fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

73% 584 hlasů
film / drama, válečný, Polsko/Německo/Kanada, , 145 min.
In Darkness
Kinopremiéra v ČR 15.11.2012 v SK 6.9.2012

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2011, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film


Ukázka
01:49Drama natočené podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta. Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto, které se s každou novou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. Když skupině dojdou peníze, Leopold vidí, že je nemůže opustit a skrývá její členy dále, za což jemu i celé jeho rodině hrozí smrt. Film diváka díky skvělé režii a kameře doslova vtahuje nejen do atmosféry tmavého lvovského podzemí, ale i do výjimečného příběhu mužů, žen i dětí, kteří se čtrnáct měsíců snaží za neustále vzrůstajícího nebezpečí vyhnout smrti. Snímek se vymyká obvyklým hollywoodským schématům, ve kterých jsou pouze dobré a špatné postavy. Zde mají hrdinové obě stránky, o to jsou ale lidštější, působivější a nám bližší.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Na Hollandovou strašně slabé. Velká vypravěčka malých lidských dramat tentokrát svoji práci odfláknula. Scéna, kdy Janek míří na ostatní pistolí měla zřejmě být vypjatá, ani ta však nezaútočila na mé city. Takže jediné, co lze pochválit, je název. Ano, většina filmu se odehrává ve tmě a jako rozhlasová hra s občasnými záblesky. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.
Všechny komentáře k filmu 5+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu V temnotě

Leopold Sochy, pracovník v kanalizačním systému a příležitostný zloděj z polského Lvova, okupovaného Nacisty, se jednoho dne setká se skupinkou Židů, kteří se snaží uniknout svému osudu v likvidačním ghettu. Za úplatek je schová v labyrintu městské kanalizace. To, co začalo jako přímočarý a cynický obchod se však promění v něco absolutně nečekaného: postupně se s uprchlíky spřátelí. Toto je také mimořádný příběh přežití těchto mužů, žen a dětí, kteří se během čtrnácti měsíců snažili přelstít jistou smrt pramenící ze stále intenzivnějšího nebezpečí.


O filmu

obrazek
Scénář filmu napsal Kanaďan David F. Shamoon podle knihy Roberta Marshalla In The Sewers of Lvov. Na počátku stála věta v jednom z torontských deníků: „Polský zlodějíček ukryl během války skupinu Židů do kanalizace ve Lvově. Vyznal se v ní dobře, protože zde nejen ukrýval svůj lup, ale i zde pracoval.“ Shamoon, sám syn židovských rodičů, kteří museli utéci z Iráku před perzekucí, se od této jednoduché věty dostal až k uvedené knize Roberta Marshalla, která ho ihned uchvátila. Při psaní scénáře si Shamoon zvolil dvě východiska: „Neidealizoval jsem samotné Židy a vyhnul jsem se zobrazení a popisu válečných zvěrstev,“ vysvětluje. Bylo mu také od počátku jasné, že film dle tohoto scénáře musí vzniknout mimo Hollywood. „A oslovení Agnieszky Holland jako případné režisérky na doporučení známého bylo jen logickým krokem,“ doplňuje scénárista.

„V roce 2009 vzniklo několik knih a filmů na téma holocaustu. Přesto jsem měla pocit, že jeho tajemství se nepodařilo ještě dostatečně prozkoumat. Jak to bylo vůbec možné? Je to něco výjimečného v lidské historii nebo se zde projevuje nějaká skrytá temná pravda o lidské podstatě?,“ uvažuje v této souvislosti proslulá polská režisérka. „Z té doby se zachovalo mnoho nejrůznějších příběhů - o tom, co dobrého a zlého člověk dokáže. Jedním z nich je i příběh Leopolda Sochy, který mě hned zaujal - svými hrdiny i filmovým potenciálem,“ pokračuje. Hlavní postava Leopolda je rozporuplná - navenek spořádaný muž od rodiny, na straně druhé zloděj, podvodník a nemorální - možná prostě normální člověk žijící v hrozné době. „Během děje se ze Sochy stává lidštější bytost se svědomím, není to ale lehká cesta. To jen na něm fascinující, a proto ji s ním můžeme projít i my.“ Skupina Židů, které zachrání, nejsou také žádní andělé. Strach, hrozné podmínky, vlastní sobeckost z nich dělá rozporuplné a někdy i nesnesitelné lidi. „O to více jsou ale skuteční a živí. Jejich nedokonalost jim dává dokonce větší právo žít než u idealizovaných obětí,“ uvádí Agnieszka.

„Největší výzvou pro mě jako režisérku byla temnota. Skupina žije v tmavých, mokrých, páchnoucích chodbách více než rok. Bylo nám jasné, že to musíme nějak realisticky vyjádřit, vtáhnout diváky do filmu, aby měli sami pocit, že se nacházejí v pod zemí…,“ říká k samotnému natáčení režisérka. Po prozkoumání několika existujících podzemí se tvůrčí tým rozhodl vytvořit co nejvěrnější kanalizační systém ve studiu včetně vodní hladiny, jejíž výška se mohla měnit od 1 metru až po celkové zatopení. „Kanalizace zde není pouze místem děje, ale další hlavní postavou - ztělesňuje všechny emoce příběhu - strach, naději i lásku. Je to zároveň skrýš i past,“ uvádí vedoucí výpravy Erwin Prib. Důležitou roli v celkovém dojmu z filmu hraje i kamera Jolanty Dylewské a její pojetí, kdy „i diváci téměř fyzicky mají zažívat temnotu, jako kdyby se skrývali na stejném místě jako hrdinové.“ K této iluzi přispívá i práce se střihem Michala Czarneckého. „Na prvních projekcích jsem viděl, že diváci lapají po dechu a tma na ně má téměř fyzický vliv. Pro mě to znamená, že jsme uspěli,“ říká.

Podobné filmy

Ocelová pěst
(Real Steel) Skvělý boxer Hugh Jackman se jen těžko vyrovnává se skutečností, že jeho milo...
dnes 15.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Tanec s vášní: Rozbal to!
(Center Stage: Turn It Up) Když se Kate nedostane na vysněnou baletní akademii, zhroutí se...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Učitelka
Normální třída, obyčejní žáci, mimořádná učitelka v cenami ověnčeném koprodukčním filmu ČT...
dnes 21.16
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 26. 2. 2020 Svátek má Dorota
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz