fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

68%
film / thriller, USA, , 108 min., od 12 let
Panic Room / The Panic Room
Kinopremiéra v ČR 5.2.2002, DVD od 1.10.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 25.5. HBO (hr) 01.10
HBO (hr) 01.10
Ukázka
02:25Nejlepší místo, kde se dá schovat v případě krizového scénáře.
Meg Altmanová s dcerkou Sarah se po rozvodu nastěhuje do exkluzivního bytu v klidné newyorské čtvrti. Objeví v něm i tajnou místnost vybavenou pro přežití, kterou nechal zbudovat předchozí majitel. Jenže právě tento nedobytný úkryt se stane cílem trojice gangsterů, kteří sem v noci vniknou přes střechu. Předpokládali totiž, že byt je prázdný. Meg s dcerkou se sice podaří v úkrytu zabarikádovat, ale nemají zdaleka vyhráno. Muži se totiž nezastaví před ničím, protože obsah zakódovaného sejfu v úkrytu je pro ně příliš cenný. Sarah je diabetička, stane se rukojmím zločinců a matce nezbývá než bojovat o dceřin život všemi zbraněmi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Na tohle se koukalo vážně strašně příjemně. V podstatě jsem až do konce snímku uvažovala nad pětihvězdím, ale to mě asi jen zaslepil výtečný, originální námět a zpracování. Fincher mě asi nikdy nedokáže úplně zklamat. Jediným menším mínusem tu byli každopádně divně napsaní zlodějíčci. Panic Room mě dokázal celou pohltit a to jsem předtím přemýšlela, jestli si ho nerozdělím na dvě části. Nakonec to kvůli šílenému napětí nešlo a zhltla jsem to na jeden nádech. Po dlouhé době zase vymazlený thriller.
Všechny komentáře k filmu 24+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Úkryt

obrazek
Rozvedená Meg Altman a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si tu jako nedobytný úkryt nechal vybudovat předchozí majitel. Meg sice podle návodu zapne bezpečnostní systém, přesto hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham, který vypne bezpečnostní kódy a vpustí do domu svého komplice Juniora, jež si neplánovaně přivedl posilu, maskovaného a ozbrojeného Raoula. Trojice se hned u vchodu pohádá. Nejen kvůli Raoulovi, ale také proto, že dům měl být podle jejich informací prázdný. Burnham chce akci zrušit, ostatní dva to však nedovolí. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co lupiči chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti.
obrazek
Lupiči s ní komunikují pomocí bezpečnostních kamer. Slíbí jí bezpečný odchod z domu, ale Meg jim nevěří a nehodlá úkryt opustit. Lupiči jsou si jistí, že se žena nevyzná v systému tajné místnosti a nedokáže se telefonicky spojit s policií. Začnou proto bez obav hledat způsob, jak se dostat dovnitř místnosti se stěnami, stropem a podlahou izolovanými ocelí. Burnham, který pomáhal úkryt stavět, navrhne strčit hadici do ventilace, a vpustit do skrýše plyn. Chce ženu jen vystrašit. Sarah však objeví trubku vedoucí z úkrytu, která jim dovolí dýchat. Meg se podaří zapálit plyn ve ventilaci. Lupiči sice oheň uhasí dřív než všechno vybuchne, Junior je však ošklivě popálený. Burnham, který nechce nikomu ublížit, si uvědomuje, že se mu akce vymyká z rukou. Zatímco se dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil a vrátí se bezpečně dřív, než ji lupiči dostihnou.
obrazek
V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit mobil na pevnou linku, Policejní linka je obsazená a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Stačí mu však jen říci, že je přepadli tři muži. Potom je spojení přerušeno, protože Burnham, který pochopil, co se děje, zničil telefonní rozvod. Situace uvězněných se zhoršuje. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně v zásobách hledá cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Roul ho zmlátí a pak vyhrožuje do monitoru Meg, že ho zabije, pokud jim neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se bez ohledu na nebezpečí vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham se tak konečně dostane do úkrytu, kde ho však šokuje pohled na zhroucenou dívenku.
obrazek
Meg se podař ubránit Raoulovi, ten se však dostane do úkrytu za Burnhamem, který zavře dveře. Mehg zůstane venku. Souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Stane se. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, která se ve dveřích baví s policejní hlídkou a snaží se ji přesvědčit, že je vše v pořádku. Potom se v domě začne připravovat k boji. Rozbije kamery, takže muži uvnitř netuší, co se děje venku, potom vypne elektřinu. Když lupiči opustí úkryt se Sarah jako rukojmím, srazí Meg Raoula kladivem ze schodů. Burnhamovi se podaří uprchnout. Meg však stále nemá vyhráno. Běsnící Raoul ji totiž nečekaně napadne a chystá se ji zabít.


O filmu

obrazek
Bezpečné úkryty existovaly už ve středověkých hradech. Dvacáté století přispělo protiatomovými kryty. Bílý dům má už od dob Kennedyho v podzemí tzv. situační místnost, která je přísně utajená a vybavená špičkovou technikou. Úkryt ve stejnojmenném filmu je místnost s telefonem, který funguje nezávisle na hlavní telefonní lince, vlastní ventilaci a především monitor, na kterém je vidět každý kout bytu. To všechno od ostatního světa oddělují nedobytné dveře. Meg Altmanová se s dcerou Sarah přestěhují do newyorského bytu vybaveného úkrytem, aniž by tušily, jak brzy ho využijí. Uchýlí se tam před třemi muži, kteří se k nim jednou v noci vloupají a nevědí, že cílem zájmu zlodějů je právě samotná bezpečnostní místnost... a že nepřestanou, dokud se nedostanou dovnitř. "Ten úkryt si postavil excentrický milionář, aby měl kam utéct, kdyby mu někdo přišel ukrást peníze," říká Jodie Foster. "Místnost je to velmi speciální a pokud tam chcete zůstat celý měsíc, můžete."
obrazek
Námět filmu není rozhodně odtažitý od současné reality. Americkým zprávám pomalu začínají dominovat informace o kriminalitě, terorismu a mezinárodních únosech. Prostor dostává strach, paranoia a pud sebezáchovy, zvláště u těch, kterých se to může týkat. A přestože oficiální statistiky dokazují, že se kriminalita snižuje, lidé se obávají vlastního strachu z neurčitého nebezpečí víc než aktuálního a konkrétního nebezpečí, které by jim hrozilo. Proto se Američané čím dál víc zajímají o různé formy ochrany, například kamery, detektory a počítačem řízené zámky. Prodej této techniky civilistům stoupl v loňském roce ze 30 % na 60 %. Na nejvyšší úrovni je zájem o zabezpečovací techniku v jižní Kalifornii, kde se soustřeďuje zábavní průmysl a kde žije spousta hvězd. Gary Paster, který se specializuje na budování úkrytů, první z nich zařídil už v roce 1980. Dnes jich staví asi šest ročně.
Jeho bezpečné místnosti stojí od pěti set do sta tisíc dolarů. Mají dveře, které se nedají prostřelit, opatřené elektromagnetickými zámky stavěnými tak, aby je nepoškodilo nic počínaje baseballovou pálkou a kulkou ráže 9 mm konče. Nejpopulárnější jsou dveře, které pouhým zavřením promění v nejbezpečnější místnost bytu koupelnu nebo záchod. Jsou samozřejmě maskované tak, že jejich pravý účel nikdo nepozná. Také architekti si z projektování úkrytů udělali výnosný obchod. Pracují nejen pro známé osobnosti, ale také pro šéfy společností a korporací. Plány jsou samozřejmě přísně tajné a na poslední chvíli je realizuje tým prověřených odborníků. Poptávka je vysoká, zvlášť vždycky, když nastane nějaký povyk o konci světa nebo panika z nenadálého útoku. Ve filmu Davida Finchera Úkryt to jediné, co dokáže Meg Altmanové a její dceři zachránit život.

O hercích

Jodie Fosterová
obrazek Získala dva Oscary za nejlepší ženský herecký výkon za svou roli oběti znásilnění ve filmu Znásilnění (1988) a za roli speciální agentky Clarice Starlingové v Mlčení jehňátek (1991). V témže roce, kdy získala svého druhého Oscara, debutovala i jako režisérka filmem Človíček Tate, ve kterém také hrála. O čtyři roky později režírovala svůj druhý film Domů na svátky, který zároveň produkovala. Naposledy hrála například v kostýmním velkofilmu Anna a král. Od roku 1992 má vlastní produkční společnost Egg Pictures, v níž kromě filmů produkuje i filmy pro kabelovou televizi. Kariéra Jodie Foster začala už v době, kdy jako tříletá hrála v reklamě. Pak prošla mnoha televizními seriály a jako osmiletá debutovala ve filmu Napoleon a Samantha. Pozornost kritiky a mezinárodního publika jí však vynesly až role ve filmu Alice už tady nebydlí (1974) a především Taxikář (1976) režiséra Martina Scorseseho. Za druhou z nich dostala i první nominaci na Oscara. Foster vystudovala obor literatura na prestižní Yaleově univerzitě, kde promovala v roce 1984.

Forest Whitaker
obrazek Je jedním z nejobsazovanějších hollywoodských herců, kteří prokazují svůj všestranný talent v různých rolích. Je zároveň i režisérem a producentem. K posledním filmům, na kterých pracoval, patří Phone Booth Joela Schumachera a akční thriller Fourth Angel, ve kterém hrál s Jeremy Ironsem. V dubnu začne pracovat na přípravě vlastního filmu. Je majitelem multimediální společnosti Spirit Dance Entertainment, která produkuje filmy, televizní pořady a hudební nahrávky a sídlí ve Spojených státech a v Londýně. Se ženou a dětmi žije v Los Angeles.

Dwight Yoakam
obrazek Od té doby, co vstoupil na hudební dráhu, je známý jako chlapík s kytarou a kloboukem. Z hvězdy country se vypracoval na jednu z nejvlivnějších osobností hudebního podnikání a stal se i kritikou dobře přijímaným hercem.

Jared Leto
obrazek V posledních letech měl několik výrazných rolí ve filmech, které k sobě přitáhly pozornost kritiky i diváků - například ve filmu Davida Finchera Klub rváčů s Bradem Pittem a Edwardem Nortonem, Tenká červená linie režiséra Terrence Malicka či Černá a bílá s Robertem Downeym jr.

O tvůrcích

David Fincher
obrazek Debutoval jako režisér třetím pokračováním Vetřelce. Od té doby natočil například Klub rváčů a Bradem Pittem, Edwardem Nortonem a Helenou Bonham Carter, Hru s Michaelem Douglasem a Seanem Pennem či Sedm s Bradem Pittem a Morganem Freemanem. Je spoluzakladatelem společnosti Propaganda Films, která se rychle etablovala v oblasti videoklipů a reklamy.

David Koepp
Spolupracoval na scénářích filmů Hadí oči, Jurský park, Mission: Impossible, Carlitova cesta, Smrt jí sluší a dalších.

Howard Shore
V současné době sbírá ceny za hudbu k velkofilmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Srežisérem Fincherem spolupracoval už na filmech Sedm a Hra. Napsal hudbu k filmům Phiiladelphia, Al Pacino - Richard III, Ed Wood či Mlčení jehňátek a k devíti filmům Davida Cronenberga. Pátou sezónu působí jako hudební režisér Saturday Night Live.

Podobné filmy

Jumanji
Když mladý Alan Parrish nalezl tajemnou stolní hru, pekelný strojek na osud se spustil a c...
dnes 18.00
Nova Cinema
Temné kouty
(Dark Places) Sedmiletá Libby jako jediná přežila brutální masakr své rodiny. Matka a sest...
zítra 02.05
Nova Cinema
Tomb Raider
Lara Croft právě dosáhla plnoletosti a zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, boha...
zítra 20.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 20. 5. 2024 Svátek má Zbyšek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz