fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

70% 26 hlasů
dokument, USA, , 89 min., od 12 let

Režie:UkázkaV roce 2008 byl v americkém státě Kalifornie svým spolužákem zavražděn patnáctiletý Larry King. K incidentu došlo při vyučování, den po tom, co Larry Brandonovi vyznal lásku před všemi jeho přáteli, kteří si pak Brandona začali dobírat. Dokument se nezabývá pouze samotným soudním procesem. Důležitý je především pro svou snahu o nestrannost, neboť příležitost velmi obšírně se k celé události vyjádřit dostávají jak žalobci a lidé bojující za spravedlivé potrestání Larryho vraha, tak Brandonovi obhájci poukazující na složitost situace, v níž se Brandon nejen před svými přáteli ocitl. Do popředí se dostává otázka práva jedince na svobodné vyjádření a otázka zásahu do soukromí druhého člověka. Na znepokojivém případu Brandona McInerneyho je pak předvedena schopnost relativizovat i jednoznačná fakta a smazat či dokonce zaměnit označení oběti a pachatele. Dokument z produkce HBO o společenském, etickém, systémovém a především lidském selhání.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Dressed to be killed - Spousta lidí má obavy o Brandona, místo toho, aby měli obavy z něj. Je to tím, že Brandon zapadá do systému, ze kterého bychom měli mít obavy. Učitelka se rozplývá nad tím, jaké má Brandon výtvarné nadání, když do svého sešitu pečlivě vykresluje hákové kříže a značky SS, jaký má zájem o historii, když je tak posedlý Hitlerem a nacismem. Pro danou učitelku byly hajlující děti něčím přirozeným a nevinným. Obhájkyně Brandona si na vnitřní stranu zápěstí nechala vytetovat "Zachraňme Brandona". To porotkyně a porotci z prvního soudního procesu v televizi hrdě ukazují své náramky na rukou se stejným heslem. Forenzní psycholog fatálně prohodí role oběti a agresora. Podle něj to byl Larry, kdo se dopouštěl extrémní sexuální šikany na Brandonovi. Brandon tento problém vlastně jen chtěl řešit. Dokonce Brandona líčí, jaký vnitřní boj musel svádět, když šel do školy se zbraní a rozmýšlel se, zda to má udělat. Ale Larry zasadil poslední ránu tím, že si začal říkat dívčím jménem. To už Brandon neměl na vybranou. A takový postoj má i škola, která se cítí obětí Larryho, ne Brandona. To Larry porušil řád. Ne ten školní (make-up nebyl zakázán pro studentky, a dle přijatého zákona byla zakázána genderová diskriminace, Larry tedy mohl make-up mít). Odlišoval se, a to byla chyba. Ne nesnášenlivost okolí. Nikdo se neptá, proč to, že je něco spojováno se ženami (podpatky, make-up, dívčí jméno), je natolik ohrožující, že je to pro někoho šikana. Litují Brandona… který během vyučování ve své školní třídě v počítačové učebně zastřelil svého spolužáka zezadu jednou ranou do hlavy kvůli vyznání lásky.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Valentine Road

12. únor 2008 začal stejně jako kterýkoli jiný den na střední škole E. O. Green Junior High School v kalifornském městě Oxnard. Než však den dospěl ke svému konci, bojoval patnáctiletý Lawrence "Larry" King, kterého dvakrát střelil zezadu do hlavy jeho spolužák Brandon McInerney, na zemi o svůj život. O dva dny později - na svatého Valentýna - Larry zemřel. Stal se obětí nenávistného zločinu, který ovládl titulky celostátního tisku a dramaticky změnil životy studentů, učitelů i celého města. Valentine Road je působivý dokument, který rozplétá tragickou smrt mladého homosexuála, jenž si právě začal uvědomovat svou sexuální orientaci. Film odhaluje okolnosti, které vedly k šokujícímu zločinu, stejně jako jeho složité následky - vyvolává naléhavé obavy o bezpečnost dospívajících lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) a zároveň zpochybňuje účinnost amerického systému vzdělávání a soudnictví ve věcech mládeže.logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 29. 9. 2020 Svátek má Michal
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz