ukázat opileckou kuráž našich hrdinů, která se projevuje tím, že jsou postupně čím dál odvážnější a lehkomyslnější.”

„Brad Allan s Jackie Chanem pracoval a trénoval několik let a přinesl do scén zuřivost a vynalézavost. Ale doopravdy jsem chtěl, aby publikum vidělo něco, co může propuknout kdykoliv ve vaší hospodě na rohu - obyčejnou hospodskou rvačku.”

Na to reaguje Martin Freeman, který hraje Olivera: „Tým kaskadérů z U Konce Světa pochází evidentně z jiného světa. Samozřejmě, že to tak je - vždyť je to Edgarův a Simonův film… Dobrovolně jsem nějaké kousky podstoupil a byl jsem fyzicky schopen zvládnout nacvičenou bojovou scénu. Ale aby se mnou házeli přes stůl? Tady se dublér náramně hodil.”

Wright upozorňuje na to, že během filmu není řada herců vůbec dublována a Frost poznamenává: „Jakmile jsem strávil skutečnost, že si Bradův úžasný tým zjevně užívá tím víc, čím surověji je tluču, začaly se mi akční scény líbit. Mou nejoblíbenější je scéna v The Beehive, kde používám místo pěstí barové stoličky. Chtěli jsme se Simonem udělat na kaskadéry dojem.”

„A dojem skutečně udělali,” nešetří chválou Pike. „Nick má neuvěřitelně rychlé nohy a Simon má skvělou mimiku.”

Vědomí toho, co bude muset absolvovat během natáčení akčních scén donutilo Pegga „začít s tréninkem aspoň o sedm měsíců dřív, když jsem natáčel Star Trek: Do temnoty. Chtěl jsem, aby byl Gary jedním z těch lidí, co by už dávno neměli být naživu, ale přesto pořád vypadají šlachovitě a fit, jako jisté všem dobře známé rockové hvězdy. Díváte se na ně a říkáte si ‘Co je tohle za metabolismus?’”

Wright dodává: „Gary je nezodpovědný, ale jako jediný z nich má plán; ostatní žádný nemají a proto zapadnou. Když jde do tuhého, Gary prokáže nečekaný důvtip a prostě jde vstříc velkým překážkám. Je vytrvalý a ostatní mu vlají na šosech.”

„Diváci si budou moci tento film vychutnat, i když nebudou znát předchozí filmy nebo žánr, kterým se film inspiroval. Ale fajnšmekři se budou bavit též, což je podle mě tím hlavním důvodem, proč lidé zůstávají této tvůrčí skupině věrní,” pochvaluje si Fellner.

Dlouhodobí fanoušci práce tohoto týmu budou zřejmě považovat nový film za třetí ze série, kterou Pegg označuje názvem „Krvavá a zmrzlinová trilogie” a o které mluví Wright jako o „Tříbarevné Cornetto” trilogii - na počest Krzysztofu Kieslowskimu a jeho ‘Třem barvám’.

obrazek
„Edgar použil Cornetto [v Británii oblíbenou značku zmrzliny] v Soumraku mrtvých a v Jednotce příliš rychlého nasazení jsme to udělali ještě zjevněji,” říká Pegg. Wright prozrazuje: „Cornetto se v Soumraku mrtvých objevilo proto, protože jsme si jím na škole léčili kocovinu a protože se zdálo být vtipné, když ho bude postava Nicka Frosta vyžadovat v neděli ráno. Znovu nás to napadlo, protože jsme na premiéře Soumraku mrtvých dostali Cornetta zdarma, takže jsme si říkali, že když dáme Cornettu roli i v Jednotce příliš rychlého nasazení, dostaneme je na premiéře znovu. Z nějakého důvodu se tak nestalo a já jsem byl z nedostatku zmrzliny zdarma zklamaný, ale to už bylo příliš pozdě.”

„Takže jsme najednou měli ve dvou filmech tento spojovací prvek. Cítili jsme jako svou povinnost dát odkaz na Cornetto i do U Konce světa. Je tam jen tak mimoděk, ale doufáme, že to fanoušci ocení,” doplňuje Pegg.

Nick Frost doplňuje: „Simon, Edgar, Nira i já se na fanoušky ohlížíme neustále. Sdílejí s námi slabost pro komedie a naši lásku k žánrovým filmům a k mužským rvačkám. Koneckonců, když jdete do hospody, do jakých jsme chodili my ve všech třech našich filmech, neustále vyhodnocujete hrozící násilí.”

Věrní fanoušci projektů tohoto autorského týmu jistě ocení, že nový snímek dává Frostovi možnost „zahrát si komplexnější postavu,” jak Pegg charakterizuje roli Andyho. „Tentokrát jsme napsali jiný typ vztahu mezi Nickem a mnou; Andy není oddaným ocáskem - naopak, je největším Garyho kritikem, hodně rozzlobeným. Andy Newton Haven opustil, protože pro něj představuje zklamání a minulost.”

„Andy je ženatý muž, rodinný typ a je úspěšným partnerem právnické firmy. Není úplně nadšený z toho, že Gary chce navázat tam, kde oba dva skončili. To, jak ho Gary před lety srážel, se podepsalo i na Andyho dospělém životě, a on teď bude muset jít do Newton Haven a znovu to oživit.”

Fellner přemítá: „Tentokrát mají jejich postavy naprosto odlišné plány. Nick a Simon ale na obrazovce působí tak, že byste se s nimi chtěli jen tak poflakovat, chtěli byste s nimi jít do hospody. Někdo by s nimi mohl třeba chtít i spát - a i když tohle zrovna není na mém seznamu, uznávám, že mají charisma.”

Park vzpomíná: „Už od doby seriálu Spaced [televizní seriál, který natočili ještě před trilogií] mezi nimi fungovala silná chemie. Simon a Nick ze sebe vzájemně vytáhli to nejlepší. Vzpomínám si, jak jsem při čtené zkoušce Soumraku mrtvých zahlédla, jak se na sebe Tim a Eric podívali: ‘Jo, tohle bude fungovat.’” „Ve skutečnosti,” poznamenává Frost, „je naše přátelství se Simonem asi stejně pevné jako kdykoliv předtím. Jen to naše se vyvíjí - přátelství postav v U Konce světa ne.”

Park dodává: „Co se týká zbytku rolí, věděli Simon s Edgarem, koho chtějí. Psali ty postavy hercům na tělo.” Pegg to potvrzuje: „Měli jsme ty herce v hlavách až do té míry, že jsme často napsali ‘Eddie Marsan’ místo ‘Pete.’ Chtěli jsme získat herce, kteří jsou na vrcholu svých sil. Co jsme také dostali, byli čtyřicátníci, kteří umí být neuvěřitelně nedospělí.”

Marsan prozrazuje: „Tak třeba Martin Freeman má encyklopedické znalosti, hlavně z hudební branže, takže pro nás připravoval soutěžní kvízy. Bylo úžasné, že jsme byli placeni za to, že jsme chodili do práce do hospod.”

„Občas umí být pěkně blázniví,“ potřásá hlavou Wright. „Pořádek musí být!”

O partě filmových přátel Paddy Considine, který hraje Stevena, říká: „Jsou to lidé, kteří nedospěli tolik, jak si myslí, a všichni to vidí. Vtipné a zároveň uvěřitelné je to, že skupinová dynamika této party způsobí, že všichni zase spadnou do svých pubertálních způsobů chování. Moje postava, Steven, chtěla být vůdcem skupiny, ale nikdy se jím docela nestala, protože ho jeho kamarád, ‘rocková hvězda v zácviku’ Gary vždycky zastínila. Steven se přesto pokouší ukázat jasný rozdíl mezi tím, kým byl v 18 letech a tím, kým je dnes.”

Wright na Considinem oceňuje to, že „je schopný zahrát citlivou dušičku a přesto vypálit jednu pěstí - Paddy je fantastický v akčních scénách.”

obrazek
Considine a Freeman už s týmem předtím pracovali, Marsan byl zatím díky svým výkonům v různých filmech v hledáčku tvůrců. Pegg vzpomíná: „Když jsme viděli Eddieho dramatické schopnosti, věděli jsme, že komedie jako tato je pro něj jako dělaná,” a Wright dodává: „Potkal jsem Eddieho při několika příležitostech, takže jsem věděl, že umí být zábavný. Když jsem pro něj psal tu roli, myslel jsem i na jeho postavu ve filmu Vera Drake - Žena dvou tváří, kde hrál Eddie věrného prima chlapíka.”

Marsan vnímá U Konce Světa jako „skutečný film o krizi středního věku, kdy člověk zkouší znovu nalézt sám sebe. Tito hoši si tou krizí procházejí - stejně jako my všichni - a z výjimečných a extrémních podmínek, do kterých se dostanou, čerpá tato komedie. Peter byl nejstydlivějším z celé skupiny, ale v průběhu filmu musí najít odvahu a sebeúctu, protože se pořád cítí stejně nejistý, jako když byl teenager.“

„Když děláte něco takhle chytrého a vtipného, kde se navíc počítá s nějakou choreografií, je nezbytné od herců vyžadovat zvládnutí řemesla a určitou obratnost. Chtěl jsem pracovat s lidmi, kteří jsou v tom vážně dobří a učit se od nich. Nick, Simon a Edgar jsou sehraná parta,” dodává. „Kdybychom byli mladší, byla by mezi námi herci soutěživost, protože bychom všichni chtěli být hvězdou. Ale teď máme partnery a děti a všichni si vyděláváme na živobytí, takže si umíme vzájemně pomoci; užíváme si společnost ostatních a věříme tomu, co děláme.”

„Pro Simona je Gary fantastickou postavou, smrští nadšení a odmítání,” poznamenává Freeman. „Jakmile mi s Edgarem řekli, kdo další je na jejich seznamu pro role přátel, okamžitě jsem se rád opět zapojil a zahrál si Olivera. Líbilo se mi, co říká scénář o přátelství: o jeho ztrátě a snaze jej znovu získat.”

Wright k tomu říká: „Role byla psaná Martinovi na tělo, ale je to jakási směsice mých skutečných kamarádů.”

„Z pětice přátel stojí Oliver nejvíc stranou,“ pokračuje Freeman, „vždycky to tak bylo, byl trochu nafoukaný a už na škole měl ambice dobýt Wall Street - mobil měl dřív než všichni ostatní a nyní používá Bluetooth s nenucenou samozřejmostí. Nejsem to úplně já, takže bylo potřeba opravdu hrát.”

„Herectví bylo opravdu nutné,” naráží Rosamund Pike na množství pijáckých scén a pokračuje: „Celou dobu pije naše veselá parta nealko. Byl to zajímavý mix, ve kterém podle mě byla sodovka s nádechem citronády.”

Společnost Working Title pozvala Pike na čtenou zkoušku pro roli Oliverovy mladší sestry Sam, jejíž pouhá existence stačila v časech školní docházky posílit Oliverovo místo v partě. A naopak - výkon Pike během čtené zkoušky byl takový, že jí zajistil místo v hereckém týmu. Pegg vzpomíná: „Bylo to takové to ‘Věděli jsme, že je dobrá, ale ona je vážně dobrá’. A nakonec nás všechny překvapila svými bojovými schopnostmi.”

Pike poznamenává: „Věděla jsem, že musím být připravená na všechno to štípání do tváří, popleskávání a tahání za vlasy. Skutečné bitky a kaskadérská práce se odehrávaly na jiných úrovních, což je v pohodě. Tohle bylo zábavnější než to, co jsem dělala v jiných filmech s meči, protože tady se pojilo násilí s legrací. Protože mám ráda jejich ostatní filmy, byla jsem připravená na to, co bude Edgar jako režisér dělat - společně se svým skvělým kolegou [kameramanem] Billem Popem - a nad scénářem jsem se od začátku smála. Všichni si dokážeme představit, že se znovu dáme dohromady s lidmi, které jsme neviděli od školy, včetně toho, kdo se za celou dobu neposunul dál. Pokud nikoho takového nerozpoznáte, jste jím pravděpodobně vy sami - a možná, že právě tohle lidé říkají o mně…”

Wright vzpomíná: „Ros se mě zeptala podle koho jsem její postavu napsal. Řekl jsem jí, že jsem Sam napsal podle jedné své bývalé přítelkyně. Ros se zeptala, jestli jsme stále v kontaktu - a přestože jsme spolu chodili před asi 21 lety, pořád ji považuju za svou kamarádku. Ros s ní šla na oběd a evidentně si to ohromně užily. Nevím, o čem mluvily a nejsem si úplně jistý, že to chci vědět, ale Ros potom přišla zpátky a povídá ‘Fajn, mám to’. Ros svou postavu vystihla skvěle, takže doufám, že má expřítelkyně bude spokojená.”

obrazek
Pike si libuje: „S nikým z této skupiny jsem nikdy předtím žádný film nedělala, ale všichni byli přátelští a přijali mě mezi sebe; lidé tady nemizeli zpátky do přívěsů nebo do šaten.” A Pegg dodává: “Vstoupila do ryze velmi mužského prostředí a byla v něm hned jako doma. Hercům, s kterými ještě netočil, dopřává Edgar trochu víc času, aby se cítili lépe.”

O tom, jaký je to pocit, být s Edgarem Wrightem na scéně, říká Pegg, „pracujete s perfekcionistou. Vždycky mě udivoval Edgarův vrozený talent a jeho znalost kinematografie. Jako filmař zraje a má obrovské technické know-how.” Eric Fellner dodává: „Je to režisér, který ví, co chce - jaký úhel a jaké záběry.”

Nira Park potvrzuje: „Během mého úplně prvního natáčení s Edgarem jsme se okamžitě naladili na stejnou notu, protože máme velmi podobný smysl pro humor - a protože žádný z nás nedělá rád kompromisy, pokud vyloženě nemusí. Čtvrtý den už bylo hodně pozdě a já jsem na to upozornila, ale on řekl ‘Já tenhle záběr udělám’. Což se stalo, a bylo to dobré rozhodnutí, protože to scéně jen prospělo. On ví naprosto přesně, co potřebuje pro to, aby scéna klapla.”

Režisér věděl, že chce znovu pracovat s kameramanem Billem Popem, s kterým už pracoval na filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa. Wright prohlašuje, že „nenajdete moc lidí, kteří umí točit stejně dobře akční scény, jako pracovat s herci. Bill má tolik zkušeností, že neexistuje záběr, který by nenatočil, ale nikdy neměl postoj ‘všechno vím, všechno znám’. Nadšeně se vrhá do každé scény a má spoustu nápadů. Velmi rychle jsme dosáhli shody a stali jsme se velkými přáteli.”

Režisér chtěl, aby představitelé hlavních postav trávili co nejvíc času s mladšími herci, kteří hrají jejich postavy v teenagerských letech. Pohybový trenér Cal McCrystal pracoval se všemi 10 umělci a probíral s nimi mimiku a koordinoval fyzické charakteristiky, které přemostí dvě dekády života. Wright vzpomíná: „Dělali jsme ‘zrcadlové’ cvičení, při kterém měli mladší herci napodobovat starší - a bylo velmi legrační jejich snahu sledovat.”

Někteří herci budou pro diváky překvapením, ale daleko častěji se v U Konce Světa objeví - je to otázka cti - herci, které už diváci znají ze Soumraku mrtvých a/nebo z Jednotky příliš rychlého nasazení. Mezi ty, kteří s týmem natočili už třetí film v řadě, patří Rafe Spall, který se uvolnil na jeden den pro malou roličku, Garth Jennings, Wrightův kolega režisér a jeden dobře známý herec, který je zde slyšet, ale diváci ho neuvidí. Park ale zdůrazňuje, že i tito herci jsou členové jejich rodiny.

Z veteránů předchozích filmů tohoto týmu byl složen hlavně filmový štáb. Výtvarník Marcus Rowland, který pracoval na všech Wrightových celovečerních filmech, se k týmu přidal velmi brzy. Zjistil, že „aby bylo možné vyjít s rozpočtem, postavíme pouze nejzákladnější hospodské kulisy, a to pro ty scény, které bychom nemohli natočit v lokacích - pohyblivé stěny, auta vrážející do zdí … V lokacích mají tendence nám podobné věci zakazovat! Pro většinu dialogů vedených v hospodách nebo pro hospody, kam postavy pouze na chvíli zaskočí, jsme nebudovali kulisy, ale šli jsme do skutečných lokací.” A Wright poznamenává: „Viděli jsme, co se v Británii stalo s hospodami. Tahle místa z minulého století se oživila zajímavými značkami a chutnými menu. V mnoha případech jsou ty prvky identické od restaurace k restauraci. Tohle je ta homogenizace kultury? Nebo si lidé stýskají nad ztrátou něčeho, co nebylo až tak skvělé? Chtěli jsme se Simonem ukázat obě strany této debaty, a to prostřednictvím Garyho vřelých pocitů k rodnému městu a méně romantických vzpomínek ostatních přátel.”

Většina nočního natáčení se odehrávala v Letchworth Garden City v hrabství Hertfordshire. Díky spolupráci s místními orgány mohla produkce natáčet interiéry i exteriéry v architektonicky a historicky významném městě. Simon Pegg a Nick Frost si dali chvíli natáčecí volno, během kterého stihli předsedat každoroční slavnosti konané v Letchworth, za což vděčí místním obyvatelům. Natáčelo se rovněž v dalším zajímavém městě v Hertfordshire, Welwyn Garden City.

Mezi další lokace patří Gunnersbury Park v západním Londýně, budova Blue Fin v Southwarku v Londýně a vlaková stanice High Wycombe, která ztvárňuje sebe samu ve scéně, ve které Gary nabírá své dávné přátele, aby je odvezl do Newton Haven.

Na závěr slova Nicka Frosta: „Ze všech filmů, které jsem se Simonem a Edgarem točil, jsme se při tomhle určitě nejvíc nasmáli.”

Eddie Marsan dodává: „Myslím, že si diváci U Konce světa užijí, protože v Peterovi, Garym, Andym, Oliverovi nebo Stevenovi uvidí sami sebe. Mladší publikum se s nimi dokáže také velmi dobře identifikovat, protože je teď v té životní etapě, do které se naše postavy snaží znovu zapadnout. A kromě toho - ty postavy hrají skutečně výteční herci.”

obrazek
Něco o hospodách

Režisér Edgar Wright přiznává: „Vzpomínám si, že když jsme v Jednotce příliš rychlého nasazení točili v hospodě, řekl jsem producentce Nire Park, že už nikdy nechci v hospodě nic natáčet. Bylo mi z toho zle. Takže, jak jsme tedy přišli na všechny ty hospodské lokace v U Konce světa? Našel jsem je já sám!”

Těch 12 hospod v U Konce světa na itineráři pěti přátel - jako teenagerů a teď znovu v současnosti - představují tato zařízení: The First Post, The Old Familiar, The Famous Cock, The Cross Hands, The Good Companions, The Trusty Servant, The Two Headed Dog, The Mermaid, The Beehive, The King’s Head, The Hole In The Wall a v neposlední řadě - U Konce světa.

Umělecký tým výtvarníka Marcuse Rowlanda vytvořil jedinečný, starobylý vzhled každé hospodě, s vývěsními štíty s logy a/nebo s obrázkem.

Simon Pegg poznamenává, že při psaní scénáře vybírali s Edgarem Wrightem pečlivě jména hospod. „Každé jméno má specifickou souvislost s vývojem událostí příběhu - a s tím, co se stane v každé konkrétní hospodě. Například v The Cross Hands vypukne bitka, ve které diváci uvidí řadu ručních soubojů a v The King’s Head začne moje postava Gary King hluboce přemýšlet.”

Rowland se svým týmem prozkoumal bezpočet britských měst a hospod. Výsledkem byla směsice různých interiérů i exteriérů, kulis a skutečných lokálů. O cestě po restauračních zařízeních říká: „Chtěli jsme, aby pouť po hospodách působila logicky a aby vzbuzovala dojem, že se vše odehrává v jednom městě.”

Faktické i fiktivní detaily o každém restauračním zařízení zahrnutém do „Zlaté míle”, jsou uvedeny - v pořadí, v jakém je naše parta během „Zlaté míle” navštívila - jsou zde:

Hospoda 1: The First Post je hospoda, kde začíná „Zlatá míle” jak v roce 1990, tak v současnosti. Exteriéry byly natočeny v The Peartree, hospodě na Hollybush Lane ve Welwyn Garden City; interiéry byly také natáčeny v The Peartree, která byla poté znovu použitá pro interiéry hospody č. 2: The Old Familiar.

Hospoda 2: The Old Familiar vypadá stejně jako The First Post, což je pro současnou pětici mužů zajímavé; interiéry byly natočeny v The Peartree, hospodě na Hollybush Lane in Welwyn Garden City, a kde byly natočeny i interiéry hospody č. 1 The First Post. Exteriéry se točily v The Doctor’s Tonic, hospodě na Church Road, která je také v Welwyn GC.

Hospoda 3: The Famous Cock je hospoda, do které dostal Gary v roce 1990 doživotní zákaz vstupu a ve které tráví čas jeho starší bratr Basil; když ji parta přátel navštíví o desítky let později, Basila sice znovu zahlédnou, ale zákaz vstupu pořád platí - a připomíná ho Garyho fotka na stěně - takže je odtamtud všechny vyhodí. Jak exteriéry,tak interiéry byly natočeny v The Cork, hospodě na Howardsgate ve Welwyn Garden City.

Hospoda 4: The Cross Hands představuje zlom v příběhu - a to jak v tom minulém, tak v současném. V roce 1990 zde udělá Gary do zdi díru, Andy prorazí hodiny a na scéně se objeví i „Marmeládový sendvič” - svůdné trio nezletilých dívek. O desítky let později se zde Gary s Andym opět fyzicky projeví a trio „Marmeládového sendviče” můžeme zahlédnout už jako dospělé - bohužel zůstanou bez povšimnutí, protože pětici přátel zrovna cele zaměstnává hádka mezi nimi samotnými. Poté, co se Gary omluví, se stávají pánské záchody místem boje. To signalizuje nejdříve jemu a poté celé skupině, že v Newton Haven není něco v pořádku. Dekorace pánských záchodků byly vybudovány v Elstree Studios - natáčení scén plných rvaček zde trvalo týden a vyžadovalo natočení dodatečných záběrů druhého štábu. Všechny ostatní interiéry, stejně jako exteriéry, byly natočeny v The Parkway Tavern, hospodě na Bridge Road in Welwyn Garden City.

obrazek
Hospoda 5: The Good Companions je místem, kde se znovu upevnilo pouto mezi pěti přáteli, včera i dnes. V roce 1990 si tady připili na svůj úspěšný flám; v současnosti tady zvedli půllitry a slavnostně si slíbí, že spolu půjdou vpřed čelit záhadným událostem. Exteriéry se točily ve Wendy’s, obchodě s pleteným zbožím na Leys Avenue v Letchworth Garden City. Interiéry byly natočeny v The Wenlock Arms, 200 let staré hospodě na Wenlock Road v Londýně, která přečkala bombardování za světové války a která je nyní součástí památkové rezervace.

Hospoda 6: The Trusty Servant je místem, kde Oliver v roce 1990 ukázal, že není schopen dál pokračovat ve „Zlaté míli”. O dvě desetiletí později je ve stejné hospodě Oliver opět rozhodujícím faktorem pro dynamiku přesunu celé skupiny; tady také zjišťují, že životní poslání reverenda Greena se v průběhu desetiletí odchýlilo od původního drogového dealerství. Exteriéry se natáčely v hospodě The Three Magnets na Leys Avenue v Letchworth Garden City, interiéry se točily v hospodě The Director’s Arms v Borehamwood, také v Hertfordshire.

Hospoda 7: The Two Headed Dog je pozoruhodná zejména pro svou venkovní zahrádku, kde Sam bojuje s neobvyklým párem. Exteriéry i interiéry byly natočeny v hospodě The Colonnade na Station Road v Letchworth Garden City.

V hospodě 8: The Mermaid se opět objevuje trio „Marmeládový sendvič“, ale v inkarnaci z roku 1990. K překvapení Garyho a jeho přátel se z tohoto místa stal spíš klub než hospoda, s disco muzikou z 80. a 90. let. Exteriéry byly natáčeny v Broadway Cinema v Letchworth Garden City, což je kino ve stylu art deco, které své brány otevřelo poprvé před více než 70 lety. Interiéry byly natočeny v Chalfont Campus, bývalé střední škole v Chalfont St. Giles v Buckinghamshire.

Hospoda 9: The Beehive je, stejně jako v roce 1990, značně rušná. Tady se naše parta znovu setká s někým, kdo pro ně byl ve školních letech docela důležitý. V roce 1990 zde vypukla rvačka v centru s Andym. V současnosti se zde odehraje další bitka, opět kolem Andyho, a to za ještě divočejších okolností. Všechny interiéry byly natočeny ve speciálně postavených kulisách v Elstree Studios; bojové scény se zde natáčely déle než týden a vyžadovaly dodatečné záběry druhého štábu. Přízemní exteriéry restaurace byly natočeny v thajské zahradní restauraci Thai Garden na Gernon Road v Letchworth Garden City; střešní exteriéry se točily v areálu nákupního centra Garden Shopping Centre, nad obchodem Edinburgh Wool, také v Letchworth GC.

Hospoda 10: The King’s Head - název zařízení odkazuje na Garyho vnímání sebe sama jako „krále“. Gary musí čelit tomu, v jakém stavu je jeho život, s vědomím, že se věci od roku 1990 posunuly dál. Jak exteriéry, tak interiéry byly natáčeny v Areně, hospodě na Arena Parade v  Letchworth Garden City.

Hospoda č. 11: The Hole In The Wall přímo trpí zásahem Garyho a ostatních, takže bylo nutné všechny interiéry vybudovat a scény natočit v Elstree Studios. Exteriéry byly natočeny na železniční stanici Letchworth na Station Place v Letchworth Garden City.

Hospoda č. 12: U Konce světa je místo, kde se završí hospodský tah dnešních dnů. Exteriéry se natáčely v The Gardener’s Arms pub na Wilbury Hills Road v Letchworth Garden City. Interiéry hospody byly postaveny a natočeny ve studiích Elstree.

Podobné filmy

Trhák pana Bowfingera
(Bowfinger) Šéf krachujícího studia Steve Martin chce natočit supertrhák s akčním hrdinou ...
dnes 08.40
Nova Cinema
Listopadová romance
(Sweet November) Krásná, temperamentní a výstřední Charlize Theron začíná každý měsíc nový...
dnes 11.10
Nova Cinema
Turner a Hooch
(Turner & Hooch) Životní osudy svedou dohromady šikovného detektiva Toma Hankse s velkým s...
dnes 14.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 23. 4. 2021 Svátek má Vojtěch
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz